آهای، مدعیان حامی‌ حقوق بشر، به جنایات در فلسطین اعتراض کنید

نگارنده تردیدی ندارد که توجیه کنندگان همچنان توجیه خواهند کرد، و "مردم اسرائیل حق دفاع از خود دارند،" شعار خانم ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را تکرار خواهند کرد. ولی‌ ریشه تمامی اینها اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل، غارت منابع آنها توسط اسرائیل، و ظلم غیر قابل توصیف به مردم فلسطین است، و حتی منشور سازمان ملل حق مردم کشور‌های اشغال شده توسط نیروهای خارجی‌ برای دفاع از خود و مقاومت در برابر نیروی اشغالگر را به رسمیت شناخته است. حتی اگر تصور کنیم که جنگ جدید را فلسطینیان آغاز

نسخه پی دی اف مناسب چاپ، همراه با لینک به منابع ذکر شده در مقاله

 

جنگ اسرائیل بر ضدّ مردم مظلوم فلسطین همچنان ادامه دارد. ایندوره جدید جنگ از ربودن سه‌ نوجوان اسرائیلی و قتل آنها آغاز شد، که البته تمامی انسان دوستان، حامیان واقعی‌ حقوق بشر، و مخالفین جنگ و صلح جویان، از جمله نگارنده، آنرا با شدت تمام محکوم میکنند. از نظر انسانی‌ هیچ فرقی‌ بین یک نوجوان اسرائیلی و فلسطینی نیست. دولت بنیامین نتانیاهو از همان آغاز آگاه بود که سه‌ نوجوان به قتل رسیده بودند، ولی‌ آنرا برای متجاوز از دو هفته پنهان کرد تا بعنوان بهانه‌ای برای آغاز دور جدیدی از سر کوب مردم فلسطین و از هم پاشیدن اتحاد حماس و دولت خود مختار فلسطین استفاده کند. در طول عملیات ارتش اسرائیل برای "یافتن" سه‌ نوجوان اسرائیلی ۶ فلسطینی به قتل رسیدند، و صد‌ها فلسطینی دستگیر شدند. اسرائیلی‌های تندرو نیز یک نوجوان فلسطینی را ربوده، با زور به او بنزین خورانده، و بعد او را به آتش کشیدند. از همان آغاز نتانیاهو اعلام کرد که حماس مقصر ربودن سه‌ نوجوان اسرائیلی است، ولی‌ کوچکترین مدرکی‌ در باره این موضوع ارائه نداد. در نتیجه، ایشان به آرزوی خود رسید، و دور جدید کشتار مردم فلسطین آغاز شد.

تا لحظه نوشتن این مقاله دستکم ۱۱۴ فلسطینی، که اکثر قریب به اتفاق آنها مردم غیر نظامی هستند و تعداد زیادی کودک و نوجوان، کشته شده‌اند، و قریب به هفتصد نفر هم مجروح شده‌اند. صد‌ها بمباران توسط نیروی هوائی اسرائیل بر فراز نوار غزه انجام شده است. دستکم یک هزار و صد هدف در غزه مورد حمله قرار گرفته‌اند.

گویی اسرائیل مصمم است که یک راه حل نهایی در باره مردم فلسطین که همانا نابودی کامل آن هاست را به اجرا درآورد.

دولت‌های غربی نیز که مرتب برای اسرائیل نه‌ تنها اشک میریزند، بلکه میلیارد‌ها دلار کمک نظامی بدان میدهند تا برای سرکوب مردم فلسطین استفاده کند، تاکنون سکوت کرده‌اند، و یا حد اکثر اعتراض‌های دروغین و بدون نتیجه عملی‌ کرده‌اند. پرزیدنت اوباما هم ظاهرا پیشنهاد میانجیگری به دو طرف داده است، ولی‌ نه‌ تنها کوچکترین قدمی‌ بر نداشته است، بلکه در مقاله خود در شماره امروز روزنامه هارتز از اسرائیل بطور تمام قد دفاع نیز نموده است.

گویی کافی‌ نیست که سرزمین‌های فلسطینی از سال ۱۹۶۷، اگر نه‌ از ۱۹۴۸، توسط اسرائیل اشغال شده است. گویی کافی‌ نیست که به تعبیر آقای جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا، یک نظام آپارتاید در کرانه غربی رود اردن شکل گرفته است. گویی کافی‌ نیست که منابع طبیعی مردم فلسطین، از جمله آب آشامیدنی آن، توسط اسرائیل به تاراج میرود. گویی کافی‌ نیست که شهروندان اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی خانه‌های زیبا با استخر، باغ‌های زیبا، و بقیه امکانات را بر پا میکنند، در حالیکه یک زن حامله فلسطینی برای رسیدن به بیمارستان باید از چندین پست نظامی نیروی اشغالگر عبور کند. گویی کافی‌ نیست که هزاران فلسطینی در زندان‌های اسرائیل بسر میبرند. گویی کافی‌ نیست که اسرائیل حتی اجازه عبور مواد خوراکی کافی‌ به غزه را نمی‌داد، و فقط آنقدر خوراک به مردم فلسطین می‌رسید که دارای کمترین تعداد کالری برای نمردن بود.

به نظر می‌رسد که نتانیاهو و اسرائیلی‌های افراطی حق زندگی‌ نیز برای مردم فلسطین قائل نیستند. یک عضو پارلمان اسرائیل پیشنهاد قتل عام مردم فلسطین را داده است، که در صفحه فیسبوک خود هزاران "لایک" در یافت کرده است. ایشان کودکان و نوجوانان فلسطینی را "مار‌های کوچک" نامیده بود.

در همین حال، نمایندگان کنگره آمریکا، با ایستادن بر بدن مرده مردم فلسطین، قطعنامه در حمایت از اسرائیل صادر میکنند.

از همه جالب تر، گویا تر و معنی‌ دار تر، سکوت اپوزیسیون ایرانی‌ "همسو" با آمریکا و اسرائیل در باره این موضوع است. همان هائیکه برای جنگ در لیبی‌ به نام "دخالت بشر دوستانه" هورا کشیدند، توجیه تئوریک بافتند، دست زدند، سینه بجلو داده و آن دفاع کردند، و تمامی آنرا به نام "دفاع" از حقوق مردم لیبی‌ انجام دادند؛ همان هائیکه بعد از جنگ خانمان سوز لیبی‌، فرمان "دخالت بشر دوستانه" در سوریه را صادر کردند، حالا سکوتشان از سکوت قبرستان‌ها نیز عمیقتر است، و از دیوار صدا بلند میشود، ولی‌ از اینان خیر. گویی فلسطینیان بشر نیستند، و حقوق بشری ندارند. اینها که فحاشی‌های آنان به مسلمانان و باور‌های مذهبی‌ آنان در همه جا، از جمله در همین وبسایت هست، و از هیچ فرصتی برای فحاشی، آنهم به نام دفاع از دموکراسی و حقوق بشر نمی‌گذرند، حالا در لاک خود فرو رفته‌اند. نظریه پردازان وطنی "دخالت به اصطلاح بشردوستانه" البته که اسرائیل را محکوم نمی کنند، سهل است، جبهه آنان، جبهه اسرائیل است. همیشه برای اسرائیل دلسوزی کرده و دستور العمل صادر کرده بودند که اپوزیسیون ایران باید با فشار خارجی (دولت های دشمن ایران) "همسو" شود. همسویی با اسرائیل، نتیجه منطقی دستورالعملی است که در بیانیه پر از دورغ شان در باره برنامه هسته‌ای ایران نوشته بودند. به مواضع تک تک امضاکنندگان بیانیه "همسویی" نگاه کنید، دل بسیاری از آنان برای اسرائیل می تپد و می سوزد.

نفرت از جمهوری اسلامی و جنایات آن، که میتواند کاملا توجیه شده و درست باشد، چشم این حضرات را کور کرده است، و مغز آنان را تهی از عواطف انسانی‌. به مصداق "دشمن دشمن من دوست من است" اینان حتی با ابلیس هم توافق فاستی خواهند داشت، و در باره هر جنایتی که توسط امثال اسرائیل و متحدان و حامیان غربی آنها مرتکب شوند یا سکوت میکنند و یا حتی آنرا توجیه کرده و از آنها حمایت میکنند، چرا که سیل پول ها، بورس‌های تحصیلی‌، بودجه‌های چند میلیون دلاری برای وبسایت‌ها و تلویزیون‌های ماهواره‌ای خود، و غیره به سمت آنها باید همچنان در جریان باشد.

نگارنده تردیدی ندارد که توجیه کنندگان همچنان توجیه خواهند کرد، و "مردم اسرائیل حق دفاع از خود دارند،" شعار خانم ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را تکرار خواهند کرد. ولی‌ ریشه تمامی اینها اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل، غارت منابع آنها توسط اسرائیل، و ظلم غیر قابل توصیف به مردم فلسطین است، و حتی منشور سازمان ملل حق مردم کشور‌های اشغال شده توسط نیروهای خارجی‌ برای دفاع از خود و مقاومت در برابر نیروی اشغالگر را به رسمیت شناخته است. حتی اگر تصور کنیم که جنگ جدید را فلسطینیان آغاز کرده‌اند، و اسرائیل حق دفاع از خودرا دارد، هیچ گونه تناسبی بین آنچه که فلسطینیان انجام داده‌اند، و پاسخ اسرائیل به آن نیست. این پاسخ فقط جنایت جنگی است.

نگارنده تردید ندارد که توجیه کنندگان دوباره انگشت به سمت جمهوری اسلامی خواهند برد، همانطوری که اسرائیل انجام میدهد، ولی‌ اسرائیل در ۱۹۴۸ تشکیل شد، سرزمین‌های باقی‌ مانده فلسطینی در ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شد، که هر دو سال‌ها قبل از جمهوری اسلامی بودند، و جنایات اسرائیل ده‌ها سال است که بر ضدّ مردم فلسطین در جریان است، و موضوع جدیدی نیست.

در عین حال بهترین عمل برای کوتاه کردن دست جمهوری اسلامی از این موضوع، اگر واقعا چنین اراده ای وجود داشته باشد، حل عادلانه مساله فلسطین است.
احترام برای حقوق بشر، دفاع از حقوق بشر مردم بیگناه و بی‌ دفاع، و اعتراض به نقض چنین حقوقی ارزش‌های همگانی هستند. اینها نه‌ به مذهب، نه‌ به ملیت، نه‌ به رنگ پوست، نه‌ به محل زندگی‌، و نه‌ به عوامل دیگر بستگی دارند.

آهای، مدعیان حقوق بشر، صدای خودرا بلند کنید و به جنایات اسرائیل به مردم فلسطین اعتراض کنید. آنان که دائماً به اعدام قاتلان و متجاوزان به عنف و قاچاقچیان مواد مخدر در ایران به عنوان نقض حقوق بشر اعتراض می کنند، آنان که دائماً از افزایش اعدام این گونه افراد در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی حرف می زنند، چرا حتی یک کلمه درباره جنایات جنگی اسرائیل حرف نمی زنند. نگارنده با مجازات اعدام مخالفت است، ولی‌ اعتراض یکطرفه هیچ معنأیی ندارد. دغدغه آنان برای حقوق بشر نیست، وگرنه خود بخوبی می دانند که شورای حقوق بشر سازمان ملل اسرائیل را بخاطر جنایات جنگی در غزه محکوم کرده است.

روی سخن نگارنده با عناصر وابسته و مواجب بگیر نیست، مخاطب این دعوت، آنانند که بدلیل نفرت از جمهوری اسلامی از اسرائیل دفاع می کنند یا جنایات آن را توجیه می کنند، چون حماس و جهاد اسلامی را متحد جمهوری اسلامی می دانند. چه توجیه وحشتناکی برایهمسویی با جنایتکاران اشغالگر رژیم آپارتاید.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آیا این عکس دلخراش کودکان مربوط به قربانیان کرد در عراق توسط جنایت گاز خردل صدام نیست ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
الان که این مقاله را می بینم شاخ در می اورم که چطور جوود ها و سلطنت طلبها این سایت را قوروخ کرده بودند.
ای کاش این مقاله را دوباره بیاورند روی سایت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این شخص که با نام علی بالا کامنت گذاشته یک علی قلابی است علی اصلی (بنده) صدرصد با این مقاله اقای سهیمی موافقم
و هر چه فریاد دارید بر سر اشغال کننده گان اسرائیل بکشید.و انها را رسوا کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نظریات اقای سهیمی موجبات شرم بشر است .من تعجبم این ادم خود فروخته در سر زمین امپریالیست جنایتکار نشسته و از خود مطلب بدر میکنه .همه چی دانه هی بدر میکنه .وقتیکه ایشان حرف می زند ادم از پر رویی ایشان خجالت می کشد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نویسنده از جمهوری اسلامی پول می گیرد ومطلب مینویسد مزدور از ادم کش بدتر است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای محمد سهیمی یک ....است من نمدانم چرا ایرانیهای مقیم خارج توی دهن این ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر حماس از حیاط بیمارستان و پشت بام خانه ها و مساجد موشک به اسراییل نمی زد, آیا کشته غیر نظامی, آنهم در این تعداد وحشتناک وجود داشت ؟
صرفا جهت اطلاع شما عرض می کنم که چنانچه تاریخ خوان هستید, همه شواهد نشان دهنده این است که آن سرزمین متعلق به اسراییلی ها بوده. چنانچه مسلمان هستید در قرآن به صراحت آمده که بعد از عبور موسی و قومش از صحرای سینا, از آن سرزمین به عنوان سرزمین بنی اسراییل نام برده شده. بنابراین اطلاق لفظ اشغالگر به اسراییل صحیح نیست.
از آن جالبتر اینست که امثال نگارنده این مثلا مقاله که به ناگاه انسان دوست شده اند, در آن هنگام که رژیم بشار اسد به پشتیبانی ایران مشغول قتل یکصد هزار نفر ( 200 برابر تلفات غزه ) , بمباران شهرهای غیر نظامی و محاصره و گرسنگی دادن به مردم عادی بود, کجا بودند ؟ چرا در آن هنگام دم از تجاوز حزب الله به خاک سوریه نمی زدید و سکوت کرده بودید ؟؟؟
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سپهری گرامی مسئله لوایی همانطور که نوشته چنین است:««در عمرم کسی نبودم و نیستم که به قدرت و بازی های سیاسی بلی بگویم مستقل بودن عشق من است و البته مشکل من. اینجا به بعضی سازمان های فعال حرکت ملی که می خواستند با آنها باشم به لحاظ روح هنرمندانه نه گفتم. من همۀ فعالین را دوست دارم اما ذات من به گونه ای است که اگر عضو یک جایی باشم احساس خفگی قلم می کنم. دوست نداشتم که آزادی نوشتار در دایرۀ سازمان و نهاد و ...حبس گردد. آنهایی که مرا می شناسند این را می دانند.»، حق پاسخگویی طرف مقابل محفوظ است. ما به مسئله اسامی آمده در نوشته رسیدگی خواهیم کرد. مطلب من در رابطه با استقلال اندیشه و هنر قلم زن -اینجا آقای لوایی- آمده و ربطی به اسامی ندارد .
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آزداه گرامي، منهم از مقاله لوايي متعجب شده ام، ،بخصوص از تيتر سؤال بر انگيز ان، فعلا اين نوشته عدم انتشار موقت مي خورد تا دقيق تر مورد بررسي قرار گيرد،،ما در اين. زمينه خط قرمز هاي خود را داريم ( نوشته می باید بدور از جوسازی، کلمات نا مناسب، توهین آمیز و یا اتهام زنی باشد.) .
تصویر آزاده سپهری

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش گرامی، بسیار جالب است که شما برای وابسته بودن آقای سهیمی "مدرک و سند" میخواهید، ولی در سایتی که شما مدیرش هستید، مطلب "با قاتلینی که احاطه ام کرده اند" (از محمدرضا لواسانی) منتشر میشود که در آن افراد زیادی را به قاتل بودن متهم کرده، آن هم بدون هیچگونه استدلال، سند و مدرک که جای خود دارد!!! نقل قول از کامت شما در همینجا: "شخصا آقای محمد سهیمی را نمی شناسم و تنها دو ویا سه مقاله ای از ایشان در ایران گلوبال درج شده است و در ادعای فیروز و دیگر دوستان هم مدرک و دلیلی بر وابستگی سیاسی ویا اطلاعاتی ارائه نشده است و تنها به لحاظ سیاسی ایشان متهم است که «وابسته» است." مطلبی که به آن اشاره کردم، همین امروز در این سایت منتشر شده و قابل رویت است. همچنین مطلب آقای "آ. ائلیار" در تایید اتهامات آقای "لواسانی" به افراد حقیقی و حقوقی که حتی امکان "دفاع" از خود را هم ندارند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"آهای، مدعیان حامی‌ حقوق بشر، به جنایات در فلسطین اعتراض کنید
محمد سهیمی"
آاهای آقای سهیمی شما یقه مخالفان ج.ا ول کنید... اگر ریگی در کفش ندارید... یک آینه جلویتان بگذارید واقعیتها را نگاه کنید... یادتان میاید این حماس و جهاد اسلامی دز غزه قدرت را با زور اسلجه گرفتن بر سر فلسطینی ها چه آوردن... سر زنها بزور روسری... اسلام زوری... اسرائیل را برسمیت نشناختن... موشک پشت موشک... پول و اسلجه از ایران روانه... هنوزم در حال جنگ؟ ج.ا هم حمایت... همش در حال آزاد سازی قدس یک روز از کربلا حالا از غزه؟... جوش نزن برادر بزار موشک ها بi نه دیگ بخوره دوباره آتش بس؟... دوباره پوا و اسلحه از ایران ... شما هم سر کار مبارزه ضد امپریالیستی... ویدیو درست کنید... پیروزی اسلام نوید بدین... شب هنوز درازه....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محمد سهیمی از اعضای نایاک می باشد که لابی جمهوری اسلامی در آمریکاست. ایشان مدتها دستیار تریتا پارسی بوده که به عنوان مدیر نایاک و هوادار رژیم ایران در آمریکا شناخته شده است. آقای سهیمی در نوشته هایش همواره سلطنت طلبان، مجاهدین خلق و دیگر دستجات اپوزیسیون را مورد حمله قرار می دهد و از رژیم و اصلاح طلبان حمایت می کند. یک نمونه از کارهای محمد سهیمی را می توانید در این لینک که متعلق به یک وبسایت وابسته به جمهوری اسلامی است ببینید: http://irandidban.com/fa/ViewPoint-%20/7
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نوشته جناب محمد سهیمی اگر در چارچوب حقوق بشری می ماند؛ مطلب قابل دفاعی بود . غزه بمباران شد و بیشتر قربیانیان غیر نظامی بودند و مدافعال حقوق بشر می باید بدون اگر و مگر این جنایت ارتش اسرائیل را محکوم می کردند. در سال 2008 هم مدرسه ای در غزه مورد اصابت بمب ها اسرائیلی قرار می گیرد و تعداد زیادی غیر نظامی در انجا کشته می شوند واین واقعه از سوی سازمانهای مستقل بین المللی تحقیق می شود و بعدا مشخص می شود که ادعای اسرائیلی ها دروغ بود و این مدرسه مرکز نظامی و یا محلی برای موشک پراکنی حماس نبوده است .ازسوی دیگر، علت بمباران اخیر غزه این بود که ابتدا سه نوجوان اسرائیلی ربوده وسپس کشته می شوند. _حماس اگر ذره ای عقل و شعور سیاسی می داشت و توازان قوای جدید در خاورمیانه 2014 دستش می آمد که مصر جنرال السیسی حتی مصر انور سادات نیست و توان دیپلماتیک مصر کاهش یافته است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آیا آقای سهیمی از مبارزات مسلحانه علیه رژیم اوباش اسلامی حمایت می کند ؟ نوام چامسکی شیخ نصر الله را یک مبارز آزادی خواه خوانده و امروز هم به گفته پیک نت از برنامه اتمی رژیم آخوندی دفاع کرده . می گویند اگر می خواهی کسی را بشناسی از کسانی که با او نشست و برخاست می کنند بشناس !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چون شما عجیب ترین خوانندگان را دارید . اینگونه کاربران موجب شرم اپوزسیون هستند . ایتگونه افراد یکروز خواسته های دیگری خواهند داشت . از دشمنی با ایران تا تنفر ار فارس و شیعه و کمونیست و زن و غیره...... شعور اینگونه افراد موجب شرم بشریت است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای سهیمی عزیز مساله مردم ایران در حال حاضر جنایات اسراییل نیست. ما خودمون با مشکلات عدیده ای دست به گریبان هستیم که باید از این مشکلات بیرون بیاییم وگرنه ای بسا ایران هم دچار مشکلات مشابه مردم غزه بشود. اگرچه جنایات اسراییل قابل توجیه نیست ولی ما ایرانیها باید یادبگیریم دست از قهرمان بازی برداریم و همگام با همه جهان حرکت کنیم. این قهرمان بازی ها فقط و فقط هزینه های گزاف روی دست مردم و کشور می گذارد و هیچ سود ملموسی هم برای مردم فلسطین نخواهد داشت. شما چه تعداد روشنفکر فرانسوی آلمانی هندی چینی و...می شناسید که این اقدام اسراییل رو محکوم کردند؟؟ به جای ایجاد اختلاف بین خودی ها به منظور دلسوزی برای دیگران باید اول یادبگیریم که گلیم خود را از آب بیرون بکشیم و بعد به دیگران کمک کنیم....
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یکی از دوستان در یک انتقاد تلفنی از من سئوال کرده بود که چرا حجم مقالات در مورد غزه و در محکومیت اسرائیل در ایران گلوبال زیاد شده است؟ او اشاره داشت به همین مقاله محمد سهیمی و ادعا می کرد که ایشان وابسته به جمهوری اسلامی است و باز هم سئوال کرد که چرا مطلب ایشان در ستون وسط و بالای سایت درج شده است . پاسخ اینجانب:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نویسندۀ این مطلب به بهانۀ دلسوزی برای مردم فلسطین پرچم پشتیبانی از رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی را بلند کرده و به مخالقان رژیم تاخته است. محمد سهیمی که در آمریکا زندگی می کند تاکنون در دفاع از برنامۀ هسته ای جمهوری اسلامی، حمایت از جنایات رژیم در برابر مردم کردستان ایران، حمایت از خشونت رژیم در برابر مخالفان سیاسی و عقیدتی آن و حمله به نویسندگان منتقد رژیم چون مجید محمدی و حسن داعی کارنامۀ گویایی دارد! راستی آقای سهیمی که اینچنین برای فلسطینیان اشک تمساح می ریزد و اپوزیسیون ایران را به همسویی با اسرائیل متهم می کند، چرا در برابر شکنجه های دژخیمان جمهوری اسلامی در اوین و کهریزک و مانند اینها نسبت به مردم ایران ساکت است؟! "تحلیلگر"ی که در سرزمین "شیطان بزرگ" جا خوش کرده و از سکونت در "ام القرا" ی محبوبش ابا دارد، چگونه است که تاراج های تریلیونی آخوندهای جمهوری اسلامی و گماشتگان آنها ر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
افرین به نویسنده مقاله . بدون شک نویسنده مقاله نه به اسرائیل نفت میفروشد و نه ادعای ارضی دارد.