یورش نیروهای امنیتی و بازداشت گسترده بهاییان در تهران
03.01.2010 - 10:41

 

تا به این لحظه اسامی به دست آمده از بازداشت شدگان به این شرح است: لوا خانجانی، بابک مبشر، پیام فناییان و همسرش، ژینوس سبحانی، آرتین غضنفری، فرید روحانی، مهران روحانی، نسیم بیگلری و نگار ثابت.

گفتنی است تا این لحظه نگار ثابت و همسر پیام فناییان آزاد شده اند.

Missing media item.

خانم علایی در گفت و گویی با بخش فارسی بی بی سی گفت که جامعه بهائیان فقط می تواند دستگیری ۹ نفر از بهائیان را تائید کند.

پس از اینکه شب گذشته بابک مبشر بازداشت شد، صبح امروز همسر وی، لوا خانجانی پس از احضار نیروهای امنیتی بازداشت گشت. وی نوه جمال الدین خانجانی یکی از هفت مدیر جامعه بهایی است که بیش از 1 سال و نیم است که در زندان به سر می برند و بنابر اعلام مقامات قضایی قرار است دادگاه این افراد 22 دی ماه برگزار شود.

پیش از این ژینوس سبحانی، منشی «کانون مدافعان حقوق بشر» و «کانون مشارکت در پاکسازی مین»، صبح روز چهارشنبه 25 دی ماه 1387 در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.وی روز چهارشنبه 21 اسفند ماه 1387 با تودیع قرار وثیقه 70 میلیون تومان، آزاد شد.

بنابر گزارش های دریافتی دلیل بازداشت این افراد از سوی نیروهای امنیتی شرکت در اغتشاشات روز عاشورا عنوان شده است. در چند روز گذشته برخی مسئولین حکومتی و رسانه های وابسته به دولت اظهاراتی را در مورد نقش داشتن بهاییان در اغتشاشات روز عاشورا عنوان نموده بودند و این امر نگرانی در مورد وضعیت این افراد را افزایش داده است.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
کمیته گزارشگران حقوق بشر

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما