محسن سازگارا: آقای خامنه ای دنبال یک انقلاب فرهنگی

گفتار روزانه یکشنبه 19 دی ۸۹

جمعه 17 دی ماه 1389، 7 ژانویهء 2011 میلادی

در مورد 11 موضوع امروز صحبت میکنیم.

موضوع اول اینکه آقای مرتضی حاجی وزیر تعاون و آموزش و پرورش آقای خاتمی بازداشت شد. هنوز هیچ دلیلی برای بازداشت آقای حاجی مطرح نشده. ماجرای مشکوک قرآن سوزی در دانشگاه یاسوج در 14 آذرماه که آدم را یاد ماجرای قرآن برسر نیزه کردن در تاریخ اسلام میاندازه، منجر به دستگیری 5 دانشجو به اسامی مرجان علیزاده، مریم بازیار، سارا رحیمی، سحر زیدونی و علیپور شده که از جای آنها، محلشون و دلایل دستگیریشون هیچ اطلاعی در دسترس نیست و اسباب نگرانی است برای خانواده و برای همهء دانشجوها.

نکتهء دوم اینکه آقای دکتر غلامعباس توسلی استاد ممتاز دانشگاه تهران که در سال 86 بعد از سالها تدریس از دانشگاه تهران کنار گذاشته شد و گاهی در دانشگاه آزاد درس میداد از تدریس در دانشگاه آزاد هم ممنوع شد.

نکتهء سوم اینکه آقای علیرضا بهشتی جواب آقای وزیر اطلاعات را داده در مورد جزوه ای که گفته بودند از دفتر ایشون بدست آمده و براندازی دین در آن مطرح بوده و توضیح داده که دو جزوه بوده که در بازجویی ها هم آن را مطرح میکرده اند که یکی یک بحث علمی بوده راجع به شرایط بعد از انتخابات و دیگری هم جزوه ای بوده دربارهء الگوی مسلمانی که نسخه اش به رهبری هم داده شده بود و به نظر میرسه که بازهم این از همان حرفهایی است که آقای مصلحی زده یا برایش نوشته اند و هیچ پایه و اساسی ندارد. بیجهت نیست که بشدت مطرح است که آقای مصلحی در صدر لیست تعویض وزراء قرار دارد.

نکتهء چهارم اینکه آقای سردار نقدی در اهواز در صحبت برای اساتید و روسای دانشگاهها مطرح کرده که وقت قیام است و کتابهای ضاله را باید برچید و علوم انسانی را باید ریشه کرد. ایشون گفته که علوم انسانی اگر علم بود آمریکا را از سقوط نجات میداد. بنظر میرسه که احتمالاً آقای خامنه ای دنبال یک انقلاب فرهنگی دیگه به سبک چین است و برچیدن لابد کتابهای غربی و سردار اینکار هم برای ایشون امثال سردار نقدی خواهد بود. این حملاتی که اخیراً به علوم انسانی شده و یا به نواندایشان دینی و حلقهء کیان، میتواند مقدمه ای برای ذهن اطرافیان آقای خامنه ای یا شخص ایشون باشه برای حمله به علوم انسانی و تفکر مدرن و نوین در جامعهء ما.

نکتهء پنجم اینکه آقای صادق لاریجانی رییس قوهء قضاییه صحبت از هجوم سازماندهی شده علیه دستگاه قضایی کرده و اینکه کسانی که خودشون همیشه داد از بی عدالتی میزنند و وقتی که نوبت به خودشان میرسد، صداشان در میاد و مراد ایشون اطرافیان آقای احمدی نژاد و روزنامهء کیهان و دیگران است که این روزها سخت از قوهء قضاییه انتقاد میکنند بخصوص راجع به حکمی که علیه مدیر مسؤول روزنامهء ایران صادر شده است.

نکتهء ششم اینکه آقای سعیدلو برای پست نایب رییسی کنفدراسیون فوتبال آسیا خودش را کاندیدا کرد و اما رأی نیاورد و حتی در مقابل کشور نپال هم نتوانست رأی بیاورد و دستخالی برگشت. این سمت را قبلاً آقای مهندس صفایی فراهانی داشت و حتی فدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد کرده بود که باوجود اینکه آقای صفایی فراهانی در زندان است و نمیتواند در جلسات شرکت کند او را در این سمت نگه خواهند داشت اما خود آقای صفایی استعفاء داد و گفت جا بازشود برای دیگران اما آقای سعیدلو نتوانست رأی بیاورد و درواقع یک شکست دیگر برای دولت فعلی ایران رقم خورد اما اینبار در عرصهء ورزش.

نکتهء هفتم اینکه آقای مطهری در قبال شایعاتی که این روزها برای برکناری وزیر ارشاد مطرح است گفته که رهبری بعد از عزل آقای متکی به آقای احمدی نژاد گفته که دیگر وزیری در واقع عزل نشود. امری که به نظرم نمیرسه اتفاق بیافته و طبق معمول آقای احمدی نژاد تره ای هم برای حرف رهبری خرد نخواهد کرد.

نکتهء هشتم اینکه یک عضو اتاق بازرگانی صنایع و معادن صحبت از تدارکات وسیع دولتی ها کرده برای تسخیر اتاق بازرگانی در انتخاباتی که در اسفند ماه در پیش است.

نکتهء نهم اینکه خانم 55 سالهء آمریکایی که خبرنگار فارس با آب و تاب اعلام کرد که در مرز ایران-ارمنستان دستگیر شده ، جاسوس آمریکا است و در دندانش میکروفون کار گذاشته با تجهیزات پیشرفته و خیلی از سایتهای حکومتی هم دنبال خبرگزاری فارس رفتند، از طرف تلویزیون العالم، وابسته به جمهوری اسلامی، این خبر کلاً تکذیب شد و مقامات آمریکایی هم گفته اند که اطلاعی ندارند و اخبار ضد و نقیض شنیده اند و باید تحقیق کنند که اصل واقعه چه بوده است.

نکتهء دهم اینکه یک دورهء جریان شناسی و بصیرت افزایی قرار است برای 7000 پرسنل نیروی انتظامی به مدت یک هفته در قم برگزار شود و بعد هم در سطح تمام کلانتری ها و مراکز نیروی انتظامی. به نظر میرسد مسأله دار شدن نیروی انتظامی به دنبال مسأله دار شدن خیلی از ارتشی ها و سپاهی، فکر مقامات را درگیر کرده و فکر میکنند با اینگونه مسایل میتوانند آنها را به سوی خودشان در واقع جلب کنند و غافل از اینکه هر چه بیشتر تئوریهای خودشان را به این افراد منتقل بکنند آنها گریزان تر از حکومت و نزدیک تر به مردم خواهند شد.

اما نکتهء آخر بحث ما ادامهء مسأله و اتفاق سونامی اقتصادی است که در راه است و اگر خاطرتان باشد روز گذشته صحبت کردیم که سونامی اقتصادی که در راه است درواقع سه مرحله را دارد.

یکی افزایش قیمت کالاهای یارانه ای است.

دیگری افزایش تمام قیمتها و یک تورم 60-70 درصدی طی چند ماه آینده.

و مرحلهء سوم که همان سونامی است، ورشکستگی تولید داخلی و بیکاری میلیونها نفر است.

متناسب با این بحثی را از قبل هم داشتیم که درواقع ما دو دسته آکسیون داریم. یکی آنها که اسمش را "کنشی" گذاشتیم و کارهایی است که دولت نمیخواهد ما انجام دهیم مثل تظاهرات، تجمع و شعار نویسی و امثالهم. و دیگری آکسیونهای عدم همکاری مثل تحریم، اعتصابات و مثالهای زیادی از این قبیل که گفتیم این دومی است که متناسب با بحران اقتصادی میتواند در دستور کار جنبش قرار گیرد. اما متناسب با مراحل مختلف این سونامی اقتصادی که در پیش است طبیعتاً اطلاع رسانی اولویت اصلی را دارد. در مرحلهء دوم بحث تشکیل کمیته های محلی و خانوادگی، آموزشهای عدم همکاری، آماده سازی برای عدم پرداخت قبوض، آمادگی با اعتصابات مقطعی و متناسب با مرحلهء سوم بحران، آکسیونهای فلج سازی.

درخصوص این سه مرحله و تناسب آنها با سه مرحله ای که بحران اقتصادی پیش رو ایجاد خواهد کرد روزهای بیشتر با تفصیل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اندکی صبر سحر نزدیک است.

تا فردا شاد، پیروز، موفق و سرافراز باشید.

به امید پیروزی ایران و ایرانی

۱۶ دی‌ ماه ۱۳۸۹ شمسی‌،۶ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی

امروز درباره ۱۰ موضوع صحبت می‌کنیم:

موضوع اول اینکه مأموران امنیتی به خانه مجید توکلی حمله کردن و با شکستن وسایل خانه ،در نهایت وحشیگری علی‌ توکلی برادر مجید را هم دستگیر کردن و بردن.خبر‌های نگران کنندیی از وضعیت آرش صادقی به گوش میرسه که پس از ضرب و شتم که کتف آرش هم شکسته بود و دچار خونریزی معده و عفونت ریه هم شده به بند ۳۵۰ برگردوندن، که همزندانی هاش نگرانن و همه نگران وضعیت آرش صادقی هستن.همینطور سردار عزلتی مقدم ریس کمیته ایثارگران ستاد آقای مهندس موسوی بوده پس از ۵۵ روز بازداشت روز گذشته آزاد شد.

محمد علی‌ شیرازی مستند ساز عضو هیت مدیره انجمن دفاع از آزادی زندانیان به بند ۳۵۰ اوین برگشت تا یک ماهی که از اضافه حبسش باقی‌ مانده را بکشه.او یک مستندی از زندگی اقای منتظری ساخت،خبر‌های غیر تائید شده حاکی از این است که برای خانم زهرا بهرامی شهروند ایرانی_هلندی حکم اعدام در دادگاه بدوی صادر شده،به او انتصاب نیم کیلو کوکأین و عضویت در انجمن پادشاهی نسبت دادن که به شدت هم دختر ایشون هم وکیلشون این اتهام رد می‌کنن،مقامات هلندی هم ابزار نگرانی کردن.اقای لئونارد کشیشیان ،کشیش کلیسا جماعت ربانی اصفهان روز گذشته بازداشت شده و معلوم شده که از ابتدا سال نو میلادی تا کنون در بازداشت به سر میبره و مجموع اخبار حاکی از این است که مجموعا بیش از ۶۰ نفر از هموطنان مسیحی‌ ما در بازداشت به سر میبرن.

نکته دوم این که در میدان گاز سنندج بین مردم و نیروی انتظامی درگیری به وجود امده،بعد از این که نیروی انتظامی میخواسته کسی‌ بازداشت بکنه و اون مقاومت کرده و کار به تیراندازی کشیده شده و پسر ۱۲ سال‌ای تیر خورده ،مردم عصبانی‌ میشن با نیروی انتظامی وارد درگیری میشن .

نکته سوم این که اقای رسایی وکیل مجلس که از جناح تندرو پشتیبان دولت محسوب می‌شه بعد از احضار به دادگاه ویژه روحانیت بابت یک میلیارد هشتصد میلیون تومان بن کتاب که در زمان مسئولیت ایشون در اداره ارشاد قم گم شده،در مجلس منجر به درگیریهایی شده ،اقای دلخوش نماینده دیگر مجلس موضوع را مطرح کرده اقای رسایی می‌‌خواسته جواب بده چون اقای لاریجانی اجازه نداده یک شبم در مجلس تحصن کرده در اعتراض به مدیریت اقای لاریجانی , به هر صورت این ماجرا که پیشینه گذشته ایم داره ،ابتدا نشریه نوزده دی‌ و شاخه سبز اون منتشر کرده بودن و همون موقع هم اقای رسایی علیه اون‌ها شکایت کرده بود مجددا مطرح شده و کار به بالا داره کشیده میشه.

نکته چهارم این که سایت الف وابسته به اقای احمد توکلی گزارش مفصلی علیه اقای مشائی و اطرافیانش چاپ کرده که در واقع چگونه در وزارت خارجه،وزارت نفت و بخش‌های اقتصادی نفوذ کردن و این از اون گزارش‌هایی‌ است که احتمالاً بیش از پیش دربارش بحث خواهد شد.همینطور مسئول دفتر شورای نگهبان در تهران وقتی‌ از قولش نقل شده که گفته اگر اقای مشائی نبود تحریم‌ها پدر ما را در می‌‌آورد ،بلافاصله تکذیب کرده و گفته همراهی با اقای مشائی لکه ننگ،و موضع شورای نگهبان در مورد او معلوم،به هر صورت این کشمکش‌ها و اخبار درباره ان به بخش ثابت خبر‌های روزانه تبدیل شده.

نکته پنجم این که شورای نگهبان مصوبهٔ مجلس شورای اسلامی در مورد انتخاب ریس کّل بانک مرکزی را را رد کرد و مغایر قانون اساسی‌ تشخیص داد اما در بازگشت به مجلس, وقتی‌ مجلس پا فشاری کرده که باید ریس کّل بانک مرکزی با مصوبهٔ مجلس داشته باشه ماجرا به شورای تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده که احتمالا در انجا مصوبهٔ مجلس رای خواهد اورد.

نکته ششم این که اتحادیه اروپا دعوت ایران برای بازدید از تأسیسات هسته‌ای را رد کرده, مانوری که ایران شروع کرده بود و گفته که اژانس مسئولیت بازرسی و بازبینی داره و لزومی نداره که کشور‌های اروپایی‌ از تأسیسات بازدید کنن.

نکته هفتم این که اقای مقتدا صدر از ایران رفت و اعلام کرد که دیگر در نجف ساکن خواهد بود و بدین ترتیب با توجه به فاصله‌ای هم که اقای نوری مالکی سعی‌ می‌کنه با دولت ایران حفظ بکنه و رفتن مقتدا صدر ،احتمالاً این شکاف بیشتر خواهد شد.

نکته هشتم این که یکی‌ از دوستان برای من مطلبی نوشته بود که در آن روی نکته خوبی‌ دست گذاشته بود که با همه تبلیغاتی که حکومت در بار یوم الله ۹دی‌ می‌کنه که پارسال ۳۰،۴۰ هزار نفر به زور ساندیس و پول دادن اورد امسال جرات نکرد حتی یک راهپیمایی برگذار کنه چرا که توان یوم الله سازی دیگر نداره ولو در حد ۳۰،۴۰ هزار نفری که میتونه جمع کنه.

نکته نهم این که اقای احمدی نژاد در سمنان صحبت کرده گفته یقیناً حضرت ولی عصر, اجرای طرح یارانه‌ها را هدایت می‌کنه،ایشون از قول مقام رهبری هم گفته که پول پرداخت نقدی یارانه‌ها پول امام زمان،به هر حال اقای احمدی نژاد مطرح کرده از گردنه اصلی‌ یارانه‌ها عبور کرده ایم و الحمدلله مسیر سلامت،این آدم یاد اون داستان میندازه که چتربازی وقتی که چترش باز نشده بود از هواپیما پرید, تا چند متری زمین میگه تااینجاش بخیر گذشته باقیشم بخیر می‌گذره.اقای احمدی نژاد فضایی در اقتصاد کشور ایجاد کرده که موضوع بحث بعد ماست که به آن می‌‌پردازیم.اگر خاطرتون باشه در خصوص یارانه‌ها قبلا که صحبت کرده بودیم این نکات را کلا گفت بودیم که من اسمشو گذاشتم سونامی اقتصادی با معنی‌ یک طوفان بزرگی‌ که در راه،قبلا هم توضیح دادیم که این سونامی اقتصادی در سه مرحله در کشور اتفاق خواهد افتاد:

مرحله اول:افزایش قیمت کالاهای یارانه‌ای است که دولت شروع کرده و حد اکثر تا یک ماه آینده مردم خواهند دید که چگونه قیمت آب،برق،گاز وقتی‌ قبض‌هاشون به دستشون بره افزایش پیدا می‌کنه .

مرحله دوم:تاثیر این کالاهای یارانه‌ای بر تمام کالاهای کشور خواهد بود،و اقتصاد دانان پیشبینی‌ یک تورّم ۶۰ تا ۷۰ درصدی می‌‌کنند،و در واقع تمام کالاهای کشور گران خواهد شد.

مرحله سوم :اما اون چیزی که به سونامی اقتصادی تعبیر شده شاید از پنج شش ماه آینده شروع بشه و اتفاق بیفته و اون این است که وقتی‌ تمام کالاها گران شد قدرت خرید مردم کافی‌ نیست،برای خرید کالاها بنابرین کارخانجات و تولید کنندگان کشاورزی،معدنی و صنعتی در داخل نمی‌‌توانند در داخل کالاهای خودشون بفروشن ،به خصوص که دولت هم دلار مصنوعا ارزان نیگر می‌‌داره یا ریال مصنوعا گران نیگر می‌‌داره و با اون می‌‌خواد واردات کالا بکنه که بیش از پیش روند ورشکستگی تولید کنند‌های داخلی‌ افزایش خواهد داد ،بنابرین با ورشکستگی تولید داخلی‌ بیکاری نه هزار هزار بلکه میلیونی مردم خواهیم داشت.

اکسیون ها:

در این فضای بحرانی اقتصادی یا سونامی اقتصادی که در راه, باز من مرور می‌کنم این چیزی که قبلا صحبت کردیم و دو دسته اکسیون نیز متصور:

اکسیون‌های کنشی:کاری انجام میدیم ،کاری می‌کنیم که حکومت دلش نمیخواد که ما انجام بدیم از قبیل تظاهرات خیابانی،حالا به شکل آرام یا پشت پمپ بنزین یا تجمع‌های مختلف،یا تجمع در جاهای مختلف مثل مقابل کارخونه ،دانشگاه و ...،یا شعار نویسی یا سایر موارد.

دست دوم اکسیون‌هایی‌ هستن که عدم همکاری نام دارن:یعنی‌ کارهایی که دولت دلش میخواد ما انجام بدیم و انجام نمیدیم،از قبیل این که تحریم می‌کنیم کالاهاش یا پرداخت قبض تحریم می‌کنیم یا یک روز مثلا سوار اتوبوس نمیشیم،یا سر کار نمیریم و اعتصابات اتفاق میفته ،با این تقسیم بندی عمومی‌ اون چه که مهم این هست که انتخاب هر نوع اکسیونی از هر دو دسته متناسب با اون سه مرحله‌ای سونامی اقتصادی و در چارچوب استراژی کلان و مرحله‌ای ما، چیزی است که برنامه ریزی ما رو برای چند ماه آینده میتونه شکل بده و به ما کمک می‌کنه متناسب با هر بخش چه کاری را انجام بدیم اما مقدم بر این برنامه ریزی‌ها که روزهای آینده در موردش مورد به مورد صحبت خواهیم کرد ، اطلاع رسانی به مردم تا اونجایی که امکان داره.

اندکی‌ صبر سحر نزدیک است،

تا فردا شاد،پیروز،موفق و سر افراز باشین،

به امید پیروزی ایران،ایرانی‌ .

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.