طرح "يك سطل نمك" براى احياء درياچه اورميه

کودک در فیلم میگوید :« من از آذربایجان جنوبی هستم. برای [حفاظت] دریاچه ی اورمیه ، و همچنین برای اینکه جناب روحانی [ منظور حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران] به حرفهای خود [ منظور در مورد دریاچه ] عمل نکرده، او را به طرح یک سطل نمک دعوت میکنم. دریاچه ی اورمیه خشک نشود! [ نباید خشک بشود!]»

 

 

هدیه ، به «پری کوچلو»ی
دریاچه اورمیه- در ویدئو
آ.ائلیار


آی ! آخرین بازمانده ی پرییان دریایی،
زیباترینم!
آرتیمیا، آرتیمیا!
بگذار یک دنیا نمک برسر فرو ریزیم
باشد که نمیری
نمیرند آبهایمان.

جاودانه باش
آرتیمیا، آرتیمیا!
**
هدیه اولور ویدیوداکی
اورمو گولونون بالاجا پری سینه
آ.ائلیار

آی دنیز پری لرینین سون بشیگی
ان گؤزه لیم! آرتیمیا، آرتیمیا!
قوی النسین باشیمیزا دنیانین دوزو
اولسون کی اؤلمیه سن ، 
اؤلمه سین لر
            سولاریمیز!

ابدی یاشا، 
آرتیمیا،
آرتیمیا!

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر آ. ائلیار

نظر : 
گرامی، هر طوردوست داشتید، میل شماست.خرم باشید.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
ایل یار سلام،
من این قطعه را خواهم دید اما نظرخواهی را از من نخواه. من از عهده اش برنمی آیم
با درودعدم انتشار شده: 
false
تصویر آ. ائلیار

نظر : 
سروش عزیز ، با توجه به نظریاتی که در مورد بهرنگی و ادبیات کودک و سیاست و کودک متقابلاً گفت و گو شد. در صورت امکان و علاقه و حوصله، لطفاً به نمایشنامه کوتاه من تحت عنوان «غنچه» http://www.iranglobal.info/node/36696 نگاه کنید و نظر خود را برایم بنویسید. این نوشته به دو زبان است و فارسی آنرا می توانید مطالعه کنید. البته این نوشته با اینکه مشکل کودک را مطرح کرده ولی برای کودکان نوشته نشده است. اما می توان آنرا برای کودکان هم بازی کرد.درحقیقت برای بزرگسالان نوشته شده و مشکل کودک را برای آنها مطرح کرده است. با این عبارت معلوم میشود که محتوای نوشته چیست« دخترک گل فروش». سئوال من از شما این است که آیا در اثر با کودک و مشکل کودکان تقریباً عین نظیر برخورد صمد به کودکان صورت گرفته یا برخورد دیگری در کار است و «عملاً من نظریات خود را در مورد کودکان» در این نوشته رعایت کرده ام؟
عدم انتشار شده: 
false
تصویر آ. ائلیار

نظر : 
سروش عزیز در مورد صمد بهرنگی با نظر شما موافقم. سیاست باید از ادبیات کودکان دور شود.ادبیات کودکان را نباید به ادبیات سیاسی و یا مذهبی و ایده لوژیک تبدیل کرد. ادبیات کودکان دنیای «پرسشهاست» دنیای «جست و جو هاست». و تحقیق. دنیای خود علائق کودکان است . دنیای دوست داشتن محیط زیست و انسان و حیوانات و جهان است. و دنیای گردش و دید و تماشا و شناخت. حتی شناخت چیز های غیر انسانی و زشتیها. اما با علائق خودشان. و نه تزریقی. ادبیات کودکان تزریق راه حلها نیست. بر پایه آمادگی 18 ساله میتوانند خود بعد ها به راه حلها بیاندیشند. دید صمد به ادبیات کودکان با نکات مثبت دارای نکات منفی هم هست. که تا حدی ایده لوژیک و سیاسی و راه حل دهی ست. این مسئله درست نبود. کار ادبیات راه حل دهی نیست. نشان دادن است و ایجاد پرسش.با ماهیت دموکراتیک.
و هنری. راه حل دهی کار سیاست است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
ایل یار گرامی،
در این باره من هم با شما همراهم. به همینجهت ادبیاتی که صمد بهرنگی دلسوز باآن میخواست کودکان را آموزش دهد (مانند برنامه ریزی سه یا چهارساله کشورهای سسیالیستی شرق)اشتباه از کار بیرن آمد. روانشناسی کودکان آموزشی بس گرانتر از آن بزرگسالان است. بهرنگی عزیز این دانش را نداشت. اوسعی کرد از بچه ها چریک تحویل جامعه بدهد.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر آ. ائلیار

نظر : 
در فیلم کودک آرزو میکند دریاچه خشک نشود. و آنرا هم بیان میکند. حفظ محیط زیست را کودکان میفهمند. و مسئله سیاسی نیست. گرچه در عالم بزرگسالان با سیاست رابطه دارد. اما برای کودکان فقط آب و خود دریاچه مهم و قابل درک است. میدانند کار را باید بزرگان پیش ببرند. بسیاری از کودکان خشک شدن دریاچه را دیده اند و احساسات خود را نیز بیان نموده اند.. میدانند که دریاچه می میرد. از آب. و به آن یک شیشه آب داده اند. در حفظ محیط زیست کودکان می توانند شرکت کنند. اما نه در تظاهرات. شرکت کودکان در طرح نمک و بیان احساسات شان هیچ اشکالی ندارد. به شرطی که خود علاقه به دریاچه را داشته باشند. و از طرف بزرگسالان این موضوع به آنها تزریق نشود. تنها احساسات خود را بیان کنند... در فیلم احساسات و علاقه و خواست کودکانه به خوبی دیده میشود ، گرچه جملات از طرف بزرگسالان فرموله شده است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقای ثانی آينده همين بچه ها در خطر جدی است و بهتر است که همين بچه ها از خطری که آنها را تهديد ميکند آگاه باشند و همپای والدينشان دنبال چاره باشند وای کاش والدين همه چنين فرزندانی را تربيت کنند و فرزندشان چنين با مهارت و اعلا به زبان ترکی صحبت بکند و درد ملتش را به زبان بياورد و شما اسمش را بگذاريد استفاده ابزاری ولی من ميگويم تربيت درست فرزند و آموزش حس مسئوليت در قبال ملت و و طن.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
.استفاده ابزاری از کودکان.
عدم انتشار شده: 
false