انتقاد از سخنان احمد جنتی درباره انتخابات مجلس نهم

دبیر شورای نگهبان در نماز جمعه تهران گفت، عده‌ای از نامزدان انتخابات که صلاحیت‌شان به زحمت تایید شد رای نیاوردند و این باعث خوشحالی است. روزنامه جمهوری اسلامی ۲۰ اسفند به این اظهارات شدیدا انتقاد کرد.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران بخشی از خطبه‌های نماز روز ۱۹ اسفند را به انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی اختصاص داد. او آنچه را "حسن انتخاب مردم در این انتخابات" خواند قابل ستایش دانست و از رای نیاوردن برخی کاندیداها ابراز خوشحالی کرد. این بخش از اظهارات جنتی در شماره روز شنبه، ۲۰ اسفند روزنامه جمهوری اسلامی با انتقاد شدیدی روبرو شده است.

انتقاد به "سخن عجیب جنتی"

احمد جنتی می‌گوید «افرادی از نمایندگان مجلس و غیر از آنها را که ما در شورای نگهبان به عناوین مختلف و به زحمت تایید کردیم مردم تایید نکردند و به آنها رای ندادند و این حسن انتخاب قابل تقدیر است.» این سخنان از سوی منابع خبری داخلی با اندکی اختلاف نقل شده اما مضمون همه یکی است. اشاره‌ی جنتی به شماری از نامزدان، از جمله تعدادی از نمایندگان کنونی مجلس است که شورای نگهبان صلاحیت آنها را تایید نکرده بود.

برخی از افراد رد صلاحیت شده با وساطت برخی از مقام‌های صاحب نفوذ مانند علی لاریجانی رئیس مجلس تایید صلاحیت شدند. روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی که در شماره روز شنبه، ۲۰ اسفند منتشر شد نوشت ابراز خوشحالی اعضای شورای نگهبان از رای نیاوردن عده‌ای از نامزدان انتخاباتی "سخن عجیبی است که منطبق با معیارهای قانونی نیست." جنتی در نماز جمعه گفت «از مردم به دلیل رای ندادن به افرادی که نباید انتخاب می‌شدند تشکر می‌کنم.»

زیر سوال رفتن بی‌طرفی شورای نگهبان

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت «مردم به اینکه شورای نگهبان به چه دلیل این افراد را تأیید صلاحیت کرد کاری ندارند ... ولی وقتی افراد تأیید صلاحیت شدند، مردم برای رای دادن حجت شرعی و قانونی دارند و اینکه دبیر شورای نگهبان بگویند رای نیاوردن آنها موجب خوشحالی ما شد، با جایگاه و اعتبار شورای نگهبان منافات دارد.»

در این یادداشت تاکید می‌شود «چنین سخنی، بی‌طرفی شورای نگهبان را زیر سئوال می‌برد و این حربه را به دست دشمنان نظام جمهوری اسلامی می‌دهد که در اعتبار شورای نگهبان خدشه کنند و هرچه می‌خواهند علیه انتخابات بگویند.»

مسئولان حکومت ایران ادعا می‌کنند در انتخابات ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ بیش از ۶۴ درصد از دارندگان حق رای در رای‌گیری شرکت کرده‌اند و این مشارکت بالا نشانه‌ی حمایت از حکومت است. رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای اخیرا گفته است هر رای‌ای که به صندوق ریخته شده یک رای در تایید نظام محسوب می‌شود.

رقابت کمتر، مشارکت بیشتر؟

منتقدان انتخابات مجلس نهم را نمایشی و مهندسی شده می‌خوانند. مطابق این نظر بیشتر بودن آرای شمارش شده از تعداد دارندگان حق رای در بسیاری از حوزه‌ها حکایت از ساختگی بودن نتایج اعلام شده دارد. شماری از تشکل‌های سیاسی، از جمله دو تشکل اصلی اصلاح‌طلبان از معرفی نامزد و شرکت در انتخابات خودداری کرده‌اند.

دبیر شورای نگهبان روز جمعه، ۱۹ اسفند با تکرار ادعای دیگر مسئولان ارشد کشور گفت «مشارکت ۶۴ درصدی مردم که از دو دوره قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر بود نشان داد که اپوزیسیون‌ها اقلیت هستند و مردم کسانی هستند که پای صندوق‌های رای حاضر شدند.» جنتی اشاره‌ای نکرد که چرا در انتخابات قبلی که همین "اقلیت" در آن شرکت فعال داشته‌اند درصد مشارکت کمتر از این دوره بوده است.

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.