رفتن به محتوای اصلی

استراتژی جدید آمریکا در افغانستان و سرنوشت سیاسی اوباما
28.11.2009 - 07:26

انتخاب آکادمی نظامی "وست پوینت" برای سخنرانی و تشریح راهبرد جدید ایالات متحده آمریکا در افغانستان، انتخاب سنجیده و دقیقی از سوی اوباماست. آکادمی وست ‌پوینت، قدیمی‌ترین و معتبرترین آکادمی نظامی آمریکا و در عین‌حال در سطح جهان است که از ۱۸۰۲ افسران ارتش آمریکا را برای سطوح فرماندهی تربیت می‌کند.

تعیین خطمشی جدید در افغانستان، با سرنوشت سیاسی خود باراک اوباما گره خورده است. آنتونی کوردسمان، یکی از کارشناسان نظامی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن می‌گوید، سیاست آمریکا در افغانستان برای ریاست جمهوری اوباما سرنوشت‌ساز است. به اعتقاد کوردسمان، چگونگی روند اوضاع در افغانستان در انتخاب مجدد اوباما در سال ۲۰۱۲ و نیز داوری نسل‌های آینده درباره وی تعیین‌کننده خواهد بود. در مورد چگونگی روند اوضاع در افغانستان، اوباما شخصا مسئول شناخته خواهد شد.

برخی جوانب راهبرد جدید اوباما در افغانستان آشکار شده‌اند: شمار سربازان آمریکایی در افغانستان که هم‌اکنون ۶۸ هزار نفرند، به ۱۰۰ هزار نفر افزایش می‌یابند. آمریکا می‌خواهد در جبهه وسیعی به مقابله با شورشیان طالب بپردازد و هم‌زمان مردم عادی افغانستان را به سوی خود جلب کند. این سیاست تنها از طریق تقویت نیرو و دست‌زدن به عملیات خطرناک در مناطق صعب‌العبور افغانستان امکانپذیر است. به‌موازات این نبرد، امریکا می‌خواهد ساختار دولتی و سیاسی افغانستان را که از طریق فساد و سوء مدیریت به شدت تضعیف شده، تقویت کرده و به آن ثبات ببخشند.

هزینه‌ها بسیار عظیم است

سخنگوی باراک اوباما به این موضوع اعتراف می‌کند که هزینه‌های اعزام سربازان جدید به افغانستان بسیار بالاست؛ اعزام هر سرباز جدید، هزینه حضور آمریکا در افغانستان را سالانه تا یک میلیون دلار افزایش می‌دهد. افزایش نیرو همچنین به افزایش تلفات و زخمی‌ها در میان سربازان آمریکایی منجر می‌شود. به همین‌دلیل تعیین خط مشی جدید آمریکا در افغانستان با بحث‌های درونی کشداری همراه بوده است، تا جایی که مخالفان و منتقدان اوباما، اورا به تردید و دودلی در راهبری امور افغانستان متهم می‌کردند.

میدان عمل کافی جهت تصحیح خطا برای اوباما تقریبا وجود ندارد. تا پایان سال جاری باید درباره همه‌چیز تصمیم‌گیری شود. کابینه‌ی جنگی اوباما، متشکل از سرآمدان نظامی و دولتی، تاکنون ۹ بار درباره افغانستان تشکیل جلسه داده‌است.

دو راهی افزایش حضور و خروج

استیو بیدل (Steve Biddle) کارشناس شورای روابط خارجی در واشنگتن می‌گوید، گره اصلی در تصمیم‌گیری راجع به راهبرد جدید آمریکا در افغانستان این است که افزایش نیرو در افغانستان الزاما پپروزی را تضمین نمی‌کند. در عین‌حال خروج از افغانستان نیز شکستی با پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به همراه خواهد داشت. پس از شکست آمریکا در ویتنام، زمان زیادی صرف شد تا ارتش آمریکا خود را دوباره بازیابد.

اوباما در سخنرانی روز سه‌شنبه‌ی خود در "وست پوینت" بایستی نحوه خروج از این دوراهی را تشریح کند.

آنتونی کوردسمان، کارشناس نظامی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی می‌گوید اوباما باید هدف روشنی را مشخص کرده و تشریح کند؛ هدفی که برای ارتش آمریکا در افغانستان دست‌یافتنی باشد. اوباما باید روشن کند که حضور و موفقیت در افغانستان چندین سال زمان خواهد برد. او باید در باره مسائل و خطرات حضور آمریکا در افغانستان صریح باشد. او باید یک برنامه‌ی زمانی برای اقدام‌های بعدی ارائه کرده و توضیح دهد که گام‌های پیشرفت‌خود را چگونه مشخص و ارزیابی خواهد کرد. به‌ویژه رئیس جمهور آمریکا باید کاملا روشن توضیح دهد که "پیروزی" در افغانستان به چه معناست و چگونه باید آن را دید.

همه‌ی این "بایدها" را اوباما "باید" به شکلی انجام دهد که برای تمام جهان قانع‌کننده باشد. به نظر آنتونی کوردسمان، این کار حتی برای فرد سخنوری چون اوباما وظیفه‌ی بس سترگ و دشواری است.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
دویچه وله

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.