رفتن به محتوای اصلی

پیام مقاومت و ایستادگی در برابر ماشین سرکوب دولت کودتاست
دانشجویان لیبرال دانشگاه‌های ایران
25.11.2009 - 18:46

دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران، در تازه‌ترین بیانیه خود که ساعتی قبل در اختیار بامدادخبر قرار گرفت، اعلام کردند که علیرغم بازداشت هفت تن از اعضای خود، همچنان به مقاومت و مبارزه مسالمت‌آمیز و عاری از خشونت با دولت کودتا ادامه خواهند داد و در این راه، دست همه آنها که "دولت کودتا را بزرگترین خصم آزادی و منافع ملی می دانند"، از هر گروه فکری-سیاسی، می‌فشارند. این گروه در پایان بیانیه خود تاکید کردند که به یاد همه شهدای جنبش سبز، روز دانشجوی امسال را "16 آذر سبز" نام‌گذاری می‌کنند که به عقیده آنها، با وجود تمام این بگیر و ببندها، امسال با‌شکوه‌تر از هرسال برگزار خواهد شد.

Missing media item.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

شانزده آذر دیگری در راه است، اعتراضات دانشجویی طی این سالها همیشه عاملی بوده برای برآشفتن خواب خوش اقتدارگرایان، این بار اما شانزده آذر در حالی فرا می رسد که جنبش قدرتمند ملت ایران بیش از پنج ماه است که کابوسی دهشتناک را به اقتدارگرایان کودتاچی و باندهای فاسد نظامی-اقتصادی حامی آنها تحمیل کرده است. دولت کودتا که به رغم همه‌ی سرکوبها و اعمال وحشیانه و غیر انسانی‌اش در ماههای اخیر، موفق به کنترل امواج گسترده‌ی جنبش مردمی نشده است، اکنون از سر ضعف و استیصال می‌‌کوشد عقده اقتدار خویش را با بازداشت فعالین دانشجویی و صدور احکام سنگین زندان برای فعالین سیاسی اصلاح‌طلب و تحول‌خواه التیام بخشد، از قضا اما اینگونه برخوردها نشان از عجز روزافزون دولت کودتا و نزدیکی هر چه بیشتر آن به شیب تند سقوط است.

هجوم برنامه‌ریزی‌ شده‌ی نیروهای امنیتی به یک جلسه‌ی تئوریک و معمول خانگی و بازداشت هفت تن از اعضای گروه دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران (مهرداد بزرگ، سورنا هاشمی، علیرضا موسوی، فرزان رئوفی، احسان دولتشاه، سینا شکوهی و البرز زاهدی) را نیز باید در راستای همین عجز و استیصال ارزیابی کرد. آمران و عاملان این‌گونه بازداشت‌ها خود بهتر می‌دانند که سرکوب و خشونت و زندان دیگر درمان این درد و مرهم این زخم نیست، دیگر نه تنها فعالین سیاسی و دانشجویی که مردم هم از زندان و سرکوب ترسی به دل راه نمی دهند.

"دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران" که به عنوان یک گروه فکری–دانشجویی تا کنون همۀ همت و توان خود را در راه گسترش اندیشۀ آزادی و نهادینه کردن پارادایم دموکراسی و حقوق بشر در دانشگاههای کشور به کار بسته است اکنون نیز بی‌توجه به فشارهای وارده به راه خود ادامه می دهد.

گروه دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال مفتخر و متعهد است که به سهم ناچیز خود، هم‌چون ماههای گذشته در مسیر مبارزه با دولت غیرقانونی کودتا و استبداد دینی–نظامی حاکم، در کنار مردم و دانشجویان بایستد و به کوشش خود برای تحقق اهداف جنبش سبز ملت ایران و به ثمر نشستن خون شهدای این جنبش ادامه دهد.

اکنون که تعداد زیادی از اعضای ما بازداشت شده‌اند و تعداد دیگری نیز با خطر بازداشت مواجه‌اند ما به صراحت اعلام می‌کنیم که پیام‌مان پیام مقاومت و ایستادگی در برابر ماشین سرکوب دولت کودتاست.

دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال خود را به دفاع از خواستهای جنبش سبز و رهبری آن متعهد می‌دانند و مقاومت و مبارزه مسالمت‌آمیز و عاری از خشونت را بهترین را نیل به این خواستها و آرمانها می دانند.

اکنون که شلاق سرکوب، تن و بدن همه‌ی ایرانیان را نشانه گرفته است چاره ای جز همبستگی علیه سرکوبگران نیست، طیفهای مختلف دانشجویی نیز با آگاهی کامل از این واقعیت دست در دست هم به مقاومتی مشترک برای حفظ دانشگاه این سنگر گرانقدر آزادی دست خواهند یازید.

ما خواهان آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی از همه‌ی زندانهای ایران و لغو مجازاتهای حبس و اعدامی هستیم که در هر جای ایران برای فعالین سیاسی یا فعالین حقوق بشر صادر شده است.

ما خواهان پایان فشارها بر نهاد دانشگاه و کوتاه‌شدن دست نظامیان از اداره دانشگاه‌ها هستیم.

ما خواهان آزادی کلیه فعالین دانشجویی در بند، با هر گرایش فکری و سیاسی در تهران و دیگر شهرهای ایران هستیم.

گروه دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران، ضمن حمایت قاطع از اعضای زندانی خود و با فشردن دست همه آنها که دولت کودتا را بزرگترین خصم آزادی و منافع ملی می دانند، از هم‌اکنون 16 آذر سال 88 را به یاد همه شهدای جنبش سبز، "16 آذر سبز" نام‌گذاری می‌کند و باور دارد حتی اگر تا روز 16 آذر، تک‌تک فعالین دانشجویی لیبرال، تحکیمی، چپگرا، ملی گرا، ملی-مذهبی، مشارکتی و... نیز بازداشت شوند و به زندان بیفتند باز هم 16 آذر سبز و باشکوهی در پیش است، 16 آذری که کابوس سقوط دولت کودتا را آشفته‌تر خواهد کرد.

دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران

در حالی که نزدیک به دو هفته به مراسم ۱۶ آذر، روز دانشجو، باقی مانده است، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی‌ چندین نفر از دانشجویان و فعالان دانشجویی را بازداشت کردند.

بنا به گزارش‌ها، عباس حکیم‌زاده، دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت و عضو سابق انجمن اسلامی‌دانشگاه امیرکبیر و نیز هفت تن از اعضای «دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران»، روز جمعه در تهران بازداشت شدند.

بیشتر بخوانید: در آستانه ۱۶ آذر، چندین دانشجو دستگیر شدند

سعید قاسمی‌نژاد سخنگوی دانشجویان لیبرال در پاریس معتقد است که بازداشت این دانشجویان تلاشی است از سوی ایران برای جلوگیری از برگزاری اعتراضات ضد دولتی در روز دانشجو.

آقای قاسمی‌نژاد در آغاز گفت‌وگویی با رادیو فردا نخست درباره جزییات بازداشت دانشجویان می‌گوید:

اين دوستان در منزل آقای احسان دولتشاه جمع شده بودند، البته تعداد بيشتر بوده ولی جمعی از دوستان زودتر رفته بودند. اواخر جلسه، زمانی که بچه‌ها می‌خواستند بيرون بيايند نيروهای امنيتی حمله کرده و هفت تن را بازداشت نمودند. بازداشت شدگاه احسان دولتشاه، تينا شکوهی، مهرداد بزرگ، فرهان رئوفی، علی رضا موسوی، البرز زاهدی و سورنا‌ هاشمی‌ هستند.

آقای سورنا‌ هاشمی‌ همان دانشجويی است که تخلف اخلاقی معاون دانشگاه زنجان را فاش کرد و به همين خاطر حکم زندان گرفت. آقای زاهدی دانشجوی حقوق دانشگاه تهران است که امسال برای فوق ليسانس از تحصيل محروم شد. آقای علی رضا موسوی دانشجوی دانشگاه علامه است که چند ترم محروميت از تحصيل داشته است. فرهان رئوفی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه شريف است. مهرداد بزرگ دانشجوی الکترونيک دانشگاه تهران، تينا شکوهی دانشجوی برق و احسان دولتشاه هم دانشجوی فلسفه دانشگاه تهران هستند.

* مشخص است که به چه علتی اين افراد را بازداشت کرده اند؟

اين‌ها بعد از بازداشت افراد به منزل تمام کسانی که ساکن تهران بودند، رفته و منزل را بازرسی کرده‌اند. حکمی‌ که برای اين کار نشان داده اند يک حکم کلی برای بازداشت و بازرسی بوده و چيز خاصی در آن ذکر نشده است.

ما فکر می‌کنيم اين اقدامات به خاطر ۱۶ آذر است و هر چه به اين تاريخ نزديک‌تر شويم، بازداشت‌ها گسترده‌تر خواهد بود.

در ضمن ساعت هفت صبح همان روز آقای عباس حکيم زاده را هم در منزلش بازداشت کرده بودند. چند روز پيش هم آقای سلمان سيما از فعالان دانشجويی دانشگاه آزاد و ادوار تحکيم وحدت را هم بازداشت کرده‌اند.

* به نظر شما اين بازداشت‌ها در برگزاری مراسم ۱۶ آذر و اعتراضات دانشجويی تاثيری خواهد داشت؟

نه، تاثيری نخواهد داشت. اين‌ها يک بار اين مسئله را در مورد اعتراضات عمومی‌ مردم آزمايش کرده‌اند، يعنی اين همه فعالان سياسی را بازداشت کردند ولی بر اعتراضات مردم تاثيری نداشت.

اعتراضات مردم عمومی‌تر و خودجوش است و ارتباطی به فعالان سياسی و دانشجويی شناخته شده ندارد. اکنون در دانشگاه‌ها نيز خود دانشجويان فعاليت می‌کنند و آن قدر فشار بر روی فعالان شناخته شده زياد است که اصلاً نمی‌توانند کاری انجام دهند.

بعد از دو يا سه ماه که اين دوستان می‌خواستند دور هم جمع شوند، بلافاصله بازداشت شدند. من فکر می‌کنم اين مسايل هيچ تاثيری بر مراسم ۱۶ آذر ندارد و دانشجويان در اين روز به اعتراضاتشان ادامه خواهند داد.

* در مورد گروه دانشجويان ليبرال دانشگاه ايران برايمان توضيح دهيد.

مسئله‌ای که بازداشت اين دوستان را برای ما خيلی عجيب می‌کند، اين است که اين دانشجويان بيشتر يک گروه فکری هستند و نشريات تئوريک منتشر می‌کنند و درانتخابات اخير کمی‌ فعاليت سياسی خود را بيشتر کرده و از آقای کروبی حمايت کردند. فعاليت‌های اين گروه مسالمت آميز است و درچهارچوب يک نظام و در انتخابات از يکی از کانديداها حمايت کرده‌اند. بيشتر فعاليت آنها فکری و تئوريک است و هيچ فعاليت غير قانونی انجام نداده‌اند، پس بازداشت شان به چه دليل بوده برايمان جای تعجب است.

* اطلاع داريد که اين هفت نفر را به کجا برده‌اند و در کدام زندان نگهداری می‌شوند؟

چيزی که خانواده اين افراد به ما گفتند اين است که به زندان اوين برده شده‌اند. البته کسانی که برای بازرسی منزل آمده بودند گفته‌اند که از طرف ناجا هستند، ولی معمولاً اين حرف را می‌زنند.

من خودم وقتی در زندان بودم تا روز آزادی ام به من می‌گفتند اينجا بازداشتگاه ناجا است، در صورتی که بازداشتگاه اطلاعات سپاه بود. ما فکر می‌کنيم اين بازداشت‌ها يا از طرف وزارت اطلاعات بوده و يا از طرف اطلاعات سپاه.

* شما خودتان چه زمانی در زندان بوديد و به چه علت؟

من سال ۸۲ به دليل اعتراضات دانشجويی زندانی شدم.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
Radio farda va bamdadkhaba

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.