بریتانیا و فرانسه: معترضان سوری متحد شوند تا بتوان به آنها کمک کرد

همزمان با تظاهرات گسترده معترضان سوری در روز جمعه و کشته شدن ده‌ها تن از آنها به دست نیروهای دولتی، بریتانیا و فرانسه از طیف‌های مختلف معترضان سوریه خواستند متحد شوند تا جهان بتواند به آنها در سرنگونی نظام بشار اسد کمک کند.

نیکولا سرکوزی رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک خود با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت فقدان وحدت میان گروه‌های مخالف سوریه گره‌ای در مقابل حل و فصل بحران این کشور به وجود آورده است.

او همچنین هشدار داد به دلیل نبود جایگزینی عینی برای اسد، ممکن است انقلاب این کشور شکست بخورد.

آقای سرکوزی اظهار داشت: «مانع اصلی تنها وتوی قطعنامه‌های شورای امنیت توسط روسیه و چین نیست. در لیبی بدون لیبیایی‌ها انقلابی نداشتیم. در سوریه هم بدون اینکه معترضات به اندازه کافی برای متحد شدن تلاش نکنند، انقلابی وجود نخواهد داشت تا بتوانیم از آن پشتیبانی کنیم.»

او همچنین تاکید کرد: «نمی‌توانیم بپذیریم که حاکم دیکتاتوری مردم کشور خود را بکشد. اما انقلاب را نمی‌توان از خارج رهبری کرد. انقلاب باید از داخل رهبری شود همچون رخدادی که در تونس، مصر و لیبی روی داد.»

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هم گفت متحد نبودن معترضان سوریه کمکی که خارج می‌تواند به آنها بکند را محدود می‌کند. او همجنین خاطرنشان کرد که بریتانیا و فرانسه در پی یافتن راهی برای کمک بهتر به معترضان هستند.

نخست وزیر بریتانیا ادامه داد: «می‌خواهیم ببینیم گروه دوستان سوریه به شکل مناسبی تشکیل ‌شود. می‌خواهیم همه گام‌هایی را که می‌توانیم برای افزایش فشار بر بشار اسد برداریم عملی کنیم تا او مجبور به کناره‌گیری از قدرت و متوقف کردن حمام خون شود.»

کنفرانس دوستان سوریه ۲۴ فوریه جاری در تونس برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر اندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت مداخله گفت که نیروهای ناتو حتی در صورت وجود قطعنامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد در سوریه مداخله نخواهند کرد.

راسموسن در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که او همچنین با مداخله برای ایجاد کریدورهای انسانی برای انتقال کمک‌های بشر دوستانه به مردم سوریه مخالفت کرده است و تاکید کرد: «قصد هیچگونه مداخله‌ای در سوریه نداریم.»

این در حالی است که ناتو برای حمایت از غیر نظامیان در لیبی مداخله کرد و پشتیبانی نیروهای‌ایم پیمان از مخالفان مسلح نظام معمر قذافی باعث سرنگونی این نظام شد.

اما اکنون دبیرکل ناتو می‌گوید: «سوریه جامعه‌ای متفاوت با لیبی دارد. از لحاظ نژادی، سیاسی و دینی پیچیده‌تر است. از همین رو گمان می‌کنم باید در پی راه حلی منطقه‌ای برای بحران این کشور باشیم.»

از سوی دیگر معترضان سوریه جمعه در مناطق مختلف این کشور تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند. بنا بر اعلام شورای عمومی انقلاب سوریه مقابله نیروهای دولتی با این تظاهرات به کشته شدن دستکم ۵۶ نفر انجامید.

بیشتر کشته شدگان از حمص بودند. این شهر جمعه شاهد شدید‌ترین حملات طی ۱۸ روز گذشته بود.

معترضان سوری نام این روز را «جمعه مقاومت مردمی ... آغاز مرحله جدید» نام نهاده بودند.

تظاهرات بی‌سابقه در قلب دمشق پایتخت سوریه از جمله روی دادهای این جمعه سوریه بود. صد‌ها نفر از تظاهر کنندگان در منطقه المزه به تظاهرات پرداختند که در پی یورش نیروهای امنیتی و شلیک گلوله به سوری آنها، دستکم ۵ نفر کشته شدند. بسیاری از سفارتخانه‌های خارجی از جمله سفارت ایران در منطقه المزه مستقر هستند.

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.