رفتن به محتوای اصلی

شیرین عبادی: صراحتا ما را تهدید به قتل کرده‌اند
20.11.2009 - 15:26

 

شیرین عبادی، تنها برنده ایرانی جایزه نوبل، روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با رادیوفردا از تهدید جانی خود توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

خانم عبادی که دلیل این تهدیدها را تلاش مقامات جمهوری اسلامی برای جلوگیری از فعالیت‌های حقوق بشری خود می‌داند گفت: «بارها به همسر و خانواده من گفته‌اند که من در هر جای دنیا باشم ایمن نیستم»، اما تاکید کرد که «این‌ها البته عملی است بیهوده».

شیرین عبادی در گفت‌وگو با رادیوفردا ضمن اشاره به این که تمام حساب‌های بانکی و حقوق بازنشستگی خود او و همسرش در ایران ضبط و توقیف شده است افزود که ماموران دولت جمهوری اسلامی حتی «مدال نوبل، مدال لژیون دونور، انگشتر آزادی بیان و جوایز دیگر را که در گاوصندوق همسرم بوده» ضبط کرده‌اند.

او همچنین گفت: «حتی در برخی از گفته‌های صاحب‌منصبان نظامی نامی از من و مدافعان حقوق بشر در خارج از کشور مثل محسن کدیور و عبدالکریم لاهیجی برده شده و صراحتا ما را تهدید به قتل کرده‌اند.»

شیرین عبادی دلیل «عصبانیت جمهوری اسلامی» را ادامه فعالیت‌های حقوق بشری خود «فارغ از جانب‌داری سیاسی» می‌داند و می‌گوید مقامات دولت ایران می‌خواهند «به خیال خودشان از این طریق بر من فشار بیاورند».

این فعال حقوق بشر مردم ایران در گفت‌وگو با رادیوفردا دیگر دلیل این اقدامات دولت ایران را دیدار خود با بان کی – مون، دبیرکل سازمان ملل، و ارائه گزارش نقض حقوق بشر در ایران پس از آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات دانست.

خانم عبادی در عین حال به دولت ایران هشدار داد: «اگر جمهوری اسلامی از ارائه این گزارش‌ها ناراحت می‌شود بهتر است وضعیت حقوق بشر را در ایران بهتر کند.»

شیرین عبادی که از پیش از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در خارج از ایران به سر می‌برد از زمان آغاز اعتراضات مردم در داخل کشور بر شدت فعالیت‌های خود افزوده و از جمله با دبیرکل سازمان ملل دیدار کرده است.

خانم عبادی همچنین از بان کی – مون خواسته است که برای مشاهده «موارد نقض مکرر حقوق بشر» خود به ایران سفر کند.

برنده ایرانی جایزه صلح نوبل همچنین از پیگیری حقوقی توقیف اموال خود در ایران خبر داد، اما افزود: «هیچ قاضی تاکنون جرات نکرده است به شکایت ما رسیدگی کند.»

او در عین حال هشدار داد: «بدانند که اگر در ایران عدالت را اجرا نکنند، در جای دیگر عدالت اجرا خواهد شد.»

شیرین عبادی در سال ۲۰۰۳ جایزه صلح نوبل را به خاطر تلاش‌هایش در راه دموکراسی و حقوق بشر و به‌ویژه «دفاع از حقوق زنان و کودکان» دریافت کرد.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
رادیو فردا

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.