کمپین حق آموزش بە زبانهای مادری در ایران اعلام موجودیت کرد

ناسیونالیست ها و اسلامگرایان تندور جمهوری اسلامی با این استدلال معیوب و غیردمکراتیک می کوشند از تحقق حقوق دمکراتیک تحصیل کودکان به زبان مادریشان، جلوگیری کنند. ما مواضع اخیر "فرهنگستان زبان و ادب فارسی" را در تعارض با منشور جهانی حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق زبانی می دانیم. این مواضع در خدمت سیاست های انحصارطلبانه و سرکوبگرایانه ای است که کودکان غیرفارس را در ایران هدف قرار داده است.

تعدادی از فعالان ایرانی متشکل از ملیتهای ، تورک آذربايجانی ، کورد ، بلوچ ، عرب و ترکمن بە منظور پشتیبانی از زبان مادری کمپینی تشکیل دادەاند کە در آن از مردم درخواست شدە با امضا و نام نویسی در این کمپین پشتیبانی خود را این جنبش اعلام کنند ، این کمپین تا روز ۲۱ فوریە ، روز جهانی زبان مادری ادامە خواهد داشت و در پایان در قالب نامەای بە سازمانها و نهادهای مرتبط و حقوق بشری ارسال خواهد شد ، متن بیانیە کمپین حق آموزش بە زبانهای مادری در ایران بدین شرح میباشد:

جنبش تحصیل به زبان مادری در ایران بر اساس اعلامیه جهانی حقوق زبانی، حق تحصیل به زبان مادری حق طبیعی و دمکراتیک همه کودکان در ایران است. "جنبش تحصیل به زبانهاي مادری" در ایران رو به گسترش دارد. همه روزه، شمار بیشتری از والدین در جای جای ایران به این جنبش می پیوندند و خواهان تحصیل فرزندانشان در مدارس به زبان مادری خود هستند. محرومیت از تحصیل به زبان مادری، افزون بر صدمات روحی برای کودکان، ناقض حقوق برابر شهروندی در ایران است. "جنبش تحصیل به زبان مادری" برای آن که بتواند گام های موثرتری بردارد، نیاز به پشتیبانی مردم آزادیخواه و نهادهای سیاسی و مدنی ایران دارد. همزمان با گسترش این جنبش، اقتدارگرایان جمهوری اسلامی ایران در یکی از نهادهای فرهنگی خویش یعنی "فرهنگستان زبان و ادب فارسی" نگرانی خود را نسبت به تدریس به زبان های مادری اعلام کردند. برخی از اعضای این فرهنگستان گفتند که تحصیل ملل غیرفارس به زبان مادری شان "بوی توطئه می دهد" و باعث "تضعیف زبان فارسی" می شود!

ناسیونالیست ها و اسلامگرایان تندور جمهوری اسلامی با این استدلال معیوب و غیردمکراتیک می کوشند از تحقق حقوق دمکراتیک تحصیل کودکان به زبان مادریشان، جلوگیری کنند. ما مواضع اخیر "فرهنگستان زبان و ادب فارسی" را در تعارض با منشور جهانی حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق زبانی می دانیم. این مواضع در خدمت سیاست های انحصارطلبانه و سرکوبگرایانه ای است که کودکان غیرفارس را در ایران هدف قرار داده است.

به باور ما، "جنبش تحصیل به زبانهاي مادری" نه تنها مخالف هیچ گروه ملی، قومی و زبانی نیست، بلکه در جهت تقویت همبستگی انسانی در سراسر کشور است. ضروری ترین مطالبه این جنبش در شرایط کنونی اقدام عاجل برای تحصیل کودکان به زبان مادری – اعم از ترکی، کردی، بلوچی، عربی، ترکمنی و... - در مناطق ملی آنها ست. دولت جمهوری اسلامی ایران مسئولیت دارد تا خواسته دمکراتیک "تحصیل به زبان مادری" کودکان غیرفارس را به اجرا در آورد. این خواسته مردمان ایران هنگامی تحقق می یابد که فضای فرهنگی کشور، گشایش یافته و بودجه فرهنگی برای تحصیل همه کودکان به زبان مادری شان به طور عادلانه تقسیم شود. بی توجهی دولت جمهوری اسلامی ایران به این مطالبات به حق مردم، راهی جز اعتراض به سیاستهای این دولت و انتقال این اعتراضات به نهادهای بین المللی (یونسکو و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد) در پیش پای آنان نمی گذارد. کوشش برای تحقق مطالبه "تحصیل به زبان مادری" زمینه های اتحاد سراسری مردم در ایران را فراهم می سازد.

براي امضاي اين فراخوان، به صفحه فيسبوكي ما به آدرس زير مراجعه كنيد:

https://www.facebook.com/groups/625528974181464/

"جنبش تحصیل به زبانهاي مادری"

نهم فوريه 2014

برگرفته از: 
www.tribun.com
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام
شما می خواهید نظرات خودمان را بدون توهین به دیگران بنویسیم
من قبول دارم و معتقد حتی نباید شخص توهین کننده حق اعتراض داشته یاشد
اما دو کامنت من در مورد این موضوع حذف شد و به خدا نمی دونم به کی توهین کردم .
من به چه کسی توهین کرده بودم ؟
با این وجود خسته نباشید و خیلی ممنون
تصویر مرحوم مسؤل سابق کامنتهای ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سهند لطفا نظرات خودتان را بدون توهین به دیگران بنویسید. امکان کامنت‎ها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادنه نقد، نظرتان رادر مورد مطالب سایت بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مسئلین محترم سایت ایران گلوبال باز چی شد که کامنت اینجانب به تیغ سانسور شما گرفتار آمد و. درج نشد؟؟؟؟؟؟!!!!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لاچین منظور من از جمله"در حال حاضر که امکان آموزش به زبان مادری در ایران وجود ندارد " این است که با ید به عنوان واقعیت بپذیرید که اکنون که سال 1392 شمسی است زبانهای محلی آموزش داده نمیشود پس باید برای حال حاضر فکری کرد تا شاید در آینده فرجی شود.
درمورد درصد اقلیت و اکثریت اقوام با شما موافق نیستم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اطلاعیه

جناب اقای پاپک خرمدین و ایرج خان ، حدادعادل و برخی هم قطاران ایشان در فرهنگستان فاشیست زبان فارسی به علت کهولت سن به امثال شما عزیزان روشنفکر قرن 21 نیازمند هستند .

امید است با استعانت از خداوند متعال و با همت، درایت و پشتکاری که بحمداله از آن برخوردارید با همدلی، تلاش و مساعدت کلیه همکاران فاشیست فرهنگستان، در به ثمر رسیدن اهداف جنایتکارانه فرهنگستان موفق باشید.
موفقیت شما عزیزان و سایر همکاران شما در فرهنگستان نژاد پرست در انجام وظایف محوله جهت تداوم اهداف هیتلری از درگاه خداوند متعال و مهربان خواستارم.
امیدوارم برای کشورهای همانند سوئیس الگو باشید

گلوبال جان باور کن توهین در کار نیست لطفا اینو سانسور نکنید
هزاران بار تشکر و سپاسگزاری از سایت ایران گلوبال
از طرف ملت های تحت ظلم در ایران

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ایرج.. من نمی دانم سن شما چقدر است و اصلآ به من هم مربوط نیست , ولی اگر چند موضوع را در باره فجایع 21 آذر تحقیق بکنید , در خواهید یافت که در زمان زنده یاد پبشه وری, دانش آموزان به زبان ترکی در مدارس مشغول تحصیل بودند..آنکه نوشتید که (در حال حاضر که امکان آموزش به زبان مادری در ایران وجود ندارد ) خیلی تعجب آور است. نمی دانم چرا امکان آموزش به زبان مادری برای یک اقلیّت فارس در ایران هست ولی این امکان برای 65% ملل غیر فارس نیست..بهتر است احساسات را کنار گذاشته منطقی حرف بزنیم..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقایان محترم البته که افغانستان(خراسان بزرگ) مثل کردستان آذربایجان قفقاز ماورا النهر و...در حوزه تمدنی ایران بزرگ قرار دارد وبه این دلیل به آنجا نیز علاقه فراوان دارم. اما نوشتار من یک واقعیت تاریخی و مستند است. با اندکی مطالعه در تاریخ و زبانشناسی میتوان متوجه شد که کهنترین متن به جا مانده از زبان ترکی(که البته با زبان رایج در آذربایجان فاصله کهکشانی دارد) متعلق به حدود 1500 سال قبل در اورخون میباشد(مطالعه کتاب سه سنگیاد از محمد زاده صدیق را پیشنهاد میکنم) همچنین در حال حاضر که امکان آموزش به زبان مادری در ایران وجود ندارد آسان ترین راه آموزش زبان ترکی رفتن به باکو و آنکارا است تا شاید در آینده فرجی شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گرسنگی فرهنگی‌ دست کمی‌ از گرسنگی اقتصادی ندارد حتا باعث آن نیز می‌باشد ! اینجا از حقوق ملّتها صحبت میشود چرا فیل شما یاد " نان " می‌کند ! شما اصلا گرسنگی با برهنگی فرهنگی‌ را حس نمی‌کنید در عوض یونسکو برای حفظ میراث فرهنگی‌ که در بطن زبانها ریخته شده است ، برخاسته و روز ۲۱ فورال را روز جهانی‌ زبان مادری اعلام میکنند ! ؟؟ حالا بگویم یونسکو "پان"شده و از "نان" صحبت نمیکند ؟ چه ربطی‌ دارد دوست من ؟ شعاری و پوپولیستی صحبت کردن دورانش گذشته به نظر من واقع بینانه و در بطن موضوع صحبت کنیم !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امین آقا دستتان درد نکند ! عالی‌ بود !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کاربر گرامی یوسف آذربایجان...روشنفکر فارس ایرانی هنوز به آن مرحله همچون روشنفکر فرانسوی نرسیده که هم فرانسوی باشد و هم از حقوق الجزایری ها در مبارزات استقلالی دفاع بکند...35% جمعیّت کل فارس زبان ایران چنان رفتار میکنند که این کشور فقط مال آنهاست..نقطه خنده دار این جاست که این آقایون از ( حقوق بشر ) کوروش کویری هم دم میزنند....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مي گوييد مردم محتاج نان هستند و از نظر جنابعالي مردم "پان" نميخواهند. چون اين كامنت را زير فراخواني در باره زبان مادري گذاشته ايد، فهم شما از "پان" با تعريف من منطبق نيست.

آقاي باصطلاح "تبريزي" و گويا "چپ"، اگر مردم محتاج نان هستد، كمي برايشان سره نويسي كنيد تا مفرح حال اين مردم محتاج نان بشويد، و در مورد نان هم نامه به رفقاي كره شمالي و كوبا بدهيد تا با كمكهاي انترناسيونالسيتي مسئله را حل كنند. البته اگر مصلحت بدانيد. چون من مطمئن نيستم كه خواهان حل آن باشيد چرا كه در اينصورت، ديگر احساسات انترناسيوناليستي و طبقاتي شما در مواجهه با تقاضاي آموزش به زبان مادري پرده استتاري نخواهد داشت.

ياد ايام قديم به خير كه سره نويسي كار احمد كسروي و ارتشبد آريانا و كمپاني بود و كمونيستها در برابر خواست زبان مادري با به ميان كشيدن نان و پان عوامفريبي نمي كردند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مخصوص ویژه سازان و لغت بازان حرفه ای جدا ازمردم: **افعال بسیط وقدرت زبانی**http://www.iranglobal.info/node/29511

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ببنيند وقتی گفته ميشود که وضع اپوزيسيون از رژيم خونخوار ايران در رابطه با دموکراسی و حقوق ملل غير فارس بدتر است اين يک حقيقت است هنوز يک کلاس درس برای زبان مادری داير نشده آقای ايرج در حال فرستادن من به باکو و ترکيه و مغولستان است . وحتی اکثريت مطلق تشکيلاتهای باصطلاح سراسری سکوت کرده و جرائت حمايت از آموزش و تحصيل بزبان مادری را ندارند .
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مردم گرسنه ایران در جستجوی نان هستند نه پان!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این کمپین تا استقلال طلب های اذربایجان و....رادارد در ایران نیاز به سرکوب ندارد چون دقیقا تنها عامل مخالفت حکومت ومردم همین تجزیه طلب ها هستند شاید توسازمان ملل براش اسطوره سازی کنند اما ایران تصمیم میگیرد وهیچ سازمان بین المللی وهیچ کشوری نمی تونه برای داخل مرزهای ایران تصمیم بگیره ای کاش به فکر برطرف کردن نگرانی هموطن های خود بودید تا درکمال ارامش زبانها در استان های خاص که حتی در تهران تدریس میشد اما افسوس که بیش از زبان به دنبال جدایی وتفرقه وپاشیدن تخم کینه ونفرت بین مردم هستید دارید تفرقه میکارید باد میکارید وطوفان درو میکنید در ضمن کودک خود من دو زبانه است گرچه خودم فارس ام اما او فارسی وعربی رو همزمان اموخته به خاطر پدرش گفتم که اگه خواستید نسبت نژادپرستی و...بهم بدید زحمت نکشید من وهمسرم روی یک چیز تعصب داریم اونم هویت ایرانی خودمون وفرزندمون نه قوم ونژاد به دور از تاریخ

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دموکراسی پان ایرانیست ها ستودنی هست
اگر می خواهید ترکی یاد بگیرید بروید ترکیه یا جمهوری آذربایجان
اگر می خواهید کردی یاد بگیرید بروید اقلیم کردستان عراق
اگر می خواهید عربی یاد بگیرید بروید به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اعراب و ...... /
قربون شما برم که ماهیت هیتلری خودتان را خوب نشان می دهید
هیتلر جان کجایی که روی شما را پان فارس ها سفید کردند !!!!
عزیر من تو خاک ابا اجدای خودمان یعنی اذرباجان جنوبی زبان مادری را یاد خواهیم گرفت
کور بشه هر چی نژاد پرست و پان فارسه
خود زبان شما دری نیست برادر جان
زبان شما از بین رفته و این زبان فارسی ، زبان دری افغانستان هستش
شما هم برو پیش برادران طالبان و عمو کرزی جان زبان دری یاد بگیر
در ضمن خدا را شکر ترک فقط ترکیه و جمهوری آذربایجان نیست و ازبکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان ، ترکمستان،تاتارستان،داغستان،قبرس،آذربایجان جنوبی
بازم بگم دادشی ..!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان... کامنت من (Lachin ) به آفای ایرج متاسفانه با نام Iraj در ساعت 19:17 پیوست شد. هم از آقای ایرج پوزش میخواهم و هم از مسئولان کامنت ایران گلوبال...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من اردبیللی و تورک ازربایجان جوبی هستم
جناب پی پیک لی تویوخ
یکبار با ام پاپک و یک بار با ننام ایرج بار سوم هم مطمئنا با نام مزین ملا عمر کامت خواهی گذاشت
دوران نژاد پرستی سخیف امثال تو به پایان رسیده و عاملی برایس تجزیه کشور شده است
هر چقدر اسرار به نژاد پرستی بکنی همانقدر به نفع ازربایجان جنوبی حرکت می کنی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من اردبیللی و تورک ازربایجان جنوبی هستم
جناب iraj ما چندین بار به گبی و مریخ سفر کردیم دیگر نوبت شماست سری به افغانستان و ملا عمر بزنید
و نژاد پرستی خود را در انجا ترویج بنمایید
ازربایجان جنوبی تورک هست و تا ابد تورک خواهد ماند و به کوری دشمنا بزودی استقلال خود را عملی خواهد نمود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ایرج... اشخاصی همچون کاربر گرامی یوسف آذربایجان و بیش از 35 میلیون ترک های آزربایجان , زبان مادریشان را در سرزمینی مادریشان آموزش خواهند دید . مردمان آزربایجان به حقوق اجتماعی و آقای یوسف آزربایجان به آزادی فردی خودشان خیلی احترام میگذارنند که در کجا آموزش ترکی به بینند . شعور و آگاهی سیاسی کاربرانی همچون یوسف آذربایجان , به این حدّ رسیده است که به قیّمی مثل شما احتیاج نباشد...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای یوسف آذربایجان برای اینکه به زبان ترکی آموزش ببینید میتوانید به ترکیه یا باکو تشریف ببرید.در ضمن اگر به دنبال آموزش ترکی اصیل هستید میتوانید به صحرای گبی در مغولستان بروید چون کهنترین متون ترکی در آنجا یافت شده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای پوپک خرمدین....اول شما آزری بودنتان را ثابت بکنید بعد در مسائل ملی اظهار نظر بکنید...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای پاپک ما دنبال زبان مرده نيستيم زبان پارسی جزو زبانهای مرده محسوب ميشود و زبان دری يک زبان عقيم است بس اجازه فرمائيد ما همان زبان مادريمان که برای ما دلنشين است را آموزش ببينيم و جنابعالی در عالم خيال دنبال زبان پارسی و امپریاتوری پارسها برو. فکر ميکنم با خواندن اشعار فردوسی ارضاء خواهيد شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در جواب پابک خرمدین ایرانی :

در نماز صبح تان

وضو چگونه می گیرید؟

وقتی هاشم و هادی را

از زبانشان بردار می کنید

چگونه دعا می کنید؟

در سپیده دمان

وقتی که شعر را اعدام می کنید

وبا خون وضویتان

محو می کنید

عشق و زبان و نام را

معلمان را چگونه می کشید؟

فرزاد، هادی و هاشم و ریسان!

مردگان بی گور، بی کفن

شاعران را چگونه بر دار می کنید؟

با ریسمان سیاه کینه تان

در اهواز و سرباز و كامياران

می پرسم:

وضویتان با خون جوانان عرب چگونه است؟

از آرنج تا آروغ!

آیا نشئه هم می شوید؟

از رقص واژه های خون چکان

چه لذتی می برید از خونریزی زبان

جانسپاری سخن

در نماز صبح تان؟
بنی طرف

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در جواب پاپک خرمدین : تو را خدا خوانندگان سایت ایران گلوبال را عقب مانده ذهنی فرض نکنید
جناب آقای پاپک خرمدین دست به قران ، انجیل و تورات میزارم و قسم می خورم که شما ترک اذری زبان نستید
پس هر فکری دریاره نویسندگان و بینندگان سایت ایران گلوبال می کنید با عرض معذرت خودتون هستید یا به عبارت دیگر خودتی.
در ضمن راست میگی اینجا سوئیس نیست
اینجا جایی است که تو کهریزک جلوی همه فررزند مردم را لخت کرده بهش تجاوز می کنند .
اینجا جائی هست که بچه مردمو اعدام می کنند و حتی اجازه نمی دهند که مادرش جناز فرزند خودش قبل از دفن ببیند
اینجا سوئیس نیست . حق باشماست
اینجا جائی هست که پدران امثال شما خرمدین جان ، میلیاردها دلار اختلاس می کنند و صدها نفر را اعدام.
اینجا سوئیس نیست
اینجا جائی هست که ثروت غیر فارس را غارت کرده و در عوض اعدام و فقر و فلاکت به آنها هدیه می کنند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به عنوانه یک آ ذری زبان اول زبان ملی پارسی بعد زبان مادری . ایران را با سویس اشتباه نگیرید . به عنوانه یک آ ذری به هیچ کسی اجازه نمی دهیم ایران را هندوستان کنید . ازا ین سیاست های انگلیسیی روسی لطفآ پرهیز کنید یک عقب رفت مثل جمهوری اسلامی کافی است .از اتوبان زبان پارسی رفتن به جاده خاکی زبانه مادر ی کاریست همانند حکومت جمهوری اسلامی.
پاپک خرمدین ایرانی آ ذر یجان غربی