شاپور بختیار: من اول انسانم، بعد ايرانيم و بعد مسلمانم

تیر ماه صدمین سالروز تولد شاپور بختیار است. یاد این سیاستمدار آزاده گرامی بداریم!
شاپور بختیار (۱۳۷۰-۱۲۹۳) سیاست‌مدار، دبیرکل حزب ایران، عضو جبهه ملی ایران، از بنیان‌گذاران نهضت مقاومت ملی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و آخرین نخست‌وزیر ایران، پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. دولت بختیار با آمدن خمینی به ایران و بی‌طرفی ارتش، در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ سقوط کرد.

 

 

شاپور بختیار (۱۳۷۰-۱۲۹۳) سیاستمدار، دبیرکل حزب ایران، عضو جبهه ملی ایران، از بنیانگذاران نهضت مقاومت ملی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و آخرین نخستوزیر ایران، پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. دولتبختیاربا آمدنخمینی به ایران و بیطرفی ارتش، در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ سقوط کرد.

شاپور بختیار تحصیلات دورهٔ ابتدایی را در شهرکرد گذارند و تحصیلات متوسطه را ابتدا در اصفهان و سپس در بیروت به پایان رساند. او مدرک دیپلم خود را از مدرسه فرانسوی بیروت دریافت کرد. آشنایی او با دنیای سیاست و نظریات سوسیال دموکراتها و علاقه به فرهنگ و ادبیات فرانسه خصوصاً شعر از همان دبیرستان فرانسوی شروع شد و تا آخر با او ماند. بختیار قصد داشت بلافاصله بعد از اتمام دبیرستان به پاریس برود اما در ۱۳۱۳ اعدام پدر و ۴ تن از خویشاوندانش به جرم شورش مسلحانه، در جهت سرکوب ایلات توسط رضاشاه چارهای جز بازگشت به ایران برای او باقی نگذاشت.

وی در ۱۳۱۵ به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربن ثبتنام کرد. در ۱۳۱۸ با مدرک کارشناسی از این دانشگاه فارغالتحصیل شد. بختیار در جنگ داخلی اسپانیا (از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹) در صف طرفداران جمهوریخواه و مخالفان ژنرال فرانکو شرکت کرد. با شروع جنگ جهانی دوم و اشغال فرانسه تحصیلاتش با وقفهای ۲ ساله روبهرو شد. شاپور وارد نهضت مقاومت ملی فرانسه شد و به عنوان یکی از سربازان فرانسه (ارتش سربازان خارجی مقیم فرانسه)در گردان اورلئان در راه آزادی این کشور جنگید. در ۱۳۲۴ دکترای خود را در حقوق و علوم سیاسی از دانشگاه سوربن دریافت کرد. او دو مدرک کارشناسی در زمینههای فلسفه و اقتصاد عمومی، نیز دارد. شاپور بختیار سیاستمداری شعردوست و شعرشناس بود و به حافظ انس و شیفتگی خاصی داشت. او به زبان فرانسوی و انگلیسی تسلط داشت و علاوه بر آن با زبانهای آلمانی و عربی آشنایی داشت. او با بسیاری از نویسندگان و سیاستمداران برجستهٔ غرب و فرانسه آشنایی و مراوده داشت.

بختيار سياستمداری دموکرات بود و باوری تزلزل ناپذير به جدايی دين از دولت – يا دنیاگرائی (Secularism) - داشت. او به مناسبات ميان اين دو نهادژرف انديشيده بود و به نيکی از پيامدهای خسرانآور امتزاج اين دو نهاد آگاهی داشت. او رساله دکتری خود را به موضوع «جدايی نهاد دين از نهاد قدرت سياسی در جوامع بدوی» اختصاص داده بود.

بعد از انقلاب، بختیار ۶ ماه در ایران مخفیانه زندگی کرد و در تیر ۱۳۵۸ به فرانسه رفت. او در قالب نهضت مقاومت ملی ایران به فعالیت علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخت. در دوران مبارزاتش در خارج از کشور، اولین سوءقصد ناموفق به جانش در تابستان ۱۳۵۹ رقم خورد. برنامهٔ ترور او توسط گروهی به رهبری انیس نقاش صورت گرفت. دومین ترور ۱۱ سال پس از آن، منجر به قتل بختیار در سن ۷۷ سالگی در پاریس شد.

بختيار به روشنی و دورانديشی مردم ايران را از «ديکتاتوری نعلين» بر حذر داشت و آن را به مراتب بدتر از ديکتاتوری فرسوده چکمه پيشگويی میکرد. پرهیز بختیار در هیاهوی انقلاب و خیالپرستی انقلابیون گم شد.

بختيار پايبندی به کرامت انسان را در برنامهی دولت خود تصریح کرد. در بخش سياست خارجی، تعهد «بی قيد و شرط» از اعلاميه جهانی حقوق بشر را گنجانده بود: «سياست دولت ايران پشتيبانی بدون قيد و شرط از اصول منشور ملل متحد و اعلاميه جهانی حقوق بشر و ميثاق های مربوط ميباشد و در راه اجرای اين هدف در حفظ و حمايت از حقوق بشر و کمک به تحقق خواسته های مشروع مللی که در راه رهایی از قيد هرگونه استعمار يا آثار آن تلاش می کنند اهتمام خواهد نمود.»

بختیار،کمتر از يک سال پس از انقلاب،در سخنرانی هايد پارکلندن در شهريور ۱۳۵۸ گفت: «من اول انسانم، بعد ايرانيم و بعد مسلمانم».سخنانی که با فضای سياسی و اجتماعی آنروز ايران سازگاری نداشت و اکثریت قریب به اتفاق مردم و دست اندر کاران سیاست در ایران، ژرفای آن را درک نمی کردند.

احد قربانی دهناری

گوتنبرگ، سوئد

ahad.ghorbani@gmail.com

http://ahad-ghorbani.com/

http://www.facebook.com/ahad.ghorbani.dehari

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب شادروان شاپور بختیار اگه می گفتی که: من اولا": حیونم و جنون حیونی دارم و من دوما": تازی زاده هستم و من سوما": مسلمان از نوع خامنه ای و خمینی هستم "مسلمون مصلحتی و یا مسلمون قلابی" و من چهارما": خدمتگزار امپریالیست و صادر کننده نفت مفت و صادر کننده میلیاردها دلار به بانکهای امپریالیست خارجی هستم بدونید و مطمئن باشید که حتما" حتما" جنابعالی مانند احمدی نژاد زنده بودید !!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فرصت رو از دست دادن ؟ خلبان هواپیما که درداخل کابینش روی صندلی اهرم پرواز هواپیما رو در دست داره و اونم به دور از چشم مسافران هواپیما که حق ورود به کابینش رو ندارن اگر فرصت رو از دست بده یا هنگام فرود اومدن و یا هنگام برخواستن هواپیما منجر به متلاشی شدن هواپیما میشه ....ولی چگونه برای جمعیتی که در آن زمان بیش از18 میلیون نفر بود و همه هم خود شان خلبان شده بودند و در کابین خلبان هم حضور داشتند و با رگ گردن کلفت ترطناب و زبان های درازتر زبان زرافه آهای دزد بگیر راه انداخته بودند و اهرم پرواز کشور رو اینور و اونور می چرخوندن یکی بطرف روسیه ..یکی بطرف قبر تازی های 1400 ساله پیش .یکی به طرف انگلیس ها ...و..و...آنوقت شاهپور"خودباورمکانیک سیاست و امپریالیست شناس " برای طفلگی ها " میلیون ها بچه " فرصت رو از دست داد؟؟!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سايت شاپور بختيار - نظرات ديگران- جمشيد آموزگار - عملكرد بازرگان و بقيه كه فرصت باارزشي را به نابودي كشاندند و شرايط را براي بقدرت رسيدن سمبول جنايت يعني خميني و ساير جنايتكاران اسلامي فراهم كردند
http://www.shapourbakhtiar.com/Nazarat.htm