نفوذ داعش به ایران

گروه‌هایی از اعضای داعش، با عبور از مرز کردستان عراق وارد منطقه اورمیه شده‌اند.«عوامل داعش در رفسنجان بازداشت شدند»

«عوامل داعش در رفسنجان بازداشت شدند»

حسین آذین، نماینده شهرستان رفسنجان در مجلس گفته است که سه نفر از «عوامل داعش (دولت اسلامی)» در این شهرستان بازداشت شده‌اند.

به گزارش روز چهارشنبه پنجم شهریور روزنامه شرق، آذین گفت: «جمع‌آوری کمک برای گروه تروریستی داعش در این شهرستان از سوی دو تا سه ‌نفر از اتباع بیگانه انجام و جرم این افراد ثابت شده است.»

به‌گفته وی «مقدار پولی که آن‌ها برای کمک به داعش جمع‌آوری کرده‌اند بسیار ناچیز است.»

آذین افزود: «قصد ما از بیان این مسأله اتهام‌زدن به اتباع افغانستان نیست بلکه در میان ۴۵ هزار نفر اتباع این کشور در شهرستان رفسنجان احتمال وجود هرگونه تفکری وجود دارد.»

سایت زمانه

جولان اعضای “داعش” در اورمیه

گروه‌هایی از اعضای داعش، با عبور از مرز کردستان عراق وارد منطقه اورمیه شده‌اند.

به گزارش اتحادیه جانان غرب آزربایجان، در هفته اخیر تعداد زیادی از اعضای داعش با استفاده از رابطین خود در میان ساکنین روستایی منطقه سردشت و با استفاده از خلأهای مرزی، اقدام به عبور از مرز نموده و وارد منطقه غرب آزربایجان شده‌اند. گفتنی است این گروه‌های عملیاتی “دولت اسلامی” همراه با خود مقدار زیادی سلاح و مهمات وارد منطقه نموده‌اند.
بنا به اخبار رسیده به اتحادیه جوانان غرب آزربایجان، اعضای داعش با یاری گیری از سمپاد های محلی خود ( اکراد سلفی ) اقدام به نفوذ به داخل منطقه می‌نمایند. اعضای این گروه تروریستی برای مخفی ماندن از دست نیروهای امنیتی در منازل و محل‌های امن رابطین محلی خود اقامت می‌گزینند.
از سویی دیگر خبر می‌رسد تعدادی از گروه‌های عملیاتی “داعش” در حومه شهرستان اورمیه مشاهده‌شده‌اند. شاهدان ادعا نموده‌اند که این افراد در خانه‌های ساکنین محلی اقدام به برگزاری جلسات “قرآنی” نموده و سعی در سازمان‌دهی شبکه‌ای محلی از اعضای خود رادارند.
تاکنون هیچ‌گونه واکنشی از سوی نیروهای امنیتی در رابطه اخبار فعالیت آزادانه اعضای گروه “داعش” صورت نگرفته است.

سایت اویرنجی سسی

حضور موتورسوارانی با پرچم داعش در خیابان‌های بانه و سنندج

چندی پیش برخی احزاب کرد ایرانی از حضور تعدادی از طرفداران گروه داعش در مناطق مختلف استان کردستان از جمله شهرهای سنندج و بانه خبر داده‌اند. در این رابطه گفت‌وگویی کرده‌ایم با شاهو حسینی، نماینده حزب دموکرات کردستان ایران در اروپا، و ابتدا درباره صحت و سقم این خبر از او پرسیده‌ایم:

شاهو حسینی: اسلام رادیکال در کردستان ایران چیزی نیست که تازگی شروع شده باشد. مدت‌هاست که در جمهوری اسلامی از اینها خبر دارند. اما به صورت لباس سیاه و پرچم سیاه و به عنوان داعش اینها خودشان را بعد از حضور نیروهای پیشمرگه حزب دموکرات کردستان ایران در جبهه جنگ در کردستان عراق، ظاهر کردند و در بعضی جاها به خیابان آمدند و شعار دادند و مرگ بر دموکرات و مرگ بر سکولار و از این چیزها. مخصوصا در بانه دقیقاً روز هفدهم مرداد با موتور در چند خیابان و در بازار بانه ظاهر شدند و اخیراً هم با همین پرچم در دستشان در سنندج ظاهر شدند.

تعداد این  افراد چند نفر بوده و این‌که آیا کسی هم با این افراد صحبت کرده یا نه فقط هویتشان محدود می‌شود به همان پرچمی که شما اشاره کردید با خودشان حمل می‌کنند؟

تعدادشان خیلی زیاد نیست. گروه‌های پنج شش نفره معمولاً ظاهر می‌شوند و متاسفانه لباس کردی هم می‌پوشند. در نتیجه هویت واقعی اینها را نمی‌تواند کسی مشخص کند. چون مردم که نمی‌توانند اینها را دستگیر کنند و نیروهای انتظامی هم در این مورد هیچ حرکتی انجام نمی‌دهند. بعد از نمایشی که می‌دهند معمولاً ناپدید می‌شوند.

از این نظر هویت اینها خیلی مشکل است که بتوانیم الان مشخصاً تایید کنیم که کی هستند و آیا کرد اند و یا از کشورهای خارج آمده‌اند؟ تنها چیزی که مشخص است شعارشان است لا اله الا الله  با این پرچم سیاه است و شعارهایی که می‌دهند و معمولاً شعارهایشان در جهت مخالف با کسانی است که با حکومت اسلامی مخالفت دارند.

واکنش مردم محلی وقتی این افراد در خیابان‌ها می‌آیند چیست؟

در بانه مشخصاً مردم ترسیدند. مخصوصاً کسانی که در بازار بودند چیزی نتوانستند بگویند و انتظار داشتند که نیروی انتظامی بیاید و نیروی انتظامی هم که آمده هیچ حرکتی نکرده حتی از مردم هم سؤال نکرده. مردم معمولاً می‌ترسند از این تعداد. ترسشان هم از دو جهت است. یکی این وحشی‌گری که سازمانی به نام داعش تا امروز در این مورد ماهیت خودش را نشان داده، و دوم از این می‌ترسند که اینها وابسته به خود جمهوری اسلامی باشند، نیروهای سپاه و اطلاعات جمهوری اسلامی باشد. از این نظر از آنها می‌ترسند.

این افراد که شما می‌گویید به اسم داعش یا حامیان داعش در خیابان‌ها مانور می‌دهند آیا با خودشان سلاح‌های گرم یا سرد هم حمل می‌کنند؟ مردم این را دیده‌اند؟

خیر. فقط پرچم دارند. حالا زیر لباس اسلحه کمری داشته باشند نمی‌دانم. ولی  مشخصاً پرچمشان همراهشان است.

آیا صورت‌های این افراد مشخص است یا صورت‌هایشان را هم می‌پوشانند؟

معمولاً صورت‌هایشان پوشیده‌است. معمولاً. بعضی‌هایشان. نه همه‌شان. بعضی‌هایشان. در بانه که پوشیده نشده. پرچم داشتند و آشکار بودند و با لباس کردی. ولی شناخته شده نبودند. نتوانستند بشناسند اینها را.

این افراد به غیر از شهرهای سنندج و بانه آیا احیاناً در روستاهای کردستان هم دیده شده‌اند یا نه؟

در روستاهای بانه، سقز، جوانرود... در این مناطق هم دیده شده‌اند. تک و توک دیده شده‌اند.

ولی هیچ تماسی با مردم محلی نداشتند که روبه‌رو شوند و ازشان چیزی بخواهند یا تهدید یا دعوتشان کنند؟

نه چیزی نیست. فقط شعار می‌دهند، چیزی نمی‌گویند. فعلاً فقط تظاهر و دادن شعار و تحریک مردم.

به غیر از کردستان آیا اطلاع دارید که حامیان داعش در استان‌های مرزی دیگر هم مشاهده شده‌اند یا نه؟

طبق خبری که من از دوستان بلوچ دارم در بلوچستان هم به این صورت بودند.

یعنی مانورهای خیابانی دادند؟

در بلوچستان معمولاً خیلی آزاد می‌گردند. هستند. حالا ممکن است پرچم هم نداشته باشند ولی شعارهایشان مشخصاً شعارهایی است که در جهت تایید شعارهای داعش است.

منبع رایو فردا

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.