گزارشی از برگزاری جشن بزرگداشت ٤٣ مین سالگرد جنبش فدائی در تورنتو

در روز ١٤ فوریه جشن ٤٣ مین سالگرد ١٩بهمن در شهر تورنتو (کانادا) برگزار شد. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ـ تورنتو اين جشن را سازمان داده بود. در اين جشن بهروز خلیق مسئول هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان، میگوئل فیگوئرا رهبر حزب کمونیست کانادا، آقای مریدی نماینده ایرانی تبار حزب لیبرال در پارلمان انتاریو، آقای زرهی سردبیر نشریه شهروند، اعضاء و جمعی ازدوستان سازمان حضور داشتند. جشن در محیطی شاد و دوستانه در دو قسمت سیاسی و هنری اجرا گرديد.

در اول مراسم پس از اعلام برنامه به احترام رفقای جانباخته سیاهکل یک دقیقه سکوت اعلام شد. سپس پیام سازمان به مناسبت بزرگداشت ٤٣ مین سالگرد جنبش فدایی توسط رفیق شهرام خوانده شد. بعد از آن پیام های حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کومله کردستان ايران و حزب توده ایران توسط نمایندگان آن ها قرائت گردید. آقای میگوئل فیگوئرا رهبر حزب کمونیست کانادا سخنرانی کوتاهی در مورد سیاست های دولت کانادا در مورد ایران داشت که بستن سفارت ایران در کانادا توسط دولت کانادا را محکوم کرد. او هم چنین بررسی کوتاهی از دولت روحانی و مذاکرات انرژی هسته ای و رفع خطر حمله نظامی داشت.

رفیق بهروز خلیق در سخنرانی خود به دلايل حمله به چپ ايران و به ويژه جريان فدائی پرداخت و روند تقويت جريان راست سياسی و طبقاتی در طی سه دهه و نيم اخير را توضيح داد. او گفت که در اوائل انقلاب چپ در صحنه سياسی کشور قوی بود و برروندهای سياسی تاثير می گذاشت. در حالی که راست با سرنگونی رژيم شاه تضعيف شده بود و جريان راست سنتی هم در موضع ضعيف قرار داشت. اما با سرکوب وسيع جريان های چپ توسط حکومت ايران و با رانده شدن چپ مذهبی از ساختار قدرت بعد از پايان يافتن جنگ ايران ـ عراق، جريان راست تقويت شد و در دهه ٧٠ دو جريان راست مصلحت گرا و راست افراطی پديد آمد. هر سه جريان راست در ستيز با چپ هستند. در عين حال ما شاهد شکل گيری جريان راست مدرن در بين روزنامه نگاران، دانشگاهيان، بخشی از فعالين سياسی و مدنی هستيم که به ليبراليسم اقتصادی و سياسی باور دارند. ولی می خواهند هويت خود را در ستيز با چپ تعريف کنند. حملات به چپ و جنبش فدائی در برخی نشريات از جانب اين دسته صورت می گيرد.

بهروز خليق در پاسخ به سئوالات دوستان و رفقای شرکت کننده در جشن به مسائل سياسی روز و سياست های دولت روحانی پرداخت.   

در بخش هنری جشن خانم گلاویژ با همراهی سنتور اقای قیدرپور چند سرود و ترانه اجرا کرد. سپس از شرکت کنندگان با شام و نوشیدنی پذیرایی گردید. بعد از صرف شام آقای مریدی نماینده پارلمان سخنانی در مورد اتحاد نیروهای اپوزیسیون ایراد نمود. 

سپس آقای گیرشا خواننده ارمنی شناخته شده و خوش صدای شهر تورنتو چندین ترانه شاد اجرا کردند که با رقص و پایکوبی شرکت کنندگان  همراه بود. مراسم با اهنگ های شاد کردی خانم گلاویز پایان گرفت. 

جشن تورنتو با استقبال دوستان و هواداران سازمان همراه بود. 

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ـ  تورنتو

مریم - تورنتو

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.