یوسف اباذری، مرتضی پاشایی و مردم سیستان

ماهی ها در سکوت میمیرند
فریاد اباذری فریاد کسی است که به قول خودش چند ماه است زیر فشار مجالس و محافل مختلفی که برای بزرگداشت مرتضی پاشایی برگزار می شود له شده است. آن هم در جمعی از دانشجویان که او انتظار دارد حرف او را بر خلاف عوام بفهمند. بفهمند که حکومت به هر نحو ممکن در تلاش برای سیاست زدایی است و اهل سیاست واقعی جای خود را به هنرپیشگان و ورزشکاران و امثال این ها داده اند و آن چه بر سر این ملت و کشور می آيد در اثر همین سیاست زدایی است

 برای درک بهتر ماجرا ابتدا فیلم ماهی ها در سکوت می میرند را تماشا کنند و بعد سخنان دکتر اباذر را به طور کامل گوش دهند. سخنان او ۱۳ دقیقه است و ۱۳ دقیقه هم به پرسش و پاسخ می پردازند:

۱- سخنان یوسف اباذری مانند سیلی‌یی که به گوش انسانِ در حال فرو رفتن به کما و بیهوشی نواخته می شود٬ چشم عده ای را به روی واقعیت هایی که کم تر به آن توجه می شود گشود. تندی و پرخاش و غیر متعارف سخن گفتن٬ روشی است که برخی دیگر از روشنفکران و اهل علم ما برای جلب توجه و بیدار کردن به خواب رفتگان استفاده کرده اند. آقای اباذری هم معتقد است که ما ملتی هستیم که تا به ما توهین نشود حرف حساب را گوش نخواهیم داد.

۲- فریاد اباذری فریاد کسی است که به قول خودش چند ماه است زیر فشار مجالس و محافل مختلفی که برای بزرگداشت مرتضی پاشایی برگزار می شود له شده است. آن هم در جمعی از دانشجویان که او انتظار دارد حرف او را بر خلاف عوام بفهمند. بفهمند که حکومت به هر نحو ممکن در تلاش برای سیاست زدایی است و اهل سیاست واقعی جای خود را به هنرپیشگان و ورزشکاران و امثال این ها داده اند و آن چه بر سر این ملت و کشور می آيد در اثر همین سیاست زدایی است.

۳- اباذری در ابتدای سخنان اش به فیلم «ماهی ها در سکوت می میرند» اشاره می کند. فیلمی که نابودی استان سیستان و بلوچستان و مردم آن خطه را به تصویر کشیده است. فیلمی که تا پیش از سخنان اباذری٬ در یوتوب تنها هشتاد بیننده داشت و الان به رغم انتشار گسترده سخنان او٬ تعداد بیننده اش به نه هزار نفر رسیده است. فیلمی که اگر وجدان داشته باشی و آن را ببینی اگر به فریاد و فغان نیایی بویی از انسانیت نبرده ای. اگر دیدن این فیلم را مقدمه ی فریاد اباذری بدانیم آن گاه علت فریاد -شاید بی موقع- او را درک کنیم.

۴- سیستان و سیستانیان دارند از بین می روند و ما و حکومت و مسوولین امر نسبت به جان دادن این استان بی اعتناییم. اما ناگهان همین مردم بی اعتنا٬ به طور میلیونی به تشیع جنازه خواننده ی خود می روند و یک میلیون و پانصد هزار نفر نیز پیاده و سواره برای سوگواری راهی کربلا می شوند. فریاد دکتر اباذری شنوندگان را برای لحظاتی از خواب غفلت می پراند اما باز چشم ها گرم می شود و هر کس به کار خود مشغول.

۵- کسی که از مردم در حال جان دادن سیستان سخن می گوید می داند و خوب می داند که ااکثریت مردم ایران که حتی قادر به تامین نان شب شان نیستند نمی توانند بتهوون و موتسارت گوش دهند اما استاد به خشم آمده انتظار و توقع اش از دانشجویان مسوول را با فریاد تحکم آمیز نشان می دهد. فریاد او اگر چه در فضای مجازی طنین می اندازد اما در سطح جامعه ی واقعا موجود اثر چندانی ندارد. در همین جهان مجازی نیز تنها پنج هزار نفر به تماشای جان دادن مردم سیستان نشسته اند. دو روز دیگر نیز همه ی این هیاهوها از یاد می رود و باز مردم سیستان می مانند و امام جمعه ی واقع بین شهرستان زهک که آیا زورش به بالادستی ها برسد یا نرسد.

۶- کاش استاد عصبانیت اش را کنترل می کرد. ما راه درازی در پیش داریم و باید با همین مردم و همین دانشجویان٬ ایرانی بهتر و آزادتر بسازیم. برای این کار صبر و شکیبایی لازم است؛ درک و همدلی لازم است. فرهنگ مردم شهرنشین ما فرهنگی التقاطی و به شدت ناهمگون است. تعجب نباید کرد که دختر خانم دانشجو بتهوون و پاشایی را در کنار هم گوش می کند و حافظ را با موسیقی متن پاشایی می خواند.

۷- اگر مجلس سخنرانی در یادبود پاشایی نبود و اگر مدت زمانی از مرگ دردناک این جوان هنرمند گذشته بود٬ شاید می شد عصبانیت استاد را توجیه کرد. اما بیان کلماتی چون خواننده مبتذل٬ خواننده مسخره٬ و امثال این ها لااقل در چنین مجلسی انتظار نمی رفت. البته دکتر گفت من نظر خود را می گویم و هر طور بخواهم می گویم. درست است. کسی نمی تواند جلوی سخن گفتن ایشان را بگیرد. ولی اگر به فکر تاثیر و برد حرف های ایشان باشیم می توانیم از ایشان انتظار داشته باشیم که لحنی مناسب تر به کار گیرند.

۸- بعد از سخنرانی ایشان٬ فیس بوک پر شد از اظهار نظرهای موافق و مخالف. موافقان گفتند که دکتر رعایت ادب دروغین نکرده است و گفته است آن چه گفتنی بوده است. مخالفان٬ به توهین دکتر به پاشایی و مردم ایران اشاره کردند و آن را مورد انتقاد گاه پرخاشگرانه قرار دادند. نکته ی مهمی که به آن کم تر توجه شد این بود که موافقان دکتر به اصل سخنان ایشان «گوش داده بودند» و توهین ها را در متن سخنان ایشان ارزیابی کرده بودند اما موافقان بیشتر گزیده ی تند و گزنده ی سخنان ایشان را «خوانده بودند» و قضاوت شان بر اساس جملات خارج از متن بود. بخصوص به موضوع مرگ سیستان کمتر توجه شده بود.

۹- من شخصا موافق توهین و ایجاد جنجال برای شنیده شدن واقعیت ها نیستم. همان طور که گفتم ما راه درازی در پیش داریم. ما باید با مردمی که برای تشییع خواننده ی محبوب شان یا رقاصه ی مورد علاقه شان به صورت میلیونی به خیابان ها می آیند زندگی کنیم. ما باید با همین مردم که بخشی از آن ها با پای پیاده به کربلا می روند زندگی کنیم. ما باید با همین مردم٬ ایران فردا را بسازیم. عصبانیت و تندی ما اثر کوتاه مدت دارد. باید به بلند مدت فکر کنیم.

۱۰- از خواننده ی عزیز این سطور خواهش می کنم٬ برای درک بهتر ماجرا ابتدا فیلم ماهی ها در سکوت می میرند را تماشا کنند و بعد سخنان دکتر اباذر را به طور کامل گوش دهند. سخنان او ۱۳ دقیقه است و ۱۳ دقیقه هم به پرسش و پاسخ می پردازند:

 

برگرفته از: 
گویا
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
اینجانب از موسیقی «مبتذل» مثل مهوش، پریوش، سوسن،آ غاسی و...خوشم می اید وازآن لذت برم و برعکس از موسیقی داریوش، سمفونی موزارت ، بتهنون و ....چندان برایم خوشایند نیست . موسیقی بایستی انسان را شاد و سرحال بکنه که آدم ها بتونند زندگی ، مبارزه، فعالیت اجتماعی ، سیاسی و مشکلات روزمره را آسان کند . طبیعتا برای کسب دانش سیاسی ما به ترانه و آواز نیازی نداریم .
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب ف. م سخن :
1- بر خلاف ادعای شما جلسه به هیچ وجه برای بزرگداشت و به به و چه چه گویی پاشایی تشکیل نشده بود و عنوان جلسه بررسی پدیده پاشایی بوده که تا حد زیادی عنوان نشانگر دید منفی برگزار کنندگان مراسم نسبت به استقبال گسترده از مرده پاشایی بوده است !

2- جناب ف م سخن آیا از طبقه متوسط و خرده بورزوایی که شهرستانی ها را ادم حساب نمی کند و عطر و ادکلن و هیزی و حضور زنان در جامعه در نقش عروسک را مدرن تر از حضور زنان عشایر در جامعه پا به پای مردان و در اقتصاد و معیشت می داند ،امید اصلاح دارید ؟؟؟ اگر فکر می کنید می توانید با همراهی اینان به جایی برسید از نظر من سخت در اشتباه هستید .. در رفتار پایتخت نشینان و به خصوص قشر کنسرت رو در مورد بلوچ هایی که گاه گاهی در خیابان های تهران دیده می شوند دقت کنید و اگر نامی غیر از نژاد پرستی می توانید بر ان نهید انگاه به این قشر امید ببندید
عدم انتشار شده: 
false
تصویر آ. ائلیار

نظر : 
ادامه...
این حرکات باز هم ادامه خواهند داشت و در تحلیل نهایی جدا از اعتراض علیه فقر و اختناق و تبعیض سراسری نیست.
با معیارهای سنتی نمی توان حرکات نسلهای نو را درک کرد.
متد نسلهای جوان «به عقب نشینی واداشتن حکومت توسط عمل جمعی، با حرکت از نقاطی که کم هزینه اند-میباشد. تا وقتی که فرصت و شرایط برای حرکات دیگر مهیا شود».
این به نوعی "روش زندگی و هنرمبارزه نسل جدید درحکومت اسلامی" را نشان میدهد.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر آ. ائلیار

نظر : 
یه روز تلفن زنگ زد برداشتم دختر نوجوانی گفت:
-«میتونم با پسرتان صحبت کنم؟»
رو به پسرم که همسن و سال او بود گفتم :
-«بیا باتو کاردارد».
-کیه؟
-یه دختر خانم.
او گوشی را گرفت و گفت :
-بله ؟
....
پسرم رو کرد به من و آرام گفت:
-«میگه چه موسیقی گوش میکنی؟»
به او که عاشق مایکل جکسن بود گفتم بگو:
- «موتزارت-بتهوون»!
او هم نامردی نکرد و گفت :
-««موتزارت-بتهوون»!
دخترک:
-« ا.......ح، با تو هم که نمیشه حرف زد!...»
و تلفن را قطع کرد. همه خندیدیم.
------
حالا این قصه قضیه ی نسل جوان ایران و استاد اباذر است.
جانم وقتی بگی «موتزارت -بتهوون» خیلی ها فرار میکنند.
شعار نسل پاشایی «پاپ-مدرنیت» است. و شعار استاد «بتهوون-سیستان».
عمیق نگاه کنیم این دو تضادی باهم ندارند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
portoghal foroush systemiye ke moddiriyat ro too hame zamineha too mamlekat nabood karde. too varzesh, eghtesad, sanat va.....va ma mardomo onghadr tanazol dade ke harfaye ye karshenase dard keshide va daneshgahi ro ham nemifahmim motasefaneh. portoghal forosh ro peyda kardi
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
فیلم جالبی بود . چه کسی مقصر است ؟ خدا .دولت . طبیعت .؟دکتر رزاقی میگفت هر ماه 1000 دانشجو در باره تئوری توسعه دکتر مینویسند . دکتر محمودی گفت بدبختی ایران بخاطر جغرافیای خشک و برهوت آنست . کمونیستها فریاد زدند که ما حریف همه چیز خواهیم شد و آب از 5000متری بیرون می آوریم . یک راننده میگفت تقصیر آمریکاست ! نماینده محیط زیست میگفت تقصیر هزاران شتری است که ول شده اند و زمینها را پایکوب و خاکی میکنند . نماینده شهر گفت تقصیر کارخانه سیمان است چون افغانیها هی سد میزنند و آب را از سرچشمه می بندند .دکتر رزاقی میگفت در هیچ کشوری به اندازه ایران در باره تئوری توسعه اقتصادی پایاننامه نمی نویسند . دکتر پاکدامن میگفت تقصیر نفت است که ایران توسعه نیافته . نماینده ولایت فقیه در زاهدان مردم را دعوت کرد که نماز باران بخوانند و مردم جمع شدند و پشت سر او اشهد و تکبیر و قنوت خواندند . پیدا کنید پرتقال فروش را
عدم انتشار شده: 
false