بافق در بحران: اعتصاب کارگران، بازداشت ها، تحصن مردم

از سه شنبه ی گذشته تاکنون 9 کارگر به نام های : «امیر حسین کارگران»، «علی صبری»، «محمدحسن تشکری»، «علی‌محمد تشکری»، «کاظم کارگران»، «رضا دهستانی»، «رضا خواجه‌زاده»، «ایرانی» و «جلیل کمالی» در پی شکایت کارفرما توسط پلیس دستگیر شده اند. هم اکنون نفرات یگان ویژه ی نیروی انتظامی در محدوده ی معدن سنگ آهن و در نقاطی از شهر بافق مستقر شده اند.

 

در حالی که اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق وارد هفتمین روز خود شده، تحصن گروهی از مردم بافق در اعتراض  به بازداشت 9 کارگر  اعتصابی  نیز همچنان ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری ایلنا، این تحصن  از شب شنبه، یکم شهریور، روبروی فرمانداری این شهر،  برای اعتراض به به بازداشت شماری از کارگران اعتصابی معدن سنگ آهن بافق آغاز شده است. 5 تن از این کارگران در نیمه شب  شنبه در خانه هایشان دستگیر شدند. از سه شنبه ی گذشته تاکنون 9 کارگر به نام های :  «امیر حسین کارگران»، «علی صبری»، «محمدحسن تشکری»، «علی‌محمد تشکری»، «کاظم کارگران»، «رضا دهستانی»، «رضا خواجه‌زاده»، «ایرانی» و «جلیل کمالی»  در پی شکایت کارفرما توسط  پلیس دستگیر شده اند. 9 کارگر دیگر نیز مورد پیگرد هستند که هنوز به دام نیفتاده اند. هم اکنون نفرات یگان ویژه ی نیروی انتظامی در محدوده ی معدن سنگ آهن و در نقاطی از شهر بافق مستقر شده اند.

دور دوم  اعتصاب حدود ۵ هزار کارگر معدن سنگ آهن بافق در سال جاری، که از سه شنبه هفته گذشته (۲۸ مرداد) آغاز شده است. انگیزه ی اصلی این اعتصاب تصمیم دولت به خصوصی سازی این مجتمع صنعتی است، که آثار زیانباری برای کارگران آن در بر خواهد داشت.  به گفته ی رضا خواجه زاده»، یکی از از ۹ کارگر بازداشت شده، در گفتگویی که پیش از بازداشت با خبرگزاری ایلنا کرده بود: " کارگران از تعدیل نیرو و کاهش دستمزد در پی خصوصی سازی معدن نگران‌اند چرا که کارفرمای بخش خصوصی به دنبال افزایش تولید با هزینه کمتر به منظور دستیابی به سود بیشتر است".

یادآوری می شود که کارگران سنگ آهن بافق پیشتر از 27 اردیبهشت ماه امسال نیز در اعتراض به تصمیم به خصوصی سازی این مجتمع دست به اعتصابی 39 روزه زده بودند که با وعده های مساعد مقامات دولتی در 4 تیر ماه پایان یافت. اما به طرح دوباره ی واگذاری 28،5 درصد از سهام معدن به صندوق بازنشستگی صنایع فولاد خوزستان، بار دیگر از 28 مرداد اعتصاب تازه ای را آغاز کردند. گفته می شود که با وجود اعلایه مشترک اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و طیب نیا، وزیر اقتصاد، مبنی بر لغو واگذاری سهام معدن بافق،  71،5 درصد این سهام تاکنون واگذار شده و واگذاری 28،5 درصد باقیمانده نیز در جریان است.

افزون بر لغو خصوصی سازی، برخی از دیگر خواسته های کارگران اعتصابی معدن سنگ آهن بافق عبارتند از:  برکناری "عسکری"، مدیرعامل معدن ـ اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آورـ تضمین راه اندازی و تأمین بودجه ی کارخانه‌های جوار معدنی نظیر کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن و فولاد سازی ـ واگذاری ۱۵ درصد از سهام معدن به مردم بافق ـ گاز کشی این شهرستان و دو بانده شدن جاده بافق به یزد .


بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.