مردم کوبانی در آستانه ی خطر قتل عام - "ائتلاف" نظاره‌گر

راه نجات کوبانی اعزام نیروی زمینی توسط ائتلاف برای دفاع از مردم یک شهر است در برابر قتل عام و وقوع یک نسل کشی دیگر .
اما اینان سیاست شان دفاع از مردم نیست میخواهند سر کوبانی را بر پای اسد ببرند. همانطور که سر ایزدیها را بر پای مالکی بریدند.

 

 

 

راه نجات کوبانی اعزام نیروی زمینی توسط ائتلاف برای دفاع از مردم یک شهر است در برابر قتل عام و وقوع یک نسل کشی دیگر. 
اما اینان سیاست شان دفاع از مردم نیست میخواهند سر کوبانی را بر پای اسد ببرند. همانطور که سر ایزدیها را بر پای مالکی بریدند.

اینان مشکل داعش ندارند ، مشکل حکومت بغداد و دمشق را دارند- بخاطر منافع حقیر خود-و همه را قربانی این دو میکنند.
« شرط ترکیه برای یاری‌رسانی به کوبانی: برکناری اسد».سیاست ترکیه است که امروز اعلام شد. از سوی دیگر ترکیه خواهان پیرورزی جنبش خود مختاری در بین کردهای سوریه نیست. چون این مشکل را خود نیز در داخل دارد. میخواهد این جنبش شکست بخورد یا آن را ابزاری علیه اسد کند.  عصمت یلماز، وزیر دفاع ترکیه گفته:« در صورت سقوط کوبانی، ناتو از پدافند ترکیه در برابر داعش پشتیبانی خواهد کرد. 
یعنی منتظریم کوبانی سقوط کند .«اینان با دست سید علی مار میگیرند:بونلار سید علی الینن ایلان توتورلار ». سیاست شناخته شده ایست که مردم آنرا فرموله کرده اند.

حملات هوایی سر پوشی ست بر ابزار کردن داعش. اینان داعش را علیه دمشق و بغداد لازم دارند. این است سیاست اصلی اینان در مورد کوبانی. 

مسئله کوبانی اکنون مشکل داخلی سوریه نیست مشکل بشریت زمین است. ضرورت دارد جلو آن گرفته شود. 
تنها راه ممکن پیاده کردن نیروی زمینی ست. در مقابل این گروه آدمخوار که بشریت را به نسل کشیها تهدید کرده و میکند. 
مردم کوبانی در آستانه ی وقوع یک نسل کشی قرارگرفته اند و قدرتهای جهانی دارند تماشا میکنند. شرم بر این سیاست ضد انسانی.

پدیده هایی چون داعش و امثال آن نتیجه ی ازدواج نئولیبرالیسم با اسلام سیاسی ست ، بردامن جامعه ی عقب مانده و عقب نگهداشته شده ی جهان سوم .
راه رفع آنها نیز آگاهی و تشکل و مبارزه ی زحمتکشان یدی و فکری برای دموکراسی و عدالت اجتماعی و رفع تبعیض و برابری ست.
این تنها راه عملی و درستی ست که پیش پای آزادیخواهان جوامع عقب مانده قرار دارد.

برنامه ای برای شهر کوبانی و کردهای سوریه دارند می چینند: ترکیه خواهان یک منطقه ی حائل در خاک سوریه کنار مرز است. دراین منطقه «تصرفات داعش» با ترکیه همرز است. ترکیه همرزی با داعش را با خیال راحت پذیرفته است. منتظراند کوبانی توسط داعش تصرف شود و مسئله کرد در سوریه خاتمه یابد. داعش زیر حمایت منطقه ی حائل قرار گیرد و به قول اردوغان «آموزش ببیند علیه حکومت سوریه». مردم آواره ی سوریه را نیز روانه این منطقه ی حائل کنند که تنها داعش در آن قدرت دارد وحمایت میشود. این آن طرحیست که دارند می چینند. در این برنامه هدف اول کوبانی ست و هدف دوم اسد.آیا خواهند توانست آنرا تحقق بخشند؟ با موافقت ائتلاف باید گفت آری! تحقق این برنامه یعنی شکست عظیم جنبش کرد سوریه و تسلط داعش بر جان و مال و ناموس مردم تحت تسلط. ایده لوژی دینی شرشت یگانه ی خود را در چهره ی هر دو سمبل آن در این ماجرا به وضوح نشان میدهد.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در سوریه روز سه شنبه گفت: «جامعه بین الملل تحمل سقوط شهری دیگر به دست داعش را ندارد. اکنون باید اقدامی قاطع انجام داد. اگر داعش بتواند (کوبانی را) تصرف کند جهان، همه‌ی ما، عمیقا پشیمان خواهیم شد. همین حالا باید اقدامی انجام دهیم.»

خانم جن ساکی- یک مقام ارشد دولت امریکا- با اشاره به سقوط قریب الوقوع کوبانی به دست جنایت کاران داعش خاطر نشان کرد سقوط این شهر اهمیت چندانی برای واشنگتن ندارد. جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه (۱۶ مهر) در واشنگتن به خبرنگاران گفت نجات این شهر جزء اولویت‌های امریکا نیست.وی گفت: «دیدن وقایعی که آنجا رخ می‌دهد یقینا وحشتناک است ولی برای امریکا و برای ما مهم است که تامل کنیم و هدف راهبردی خود را در ارتباط با تلاش‌ها و جنگ ما در سوریه به یاد آوریم.»

یعنی «امریکا می‌گوید نگران سقوط کوبانی به دست داعش نیست»! براستی دارند فاتحه «مردم یک شهر» را میخوانند... هدف اصلی اسد است...نه مردم.یعنی «آلترناتیو سازی برای اسد» که در آن منافع مداخله گران طرف آمریکا حفظ شود.41 کشور مؤتلف بخاطر داعش ائتلاف نکرده اند، بل برای «تغییر رژیم اسد» جمع شده اند . اینان در کل مشکلی با داعش ندارند تنها او باید «مورد استفاده» قرار گیرد. آنها «از تروریستهای جهان "لانه ی زنبور" ساخته اند» که هم «رژیم آلتر ناتیو اسد سرکار بیاورند و هم جنبشهای آزادیخواهی را در سراسر سوریه نابود کنند. با چه ابزاری؟ با ارتجاعی ترین نیروها که «دشمن انسانیت» و انسان اند. توسط نیروهایی مثل داعش و خود داعش. اکنون هم «سیاست ابزار کردن اسلامیستهای به اصطلاح میانه رو» را دنبال کرده و در عربستان آموزش میدهند؛ که فردا آنها هم به داعش تبدیل شوند... سرنوشت کانتون کوبانی را برابر سرنوشت کمون پاریس رقم زده اند .  و دارند اشک تمساح میریزند.
باید دید طرحهایشان در عمل تا چه حدی پیاده میشود. 

«مداخله گران خارجی جناح آمریکا در سوریه» در برابر قتل عامها ، توسط داعش ، مسئول اند. باید جلو این هیولا را که خود زاییده اند  بگیرند.اینان به هیچ بهانه ای نمی توانند یقه خود را از مسئولیت خلاص کنند. جهان میداند آنها بودند که این گروه را «جمع کردند،آموزش دادند، حمایت کردند،مسلح کردند» و اکنون به جان جهان انداخته و اشک تمساح می ریزند. اینان در برابر بشریت مسئوال اعمال جنایتکارانه ی این گروه اند. اعتراض به سیاست تعلل، عدم قاطعیت،به بهانه «استراتژی بلند مدت» آنها حق مردم جهان است. آنها میخواهند مردمان بیدفاع دنیا را به دست این جلادان خنجر و اسلحه  به دست بسپارند. اینان نمی خواهند حتی از بریده شدن سر اتباع خویش به دست این قاتلان جلوگیری کنند. ضرورت دارد همه ی انسان دوستان و آزادیخواهان جهان علیه این «سیاست نظاره گرانه و غیر قاطع» اعتراض کنند.

-----------

عکس بالا: آرین میرکان یکی از زنان رزمنده ی کوبانی است که روز گذشته خود را در میان گروهی از داعشیان منفجر کرد. 
عکس وسط: یک «آدمخوار» داعشی با سری بریده یک زن کرد... 
عکس پائین: تانک های ترکیه مشغول «نظاره» کشتار مردم در کوبانی

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام خدمت دوستان ایران گلوبال! آنطور که دوستان بما گفتند، و در سایت نیز بدان اعتراض میکنند، شخصی بنام آقای اقبال اقبالی، اغلب کامنتها را که خوشش نمی آید، سانسور میکند. و در داخل سایت برای خود سایت باز کرده است. امید وارم که مسئولین سایت ایرانگلوبال به این موضوع رسیده گی بکنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا یا خانم میراث این کار را آقای اقبال اقبالی مدتهاست که میکند و برای خودش در سایت ایرانگلوبال خودمختاری درست کرده و هر کامنتی که به مشام ایشان خوش نمیاید درج نمیکند و بنظر من آقای توکلی باید راه چاره ای پیدا کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باشد، به امید اینکه تنها مشکل بررسی بوده باشد. اما آقای اقبالی در چندین مورد کامنتها را سانسور کرده است و این را خودش هم ادغان کرده و به کامنتها بدون درج آنها جواب داده که چاپ نمی شود. است. سئوال این است که چرا همیشه این کامنتهائی که نقدی به اینگونه مواضع دارند، در بررسی گیر می کنند؟
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جانم کامنت شما هنوز بررسی نشده. امید است بعد از بررسی-اگر اشکالی نداشته باشد- منتشر شود. یعنی سانسور نشده است. این درست نیست کسی را که هنوز کاری انجام نداده حذف کننده ی کامنت خطاب کنیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به مسئولان ایران گلوبال

یک کامنت محترمانه در باره ی تناقضات مواضع و دیدگاههای آقای خوئی نسبت به مسئله ی ملی و حقوق ملیتها نوشته شد که باز هم سانسور شد.... در سانسور کامنتها نقش فعال.... امیدوارم که آقای توکلی و شما و دیگر همکارانتان به این مسئله توجه کنید و کامنت را زیر شعر آقای خوئی منتشر کنید. ممنون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوبي همسايه ايران شما مي تواني جلوي قربانيان جنسي به انجا را بگير و يا بلوچستان در داخل ايران است انجا كنترل داشته باش تا راه به راه ترور و گروگانگيري نشود و كردستان داخل ايران است جلوي حملات پزاك را بگير و يا جلوي گروگانگيري و باجگيري بازرگانان و راننده هاي ايراني توسط افغانها را بگير
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
«مداخله گران خارجی جناح آمریکا در سوریه» در برابر قتل عامها ، توسط داعش ، مسئول اند. باید جلو این هیولا را که خود زاییده اند بگیرند.اینان به هیچ بهانه ای نمی توانند یقه خود را از مسئولیت خلاص کنند. جهان میداند آنها بودند که این گروه را «جمع کردند،آموزش دادند، حمایت کردند،مسلح کردند» و اکنون به جان جهان انداخته و اشک تمساح می ریزند. اینان در برابر بشریت مسئول اعمال جنایتکارانه ی این گروه اند. اعتراض به سیاست تعلل، عدم قاطعیت،به بهانه «استراتژی بلند مدت» آنها حق مردم جهان است. آنها میخواهند مردمان بیدفاع دنیا را به دست این جلادان جنجر و اسلحه به دست بسپارند. اینان نمی خواهند حتی از بریده شدن سر اتباع خویش به دست این قاتلان جلوگیری کنند. ضرورت دارد همه ی انسان دوستان و آزادیخواهان جهان علیه این «سیاست نظاره گرانه و غیر قاطع» اعتراض کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به قره بالا، شما بهتر بود در همن قره بالا می ماندی تا افتخاری برای مردم قره بالا باشی. وسعت و دید سیاسی ـ اجتمائی شما را تحسین میکنم. راستی کباب دونا چند قیمت است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چیزی که در مورد شهر قرعت العین و یا گوبانی جلب توجه میکند، این است که چرا برادران آریائی کوروش کبیری فارس، از قافله عقب مانده اند، و به برادران آریائی کردشان در سوریه کمک نمی کنند؟ رژیم اسلامی آریائی تهران، که برای کشتار دویست هزارانسان بی گناه سوری از زن و بچه و پیر جوان همه نوع کمک نظامی، از جمله میلیارد ها دلار از بیت المال ملل جغرافیای ایران را در اختیار رژیم اسد قرار داد، و اروپا و آمریکا نیز مثل سالن قصابی که حیوانات را سر ببرند، تماشاگر این صحنه های فاجعه آمیز بود، و انگار که فیلم سینمائی تماشا میکنند، نه از انسان حرفی بود و نه از انسانیت. نکته دیگری که دراین میان مایه تعجب است، این است که چرا برادران آریائی فارس، در باره کوبالی (قرعت العین) سکوت اختیار کرده اند؟ ایکاش معنای این سکوت و بی عملی شان را برای افکارعموم توضیح میدادند. بالاخر مردم از خود میپرسند؛ علل این سکوت مرگبار

تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
برنامه ای برای شهر کوبانی و کردهای سوریه دارند می چینند:1- ترکیه خواهان یک منطقه ی حائل در خاک سوریه کنار مرز است. دراین منطقه «تصرفات داعش» با ترکیه همرز است. ترکیه همرزی با داعش را با خیال راحت پذیرفته است.2- منتظراند کوبانی توسط داعش تصرف شود و مسئله کرد در سوریه خاتمه یابد.3-داعش زیر حمایت منطقه ی حائل قرار گیرد و به قول اردوغان «آموزش ببیند علیه حکومت سوریه».3- مردم آواره ی سوریه را نیز روانه این منطقه ی حائل کنند که تنها داعش در آن قدرت دارد وحمایت میشود. این آن طرحیست که دارند می چینند.4-در این برنامه هدف اول کوبانی ست و هدف دوم اسد.آیا خواهند توانست آنرا تحقق بخشند؟ با موافقت ائتلاف باید گفت آری! تحقق این برنامه یعنی شکست عظیم جنبش کرد سوریه و تسلط داعش بر جان و مال و ناموس مردم تحت تسلط. 5- ایده لوژی دینی شرشت یگانه ی خود را در چهره ی هر دو سمبل آن در این ماجرا به وضوح نشان میدهد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از زمانیکه دیگر امریکا تصمیم گرفت، از پیاده کردن مستقیم نیروی نظامی خود در منطقه خاورمیانه صرف نظر کرده وبه جای آن از نیروهای بالقوه موجود در خود منطقه برای نیل به اهداف خود استفده کند به دو پیروزی مهم در عرصه سیاسی و نظامی دست یافت. یکی اینکه مجبور به صرف هزینه های هنگفت در ارتباط با حمله مستقیم نظامی نشد و دیگر اینکه از تهدید های پوتین و متحدانش در امان ماند. داعش چیزی نیست جز نیرو و ارتش امریکا با نقش و نگاری جدید. ترکیه، عضو ناتو و هم پیمان امریکا و یا حتی بهتر بگوییم خود امریکا، چرا باید مقابل نیروی خودی و پروژه های خودی به مقابله برخیزد؟ در واقع مشکل امریکا و یا امریکای کوچک (ترکیه) از همان اول، ترس از پوتین و عدم توانایی شان در دخالت نظامی داخل مرزهای سوریه برای مبارزه با بشار اسد ویا بهتر بگوییم پوتین بود و روی همین اساس داعش را زائیدند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
I Love Tabriz

رجب طیب اردوغان و حزبش تاوان پشتیبانی از داعش را به زودی خواهند داد.
رذالت و بیشرمی بیش از این ممکن نیست که زن و مرد و کودک غیر نظامی شهری چون کوبانی توسط داعش سلاخی شود و ترکیه که تنها مرز زمینی برای نجات اینها دارد راه هر گونه کمک را ببندد.
اسماعیل صافی، نماینده استانبول در مجلس ترکیه (از حزب عدالت و توسعه) خطاب به تظاهرکنندگان کرد:
زبان شما وحشیها را داعش بلد است. می گویند «از پس بی دین، بی ایمان بر می آید (دینسیز حقیندن ایمانسیز گلیر)».
اطمینان داشته باشید اگر کوبانی به جای ترکیه همچون اربیل و سلیمانیه همسایه ایران بود آدم خواران داعش هیچ غلطی نمی توانستند بکنند.تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یکی از سه شرط ترکیه آن است که اخیراً گفته «نیروهای مخالف (سوریه) باید اموزش ببینند. یعنی داعش هم که از «مخالفان اسد» است طبق گفته ی اردوغان باید تحت سر پرستی حکومت او «آموزش ببیند». بر اساس گزارش رسانه های جهانی « تاکنون نیروهای مخالف اسد در سوریه همه جانبه آموزش دیده و مسلح شده اند بطوری که از اطاعت حمایت گران خود نیز سر پیچی کرده و به فکر برقراری خلافت اسلامی که در نقشه "امپراطوری خلافت اسلامی" ست»افتاده اند. باز میخواهد این گروه را «حمایت کرده و آموزش دهد».و اردوغان تهدید کرده که «ممکن است گروه رادیکال دیگری سربلند کند». معنی این حرف آن است که اگر داغش را ضعیف کنید و به درد نخورد "گروه اسلامی دیگری" ساخته میشود. با «آموزش و حمایت» البته اردوغان. برنامه آن است که «داغشها» را در سوریه علیه اسد «همه جانبه حمایت و آموزش» بدهند. آمریکا گفته «میخواد داعش را محدود کند».

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیزم ما هم ازکشتار انسا نهای بیگناه متاسفیم..ولی کسانی که به کرد ها لقب"""آریایی""دادند باید خط مقدم حمایت از همنژادانشان باشند..خخخخ...در ضمن وقتی تکه تکه شدنه کشور اهوراییاتان را دیدید متوجه میشوید که هیچ حرفی لاطائلات و مهملات نبود...همین که امریکایی ها به زور تحریم و گرسنه نگه داشتن مردم بتوانند مرزهارا تا مدت محدودی حفظ کنند..مطمن باش این وضعیت تا ابد ادامه پیدا نخواهد کرد..خخخخ

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آنهائیکه اکراد را شیر کرده جلو انداخته بودند کجایند؟ پس چرا صدایشان در نمی آید؟ کجاست اروپا، آمریکا و ناتو ..! آنانیکه سه سال تمام به قتل عام مردم بی دفاع سوریه از طریق بشار اسد تماشا میکردند، و شاهد قتل عام دوبست هزار نفر بودند، و ککشان نیز نمی گزید کجایند؟ و چرا دست بکار نمی شوند به اکراد کمک بکنند؟ آنانیکه در مورد قتل عام مردم بی دفاع قارا باغ آذربایجان بدست ارتش روسیه و رژیم تجاوز گر ارمنی حتا یک خبر نیز مخابره نکردند، هنوز که هنوز است، بیش از یک میلیون نفر مردم ترک آذربایجان از خانه و کاشانه شان آواره شدند، و هنوز هم در چادرها بسر میبرند. و انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده است، دول غرب حتا ککشان نیز نگزید. و اکنون که برای منافع خود مسئله کرد را با هیاهو و تبلیغات بزرگ کرده اند، چرا به کمک آنان نمی شتابند؟ آیا دولت ترکیه بکسی بدهکار است، که میخواهند با لحن رئیس مآبانه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر می رسد که بعضی از کامنت گذارها ، مأمور اند و معذور . برخی ، حافظ منافع اردوغان و الهام علی اف در ایرانگلوبال اند. بعضی هم انگار ، شدیداَ به مشکلات روحی ـ روانی گرفتار اند و ایرانلگوبال برای آن ها شده مرکز روان ـ درمانی . عده ای هم با این بگو ـ مگو ها ، دنبال نام و نان شان هستند و قس علی هذا. عجیب و سئوال برانگیز است که چرا صحنه شنیع و دردناک سربریدن این دختر نوجوان معصوم و نمایش وقیحانه و رذیلانه ی آن ، هیچ تأثر و حساسیتی در حضرات کامنت نویس برنیانگیخت ، تا دو تا کلمه ناقابل ، از باب همدلی و دردمندی در مورد این دختر جوان بنویسند؟ هر چه هست ، همان لاطائلات و مهملات و مزخرفاتی است که درظرف این چند سال، مدام به هم تحویل می دهند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از اینکه آقای ائلیار به این خوبی این مسئله را روشن میکند جای سپاسگذاری است.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان عزیز، لطفاً با «ایده لوژی ناسیونالیستی خودی» به رخداده ها ننگرید. جان و زندگی انسانها بالا تر از هر اعتقاد و ایده لوژی ست. در کوبانی طبق گزارشهای جهانی و تأیید رئیس سازمان ملل 30 هزار مردم غیر نظامی آنجا زندگی میکنند. و 4 هزار مدافع شهر. مدافعان شهر و مردم «حق حیات دارند » بدون توجه به ایده لوژی آنها. این 34 انسان از زندگی و شهر خود دفاع میکنند و میخواهند اکنون قصابی نشوند. اینکه نیروهای سیاسی-نظامی آنجا آرزوی کردستان بزرگ دارند دلیل آن نیست که از حق حیات محروم شوند.اکنون مسئله کردستان بزرگ نیست بل «افتادن یک شهر و 34 هزار انسان به دست آدمخواران داعش است. موضع خود را درست مشخص کنید. در کنار آدمخواران قرار دارید یا در کنار 34 هزار انسان که حق حیات میخواهند؟ سازمان ملل هم این موضع را انتخاب کرده که این شهر و 34 هزار انسان نباید به دست داعش بیافتند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر ما گمانمان را بر این پایه بگذاریم که داعش در همه جنگها پیروز بدر آید وسوریه را تصرف کند، چیزی که گمانش بخاطر دخالت ایران ناچیز است، آنگاه چه بر سر مردم سوریه خواهد آمد؟ تصور اینکه اینها دولتی تشکیل دهند وآرام بگیرند مشگل است. از کجا معلوم شاید آنها بتوانند روزی هلال پرچم ترکیه را با یک زمینه سیاه و لااله الا الله مزیّن کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آوارگی مردم و جنگ در همه جای دنیا بد است و اختصاص به کوبانی ندارد ولی در کوبانی غیر نظامی وجود ندارد و همه غیر نظامیان در ترکیه پناه داده شده اند لذا این وسط مسئله انسانی و حقوق بشر مطرح نیست، و مسئله جنگ دو گروه تروریستی با همدیگر است تاکنون نیز تعداد کشته های داعش(در کوبانی) از تعداد کشته های کردها بیشتر است
گرد و خاک مدیای کرد هم به خاطر مسائل انسانی نیست بلکه به خاطر آن است که با از دست رفتن کوبانی، رویای کردستان بزرگ تا سواحل مدیترانه نقش بر آب می شود، حال کسانی که نقشه کردستان بزرگ از دریای خزر تا دریای مدیترانه و از خلیج فارس تا دریای سیاه می کشیدند با جه رویی از ترکیه می خواهند که برای کمک به ادامه تخیلات آنها و حفظ مرزهای خیالیشان به جنگی وارد شود که آمریکا و ناتو هم از نتایج چنین چنگی می ترسند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر ترکیه کمک میکرد؛ متوانست تنها انسانیتش را ثابت کند. و هیچ چیز از دست نمی داد. برای شما با اینهمه کوتاهنظری متأسف ام!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سایت ایران گلوبال چرا بقیه مطالب رو درج نمیکنی؟؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ائلیار یه جوری حرف میزنین مثله اینکه ترکیه مقصر این وضعیته... چرا یک بار در مورد مناقشه قره باغ مقاله نمیزاری؟؟؟وقتی خاک ما آزربایجانی ها در اشغاله چطور میتونیم به بقیه کمک کنیم؟؟؟؟...