کنگره سکولار دمکراتهای ایران، گامی واقعی بسوی وحدت ملی ایرانیان!

رژیم اسلامی در طول عمر خود، موفقیت های چشم گیری در ایجاد تفرقه و انشقاق در میان صفوف اپوزیسیون در کارنامه خود دارد. موفقیت های رژیم آخوندها نه ناشی از توانائی آن، بلکه معلول کم استعدادی اپوزیسیون فرقه گرا و نزدیک بین بوده که ناتوان از تشخیص اشتراکات خود، و الویت منافع جامعه و کشور، در دایره بسته روزمره گرائی غرق بود. نخستین تلاش آزادیخواهانه، دمکراتیک و ملی، یک دهه قبل توسط جمهوری خواهان دمکرات و لائیک انجام گرفت که نتوانست به جنبشی سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همگانی ارتقاء یابد.

پس از 35 سال فعالیت معطوف بخود نیروهای اپوزیسیون، اکنون شرایط  آنچنان بلوغ یافته است که نیروهای جدی سیاسی، از منظر و عزیمتگاه فراخود، برای خیزی وحدت طلبانه اماده شده اند تا با احساس مسئولیت فرا قومی، فراگروهی، فراحزبی پا در میدان همکاری ملی گذارند. و براستی نمود چنین روحیه سیاسی، بلوغ دمکراتیک، فرهنگ گفتگو و مدارا در کنگره جنبش سکولار دمکراتهای ایران تجلی یافت.

بنظر میرسد شرایط برای خیز بزرگ اپوزیسیون در راستای همپیمانی ملی فراهم شده است و نقش پیشتازی جنبش سکولاردمکراتهای ایران، احزاب کرد، بلوچ، ترکمن، سازمان ها، گروه ها و شخصیت های حاضر در کنگره  برای ایجاد سقفی ملی برای ایرانیان مشهود بود.

کنگره دو روزه بوخوم، مهماندار طیف رنگارنگ اپوزیسیون بود و فضای حاکم؛

برچیدن بی قید و شرط رژیم اسلامی، پایان دوران فریب اصلاح طلبی در نظام حاکم، ارج گذاری و الویت دهی بر اشتراکات، اراده سکولار دمکراتیک واحد برای ساختن ایرانی آزاد و شایسته مردم برابرحقوق را بنمایش نهاد.

پیام نامکتوب کنگره را می توان چنین بازتاب داد که غالب حاضران در کنگره خواهان برچیدن تمامیت رژیم جمهوری  اسلامی، جدائی دین از حکومت، پیکار مشترک برای آلترناتیو سکولار دمکراتیک در ایران، سازماندهی دمکراتیک قدرت سیاسی بر بنیاد مشارکت همگانی - ملی بودند.

در کنگره بوخوم رخدادی بوقوع پیوست که در تاریخ مبارزات اپوزیسیون ایران به نیکی ثبت خواهد شد. نخستین بار اپوزیسیون سیاسی بلوغ یافته ایرانی، پیرامون میزگرد کنگره جنبش سکولار دمکراتهای ایران گرد آمده و همگی با برسمیت شناختن هویت سیاسی دیگری، تامین بی چون و چرای حقوق و مطالبات همه اقوام، ملل، اقشار اجتماعی، فرهنگی، دینی، مشارکت ملی همگانی در ایجاد آلترناتیو سکولار دمکراتیک نامتمرکز در ایران، مشارکت در تعیین سرنوشت کشور و همپیمانی ملی ایرانیان همصدا شدند.

مبارک و پردوام باد!

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شاعر را چه کار بکار سیاست؟! شعر خود سیاست است، وسیاست شعر کافیست برای شاعر! و مگر ارج و ارزش این آقایان، از زنده یاد " شاملو" که به تنهائی یک حزب بود، بیشتر است؟ مگر با شعر گفتن جامعه درست میشه؟ اگر با شعر گفتن جامعه درست میشد، الان ایران میشد، مهد دمکراسی! آیا ایران مهد دمکراسی است؟ یا مهد جهنم سوزان عصر بوق؟ هر کسی باید دنبال کار خود برود. چندین هندونه را نمیشه روی یک دست حمل کرد. اگر در جامعه ای باور به وجدان دمکراسی، در فرد فرد افراد جامعه شکل نگیرد، و رشد نکند، سالهای طولانی ایران به همین شکل خواهد بود، که هست. وقتی که سیاستکاری وجدان دمکراسی را اول از خود! و از وجدان خود! شروع نکند، و شخصا بدان باور نداشته باشد، و بحقوق شهروندی انسان، صرف نظر از زبان و تبار، و سایر خصوصیاتش احترام نگذارد، و به رای مردم ارزش ندهد، تمام گفته هایش دروغ و اعمالش ضد مردمی، ضد ارزش، ضد بشر، و

تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گفتگوهای جانبی در کنگره جنبش سکولاردمکرات های ایران/
چهار گفتگو دربارهء دومين کنگرهء سکولار دموکرات های ايران
با حضور دکتر حسن کيانزاد، عبدالرضا کريمی
محمدرضا روحانی، دکتر کريم قصيم
ناهيد بهمنی، کورش اعتمادی
پرتو نوری علا، کاوه آهنگری
در برنامهء تلويزيون پويش با مديريت آقای سيروس ملکوتی
-پویش Pooyesh 49
https://www.youtube.com/watch?v=h6MrL-IHTb4#t=608

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی گرامی، من شخصا از اتحاد عمل همه سازمانهای دمکرات و سکولار بسیار خوشحال می شوم ولی وقتی نیرویی غیردمکرات وارد این اتحاد می شود، نمی توانم نگران نشوم. من آن چیزهایی را که در کامنت بالا نوشته اید قبول دارم ولی وقتی شما می نویسید: <همگی با برسمیت شناختن هویت سیاسی دیگری، تامین بی چون و چرای حقوق و مطالبات همه اقوام، ملل، اقشار اجتماعی، فرهنگی، دینی، مشارکت ملی همگانی در ایجاد آلترناتیو سکولار دمکراتیک نامتمرکز در ایران، مشارکت تعیین سرنوشت کشور و همپیمانی ملی ایرانیان همصدا شدند.> و حزب پان ایرانیست را هم جزو نیروهای سکولار دمکرات ردیف می کنید، این دقیقا نظر شماست و من هم نمی گویم که شما قیم کسی هستید، بلکه در مقابل این نظر شما، نگران می شوم و سوال می کنم که آیا حزب پان ایرانیست یک نیروی سکولار دمکرات است که در منشور بنیادی خودش، دین اسلام و آنهم فقط و مشخصا نوع شیعی آن را مبنا
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ثانی گرامی؛
در یک اقدام جنبشی، جبهه ای و ملی، جایگاه شرکت کنندگان را ما تعریف نمی کنیم. هویت آنها را خودشان با دروی و نزدیکی شان به منشور مشترک تعیین می کنند. همپیمانی ملی بر بنیاد مطالبات آزادیخواهانه، دمکراتیک و دادگرانه طرح می شوند و از قدم ها و قلم ها که در خدمت اهداف طرح شده قرار دارند، استقبال می شود. تاکید می کنم؛ پیش شرط هر اقدام سیاسی مشترک، مطالبات شفاف سیاسی 1- برچیدن رژیم اسلامی، 2- جدائی دین از حکومت (سکولاریسم یا لائیسیته) و 3- اصل دمکراتیزاسیون کشور (تامین مطالبات اقوام، زنان، کارگران، دانشجویان و ...) است. حزب پان ایرانیست یکی از بسیاران شرکت کننده در کنگره بود. و همایش طیفی گسترده زیر یک پرچم سکولار دمکراتیک - ملی کاری ست کارستان! در ضمن من قیم هیچ جریان سیاسی نیستم، نظرات مستقل خود را دارم و برداشت خود از روح حاکم بر کنگره را بازتاب دادم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبالی گرامی، نمی دانم منظور شما چه کسانی هستند ولی من شخصا نگران همکاری شما و دیگر سکولار دمکراتها با نیروهایی مانند حزب پان ایرانیست هستم که نه سکولار است، نه دین و مذهب را به حال خود می گذارد و سیاست را از آن جدا می کند و نه اینکه بشر دوست دست و نه سابقه خوبی دارد. کافیست که به سابقه حزب پان ایرانیست نگاهی بکنید تا متوجه شوید که اگر چنین حزبی در ایران به قدرت برسد، جز تبعیض و خشونت و جنگ برای ایران نتیجه ای نخواهد داشت. کافیست به منشور حزب نگاهی بکنید. آیا اینکه هر کسی خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی باشد، کافیست تا با او همکاری بکنید؟ آیا برای سرنگونی جمهوری اسلامی باید با شیطان دست به یکی کرد؟ آیا کمونیستها حق داشتند برای حفظ تمامیت ارضی آلمان و برای اعمال برتری و عظمت آلمان با هیتلر همکاری کنند؟ نگرانی من اسن است که سکولار دمکراتها در دامی بیفتند که تنوانند از آن خارج شوند.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نمی دانم چرا همگرائی در کنگره سکولار دمکرات های ایران، بی آنکه هنوز گزارشات آن منتشر شوند، برخی را نگران کرده است؟!!!
"گزارش مشروح کنگره سکولار دمکراتهای ایران همراه با گزارش ويدئوی تمامی جلسات تا پايان اين هفته منتشر خواهد شد".

ديروز را دانسته آمديم /
امروز ندانسته عاشقيم /
و فردا روز را ... ای رِندِ مانده بر دوراهیِ دريا و دايره /
خدا را چه ديده‌ای!
علی صالحی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.... سیاسی؟! شرکت نکرده ندانسته و نادان و ناتوان... به جای ج.ا هورا میکشن... ریشه این کینه و نفرت از جنس ج.ا حال آدم بهم میزنه...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی، سوال اینجاست که آیا می توان با احزابی مانند حزب پان ایرانیست، آینده ای سکولار دمکرات برای ایران ساخت؟ آیا دمکرات و سکولار دمکرات نامیدن چنین حزبی، توهین به اصل دمکراسی و سکولاریسم نیست؟ آیا ایران گرایی می تواند اینقدر چشمها را نابینا کند که به تعریف و تمجید از چنین احزابی پرداخته شود؟ آیا در میان فعالین سیاسی ایرانی، واقعا نیروهای دمکرات و سکولار وجود نداشتند که کنگره، از آنها دعوت بکند؟
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وحدت ملی با پانیرانیسم، سکولار دموکراتیسم با پانیرانیسم. ایران اتمی با پانیرانیسم.جنگ سوم و چهارم جهانی با پان ایرانیسم. هیتلر زنده است؛پاینده باد پان ایرانیسم. نمرده ناسیونالیسم، مادر فاشیسم.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقاي كاظم ثاني/ مي گم اين " حزب پان ایرانیست" بهتر در جمهوري اسلامي بماند و اخوند ها را به سلاح هسته اي مجهز نمايد،جاش براستي در اپوزيسيون سكولار ء-دمكرات نيست،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فرازهایی از منشور اعتقادی حزب پان ایرانیست، یکی از شرکت کنندگان در کنگره، که به قول آقای اقبالی، گویا سکولار دمکرات و خواستار <ساختار عدم تمرکز سکولار -دمکراتیک در ایران یکپارچه،> و همینطور صلح دوست است. توضیح اینکه متون داخل پرانتز از من است:
- <در هر مقطعي از زمان، قانون اساسي بايد بيانگر احترام به ديانت اسلام وديگر اديان الهي.... (فقط اسلام و ادیان الهی) باشد>
- <کردها، وابستگان ملي، قومي، تاريخي و فرهنگي ما هستند. (وابستگان و نه بخشی از ایرانیان) در هر کجاي جهان، در هر شرايط و با همه توان، از حقوق آنان دفاع خواهيم کرد.>
- <حمايت همه جانبه از حقوق کردها، شيعيان و ديگر وابستگان فرهنگي، مذهبي و قومي «ملت بزرگ ايران»، از اصول قطعي سياست خارجي «پان ايرانيسم» مي‌باشد.> (باز هم کلاه سنی ها و دیگران پس معرکه است)
- <پيوند يگانگي و هم خانماني مردم‌ها و افغانستان و تاجيکستان، ناگسستني است.>
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با درود به همه خوانندگان گرامی و دوستانی که کمنتار نوشتند.
1- من در سخن روز خواستم جایگاه "کنگره سکولار دمکراتهای ایران" را در بستر سیاست ورزی اپوزیسیون بیان کنم و نشان دهم که افق نوینی در برابر ما قرار دارد.
2- در این کنگره بقول عزیزی، جریان "اصلاح طلب دفن شد" و گرایش کاملن مسلط، بر انحلال (سرنگونی) رژیم اسلامی تاکید داشت.
3-کنگره نقش مهماندار طیف رنگارنگ اپوزیسیون را اجراء کرد و بستر گفتگوی نیروهای سیاسی بلوغ یافته را فراهم کرد.
4-گرایش قوی در کنگره و بویژه جوانان، خواهان تدوین مبانی مشترک برای اقدام سیاسی بودند، اما بنظر میرسد که سیاست اجتناب از شتابزدگی و گامهای سنجیده برای بسترسازی و ارتقاء این روند در عمل پیش رفت. این کنگره پرچم اشتراکات را در متن مباحثات برافراشت.
5- کیانوش گرامی پرسیدند منظور از "پژواک پیام نامکتوب کنگره" چیست؟
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

به اقای، محسن ذاکری،...کسی مانند شما که ادعا دارد، فلسفه درس خوانده است، حقیقت و درستی پدیده ها و ابیکت ها را بر اساس فرضیات و زوبیکتیو بنا می نهد و با تحلیل و کند و کاو با بررسی داده ها و شاخص ها و پارامترهای گذشته و در دستِ امروز، به مرحلهء برهان و حکم میرسد. اینکه شما به یک بار به صادر کردن حکم و قضاوت بیجا در باره دیگران رسیده اید، نشان از ایراسیونال بودن شما در اندیشه و فرهنگ سکولار تشریف دارید. شما طرف صحبت من نبوده اید و نیستید و اصولأ در جریان آنچه از بر پایی شبکهء سکولارها تا به امروز بوده نبوده اید و بی اطلاع میباشید. برپایهءِ کدام حقوق و سند مالکیّت شما هم خود را در مرکز و در مسند محوری جنبش سکولار دمکراسی قرار میدهید، و دیگرا را با خود می سنجید ! این وزنهء سنگین و درجه را چه کسی به شما آویزان کرده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کرمی، قدری بخود آیید، این همه طمع و آز برای «کسی بودن» هرگز کسی را به جایی نمی رساند. سرا پا تحریف هستید: می گویید خوشحال شدید که وجود یکی دو نفر می توانسته است جو را دموکراتیک کند! بوالعجب، دموکرات شدنو دموکرات بودن اگر به این راحتی بود که شما هم تا حال دموکرات شده بودید. کدام عقل سالمی می گوید که یک کنگره با وجد تنی چند می تواند دموکرات شود؟ آقای عزیز! می نویسید یا روبوسی است یا بهچ که ماهیت افراد را نشان میدهد، پس قرار است چه را نشان بدهد بوی دهان آنها را؟ اینکه خوب است که ماهیت ما آشکار شود! یا نه این بهتر است که روبوسی کنیم برویم مثل شما از در و دیوار ایراد بگیریم. این ادعای گنده را از کجا در آوردید که در پوشش سکولاریسم دموکراسی را به کنار گذاشته اند؟ مگر سکولاریسم الان در ایران پیاده شده است؟ و یا اینکه با کنگره سرشار از غنی افکار، سکولاریسم فاتحه اش خوانده میشود؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کیانوش، لطفا نخست شما بفرمایید که تعریف شما از یک «کنگره» چیست؟ چه چیزی را یک کنگره می نامید و در کدام چهار چوب از تٰعاریف و ویژگی ها، یک کنگره را «کنگره» و مفید می نامید. پیشاپیش و با علاقه بسیار برای این بحث بگویم که گفتن گزارهء «اوضاع پیچیده» از سوی هر گوینده ای، خود دال بر عدم احاطه بر مسئله است و از انگیزه گوینده ابدا چیزی نمی گوید. سپاس

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کرمی، اولین شرط دعوت و پذیرش به این کنفرانس این بود که شما یا هرکسی که مشتاق شرکت است باید پیشوایی و مولایی بلامنازعه جناب ......را بعنوان رهبر یکه تاز سکولار دمکراسی رهایی بخش ایران بپذیرید. آیا شما پذیرفته بودید و شما را دعوت نکردند و یا اسم شما در آن هزار و یک شب نگذاشتند، یا نپذیرفته بودید؟ اگر نپذیرفته بودید، که دیگر جای گله نیست. زیاد هم اگر بخوایی انتقاد بکنی تهمت ضدسکولاریسم و نماینده رژیم یا سلطنت طلب به شما خواهند. یواش بیا یواش برو که گربه سکولاریسم...... و تیمش شاخت نزنه!
جواد
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

اقای اقبالی، این جملهء ناقص .."میگذرد مایهء شرمساری و زبونی در تاریخ است." که در اوّل کامنت بالا و امروز آمده مربوط به کامنت قبلی و کامنت دیگری است و ربطی به این موضوع ندارد، لطفأ نادیده یگیرید، و یا دوستان لطف کنند آنرا بر دارند. من معمولأ همهء کامنتها را در یادداشتهای روزانهءِ خود ثبت و نگهداری میکنم. با سپاس
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 


جناب اقای اقبالی، وقتی تمایل شرکت شما و آقای جهانگیر لقایی را در این نشست دیدم، خوشحال شدم، که احتمال تغییر و تحولی در گروهی که خود را سکولار دمکرات مینامند، بوجود خواهد آمد و با برنامه و با رعایت اصول دمکراسی و حقوق فردی، آغازی تازه را در پیش خواهد گرفت. امّا متأسفانه چنین نبود، و سرخوردگی بیشتری را حداقل برای من بهمراه داشت. این نشست ضعف اپوزیسیون سکولار و دمکرات را به نمایش گذاشت در نتیجه امتیازت مثبتی را به نظام اسلامی و به اصلاح طلبان و حامیان خارج نشین نظام داد....
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متاسفانه گزارش جامعی از این کنگره و یا فایلهای صوتی آن در دسترس نیست و نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد. آنچه هم که اقبالی گرامی نوشته است، تنها تعریف و تمجید و شعارگونه است. معلوم نیست کدام احزاب در آن شرکت داشته اند، موضوعات مورد بررسی چه بوده، نتایج چه بوده، به کجا رسیده اند، چگونه می خواهند پیش بروند، با چه نیروها و احزابی می خواهند وارد گفتگو بشوند و چه اتحادهایی را بسازند. بطور خلاصه، آن چه که در مورد این کنگره شنیده ام، تنها و تنها این است که کنگره تشکیل و تمام شده است و پیام مکتوبی هم ندارد!
امیدوار بودم که بحث های کنگره، حداقل از طریق پالتاک یا رسانه های دیگر مستقیما پخش شود و یا خبرگزاریهای اینترنتی، گزارش جامع از آن تهیه می کردند تا دیگران هم می توانستند در جریان آن قرار گیرند. البته لازمه این امر، دعوت تشکیل دهندگان کنگره از خبرگزاریها بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آفتابه لگن هف دس - شام و نهار هیچی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کیانوش
جای شما خالی. این کنگره برای تحلیل نبود بلکه هرکی آمده بود همان حرف قدیمی خودش را تکرار کنه. حالا آقای اقبالی با خوشبینی و نیت پاک می خواهند از کاهی کوهی بسازند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی، خود شما بهتر از من می دانید که نشست بی سر و صدای دوستان نوری علا هم مثل بقیه نشست ها حتی کم مایه تر از بقیه نشست ها بود و یک عده ای طبق معمول آمدند و همان گفته های قدیمی خود را تکرار کردند و همان بحث های خسته کننده قدیمی. واقعا برای من اتلاف وقت بود. یه عده ای آمدند و نشستند و بحث کردند و رفتند. همین.

بخدا خنده ام میگیره وقتی می نویسی احزاب بلوچ و ترکمن و غیره. فقط یک بلوچ آمده بود. فقط یک ترکمن آمده بود. بسیاری از افراد و حتی سخنرانان کرد آمده بودند تا طبق معمول حرف هایشان را بزنند و بروند.

با غلو کردن و نوشتن جملات قصاری مثل "در کنگره بوخوم رخدادی بوقوع پیوست که در تاریخ مبارزات اپوزیسیون ایران به نیکی ثبت خواهد شد" من و شما نمی توانیم قورباغه رنگ کرده و بجای فلوکس واگن بفروشیم. مردم دیگه خریدار حتی فلوکس واگن واقعی هم نیستند، چه برسه به قورباغه رنگ شده جناب
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقبالي جان ، شما نوشته اي "پژواک پیام نامکتوب کنگره" منظور اين است كه گنگره فاقد يك قطعنامه بود، تحليل اين گنگره از أوضاع پيجيده منطقه و ايران چيست؟