نامه خانواده های زندانیان اعتصاب کننده به گزارشگر ویژه سازمان ملل

جمعی از خانواده های زندانیان اعتصاب کننده غذا با ارسال نامه ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر با ابراز نگرانی شدید از وضعیت موجود از ایشان تقاضا کردند برای ملاقات با زندانیان سیاسی و بررسی شرایط آنها هر چه سریعتر به ایران سفر کند.

جمعی از خانواده های زندانیان اعتصاب کننده غذا با ارسال نامه ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر با ابراز نگرانی شدید از وضعیت موجود از ایشان تقاضا کردند برای ملاقات با زندانیان سیاسی و بررسی شرایط آنها هر چه سریعتر به ایران سفر کند.

در این نامه آمده است: شما در شرایطی به این سمت برگزیده شده‌اید که ما ایرانیان پس از دو سال تحمل سرکوب برنامه ریزی شده و کم سابقه، اکنون در معرض انواع جدیدی از سرکوب قرار گرفته ایم. سرکوب‌هایی که اینک تنها در صورت توجه فوری افکار عمومی و اقدام عاجل نهاد‌های ذیصلاح بین‌المللی ممکن است به فجایع جدیدی نینجامد.

خانواده زندانیان سیاسی در بخش دیگری از این نامه اظهار داشته اند: آنچه بر هدی صابر رفت نشان از آن دارد که سیاست زندان در جمهوری اسلامی درمورد اعتصاب غذا کنندگان تغییر کرده است. موارد مشابه در سالهای گذشته نشان می‌داد که زندانبانان با مراقبت پزشکی خاص، اعتصاب غذاکنندگان را با وجود اعتصاب‌هایی به مراتب طولانی‌تر از خطر مرگ می‌رهاندند. اما در مورد اخیر همه ی شواهد نشان از آن دارد که مقامات امنیتی ایران اعتصاب غذا کنندگان را به سوی مرگ می‌رانند. در این مورد حتی اجازه ندادند تا زندانی اعتصاب کننده تقاضا‌های دوستانش برای شکستن اعتصاب را از خارج زندان دریافت کند.

متن کامل این نامه که در اختیار سایت امروز قرار گرفته به شرح زیر است :

جناب آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر در امور ایران

با ادای سلام و احترام، ما امضا کنندگان این نامه انتخاب جناب عالی به سمت گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر در امور ایران را به شما تبریک می‌گوییم.

شما در شرایطی به این سمت برگزیده شده‌اید که ما ایرانیان پس از دو سال تحمل سرکوب برنامه ریزی شده و کم سابقه، اکنون در معرض انواع جدیدی از سرکوب قرار گرفته ایم. سرکوب‌هایی که اینک تنها در صورت توجه فوری افکار عمومی و اقدام عاجل نهاد‌های ذیصلاح بین‌المللی ممکن است به فجایع جدیدی نینجامد.

ما خانواده‌های زندانیان سیاسی نامبرده‌ی زیر بدینوسیله به اطلاع جناب عالی می‌رسانیم که عده‌ای این زندانیان سیاسی از هفته‌ی پیش دست به اعتصاب غذا زده‌اند و عده ی دیگری از ایشان از امروز به اعتصاب غذای ایشان پیوسته‌اند. عده‌ای از خانواده‌این اعتصاب غذا در شرایطی صورت می پذیرد که دو هفته‌ پیش از این هدی صابر، یکی از سرشناس‌ترین زندانیان سیاسی پس از انتخابات که دست به اعتصاب غذای تر زده بود، تنها ظرف هشت روز جان باخت. مرگ او به گواهی کتبی ۶۴ تن از هم‌بندان او پس از آن رخ داد که به علت عدم رسیدگی پزشکی متعارف، حال او رو به وخامت نهاد و مأموران زندان با تأخیر بسیار او را به بهداری زندان منتقل کردند و در آنجا هم در حالی که به وضوح علایم حمله‌ی قلبی را با خود داشت مورد ضرب و شتم مقامات امنیتی قرار گرفت و بالأخره روز بعد تنها وقتی به بیمارستان منتقل شد که دیگر از نظر پزشکی کار از کار گذشته بود. مرگ او زود‌تر از یک روز بعد به خانواده‌ی او اعلام نشد. شهادت‌نامه‌ی کتبی زندانیان هم‌بند او درباره‌ی عدم رسیدگی عمدی و ضرب و جرح او از سوی زندانبانان اینک در دسترس است و تک‌تک ایشان می‌توانند در‌باره‌ی آنچه بر این زندانی در طول هشت روز اعتصاب غذا تا درگذشت او گذشته است مصاحبه شوند.

آنچه بر هدی صابر رفت نشان از آن دارد که سیاست زندان در جمهوری اسلامی درمورد اعتصاب غذا کنندگان تغییر کرده است. موارد مشابه در سالهای گذشته نشان می‌داد که زندانبانان با مراقبت پزشکی خاص، اعتصاب غذاکنندگان را با وجود اعتصاب‌هایی به مراتب طولانی‌تر از خطر مرگ می‌رهاندند. اما در مورد اخیر همه ی شواهد نشان از آن دارد که مقامات امنیتی ایران اعتصاب غذا کنندگان را به سوی مرگ می‌رانند. در این مورد حتی اجازه ندادند تا زندانی اعتصاب کننده تقاضا‌های دوستانش برای شکستن اعتصاب را از خارج زندان دریافت کند.

آنچه ما را تنها یک هفته پس از انتخاب شما به این سمت به فرستادن این نامه به شما واداشته است این است که اکنون جان عزیزان ما که همگی از زندانیان سرشناس سیاسی پس از انتخابات اند بیش از هر زمان دیگری به شدت در خطر است. مورد هدی صابر نشان می‌دهد که ما برای نجات جان ایشان و رفع خطری که از سوی زندانبانان متوجه جان ایشان است باید فوراً دست به کار شویم. در عین حال، صد‌ها زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر اکنون در زندان‌های جمهوری اسلامی با انواع محکومیت‌ها و فشار‌های روحی و جسمی مغایر با مفاد تعهدات حقوق بشری جمهوری اسلامی دست به گریبان اند.

تقاضای ما از شما این است که به صورت فوری و بدون درنگ برای ملاقات با این زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده به ایران سفر کنید.

ما از شما می‌خواهیم در گفتگو با مقامات ذیصلاح در ایران از ایشان مؤکداً بخواهید تا مراقبت‌های پزشکی لازم برای زندانیان اعتصاب کننده را در اختیار ایشان بگذارند و مرگ ایشان را تسهیل نکنند.

ما از شما همچنین می‌خواهیم در گفتگو با این زندانیان دلایل ایشان برای آغاز اعتصاب غذا و شرایط ایشان برای پایان آن را بشنوید و به اطلاع مراجع ذیصلاح بین‌المللی و افکار عمومی برسانید.

از شما به خاطر تلاش‌تان پیشاپیش سپاسگزاری می‌کنیم.

با احترام خانواده های:

احمدی امویی، اسدی زیدآبادی، امین زاده، بهاور، بهزادیان نژاد، دلیرثانی، عرب سرخی، قدیانی، مقیسه، مومنی، ‫باستانی ‫و سحرخیز

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.