به مناسبت شروع سال تحصیلی ۹۳ـ ۹۴

تا کی وعده، ولی تداوم ضد وعده!؟
ما شاهد آنیم که با شروع سال تحصیلی جدید، بار دیگر میلیون ها دانش آموز این کشور از ملیت های غیرفارس ایرانی کماکان از آموزش به زبان مادری محرومند، و علیرغم تعهد قانونی رژیم و گنجانیدن ماده‌ای در قانون اساسی کشور از همان ابتدای پیدایش آن، اما نه تنها کار اجرائی در این مورد صورت نگرفته است بلکه یکسان سازی تحمیلی کماکان سیاست رسمی دولت مرکزی در رابطه با این ملیت هاست.

اعلامیه گروه کار ملی ـ قومی سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت به مناسبت شروع سال تحصیلی ٩٣ـ ٩٤ 
تا کی وعده، ولی تداوم ضد وعده!؟

زنگ مدرسه‌ها و کانون های آموزش علم بار دیگر بصدا در می آیند، و میلیون ها دانش آموز و دانشجوی مشتاق علم و یادگیری بار دیگر خود را پشت نیمکت ها و روی صندلی هائی باز می یابند که آنان را دوباره به سرزمین های پر راز و رمز علم و دانش همراهی می کنند. بار دیگر نشاط علم و یادگیری بر فضای کشور عزیزمان سایه می افکند، و جوانان و مشتاقان دانش و فن خود را در وادی پر تلاش آموختن و افزودن و اندوختن باز می یابند.

اما متاسفانه هنوز کشور ما علیرغم کوشش تمامی تلاشگران آن، درعرصه آموزش و فضای تحصیلی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. هنوز فقر گسترده، تحمیل فضای مذهبی بر آموزشگاه ها، دست بردن در واحدهای درسی به نفع ایده‌ئولوژی نظام حاکم، تبعیض جنسیتی، فضای امنیتی تحمیل شده بر مراکز آموزشی، نارسائی های شدید تربیتی، سیستم گزینشی، عدم وجود نهادهای مستقل دانش آموزی و دانشجوئی، دستگیری گسترده فعالان دانشجوئی، عدم شرایط بهینه برای معلمان کشور، استفاده از خشونت در محیط آموزشی، بیکاری گسترده در میان فارغ التحصیلان و سرانجام فضای سرکوب و اختناق و عدم آزادی بیان کماکان از مشکلات اصلی و عمده سیستم آموزشی کشور می باشند. به علاوه به علت محاصره اقتصادی کشور، بسیاری از این مشکلات در این سالها روند صعودی طی کرده و بدین ترتیب ضربات جدی به سیستم آموزشی ما وارد آمده است.

در کنار تمامی این مصائب، ما شاهد آنیم که با شروع سال تحصیلی جدید، بار دیگر میلیون ها دانش آموز این کشور از ملیت های غیرفارس ایرانی کماکان از آموزش به زبان مادری محرومند، و علیرغم تعهد قانونی رژیم و گنجانیدن ماده‌ای در قانون اساسی کشور از همان ابتدای پیدایش آن، اما نه تنها کار اجرائی در این مورد صورت نگرفته است بلکه یکسان سازی تحمیلی کماکان سیاست رسمی دولت مرکزی در رابطه با این ملیت هاست.

ما در آستانه سال تحصیلی جدید، ضمن آرزوی موفقیت و تلاش بیشتر برای دانش آموزان و دانشجویان کشورمان، بر مبارزه مطالبه طلبانه با خواست‌های زیر در این زمینه تاکید داریم:

ـ به تبعیض جنسیتی در مراکز آموزشی پایان داده شود،

ـ واحدهای درسی بر اساس آخرین داده‌های علم تنظیم شوند،

ـ فضای امنیتی و سرکوب از مراکز آموزشی برچیده شوند،

ـ حق ایجاد تشکلات دانش آموزی و دانشجوئی به رسمیت شناخته شود،

ـ زدودن سیستماتیک فضای خشونت از مدارس،

ـ و اجرائی کردن اصل پانزده و نوزده قانون اساسی و برسمیت شناخته شدن، آموزش به زبان مادری برای ملیت های ایرانی.

ما بار دیگر شروع سال جدید تحصیلی را به دانش آموزان و دانشجویان کشورمان تبریک می گوئیم و برای آنان آرزوی موفقیت های هرچه بیشتر داریم.

گروه کار ملی ـ قومی سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت 

اول مهر ماه ١٣٩٣ برابر با ٢٣ سپتامبر ٢٠١٤ 

برگرفته از: 
ایمیل دریافتی
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.