داعش کوبانی را در محاصره کامل گرفت+عکس

خبر فوری
داعش از سلاح سنگین و تانک استفاده میکند و این هم نمایانگر خطریست که شهر کوبانی را تهدید میکند. برای داعشی ها، تصرف «عین العرب یا کوبان »، باعث یک پارچگی، مناطق تحت تصرف آنان میشود، ولی برای کرد ها، این جنگ، میتواند یک جنگ سرنوشت ساز باشد.

شبه‌نظامیان کرد در حال مقابله با پیشروی گروه موسوم به دولت اسلامی در شمال سوریه هستند

 

فعالان سوری می‌گویند که شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) بیش از ۱۶ روستا را در شرق و غرب شهر عمدتا کردنشین کوبانی اشغال کرده‌اند و آن شهر را کاملا تحت محاصره گرفته‌اند.

کوبانی که عین‌العرب هم نامیده می‌شود، شهری کردنشین در نزدیکی محدوده مرزی ترکیه در شمال سوریه است.

دیدبان حقوق بشر سوریه، از گروه‌هایی که تحولات سوریه را زیر نظر دارد، اعلام کرده است که گروه دولت اسلامی در طول بیست و چهار ساعت گذشته شهر کوبانی را زیر حمله داشته و هم‌اکنون حلقه محاصره دور شهر را کامل کرده است.

گزارش شده است که نیروهای این گروه شبه‌نظامی در این حمله، از آتش توپخانه، موشک و تانک بهره برده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه اضافه کرده است که برای اولین‌بار یک پهپاد جاسوسی بر فراز محدوده تحت کنترل گروه دولت اسلامی در استان حلب سوریه مشاهده شده است، ولی هنوز معلوم نیست که چه کسی آن را هدایت می‌کرد.

انتشار خبرهای مربوط به پیشروی گروه دولت اسلامی در سوریه با مصوبه کنگره آمریکا برای تسلیح و آموزش گروه‌های شبه‌نظامی میانه‌رو در سوریه همزمان بوده است. این مصوبه برای تقویت شبه‌نظامیانی صادر شد که در حال جنگ با گروه دولت اسلامی در سوریه هستند.

به نقل از دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش شده است که نیروهای گروه دولت اسلامی توانسته‌اند در مسیر خود برای محاصره کامل کوبانی در مجموع ۲۱ روستا را اشغال کنند.

رامی عبدالرحمن، بنیانگذار دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری رویترز گفته که بیم آن می‌رود گروه دولت اسلامی در مناطقی که در اختیار می‌گیرد، به کشتار ساکنان اقدام کند.

ترکیه به هزاران کرد سوریه که از دست گروه موسوم به دولت اسلامی فرار کرده‌اند اجازه داده از مرزهای جنوبی ترکیه بگذرند.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با اعلام این خبر گفته "بدون هیچ تبعیض قومی و فرقه‌ای برادرانمان را که در حال فرار از سوریه و نقاط دیگر هستند می‌پذیریم."

 بی بی سی

هزاران کرد سوریه از روز پنج‌شنبه منتظر بودند که ترکیه به آنها اجازه ورود بدهد

 

ترکیه به آوارگان کوبانی اجازه ورود داد

وزیر خارجه ترکیه می‌گوید تاکنون چهار هزار کرد سوریه وارد مرزهای این کشور شده‌اند و ممکن است تعداد آن‌ها افزایش یابد.

خودداری ترکیه از پذیرش کردهای کوبانی سوریه باعث اعتراض کردهای ترکیه شده بود.

تلویزیون ترکیه تصویر آوارگانی را نشان داده که زیر نظر نیروهای نظامی از مرزهای جنوبی وارد خاک ترکیه می‌شدند. بیشتر آوارگان زنان و کودکان کرد سوری بودند.

کردهای سوریه از روز پنج‌شنبه پشت مرزهای ترکیه تجمع کرده بودند اما ترکیه به آن‌ها اجازه ورود نمی‌داد.

به دنبال بالاگرفتن درگیری میان پیش‌مرگ‌های کوبانی در سوریه و گروه دولت اسلامی (داعش) هزاران کرد از منطقه فرار کرده‌اند.

از زمان شروع جنگ در سوریه در بهار ۲۰۱۱ بیش از ۸۴۷ هزار نفر از سوریه در خاک ترکیه پناه گرفته‌اند.

ترکیه از طرف کشورهای غربی تحت فشار است تا شمار بیشتری از آوارگانی را که از ترس داعش فرار کرده‌اند، در خاک خود بپذیرد.

بر اساس گزارش‌ها، گروه دولت اسلامی به شهر کوبانی نزدیک شده و موفق شده پیش مرگ‌های کرد را از روستاهای اطراف این شهر عقب براند.

تصرف کوبانی باعث خواهد شد داعش بر بخش‌های زیادی از نوار مرزی شمالی سوریه با ترکیه کنترل داشته باشد.
  بی بی سی

پیشرفت نظامی جهادی های داعش در کردستان سوریه

جهادی های داعش، شانزده دهکده را در حدود عین العرب (کوبان)، در شمال سوریه، تصرف کرده اند. به این ترتیب، آنان سومین شهر کرد سوریه را از دو طرف مورد تهدید قرار داده اند.

کوبان، نام کردی شهر عین العرب است، که در مرز ترکیه قرار دارد. اگر داعش موفق شود کوبان را تصرف کند، راه برای آنان باز میشود و میتوانند همۀ  مناطق کرد نشین سوریه را در تهدید خود قرار بدهند. در بیست و چهار ساعت گذشته، به گفتۀ رامی عبدالرحمان، رئیس دیده بان حقوق بشر سوریه، آنان حملاتی انجام دادند و حدود شانزده دهکده را که در قسمت های شرقی و غربی کوبان قرار دارند، تصرف کردند.

داعش از سلاح سنگین و تانک استفاده میکند و این هم نمایانگر خطریست که شهر کوبان را تهدید میکند. برای داعشی ها، تصرف «عین العرب»، باعث یک پارچگی، مناطق تحت تصرف آنان میشود، ولی برای کرد ها، این جنگ، میتواند یک جنگ سرنوشت ساز باشد.

کرد های سوریه در ماه ژوئیه، یک حملۀ داعشی ها را به عقب رانده بودند، ولی به نظر میاید که حملات 24 ساعت گذشته، شدید تر از حملات ژوئیه است. در ماه ژوئیه، صد ها تن از کردهای ترکیه هم، برای کمک به کردهای سوریه، به کوبان آمده بودند. رادیو فرانسه

خانواده‌های کرد از ترس داعش به مرز ترکیه هجوم بردند

 

صبح امروز جمعه، ترکیه مرز خود را به روی چند هزار کرد سوریه که از ترس جهادیون گریخته بودند باز کرد؛ این افراد که گفته می‌شود حدود ٤هزار نفر هستند، بعد از آن به مرز ترکیه پناه آوردند که نیروهای داعش، شهر "عین‌العرب" (کوبانی) را محاصره کردند. مبارزان کرد در داخل شهر به مقاومت مشغولند.

از دیروز که نیروهای دولت اسلامی (داعش) توانستند ١٦ دهکدۀ کردنشین را در شمال سوریه، در پیرامون "کوبانی" (عین‌العرب) تصرف کنند، این شهر عملاً تحت محاصره قرار گرفته است.
 
دولت ترکیه تا دیروز مایل نبود که مرز خود را به روی مردم فراری باز کند اما ظاهراً تهاجم پیگیر نیروهای "دولت اسلامی" (داعش) به طرف این مرزها، نظر آنکارا را عوض کرده است.
 
احمد داود اوغلو- نخست‌وزیر ترکیه که به باکو- پایتخت آذربایجان، سفر کرده بود به خبرنگاران گفت: «ما مرزمان را گشوده‌ایم و مسلماً به پناهندگان کمک خواهیم رساند».
او در عین حال توضیح داد که ترکیه ترجیح می‌دهد پناهجویان در آن سوی مرز یعنی در خاک سوریه بمانند تا همان‌‌جا به آنها کمک‌رسانی شود.
 
بر اساس آخرین خبرها، سخنان داود اوغلو باعث شده که تعداد بیشتری از ساکنان دهکده‌های کردنشین سوری به طرف خاک ترکیه به راه بیفتند.
در مقابل این هجوم ناگهانی، نیروهای انتظامی از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.
بیشتر این جمعیت فراری را زنها و بچه‌ها تشکیل می‌دهند.
 
در اینحال، نیروهای مسلح کرد در داخل شهر "کوبانی" مشغول مقاومت در برابر نیروهای داعش هستند و منتظرند که سایر قوای کرد به کمک ‌آنها بیایند.
به گزارش برخی رسانه‌های کرد، نیروهای جهادی آب و برق شهر را قطع کرده‌اند. رادیو فرانسه.

درخواست کمک مسعود بارزانی از جامعه بین المللی

مسعود بارزانی رئیس دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق از جامعه بین المللی درخواست کرده است برای حفاظت از یک شهر کردنشبن در سوریه در برابر پیشروی پیکارجویان حکومت اسلامی، مداخله کند.

به گزارش رویترز، بارزانی روز جمعه در بیانیه ای  جامعه بین المللی را برای حفاظت از کوبانی – عین العرب -  با «استفاده از هر وسیله ای و هرچه زودتر» فراخواند و گفت «تروریست های حکومت اسلامی باید هر کجا هستند هدف قرار گیرند و نابود شوند.»

در گزارش گفته می شود روز جمعه چندین هزار کرد در هراس از حمله فوری پیکارجویان گروه حکومت اسلامی به عین العرب، با عبور از مرز وارد ترکیه  شدند.

بارزانی درخواست کمک را پس از آن مطرح ساخت که پیکارجویان در دو روز گذشته  چندین روستا را تصرف کردند.

رویترز می گوید تصرفات گروه حکومت اسلامی کوشش های کردها برای بهره بردازی از جنگ داخلی سه ساله سوریه و تصرف مناطق کردنشین در شمال شرقی آن کشور را  به چالش گرفته است. گسترش خشونت همچنین موجب دردسری بزرگ برای ترکیه شده است که تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار آواره سوری را پناه داده است و می ترسد، در حالی که جنگ شدت می گیرد، صدها  هزار نفر دیگر از مرز بگذرند.

رویترز بنقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید پیکارجویان گروه حکومت اسلامی روز جمعه سه روستای دیگر در نزدیکی کوبانی را تصرف کردند و اینک ۲۴ روستا را در کنترل دارند.

فرمانده نیروهای کرد که از کوبانی دفاع  می کنند،  تلفنی به رویترز گفت زدوخوردهای شدید در شرق، غرب و جنوب شهر ادامه دارد، و افزود  دهها غیر نظامی - زن ، مرد، کودک ، سالمند – در جاده ها کشته شده اند. « آنها زنان،  دختران، کودکان و جوانان را به گروگان گرفته اند.»

معاون فرمانده نیروهای کرد  در کوبانی  گفت کردها ۱۰۰ روستای نزدیک را به دلیل گلوله  باران گروه حکومت اسلامی تخلیه کرده اند. صدای آمرکا.

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.