ایران نه افغانستان و عراق می شود، نه سوریه

بر خلاف تبلیغات رژیم هر چه عمر این نظام طولانی تر شود، احتمال تجزیه بخش هایی از کشور بیشتر می شود. چرا که اقلیت های قومی ایران فقطبا سیاست های رژیم در رابطه با "مسائل قومی" مشکل ندارند، بلکه به دنبال آزادی و دمکراسی و رفاه هم هستند. در واقع مسئله قومی بهانه ای می شود برای رهایی از زندان بزرگی به نام ایران. آذربایجانی های ایران کشور آذربایجان همسایه را می بینند. کردها می بینند که با تمام مشکلاتی که در عراق وجود دارد، باز هم وضع کردستان آن بسیار بهتر از کردستان ایران است. همینطور ترکمن ها.

این ترس که ایران چه قبل و چه پس از فروپاشی جمهوری اسلامی تبدیل به افغانستان یا عراق و سوریه شود، پایه واقعی ندارد و ناشی از عدم توانایی در درک واقعیات اجتماعی در کشورهای گوناگون است. در این سه کشور تروریست های اسلامی در بین مردم نفوذ زیادی دارند و از دست به زدن به هیچ جنایتی ابایی ندارند. اینها یکی از عوامل اصلی به خاک و خون کشیدن این کشورها بوده اند. در صورتی که اسلامگرایان افراطی در بین مردم ایران ابدا چنین جایگاهی ندارند. در مورد سوریه که حکومت آن یکی از عوامل اصلی دامن زدن به خشونت است، با حکومتی یکپارچه طرفیم که حرف، حرف "بشار اسد" است. در صورتی که در ایران حکومت یکپارچه نیست و در صورت وقوع بحران، از درون بیشتر هم تضعیف خواهد شد و همان حمایت مردمی ناچیز را هم از دست خواهد داد.

ترس از درگیری های قومی در ایران بسیار سیستماتیک از طرف جریاناتی دامن زده می شود که خواهان حفظ نظام اند. اینها چنین نشان می دهند که اگر جمهوری اسلامی سقوط کند، کشور تجزیه خواهد شد و اقوام مختلف ایرانی به جان یکدیگر خواهند افتاد. مسئله اینجاست که بقای جمهوری اسلامی احتمال تجزیه و جنگ های قومی را کمتر نمی کند، بلکه برعکس. جمهوری اسلامی با سیاست های غیرعاقلانه و وحشیانه خود در مقابل اقلیت های قومی ایرانی باعث ایجاد و تشدید نفرت و کینه از فارس ها می شود و اینگونه گرایشات تجزیه طلبانه را تقویت می کند. از آنجا که جمهوری اسلامی از هر نظام و حکومتی که قرار باشد بعدا سر کار بیاید خشن تر و بی رحم تر است، اگر جنگی بر سر تجزیه بخشی از کشور دربگیرد، خشن ترین جنگ ها در دوران خود همین ها به وقوع خواهد پیوست.

بر خلاف تبلیغات رژیم هر چه عمر این نظام طولانی تر شود، احتمال تجزیه بخش هایی از کشور بیشتر می شود. چرا که اقلیت های قومی ایران فقطبا سیاست های رژیم در رابطه با "مسائل قومی" مشکل ندارند، بلکه به دنبال آزادی و دمکراسی و رفاه هم هستند. در واقع مسئله قومی بهانه ای می شود برای رهایی از زندان بزرگی به نام ایران. آذربایجانی های ایران کشور آذربایجان همسایه را می بینند. کردها می بینند که با تمام مشکلاتی که در عراق وجود دارد، باز هم وضع کردستان آن بسیار بهتر از کردستان ایران است. همینطور ترکمن ها. و حتی بلوچ ها که شرایط خود را با پاکستان مقایسه می کنند، می بینند که در آنجا هم آزادی بیشتری دارند، هم رفاه بیشتر و هم یک دمکراسی هر چند نیمه بند.

وبلاگ:

www.azadehsepehri.wordpress.com

ایمیل:

azadeh_sepehri@hotmail.com

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب محسن کردی عزیز ما مثل پژاک شما جنگ طلب نیستیم ما از راه مدنی به خواسته های خود خواهیم رسید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پرویز خان، شما و امثال شما چرا از انحلال جغرافیای ایران وحشت دارید؟ شما ها که به تمدن و علم صنعت و دانش و تکنولوژی مدرن کورش کبیری، با نژاد بقول خودتان برتر، و به سلاح علم و دانش و فلسفه مدرن و تاریخ کهن مجهز هستید، ترستان از چیست، که دائما کلمه تمامبت ارضی ورد زبانتان شده است؟ آیا کشورهای ایالت متحده آمریکا، فرانسه، آلمان، سؤئد، دانمارک، سوئیس و امثالهم نیز از تجزبه شدن میترسند، که شما از رعب و وحشت به دیکتاتورهای تاریخی پناه میبرید؟ ببخشید که پوست گنده صحبت میکنم. با احترام.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قرن /قرن بی وطنی و هرج و مرج است . ایران کنونی نیازی به انقلابی و مسلمان دو اتشه و نماینده این خلق و ان قوم ان مردم ندارد .انچه مردم و ایران امروز به ان نیاز دارند مردانی از جنم نادر شاه و رضا شاه کبیرو شاه عباس کبیر و اغا محمد خان و عباس میرزای قاجار است.انچه نیاز داریم حفظ تمامیت ارضی ایران و حفظ امنیت مردم ایران است .نیازی به برنامه های استعماری شرق و غرب نیست .جریانات استعمار ی مانند چپ و دینی و تجزیه طلب امتحان تاریخی خود را داده اند و از سوی ملت طرد شده اند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن کردی! شما که به کامنت نویسان حمله میکنی که گویا نمی توانند حقشان را از رژیم بگیرند، و مدام با بکار بردن کلمه "غیرت" به این و آن تشر میزنی، آیا خودت غیرت داری؟ اگر غیرت داری چرا در پستوخانه خانه ات در خارج نشسته و به این و آن دستور میفرمائی که با آر پی چی، حقش را از خامنه ای بگیرد؟ آیا شما میدانی اصلا غیرت چیست، که دائما این کلمه ورد زبانت شده است؟ آیا شما خودت غیرت داری که از غیرت دم میزی؟ اگر غیرت داری پس چرا در خارج جا خشگ کرده ای و با آرپی چی علیه رژیم نمی جنگی؟ شما که از غیرت صحبت میکنی، اگر غیرت داری پس چرا در کنج خانه ات پنهان شده ای؟ امید وارم از سئوالم ناراحت نشوی. با تشکر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقایان پان ترک، دوران برتری های نژادی و زبانی به سر رسیده. آخر این بحثها همان 1 میلیون کشتار ارمنی هاییست که در سده جدید روی دست ترکیه مدعی همه چیز مانده. شما آذربایجان هم که هیچ همه دنیا را هم اگر در دست داشته باشید نمیدانید بعدش چه میخواهید بکنید. ایران نه محدود در یک نژاد خاص است که آنرا به فارس زبان محدود کنیم و نه کشوریست که تقسیم بندی های استعماری دنیای نو یک شبه علمش کرده باشد. بلکه یک مفهوم است که محورش فرهنگ آن است. این فرهنگ از زبانهای گوناگونی ساخته شده که یکی از آنها فارسی است. ولی ترکی، کردی، لری، گیلکی، بلوچی و جز اینها نیز سهم بزرگی در ساختن این مفهوم فرهنگی دارند. ما میگوییم ایران هر آنجاست که مردمش نوروز را جشن میگیرند. آیا در ترکیه نوروز گرامی داشته میشود، آیا آنجا خانه تکانی میشود، و آیا های بیشمار دیگر. پرسش بزرگ جهان امروز آینده گنگ و تیره ای است که پیشروی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
Lachin عزیز و گرامی‌ بدون شک دوران سیستمی‌ که ایران را فارس و زبان را فارسی‌ تعریف می‌کند به آخر رسیده، تحولات ژئوپلتیکی که منطقه را در دچار تحول خواهد کرد " عمق محددیت جغرافیای زبان فارسی‌ و روستای فارسی‌ "را به نمایش خواهد گذاشت، دیگر " کبک ایران " فارسستان " قادر به تحمیل زبان فارسی‌ به کّل جغرافیای ایران نخواهد شد همچنانکه کبک کانادا زبان فرانسه را به کّل کانادا تحمیل نکرده و فقط در محدودهٔ کبک زبان فرانسه کاربرد آن الزامی است. این واقعیت را نیز نباید از نظر دور داشت که فرانسه زبانی‌ تنومند است که نه تنها اروپا را بلعیده است بلکه از آفریقا گرفته تا ویتنام تا کبک کانادا و لویزیانا آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است، در حالیکه این زبان فارسی‌ با فقط ۳۰۰ تا فعل ساده، فقط با کمک زبان تنومند و قدرتمند عربی‌ و ترکی امکان حیات یافته است تا به درد زندگان بخورد. ولی‌ با ۲ دو برابر شدن علم در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن کردی، واقعا متاسفم که حتی این چند کامنتی را که اینجا گذاشته شده آنچنان بی دقت و ناشیانه میخوانید که حتی متوجه نمی شوید چه کسی چه کامنتی گذاشته، در صورتی که اسامی کامنت گذاران کاملا واضح و مشخص است.
تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم سپهری، باز دو نکته رو خارج از بحث مون مطرح کردید. نوشته اید که من خواهان حفظ رژیم هستم. این یک انگ هست و نباید این گونه گفت. من خواهان حفظ رژیم نیستم. یعنی اگر قرار باشه یک روز سبزها در ایران تظاهرات کنند و من در ایران باشم نمیرم جزو دار و دسته سرکوبگران. حتا جزو دار و دسته سبزها هم نیستم که بخاطر موسوی یا کروبی به خیابان بروم. راستش تا بحال یک خسته نباشید هم به اینها نگفته ام. برعکس حتا به کسانی که مثلا تولد موسوی را تبریک گفته اند تاخته ام. من مخالف این رژیم و خواهان تغییر آن هستم. منتها بزخو کرده ام برای موقع مناسب. این دوران را برای این کار خطرناک می بینم. دوباره باز متلکی هست که در آخر حرف تان زده اید که «کسی که قادر به درک این موضوع ساده نیست به سیاست نباید کاری داشته باشد». یعنی چیزی نزدیک به 25 ادامه..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن کردی... جواب شما به کاربر گرامی ( yenilik) یک بیماری لمپنی رستاخیزی را نشان می دهد که واقعآ در دنیای بالای ابرها زندگی میکنید.. آن قدر از واقعیّات دور هستید که بخاطر اینکه کسی با عقاید شما مخالف هست فقط به زور, تحقیر متوسل شده و از ادبیّات جان نثار شعبان بی مخ استفاده میکنید.. این سایت تبادل اندیشه است ولی شما با رینگ بکس عوضی گرفته اید. باور بکنید ملل غیر فارس در جغرافیای سیاسی ایران میدانند منافعشان در کجا هست...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جهت اطلاع آن دسته که بحث‌های من را با جناب کردی نخوانده اند، ایشون برای حفظ تمامییت آرضی ایران خواهان حفظ این رژیم بودند، من گفتم با این رژیم، لشگر بیکاران کشتی‌ ایران را به قعر دریا خواهد فرستاند، کسی‌ قادر به درک این موضوع ساده نیست نباید کاری به سیاست داشته باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" ژئوپلتیک منطقه به کدام سؤ میرود؟ """ برخی‌ اعتقاد دارند که "" تجزیهٔ پاکستان مقدمهٔ تجزیه ایران است "" ولی‌ شک اقتصادی که بعد از خروج نیروهای ناتو در نیمهٔ دوم امسال سراسر افغانستان را فرا خواهد گرفت با شیبی تند این کشور را به سوی تجزیه خواهد برد، با تجزیه افغانستان، پاکستان دچار زلزله خواهد شد، ناگهان شرق ایران را طوفان بی‌ ثباتی در خواهد گرفت. رژیم فارس ایران خود را در موقعیتی خواهد یافت که شرق، جنوب و غرب "" عراق نیز همزمان از تحولات منطقه تاثیر خواهد پذیرفت "" کشور را آشوب احاطه کرده است. تنها راه امن ایران به دنیایی خارج آزربایجان جنوبی و کشور ترکیه خواهد بود، کسی‌ که بدون در نظر گرفتن شرایط ژئوپلتیکی "" از مدینهٔ فاضلهٔ جامعه فارسی‌ "" فتوا صادر می‌کند درکی از تحولات دنیا ندارد، جناب محسن کردی من وقتم را با امثال شما به هدر نمی‌دهم، شما حتی الفبای سیاست را نمی‌دانید.
تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب yenlkik
زیاد غم آریایی بودن ما رو نخورید. شما میخواین آذربایجان تون رو جدا کنید.. عرضه اش رو اگر دارید بروید یقه خامنه ای رو بگیرید. و اگر هم عرضه ندارید.. اینجا با نام مستعار حرف کیلو دوزار ردیف نکنید. عقده هاتون رو سر ما خالی نکنید. اگر هم عرضه اش رو ندارید... زحمت ما مدارید. ما اصلا دوس داریم بگیم نسل مون مریخی بودن اومدن اینجا. این باور ماست. شما عزیز برو آذربایجانت رو از چنگال این آدمخورا نجات بده. با سرکوفت زدن به ما که زبان ترکی شما زبان رسمی نمیشه جانم. آزاد شدن غیرت میخواد که تو نداری. اگه داشتی الان تو کوه کمر دوتا تفنگ و آرپی جی دستت بود. الان جلوی سازمان ملل با شعار و علم و کتل ولوووو بودی. .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" آیا این یک نوع فتواست؟ """ مگر این ایران مقدس و ناز نازی شما نیست که هزاران نفر برای دیدن اعدام از پیر و جوان و شیر خوار با آجیل و پفک نقل و نبات ۱۰ ساعت قبل از اعدام در مکان برآید دیدن بهتر اعدامی لنگر می‌‌اندازند؟ میدانید چه چیزی ایران را بیشتر از هر چیزی تهدید می‌کند؟ """ جامعه فارسی‌ تاریخ دروغین خود را در ۸۰ سال گذشته به خورد غیر فارس‌های ایرانی‌ داده است، اینک من ترک میدانم که "" اشکانیان فارس افغانی "" نبودند بلکه "" اشکانیان ترک بودند ""، زبان شیرین فارسی‌ نیز "" با فقط ۳۰۰ تا فعل ساده زمینه‌های عقب ماندهگی هر چه بیشتر روستای فارسی‌ را فراهم خواهد آورد، جامعه فارسی‌ با اینهمه طمطراق در طول تاریخ "" فقط شاعر وراج و مفت خور "" تولید کرده است، ترکان بیشتر از ۱۰۰۰ سال بر ایران حکومت کردند و ایران را ۳ سه‌ زبانه نگاه داشتند، در آن زمان نه تاریخ ایران تاریخ فارس بود، نه