تظاهرات اعتراضی ده‌ها هزار نفری در مسکو علیه پوتین

در مسکو ده‌ها هزار تن گرد آمدند تا بر ضد ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری آینده‌ی روسیه و تقلب ‌در انتخابات اخیر این کشور اعتراض کنند. باراک اوباما با تاخیری یک هفته‌ای پیروزی پوتین را به وی تبریک گفت.
یک هفته پس از اعلام پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، روز شنبه (۱۰ مارس/۲۰ اسفند) ده‌ها هزار تن از مخالفان وی در مسکو گرد آمدند و خواهان برگزاری انتخابات تازه شدند.
به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، ولادیمیر ریشکوف، یکی از سیاست‌مداران مخالف، در برابر تظاهرکنندگان گفت: «ما خواسته‌های روشنی داریم: اصلاحات سیاسی، ایجاد دادگستری مستقل، پایان سانسور مطبوعات، انتخاب مستقیم فرمانداری‌ها و برگزاری انتخابات تازه‌ برای پارلمان (دوما) و رئیس‌‌جمهوری.».

ریشکوف افزود، اپوزیسیون تا زمانی به اعتراضات خود ادامه خواهد داد که به مهم‌ترین مطالبات خود دست یابد. به گفته‌ی وی، یکی از این مطالبات آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی در روسیه است.

کاسپارف: پوتین یک دیکتاتور است

گاری کاسپارف، قهرمان پیشین شطرنج جهان و یکی از فعالان اپوزیسیون، ولادیمیر پوتین را "دیکتاتور" خواند.

اکسنیا زوبچاک، مجری پرآوازه‌ی تلویزیون و یکی دیگر از فعالان اپوزیسیون گفت که نیروهای مخالف به یک برنامه‌ی ایجابی احتیاج دارند. وی خاطر نشان ساخت که اپوزیسیون روسیه می‌داند چه نمی‌خواهد، ولی اکنون باید سریعا اعلام کند که چه می‌خواهد.

این سخنان ظاهرا واکنشی به اظهارات اخیر پوتین است که گفته بود نیروهای مخالف هیچ برنامه‌ی روشنی ندارند.

ورا کیچانووا، نماینده‌ی یکی از پارلمان‌های محلی روسیه، خواهان «انقلابی نارنجی» در مسکو طبق الگوی انقلاب اوکراین شد. وی گفت هیچ‌کس نباید از چنین انقلابی بیم داشته باشد، زیرا چنین تحولی در سال ۲۰۰۴ در جمهوری سابق شوروی مسالمت‌آمیز انجام گرفت.

پوتین اخیرا بارها در مورد «انقلاب‌های رنگین» هشدار داده و اعلام کرده است که «کشورهای بیگانه می‌خواهند با چنین انقلاب‌هایی جمهوری‌های سابق شوروی را دچار بی‌ثباتی کنند».

به گفته‌ی برگزارکنندگان تظاهرات، بیش از ۲۵ هزار تن در این گردهمایی اعتراضی شرکت کرده‌اند. پلیس روسیه از ده هزار تظاهرکننده سخن گفته است. در تظاهرات مشابهی که علیه تخلفات در انتخابات پارلمانی روسیه در ماه دسامبر برگزار شد، حدود ۱۰۰ هزار تن گردآمده بودند.

پلیس روسیه برای کنترل اعتراضات توده‌ای روز شنبه، صدها تن از نیروهای خود را با شمار زیادی اتوبوس به مرکز مسکو آورده بود. شمار افراد پلیس که در این تظاهرات در ماموریت بودند ۲۵۰۰ تن اعلام شده است.

 

تظاهرات ضد پوتین در مسکو

تظاهرات ضد پوتین در مسکو

فراخوان به تظاهرات میلیونی

به گفته‌ی مقامات رسمی، ولادیمیر پوتین در انتخابات یکشنبه‌ی گذشته با اختلاف زیادی بر رقیبان خود پیروز شده است. ولی ناظران انتخابات از دستکاری در آن و هزاران مورد "تخلفات آشکار" سخن گفته‌اند. سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه را ناعادلانه و نامنصفانه خوانده است.

سرگئی اودالزوف، یکی از فعالان اپوزیسیون بیرون از پارلمان از "جبهه‌ی چپ"، در تظاهرات روز شنبه مخالفان را فراخواند تا پیش از آغاز به کار پوتین به عنوان رئيس‌جمهوری در کاخ کرملین، در اوایل ماه مه امسال یک راه‌پیمایی میلیونی بر ضد او برگزار کنند.

وی گفت که شعار این راه‌پیمایی باید "روسیه‌ی بدون پوتین" و "پوتین یک دزد است" باشد.

روز شنبه همچنین میتینگی بدون مجوز در سن‌پترزبورگ برگزار شد که به گفته‌ی برگزارکنندگان در جریان آن ده‌ها تن توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این میتینگ از طریق فعالان اینترنتی فراخوانده شده بود.

تبریک با دیرکرد اوباما

حدود یک هفته پس از اعلام پیروزی پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمریکا، تلفنی این پیروزی را به همتای آتی خود تبریک گفت.

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو سیاستمدار در گفت‌وگوی تلفنی خود درباره‌ی موفقیت‌های مناسبات دوجانبه میان روسیه و آمریکا در سال‌های گذشته و نیز مسائلی چون اوضاع افغانستان و ایران و همچنین پیمان خلع‌‌سلاح "استارت" و عضویت آتی روسیه در سازمان تجارت جهانی سخن گفته‌اند.

در بیانیه‌ی کاخ سفید بار دیگر درباره‌ی انتقادی که اوباما از روند انتخابات ریاست‌جمهوری در روسیه ابراز کرده بود، سخنی به میان نیامده است. واشنگتن پس از انتخابات روسیه از مسکو خواسته بود که کمیسیونی مستقل برای رسیدگی به اتهامات مربوط به تخلفات انتخاباتی تشکیل دهد.

پوتین که پیش‌تر از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ رئیس‌جمهوری روسیه و در چهار سال گذشته نخست وزیر این کشور بوده است، طبق آمار رسمی در انتخابات هفته‌ی گذشته ۶/ ۶۳ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.