حملات هوایی ارتش عراق برای شکستن محاصره آمرلی

حلقه محاصره "دولت اسلامی" بر گرد شهر آمرلی عراق، زندگی هزاران انسان را با خطر جدی روبه‌رو کرده است. شرایط اضطراری در این شهر بر نگرانی‌های بین‌المللی افزوده است. ارتش عراق سعی می‌کند با حمله هوایی محاصره را بشکند.

نیروی هوایی عراق حملاتی را علیه مواضع تروریست‌های "دولت اسلامی" در اطراف شهر آمرلی آغاز کرده است. یک افسر ارتش این کشور روز چهارشنبه (۲۷ اوت/ ۵ شهریور) گفت که جنگنده‌های عراقی روز سه‌شنبه (۲۶ اوت) ۹ حمله انجام داده‌اند.

به گفته او، به هلیکوپترهایی که اقلام کمکی و مهمات به شهر حمل می‌کردند، در هنگام پرواز با مسلسل و پس از فرود با خمپاره حمله شد. او افزود: «این عملیات برای خلبان‌ها خودکشی است».

آمرلی شهری کوچک در شمال عراق است و بین کرکوک و بغداد قرار دارد. بیشتر جمعیت ۱۲ هزار نفری آن ترکمان‌های شیعه‌ هستند که "دولت اسلامی" آنان را به "ارتداد" متهم می‌کند. این شهر از بیش از دو ماه پیش در محاصره ستیزه‌جویان سنی‌ قرار دارد.

جریان برق در آمرلی قطع است و دسترسی کافی به آذوقه و آب آشامیدنی بهداشتی وجود ندارد.

مقام‌های آمریکایی هشدار می‌دهند که وضعیت ترکمان‌های آمرلی در حال تبدیل‌شدن به شرایط ایزدیان در شمال عراق است که برای فرار از چنگ اسلام‌گرایان افراطی در بلندی‌های سنجار آواره شدند. هزاران ایزدی به دست تروریست‌ها کشته شدند و یا از تشنگی و گرسنگی جان خود را از دست دادند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز روز سه‌شنبه (۲۶ اوت) نسبت به "به بروز یک فاجعه انسانی در این منطقه و روستاهای اطراف آن" هشدار داد. مرضیه افخم، سخنگوی این وزارت‌خانه از مجامع بین‌المللی به خصوص سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های امداد‌رسان و بشر دوستانه خواست به ساکنان این شهر "کمک فوری" کنند.

نگرانی سازمان ملل

الینا نابا، سخنگوی سازمان ملل در عراق، می‌گوید تا کنون امکان انتقال ساکنان آمرلی به محلی امن یا ارسال اقلام مورد نیاز به اندازه کافی فراهم نشده است. نیکلای ملادینف، فرستاده ویژه سازمان ملل در عراق، هم جامعه جهانی را به کمک سریع به شهر فرا خوانده است. به گفته او، اگر آمرلی سقوط کند، این خطر وجود دارد که جهادگرایان در آن‌جا حمام خون به راه اندازند.

"دولت اسلامی" بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را در اختیار دارد. ادامه پیشروی خونین ستیزه‌جویان "دولت اسلامی" به‌ویژه در عراق، جامعه جهانی را به واکنش مؤثرتر وا داشته است.

شمار کشورهایی که پیشمرگه‌های کرد در شمال این کشور را مسلح می‌کنند، رو به افزایش است. آمریکا از هشتم اوت (بیست روز پیش) مواضع تروریست‌ها در عراق را از هوا هدف قرار می‌دهد. کاخ سفید برای تضعیف جهادگرایان، حتی با پروازهای شناسایی بر فراز خاک سوریه هم موافقت کرده است؛ پروازهایی که به گفته برخی منابع، آغاز شده‌اند.

به نوشته "نیورورک تایمز"، با توجه به شرایط اضطراری در شهر آمرلی، رئیس جمهور ایالات متحده "در آستانه اتخاذ تصمیم" برای حمله هوایی به منطقه و پرتاب بسته‌های انسان‌دوستانه برای ساکنان قرار دارد.

بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی، باراک اوباما همچنین تلاش می‌کند واحدی نظامی متشکل از نیروهای کشورهای مختلف برای حمله‌ی احتمالی به مواضع "دولت اسلامی" در سوریه آماده کند.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، پیش از این گفته بود که "بدون هدف قراردادن بخشی [از "دولت اسلامی"] که در سوریه قرار دارد"، نمی‌توان بر این گروه 

تروریستی غلبه کرد.

DW.DE


بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.