رفتن به محتوای اصلی

اسرائیل و فلسطین زیر رگبار آتش
19.07.2014 - 15:33

 روز پنجشنبه 26.06.2014 سه نو جوان اسرائیلی گیلعاد سعر 16 ساله و نفتالی فرانکل 16 ساله و ایال یفرخ 19 ساله توسط دو فلسطینی که خود را بشکل مذهبی یهود در آورده بودند ربوده شده و از قرار معلوم در همانروز نیز کشته شدند. سیزده روز جستجو طول کشید تا جسد بیجان آنها در مزرعه گندم در قسمت خرابه آن یافت شدند. در هنگام ربوده شدن گیلعاد سعر که متوجه میشود سوار ماشین غلط شدند درحالیکه توسط خرابکار فلسطینی با پس گردنی باعث میشود که هر سه نوجوان سرشان را پائین افکنند در آن لحظات کوتاه یواشکی به پلیس تلفن میزند و نجوا کنان میگوید که ربوده شدم. اما متاسفانه پلیس موضوع را جدی تلقی نکرد وسه نوجوان کشته شدند. این سه نوجوان از خانواده های مذهبی هستند و در واقع از یشیوا (ישיבה)یعنی کلاس تورات, قرار بود که بخانه برگردند. تا امروز حماس  از اینکه باعث ربوده شدن وبقتل رساندن سه نوجوان شده انکار میکند. به احتمال زیاد همان تلفن باعث مرگ هر سه تای آنها شد. احتمال داشت که سه نوجوان را نگه میداشتند تا تعداد زیادی اسیر فلسطینی آزاد شوند. بهرحال مشکل هست دقیقا متوجه شد چه کسانی در پشت این ماجرای وحشتناک دست دارند. 

درست یکروز پس از خاکسپاری سه نو جوان یک  مرد مذهبی افراطی 29 ساله اسرائیلی بهمراه دو نوجوان 17 ساله که گفته شده پسرعمو هستند یک نوجوان فلسطینی را بنام محمد ابو خضیر 16 ساله, صبح زود که قرار بوده  برای نماز صبح گاهی وارد مسجد شود ربوده شد ونیز بطرز فجیعی توسط آنها کشته شده. همچنین مشخص شد که مرد مذهبی  که مظنون اصلی شناخته شده از بیماری روانی شدید رنج میبرد.   هر سه مجرم  توسط پلیس دستگیر شدند و قرار هست در دادگاه محاکمه شوند. نخست وزیر اسرائیل (بنیامین نتنیاهو) طی تماس تلفنی با پدر ابو خضیر قول داد که مجرمین به سزای اعمال خود خواهند رسید. بدنبال کشته شدن سه نوجوان بیگناه اسرائیلی ویک نوجوان بیگناه فلسطینی, همه ناآرامیها شروع شد که تا کنون ادامه دارد. در واقع ازشرق اورشلیم  با تظاهرات وسنگ پرانی و به آتش کشیدن وسائل و ماشین, جوانان فلسطینی ساکن شرق اورشلیم آغازشد. بدنبال این تظاهرات پرتاب راکتها ابتدا به شهرهای واقع در جنوب اسرائیل وسپس درسرتاسر شهرها ادامه یافت. آتش جنگ در گوشه و کنار شعله برافروز است . در حمله به عزه که قریب یک میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد تا کنون نزدیک به دویست و هشت نفر کشته شدند که برخی از آنها غیر نظامی هستند. در این حملات دوتن از برادر زاده های اسماعیل هنایا نخست وزیر پیشین فلسطین نیز از بین رفتند.  چندین ایستگاه بنزین و خانه های متعدد و تعدادی ماشین نیز بر اثر حملات موشکی حماس در اسرائیل نابود شدند وسه تن کشته وتعدادی نیز زخمی.

משפחת אבו חדיר הוכרה כנפגעת פעולת איבה

  محمد ابو خضیر

 یکی از فلسطینها که برادرش کشته شده در مصاحبه با یک خبرنگار اسرائیلی که از او سئوال میکند آیا برای حماس پیامی دارید که پرتاب موشک ها را متوقف کند که اسرائیل نیز دست از حمله بردارد؟ جوان فلسطینی   میگوید فعلا یکی از برادرهای من در اینراه مقدس بشهادت رسید ومن امیدوارم  5 برادر دیگرم نیز  در راه جهاد اسلامی شهید شوند زیرا که این شهادتها برای خانواده و مردم فلسطین افتخارست. درجای دیگر خانه خرابه شده ای را نشان میدهد که زن فلسطینی عزادار شوهرش هست. با اینکه لباس عزا بتن دارد اما سوگواری روی چهره اش دیده نمیشود. او به خبرنگار اسرائیلی میگوید: خیلی خرسندم از اینکه هم اکنون شوهرم در بهشت است. همیشه همین را میخواست. آرزوی او اینبود که در راه الله کشته شود. با شادی شوهرم من نیز شادم. تعداد این افراد خیلی بیشتر از آنچه هست که میتوان تصور کرد. آنها شهادت وکشتن صهیونیست ویا یهود را صواب میدانند واز این طریق بخیال خودشان بهشت را دارا میشوند.   براستی چه ایده لوزی خطرناکی! چه افکار وحشتناکی!  بخاطر همین ایئولوزی ترسناک اسرائیلها میگویند: اگر عربها اسلحه را زمین گذارند دیگر جنگی در کار نخواهد بود. اما چنانچه اسرائیلها اسلحه را زمین گذارند دیگر اسرائیل واسرائیلی وجود نخواهد داشت.  

 در این گیر ودار, ارتباطات مختلف نیز برای کسب شهرت وپول, نفت بیشتری رو آتش میریزند وشعله های مرگبار را افزایش میدهند. یک خبرنگار دانمارکی بنام سرنسون درشهر اشدروت (شهری واقع در جنوب اسرائیل) منتشر کرده است که  تعدادی اسرائیلی را بر بالای تپه ای مشاهده کرده واینچنین برداشت کرده که اسرائیلها به روی تپه میروند که درمقابل حملات اسرائیل به شهر عزه, شادی میکنند و پاپ کورن میخورند. بعدا مشخص شد که بر بالای تپه شهر اشدروت, شهر عزه را اصلا نمیتوان دید نه فقط این,  بلکه این اشخاص میتوانند در معرض خطر جدی بدنبال پرتاب موشکهای حماس باشند. اسرائیلها میگویند این خبرنگار دانمارکی روزی که سه نوجوان اسرائیلی را درپشت ماشین با شلیک گلوله های پی درپی کشتند را, فاش نکرد که چگونه  فلسطینی ها باقلاو پخش کردند ورقصیدند. آنها اضافه کردند چاپلوسی دانمارکی ها در مقابل مسلمانانی که در دانمارک زندگی میکنند فقط باعث میشوند که اسلامی های افراطی  تسلط بیشتری  پیدا کنند و از عمق این خطر در آینده کشورشان بیخبرند.

 در این کشمکش که هم اکنون دوازده روز از آغاز آن میگذرد چندین خانه اسرائیلی خراب ویک مرد 29 ساله اسرائیلی کشته وهمچنین زن میانسالی 70 ساله در راه به راهرو پله های خانه برای فرار ازموشک سکته قلبی کرد ودرگذشت. همچنین چهار خانه بدوئیها ویران ویک مرد 30 ساله بدوئی کشته وسه تن از آنها سخت مجروح شدند. بدوئیها (בדואים) یک گروه قومی اعراب هستند که نیمه کوچ نشین و چادر نشینند. بدوئیهای مدرن که اکثرا تحصیلکرده هستند در خانه های معمولی مانند اسرائیلها زندگی میکنند اما بموازات چادر نشینی وسنت مختص به خود وخانواده را  نیز حفظ میکنند. بدوئیها اشخاصی بسیار مهربان وفهیم هستند. بهترین متجسسین در پیدا کردن  مکانها و مسیر ها را میتوان بین بدوئیها یافت.  

Missing media item.

 بدوئیها مقیم اسرائیل

پس از وارد شدن نیروی زمینی به داخل شهر غزه تاکنون اسرائیلها 35 تونل زیرزمینی که توسط فلسطینی ها برای ربودن اسرائیلها وکشتن آنها ساخته شده اند, کشف کردند. تعداد تونلها بینهایت زیاد هستند وهر خرابکاری براحتی ازطریق زیرزمینی قادراست وارد اسرائیل شود . ای کاش اسرائیل وفلسطین تمام وقت و پولهائی را که برای کسب قدرت صرف کرده اند در راه فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی وبطور کلی برای تقویت زندگی بهتر بکار میبردند. مثلا از نظر تکنولوزی هردو طرف, اسرائیلها وفلسطینی ها مغزی بینظیر دارند اما چه فایده. چنانچه اعتماد بین دو طرف نباشد این مشکل هرگز حل نخواهد شد.  هیچ فرقی نمیکند چه کسی پیروز میشود وکی شکست میخورد. در جنگ پیروزی وجود ندارد اما خرابی وویرانی وبطور کلی شکست بی پایان و اصلاح نشدنی همیشه پا برجاست. عاقبت این درگیریها برگشت به نقطه آغازست وبس.

 19.07.2014

 هرگونه کپی ویا انتشار مقاله فقط با ذکر نام نویسنده مجاز است.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

راشل زرگریان

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.