داریوش فروهر و پان ایرانیسم فرهنگی

پان ایرانیسم فرهنگی متكى بر خوانش دموكراتيك از ناسيوناليسم ايرانى و توأم با احترام به ارزشهاي ملل متحد و حقوق بين الملل و اصل بنيادين آن- اصل عدم توسل به زور- است...داريوش فروهر در مقام شاگرد راسخ مصدق بزرگ كوشنده ی این رهيافت بود

 

پان ايرانيسم فرهنگى به گمان من دلالت بر پان ايرانيسم با رهيافت فرهنگى، مسالمت جويانه و با احترام به تماميت سرزمينى دولت-ملت هاى موجود و مستقر دارد.

اين رهيافت متكى بر خوانش دموكراتيك از ناسيوناليسم ايرانى و توام با احترام به ارزشهاي ملل متحد و حقوق بين الملل و اصل بنيادين آن- اصل عدم توسل به زور- است.
اين رهيافت همچنين به دليل صبغه دموكراتيك اش اتكاي نمادين دارد به مصدق بزرگ و در سنت ناسيوناليسم ليبرال تعريف ميشود.

در نقطه مقابل اين رهيافت رهيافت نظامى-كشورگشايانه قرار دارد. رهيافت اخيرالذكر ارزشهاي نظم وستفاليايي روابط بين الملل را نميپذيرد و از نظم امپراتورى دفاع ميكند!
باستان گراست و خواب دوران طلايي امپراتورى هاي باستاني ، واقعبودِ زيست سياسي اش را مشوش ميسازد؛
ميليتاريست است و با ستايش نظامي گرا و به رسميت نشناختن سازوكارهاي حقوق بين الملل آرزوي عبور ارتش ايران از ارس و اترك و هرات و پنجاب و سِند و خليج فارس و آناتولي را دارد!
نوستالژي عظمت طلبي امپراتورى گرا بدان اجازه تمتع از انديشه بشري را نميدهد؛ آخر به سان بنيادگرايان تمامي انديشه ها پيشتر نزد دوران طلايي موجود و مستتر بوده و هست!
اين رهيافت از مكتب آلماني ناسيوناليسم برميخيزد و بر ارزشهاي خاك و خون مقدس استوار است و لاجرم ره به سوي نژاد برتر و فاشيسم ميبرد!
به گمان من داريوش فروهر در مقام شاگرد راسخ مصدق بزرگ كوشنده رهيافت نخستين بود و هنرش نيز در اين بود كه از گفتماني كه به شدت مستعد رهيافت دوم بود خوانشي ارائه داد كه رهيافت اول از آن منتج گرديد.
و همين است راز بزرگي فروهر و سترگي سنت سياسي اش!
كاردآجين شدن شان نفرت انگيز ، يادشان مانا و راهشان جاودان باد!

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب قنبری, میشود تا ابد در باره " پان " و " وطن دوستی " و انسان دوستی " و " نژاد پرستی " و مسائل مربوطه و" این مباد, آن باد" بحث کرد ولی منظورمن این بود که اگر کسانی دیگر بتوانند دشمنی ها و خونریزی های گذشته را برای یک آینده بهتر فراموش کنند چرا ما نتوانیم ؟ و بجای " فصل کردن " به " وصل کردن " بکوشیم؟ اگر بنظر شما گفتگو های ایران گلوبال به این نتیجه منجر خواهد شد چنین باد ولی " کنترل ترافیک " با " حکومت نظامی" و " سانسور" تفاوت دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته اینکه پان ایرانیسم زودتر بوجود امد یا پان ترکیسم،مانند قضیه مرغ و تخم مرغ است!اما اینکه اقای فروهر انسان شریفی است، یا نیست.مسله اینجا قضاوت ما در مورد اقای فروهر بعنوان یک فرد نمی باشد!بلکه بیشتر ایدولوژی منتسب به حزب ایشان است که بعضا برای اینده قومیتها و ادیان و حتی دموکراسی تجویز میشود!
اما من به شخصه با وطن دوست بودن مشکل دارم،راه حل و کلید مشکل بیشتر از انکه در دست افراد ملقب به وطن دوست و وطن پرست باشد،بیشر در دست انسان دوستان است.
در مورد سایت ایران گلوبال من با شما هم نظر نیستم!البته با بسیاری از نوشته هایی که در سایت منتشر میشود ممکن است مخالف باشم!اما بالاخره در یک دموکراسی کسی را نمی توان از تبلیغ عقایدش یا حق انتخاب کردن و انتخاب شدن محروم کرد!
وانگهی با گسترش شبکه های اجتماعی و اینترنت،هر کس تریبون خاص خودش را دارد که حتی با سانسور این سایت هم نتیجه ای مورد نظر شما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب قنبری, ممنون از پاسخ و همراهی. ظاهرا من نتوانسته ام که منظور خود را به روشنی بیان کنم. بنده نه پان ایرانیستم و نه طرفدار آنها. پان ایرانیسم آنطور که من فهمیده ام عقیده ای مربوط به ٧٠ -٦٠ سال پیش بود و آنهم احتمالا از تفکرات و اقدامات آتاتورک و بعدا نازی ها و تحسین رضا شاه از آن اقدامات ریشه گرفته بود. بعدا عبد الناصر, نظامی کودتاچی و عوام فریب این حماقت را ادامه داد. اینها طرز تفکر سالها پیش است و با تغییرات دنیا همخوانی ندارد و یا اینکه نباید داشته باشد. منظور من این بود که افرادی مانند فروهر که هیچگاه به هیچ اقلیتی توهین نکرده و وطن دوست بوده اند, با طرز تفکر آن زمان, اتحاد بین اقوام این سرزمین پهناور را پیشنهاد کرده بودند. منظور من این است که ما با طرز تفکر امروزی با این موضوع بر خورد کنیم و افراد شریفی چون ایشان را مورد حمله قرار ندهیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب peerooz دغدغه شما قابل درك است و حتى انسانى،ولى راه حل شما چاره كار نيست!براى جلوگيرى از بروز جنگ و خونريزى و گسست كه اروزى هيچ انسان عاقلى نمى تواند باشد،بايد راه حلى ارايه شود كه بقول معروف نه سيخ بسوزد و نه كباب!نوشته مذبور راه حل را در پان ايرانيسم ميجويد يا توصيه ميكند!در حالى كه مشكل نشات گرفته از پان ايرانيسم و مليت گرايي افراطى است!
راه حل اين موضوع نه نژادپرستى پان ايرانيستى!بلكه ارزشهاى نشات گرفته از اصالت فردى و حقوق بشر است.
اگر بنظر شما پان ايرانيسم و سركوب خواسته هاى انسانى اقليتهاى قومى و دينى راه حل است !سخت در اشتباه هستيد،جمهورى اسلامى هم سركوب ميكند،انكار ميكند!
البته اين قابل درك است كه وقتى كشور مورد تهديد خارجى يا داخلى قرار دارد،افكار و احزاب ناسيوناليستى رشد ميكنند،ولى اين كار فقط قدرت سركوب و افزايش قدرت استبداد را به ضرر ازادى باعث ميشود،تر و خشك باهم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب وجدان آگاه, شما نیز مانند هرکس حق اظهار عقیده دارید ولی منظور ما از این گفتگو پیدا کردن راه حل مساله گرفتاریهای ما میباشد. شعار دادن بدون مدرک راه بجایی نمیبرد. بحث ازهم پاشیدن اتحادیه اروپا را بهتر است به خود آنها واگذار کنیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
( کاربران عزیز جناب قهرمان قنبری و پیروزpeerooz) بحثی‌ را شروع کرده اند، ببینید دیدگاه این دو نفر چقدر از واقعیت‌های اروپا به دور است، راست‌های افراطی اروپا که بزودی به کّل اورپا فرمانروائی خواهند کرد از ( روسیه ) کمک مالی‌ در یافت میکنند، مهمترین هدف راست‌های افراطی اروپا، اضمحلال اتحادیه اروپا است، از طرفی‌ کمونیست ما که عاشق روسیه است نمیدانند که همین روسیه از راست‌های افراطی در اورپا حمایت میکنند، جالب اینجاست که راست‌های افراطی هیچ تمایلی به ارتباط با آمریکا ندارند، ( معجزه )، کمونیست‌های ایرانی‌ و راست‌های افراطی اروپا دشمن مشترک پیدا کرده اند و آن امپریالیزم آمریکاست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب قنبری, فرمودید " شما اگر به آمار کشورهای سازمان ملل نگاه کنید،نمودار افزایش کشورها را نشان میدهد نه کاهش مورد ادعای شما را !". منظور از فضولی های من هم همین بود. در حالی که کشور های دنیا هر روز به واحد های کوچکتری تقسیم میشوند تا زمینه بهره برداری از آنها آسانتر گردد, اروپا با سابقه بزرگترین پدر کشی و خونریزی بین اجزا, متحد میشود. آیا نسبت پدر کشی بین فارس و ترک و کرد و عرب ایران بیش از پدر کشی بین اروپایی هاست؟ خیر, چنین نیست. آنها پس از جنگ جهانی دوم و تخریب اروپا, هر روز یکدیگر را به باد ملامت نگرفتند و زخم های کهنه را نخراشیدند. در عوض بطور مثال ما از پانصد سال پیش یعنی دوران صفویه هرسال یک ماه را وقف یاد آوری مصیبت کربلا کرده ایم و هر هفته یکی دو بار در مسجد ها و یا مجالس " نذری " روضه خوانی, این خاطره دشمنی بین سنی و شیعه را زنده نگه میداریم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما مشکل را می بینید اما تعصب تان شما را در یافتن راه حل گمراه میکند،شما اروپا را مثال می زنید که خسته از ملیت گرایی بفکر اتحاد هستند!
اولا این اتحادیه اقتصادی در پی حذف زبان و فرهنگی برای اتحاد نیست!با تمام اشکالاتی که به این اتحادیه است،یکی از شروط عضویت در این اتحادیه،اعطای ازادی ملی و زبانی و شهروندی به اقلیتهای قومی و مذهبی هستید!بهتر است سرنا را از سر گشادش ننوازید!گسترش اتحاد اورپا بر پایه اعطای ازادی قومی و زبانی یا حمایت از تنوع و تکثر است نه مبتنی بر نژادپرستی و پان گرایی و انکار،حذف و اسیمیله اقلیتهای قومی و زبانی!پانها و الترا ناسیونالیستها با اینکه به فکر رجوع به قبیله و تاریخ باستانی پرشکوه هشان هستند،اما دایما برای اینکه حقوق انسانی خلقهای تحت ستم را پایمال کنند از دهکده جهانی و اتحاد همه کشورها حرف میزنند!
اولا بخاطر ملیت گرایی فزاینده کشورهای سلطه گر،خلقهای تحت سلطه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تلفات (مرگ) جنگ جهانی اول را بین ١٥ تا ١٨ میلیون نفر ( ١/٦ تا ١/٨٥ در صد جمعیت ) و جنگ جهانی دوم را بین ٢٢ تا ٢٨ میلیون نفر ( ١١ تا ١٤/٢ در صد جمیعت ) بر آورد کرده اند. قسمت عمده این تلفات در اروپا رخ داده است. و این جدا از خرابی ها و میلیون ها معلول میباشد. احتمالا جمع این تلفات بیش از جمع تمام تلفات جنگی دنیا در تمام تاریخ, تا آن روز بوده است. علاوه بر این تلفات جنگ های مذهبی و غیر مذهبی بین کشور های اروپایی را نیز اگردرنظربگیریم میزان کشت و کشتار در اروپا بدست میآید. علی رغم این خونریزیها - که جزبه خون پاک نمیشدند - ٥٠ - ٤٠ سال بعد قسمت اعظم اروپا متحد شده و یک کشور به شمار میآید. اگر انگولک های امریکا نبود, روسیه نیز به این اتحادیه ملحق شده و دوران " آقایی " امریکا بسر میآمد. در مقایسه ما تیره بختان خاور میانه ای ده ها و شاید صد ها سال از این قافله عقبیم و اگر طرز تفکر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما بهتر است در مفهوم پان و نژادپرستى بيشتر تحقيق كنيد،شما ميخواهيد پان ايرانيسم را حتى به دكتر مصدق بچسبانيد،دكتر مصدق در پيكار سياسى از نيروى چماق داران پان ايرانيسم مجبور به استفاده شد،و انهم معلوم شد كه درست نبود،چون چماق داران صبح درود بر مصدق گفتند و بعد از ظهر مرگ بر مصدق!
پان ايرانيسم به جز چماق دارى چيزى نيست و جناب پيمان هم خواستند،بعد فرهنگى ان را برجسته كنند كه اصولا يادشان رفته نيروى كه اصلى ترين تفكرش نژادپرستى و چماق كشى باشد،نمى تواند بجز فرهنگ فحاشى،فرهنگ ديگرى توليد كند!پان ايرانيست فرهنگى،پان اريانيسم فرهنگى،پان اسلاويسم فرهنگى،پان اسلاميسم فرهنگى،پان توركسيم فرهنگى!
اين فرهنگ ديگر چه صيغه اى است؟
بايد بگويند نژادپرست فرهنگى و تكليف همه را روشن كنند!
شما از ترس تجزيه كشور به بدترين سلاح كه پان ايرانيسم نژادپرست هست متوسل ميشويد،در حالى كه پان ايرانيسم فقط شكاف ها را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینکه شایداشتباه کرده باشم ازنوع معنی پان راسرچ کردم.همانطورکه گفته بودم ودرمتن های مختلف آمده معنی پان =همه ویاهمه رابرای خودخواستن است.آیاتابحال غیراین بوده ویاغیراین عمل کرده اند.پان ایرانیستهاشمابخوان پان فارسیستهادراین 100سال گذشته کوچکترین حقی برای دیگران ازلحاظ فرهنگی مثل امکانات تدریس بزبان مادری برای ملل درون ایران قایل بوده وشده اند؟یک مدرسه برای کل مردم ترک تنهاترکان آزری رانمیگویم یابرای کردوعرب داده اند.ولی تاتوانسته اندازترکان ودیگرملل برای خود فارس سازی کرده اند.توجه شمارابه مقاله آقای دکترعلیرضانظمی افشاردرجواب آقای کورش زعیم درسایت قیرمزجلب کرده تاابعاداین بی عدالتی رادرموردماکمی مطالعه فرمایید.ازتمام تمامیت خواهان که حتی ادعای فدرالیسم بودن میکننددرخواست مطالعه این مقاله رادارم.پان ایرانیست هاکه درلفافه های مختلف فعالیت میکنندوخوددرتوهم ورویاهای خیالی زندگی
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب گفتگوگر
تعریف شما از پان ایرانیسم هم در داخل همین تعریف عارف و فروهر و پزشکپور قراردارد. تئوری هردو حزب ملت ایران و حزب پان ایرانیست هم که توسط خودشان تبلیغ میشود مشخص است. مراجعه کنید به سایت این احزاب . پان ایرانیسم و احزابی مانند آن از جمله جبهه ی ملی و سومکا و همین حزب ملت و خود حزب پان ایرانیست و غیره از نظر تئوری دارای تاریخ اند و در کلیت خود یک نظریه سیاسی را دنبال میکنند( -ناسیونالیسم-ناسیونالیسم افراطی-فاشیسم) که در کامنتهای بالا اشاره کرده ام. و اشکالات آنها را نیز نوشته ام.
سلامت باشید.


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای آ.ائلیار، اینکه شما چه دوست دارید یا چه دوست ندارید ربطی به بحث مفهومی حاضر ندارد. اینها مسئله شخصی شماست که حق دارید چیزی را دوست داشته یا نداشته باشید. اما معنی های نادرستی که برای واژه ها می تراشید دیگر در حوزۀ خصوصی شما نیست که واژه هارا هم هرطور دوست دارید معنی کنید و به دیگران هم تحمیل کنید. نوشتۀ آقای پیمان عارف آن بالا حاضر است و شما بجای توجه به این نوشته که زیر آن کامنت خود را گذاشته اید می روید سراغ محمود افشار یزدی که حدود 80 سال پیش واژۀ پان ایرانیسم را به کار برده است! از واژۀ تعریف شدۀ توتالیتاریسم معنی غلط ارائه می دهید و آن را با ملی گرایی یکی می کنید و حکومت مستبد پهلوی را توتالیتر می نامید و... آخر با مفاهیم علمی که نمی شود عوامی برخورد کرد و هرجور " دوست داشت" آنهارا معنا نمود. یادآوری ها را هم که به کل نادیده گرفته و باز تکرار کرده اید که پان ایرانیسم یعنی
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب گفتگو گر
1- من ایران داعشی را دوست ندارم و همینطور ایران دیکتاتوری پهلوی را هم دوست نداشتم. باز همینطور ایران نژادپرست پان ایرانیستی را هم دوست ندارم.
2- اما ایران دموکراتیک و فدرال را دوست دارم.
3- نه تنها دشمن ایران و ایرانی نیستم بل خود را دوستدار حقیقی ایران و ایرانی و جهان میدانم.
4- دوستداشتن پان ایرانیستی ایران یعنی نابود کردن ایران. و ایرانی. این را دوستی خاله خرسه نامیده ام.
و اما مفهوم پان ایرانیسم:« پان‌ایرانیسم عقیده‌ای سیاسی است مبتنی بر اتحاد کلیه اقوام و تیره‌های ایرانی[۱] شامل آذربایجانی‌ها، آسی‌ها، بلوچ‌ها، زازاها، کردها، پشتون‌ها، هزاره‌ها، لرها ،تاجیک‌ها، قزلباش‌ها و به طور کلی تمامی اقوام ایرانی ساکن در فلات ایران. »

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ائلیار، نکتۀ قابل یادآوری دیگر لغزش های علمی شما در کامنت هایی است که در بالا نوشته اید. برای نمونه از "یک قرن توتالیتاریسم حاکم بر ایران" سخن گفته اید. جمهوری اسلامی که بیش از 36 نیست حاکم است . پس شما حکومت پهلوی را هم توتالیتر شمرده اید! ادعای نادرستی که هیچ تحلیلگر سیاسی معتبری دربارۀ پادشاهی پهلوی نکرده است. حکومت پهلوی هرچند ایتبدادی بود، اما توتالیتر نبود، بلکه رژیمی "اتوریتر" بود و در علم سیاست فرق بزرگی است میان "توتالیتر" و "اتوریتر". شما که توصیه به خواندن کتاب هانا آرنت دربارۀ توتالیتاریسم کرده اید خوب است خودتان هم به این توصیۀ خویش عمل کنید و ببینید که معنا و ویژگی های توتالیتاریسم چیست.هر دیکتاتوری ای که توتالیتر نیست. از شروط حکومت توتالیتر داشتن یک پایگاه توده ای ایدئولوژیک و یک ایدئولوژی سیاسی ـ عقیدتی منسجم است که رژیم پهلوی فاقد هردو بود. آرنت حتی رژیم فاشیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ائلیار، کامنت های شما ربطی به نوشتار آقای پیمان عارف ندارند و نشان می دهند که شما این مطلب را اصلا نخوانده اید یا اگر خوانده اید مفهوم آن را درک نکرده اید. در نوشتار اقای عارف به درستی آمده است: " پان ايرانيسم فرهنگى به گمان من دلالت بر پان ايرانيسم با رهيافت فرهنگى، مسالمت جويانه و با احترام به تماميت سرزمينى دولت-ملت هاى موجود و مستقر دارد.". شما بجای توجه به این تعریف آقای عارف از پان ایرانیسم رفته اید نوشته های پراکنده ای از این ور و آن ور جمع کرده اید تا نشان دهید پان ایرانیسم معنی دیگری می دهد و بعد این معنی ساختگی را به زعم خود کوبیده اید. شما بجای سعی در فهم معنی راستین "پان ایرانیسم" که به معنی " همۀ ایرانیان" است رفته اید سراغ اشخاص ناشناس و از آنها نقل قول می کنید که " پان ایرانیسم" یعنی این و آن. پان ایرانیسم هیچ ربطی به نژاد و قومیت ندارد و تنها بر ایرانی بودن استوار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پان ایرانیسم یک عقیده شکست خورده و غير قبول برای اکثریت ایرانیهای غير فارسی است. یک عقیده مرتجع که زورکی و فریب می خواهد که دیگران را به قومیت فارس تبدیل کند . به اصطلاح فرهنگ فارس که با فرهنگهای دیگر قاطی شده نمی تواند که برنامه اسا میلاسیون زورکی را به انجام برساند.فرهنگی که به عقیده اریا بودن ایران و اریایییسم که عقائد فاشيستی و نژادی هستند چگونه می تواند یک عرب،ترک ،ترکمن و بلوچ را به چنین فکر مرتجع جذب کند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ائلیار, فرمودید " این نظریه سیاسی اعلام کرده :«ملت بزرگ ایران دارای یک وطن، یک تاریخ، یک فرهنگ، و آداب و رسوم می‌باشد. ...".
جناب, آیا مرغ همسایه غاز است و یا غاز مینماید؟ آیا اتحاد ٢٨ کشور با تعداد بسیار زبان ها و نژاد ها و مذهب های گوناگون غاز نماست و یا غاز حقیقی ست؟ آیا اتحادیه اروپا یک نظریه سیاسی و یا یک حقیقت است؟ حال اگر یک ایرانی برای ناحیه, اتحاد ترک و فارس و عرب و کرد و غیره را تحت هر نامی پیشنهاد کند - که هنوز بر سر میز ننشسته و جزئیات آنرا بحث نکرده اند - باید نژاد پرست خوانده شود؟ آیا نمیشود اینرا به عنوان پیشنهاد یک نظریه سیاسی دانست که ممکن است غلط و یا درست باشد و از این زاویه آنرا مورد گفتگو قرار داد و از همان ابتدا مارک نژاد پرستی بر آن نزد؟ این تفرقه اندازی نیست؟ آیا بطری ما همیشه نیمه خالیست و بطری دیگران نیمه پر ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب قنبری, من علاقه ای به شرکت در گفتگوی " پان ها " ندارم و کامنت من کلی و در ذم این قبیل گفتگوها ست. در دنیا مسائل مهمتری در جریان است. من هیچگونه آشنایی شخصی با زنده یاد فروهرها ندارم و تا آنجا که میدانم آنها افرادی وطن دوست بودند که عمر خود را صرف مبارزه با استبداد نمودند و چه در دوران حیات و چه در هنگام مرگ بهای گزافی پرداختند. ایشان از مریدان " مصدق السلطنه " از طایفه قاجار بودند که عمر خود را صرف مبارزه با استبداد و استثمار نموده بود. من نه از مصدق و نه از فروهرها چیزی در باره تحقیر و توهین به اقلیت های ایرانی ندیده ام که آنها را نژاد پرست! بخوانم. در یاد بود مرگ ایشان سالانه دختر ایشان یاد او و همسر مبارز او را با یکی دومقاله و فعالیت سرکوب شده, زنده نگه میدارند . همین. در مقایسه با آن, در مرگ طبیعی خواننده ای که جز یکی دو آهنگ در یکی دوسال اخیر منتشر نکرده و
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا پان ایرانیسم با دموکراسی بیگانه است؟ احزاب ملی و پان گرا تئوری سیاسی خود را بر توتالیتاریسم بنا نهاده اند. و تمامیت خواه و یک گرا هستند. چگونه؟
این نظریه سیاسی اعلام کرده :«ملت بزرگ ایران دارای یک وطن، یک تاریخ، یک فرهنگ، و آداب و رسوم می‌باشد. ...
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عقاید سیاسی پان ایرانیسم به گفته ی خود این نظریه چگونه است؟

«پان‌ایرانیسم عقیده‌ای سیاسی است مبتنی بر اتحاد کلیه اقوام و تیره‌های ایرانی[۱] شامل آذربایجانی‌ها، آسی‌ها، بلوچ‌ها، زازاها، کردها، پشتون‌ها، هزاره‌ها، لرها ،تاجیک‌ها، قزلباش‌ها و به طور کلی تمامی اقوام ایرانی ساکن در فلات ایران. پان ایرانیسم بر خلاف مکتب‌های فکری دیگر که دارای پیش‌وند «پان» هستند، یک مکتب عینی (اوبژکیتو) است که واقعیت تاریخی دارد. در حالی که مکتب‌هایی مانند پان‌عربیسم، پان‌ترکیسم، پان‌ژرمنیسم و پان‌اسلامیسم، مفاهیمی ذهنی (سوبژکتیو) هستند، یعنی بیان آرزوها و خواسته‌هااند.[۲]
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من در کامنت قبلی خود نوشته بودم «داریوش فروهر از حزب پان ایرانیست نبود». این درست است. او از حزب ملت ایران بود. اما اضافه میکنم که سیاست و فلسفه ی حزب ملت ایران فروهر و حزب پان ایرانیست پزشکپور در کل یکی ست. و برپایه های نظری
پان ایرانیسم قرار دارد. با مراجعه به سایت حزب ملت ایران دفاع این حزب را از پان ایرانیسم میتوان مطالعه کرد. و پیمان عارف و قنبری گرامی نظرشان درست است که داریوش فروهر از زاویه ی سیاسی-نظری پان ایرانیست بود.
سایت حزب ملت ایران می نویسد:«تا سال ۱۳۳۲ بر بنیاد اندیشه پان‌ایرانیسم سه حزب تشکیل شد. «پرچمداران پان ایرانیسم» به رهبری محمد مهرداد، «حزب ملت ایران» بر بنیاد پان ایرانیسم به رهبری داریوش فروهر و «حزب پان ایرانیست» به رهبری محسن پزشکپور.[۵]»

البته قتل این سیاستمدار همیشه محکوم است و عاملان باید روزی پاسخ گوباشند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مگر قتل قانونی هم دارید ؟ بهتر است از قتل دولتی یا قتل تروریستی استفاده شود .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قتل فروهرها محكوم و غير قانوني است!كسى از نحوه قتل انها دفاع نمى كند!اما اينكه پان ايرانيسم و نژادپرستى را به دموكراسى و ازادى ربط داده شود غير قابل قبول است!
در ثانى بجز فروهرها انسانهاى زيادى در همان قتل هاى زنجيره اى كشته شدند،چرا فقط مورد مرحوم فروهر بزرگنمايى و تبليغات ميشود و حتى به ازادى و دموكراسى ربط داده ميشود؟
بنظر ميرسد كه مسله نه مرحوم فروهر بلكه ارزشهاى اولترا ناسيوناليستى و پان ايرانيستى ايشان بيشتر مدنظر است!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پانها در کشورهای مستقر چون از رانت های دولتی استفاده میکنند،مسلما مسلح به رانت تحصیلی و اموزشی هستند انها در بازی با کلمات و نثر نویسی استاد هستند،بخاطر همین هم به راحتی میتوانند یک پان ایرانیست را مدافع حقوق بشر و دموکراسی جلوه دهند!انها بمثابه این مثل قدیمی هستند که گنجشک را رنگ میکنند و به اسم قناری میفروشند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پاتوق دلدادگان را " کل عاشقان " میگویند. بر این اساس ایران گلوبال را از نظر فرهنگی باید " کل پان ها " نامید که تمام راه ها به آن ختم میشود؛ و این بحدی ست که مرگ دو قربانی بیگناه و خیر خواه و وطن دوست, بدون تعمق, موجب شادی و حمله این " ایرانیان " به " پان ایرانیست " بودن آنها میگردد. نمیدانم جز این گروه چند خواننده دیگر به این تکرار مکررات توجه میکنند ولی بهر حال ذکر این ابیات از عماد خراسانی بی مناسبت نیست:

ما عاشقیم و خوشتر از این کار، کار نیست - یعنی به کارهای دگر اعتبار نیست..........
برما گذشت نیک و بد، اما تو روزگار - فکری به حال خویش کن این روزگار نیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما بهتر کمی بیشتر مطالعه فرمایید!همه پانها در خودشان مدافع صلح و ثبات و ازادی معرفی میکنند،بهتر است کمی واقع بین باشید،مگر پان تورکیست در تورکیه ادعایی غیر از دارد،که بهترین و انسانی ترین سرنوشت را میخواهد برای خلق کورد میخواهد و در حرف هم مانند شما فرقی بین تورک و کورد نه میبیند و نه میخواهد متهم به تبعیض شود!
بهتر است کمی واقع بین باشید یک پان نژاد پرست است و در این میان پان ایرانیست هم تافته جدا بافته نیست!زندان رفتن یک نفر موضوع حقوقی است که عدم رعایت حقوق ان فرد بدون شک نقض حقوق بشر است!
ولی زندان رفتن یک فرد دلیلی بر نژاد پرست نبودن وی نیست!
شما از پنجه در پنجه بودن پان ایرانیست با رژیم حرف میزنید!
اولا تشکیلات پان ایرانیست محسن پزشکپور که رسماً دست در دست رژیم است و در سالهایی که اصولا خفقان بود محسن پزشکپور به ایران برگشت و با همکاری رژیم کنگره حزبی برگزار کرد!
بعد از مرگ

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
توجه کنید که کامنت گزار با نام ترک اوغلی چی نوشته: "پان بزبان ساده =زیاده خواه.همه رابرای خودخواستن.همه رابزیربال خودگرفتن البته ازروش های مختلف سالم وناسالم..."! آدم از این کلاس درس این جناب استاد به خنده و گریه می افتد که آخر این معنی هارا برای واژه " پان" از کدام فرهنگ لغت یا دانشنامه درآورده و موعظه میکند. واژه "پان" یک واژه یونانی است به معنی "همه". پان ایرانیسم یعنی "همه ایرانیان". به
همین ترتیب پان ترکیسم یعنی همه ترکان و پان عربیسم یعنی همه عرب ها. آخر پدر جان وقتی سواد نداری چرا می آیی موعظه علمی میکنی ؟ شبانه روز پای کامپیوتر مینشینی کامنت مینویسی یک بار هم سرچ کن دنبال معنی درست واژه ها تا چیزی یاد بگیری.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما ترکهای بیسواد گویا از تئوری سازی قلابی لذت میبرید یا اینجا را چنان خالی دیده اید که هر چه دلتان خواست سر هم ببافید .بعد از گروه داعش شما پان ترکهای ایران بی منطق ترین گروه بشری هستند که تاریخ تاکنون بخود دیده است .شما چون 24 ساعت در این صفحه تحفه درویش ،علیه بشریت و علیه ایرانی و کرد و ارمنی و فارس تبلیغات مرگ آور فاشیستی میکنید نه تنها پان ،بلکه اولترا پان هستید . قضاوت در باره شما بعهده قربانیان تبلیغاتی تان هست نه به عهده شما 3-2 نفر مجازی با اسامی جعلی و مستعار .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-من درچندنوبت معنی پان رابرای دوستان توضیح داده ولی هنوزتعدادی خودرابه کوچه علی چپ زده وطوردیگری بخوردمردم میدهند.پان بزبان ساده =زیاده خواه.همه رابرای خودخواستن.همه رابزیربال خودگرفتن البته ازروش های مختلف سالم وناسالم. من هم ترورایشان راازطرف خودمحکوم وحتی دوست دارم این نوع تروریست هاباید دردادگاه های بین المللی محاکمه شوند.بقول ماترکان اممادارد.آقای فروهروپیروان آنهاازیک نوع ناسیونالیسم کوروخدمت گذارشئونیسم فارس تمامیت خواه تبعیت میکردندوازلحاظ نفس قضیه هیچ فرقی باپان فارسیسم راسیسم نداشت وندارد.مادرایران نمیتوانیم به هیچ گروه غیر فارس پان بگوییم واگرگفتیم یابیسوادیم ویادانسته فراافکنی میکنیم.درترکیه به حکومت میشودپان اطلاق داشت ولی درایران به ترکان .کردها.عرب هانمیشودگفت. به آنهامیشود گفت هویت طلب.حق طلب.ودراین سطح .ولی به فارس هادرایران میشودگفت چون تمام قدرت سیاسی.اقتصادی.نظامی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تا زمانیکه شما پان ترک تجزیه طلب در اینجا آدرس غلط میدهید و دشمن مصنوعی برای خود میسازید ، مردم خود را فریب میدهید و به آنان خیانت میکنید و فارسها نیز مانند سایر ایرانیان قربانی حکومت شاه و شیخ هستند و نیمی از مهرههای دیکتاتوری این دو رژیم از میان شما ترکها انتخاب شده بودند و اکنون هستند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پان ایرانیسم یعنی برتری فارسها بر دیگران. حقيقت امر این است که پان ایرانیسم(فارسیسم) یک نوع فاشيزم قوميتی و هیچ ارتباطی با وحدت ایران ندارد.هدف پان فارسیستها از زمان رضا قلدرو فرزندش محمد رضا و عمامه پوشان کنونی تخريب ستون اقلیتها از نظر اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی بوده و خواهد بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
میهن پرستان در درون ایران پنجه درپنجه رژیم جنایتکار انداخته اند و کشته و شکنجه و زندانی میشوند. پان ترکیست ها در خارج کشور لم داده اند و به میهن پرستان و به ابران و فرهنگ ایران و ملت ایران دشنام میدهند.یک کاربر به نام آتوسا از کشته شدن زنده یادان داریوش و پروانه فروهر ابراز خوشی کرده و خودش راهم طرفدار ترک معرفی میکند. ادم چقدر باید از انسانیت خالی باشد که از این ترور جنایتکارانه ابراز خوشحالی کند. اقای پیمان عارف یک جوان دلاور اذربایجانی است که سالها مزه زندان و شکنجه رژیم را چشیده و الان هم در داخل کشور چون شیر در مقابل این جانوران درنده ایستاده. ایرانگراها اینچنین هستند و قوم پرست ها در خارج نشسته و علیه رژیم جیک نمیزنند و در عوض همصدا با رژیم به مبارزان ایرانگرا میتازند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آیا درک تفاوت میان پان ایرانیسم و پان قوم گرایی اینقدر سخت است که برخی با وجود بار ها تکرار باز هم از فهم این معانی ناتوانند؟ پان ایرانیسم همه مردم ایران را در نظر دارد از هر قوم و با هر اندیشه و مذهب . اما پان ترکیسم یا پان عربیسم قوم گرایی است و تنها یک قوم بخصوص را در نظر دارد و سعی دارد قوم مورد نظر خود را از دیگر اقوام ساکن در ایران جدا کند و برتربشمارد. پان ایرانیسم همه ایرانی ها را از ترک و فارس و کرد و بلوچ وعرب وترکمن برابر و ایرانی میشمارد. اما قوم گرایی تنها به یکی از این قوم ها تکیه میکند و ارزش بقیه را انکار میکند. حالا باز با همه این توضیحات خواهیم دید که یک پان ترکیست می آید و از اول شروع میکند و پان ایرانیسم را با پان ترکیسم و پان هربیسم یکی میشمارد!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
http://bashirtash.org/2012/12/28/نگاهی-به-زندگى-داريوش-فروهر،-از-تولد-تا/
http://fa.m.wikipedia.org/wiki/حزب_ملت_ایران
http://books.google.com.au/books?id=ydoxBQAAQBAJ&pg=PT54&lpg=PT54&dq=حزب+ملت+ايران++داريوش+فروهر&source=bl&ots=o8GXQQ2K_0&sig=D7W-=false

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
كسي كه تركها اين جمعيت عظيم ايران واعراب ومسلمانان ايران بالاي ٩٨٪ را بيگانه و دشمن مي شمارد واز قعر اعماق تاريك تاريخ كمتر از يك هزارم باقيمانده زرتشتي آتش پرستي به كل جمعيت غالب مي كند همان بهتر كه نباشد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
داریوش فروهر با محسن پزشکپور اختلاف پیدا کرد و از حزب پان ایرانیست محسن پزشکپور جدا شد و حزب پان ایرانیست دیگری با اسم حزب ملت ایران بر پایه پان ایرانیست تاسیس کرد،اگر حافظه ام یاری دهد این نام دقیق حزبش است!
و در نهضت ملی کردن نفت بخاطر اینکه چماق کشان خیابانی مصدق را تامین میکرد محبوب مصدق و مصدقیان شد!
قتل او به هر عنوان محكوم است و اصولا بايد عاملين اش محاكمه شوند،اما زندان يا سابقه مبارزه هر كسى دليل بر مبرى بودن وى نيست.

تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قنبری گرامی
-داریوش فروهر از حزب پان ایرانیست پزشکپور نبود. او حزب خود را داشت و نام آن نیز با پان شروع نمی شود.
- دلیلی ندیده ام که فروهرنژاد پرست باشد. اما او یک ناسیونالیست بود.
اینهم مختصر زندگی او از ویکی پدییا:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قتل غیر قانونی و غیر انسانی اقای فروهر توسط رژیم جهل جمهوری اسلامی باعث نمی شود که چهره ایشان طرفدار دموکراسی و حقوق بشر ترسیم شود!حزبی که ایشان رهبرش بوده با اسم پان اغاز میشود و نژاد پرست است!اما حالا چون بازوی چماق داران دکتر مصدق در برابر حزب توده و حکومت بوده!بنظر شما میشود طرفدار دموکراسی و ازادی!
شما باید برای همیشه این تناقض را حل کنید!اگر پان ایرانیست خوب است چرا پان تورکیست یا پان اذربایجانیست یا پان عربیسم بد است؟
اگر نژاد پرستی فارسی یا ایرانی خوب و ارمانی است به چه دلیل نژاد پرستی تورکی،کوردی یا عربی بد و غیر انسانی است؟
با توجه به اینکه لااقل در جمهوری اذربایجان و تورکیه و اذربایجان جنوبی حزب و تشکیلاتی با پیشوند پان حتی وجود ندارد،اما با این حال بعضی احزاب به راستی در معرض اتهام هستند،یا کوردها هیچ تشکیلاتی با نام پان ندارند!چطوری در ایران چندین تشکیلات با پیشوند