دیده‌بان حقوق بشر: ضرب و شتم شدید دانشجویان با چاقو و باتوم

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ی خود هم‌چنین به هجوم لباس‌شخصی‌های انصار و بسیجی‌ها به تظاهرات مسالمت‌آمیز دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر در ۲۳ فوریه اشاره کرده و نوشته است، این گروه‌ها که به لانچیکا (دو تکه چوب که با زنجیری به هم وصل شده‌اند)، چاقو، باتوم و اسپری فلفل مجهز بودند، ده‌ها تن از دانشجویان را به شدت مضروب و دست‌کم ۲۰ تن را روانه‌ی بیمارستان ساختند. یکی از رهبران دانشجویی به سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که حال دو تن از دانشجویانی که در بیمارستان بستری هستند، وخیم است.

شش نفر از ۱۰ دانشجویی که سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواهان آزادی آنها شده است، در ارتباط با تظاهرات هفته‌ی گذشته دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بازداشت شده‌اند. این تظاهرات، اعتراضی به پروژه‌ی "دفن شهید" در محوطه‌ی دانشگاه بود. دانشجویان متعرض، پروژه‌ی دفن شهید در دانشگاه را برنامه‌ای برای امنیتی کردن فضای دانشگاه و سرکوب فعالیت‌های دانشجویی می‌دانند.

چهار دانشجوی دیگر در جریان مراسم سالگرد درگذشت مهندس بازرگان، اولین نخست‌وزیر جمهوری اسلامی در پنجم فوریه بازداشت شدند. نیروهای امنیتی مانع از برگزاری این مراسم شده و چهار تن از دانشجویانی را که قصد شرکت در آن داشتند، بازداشت کردند.

هر دو مراسمی که دانشجویان به اتهام مشارکت در آنها بازداشت شده‌اند، مسالمت‌آمیز بود و طبق قوانین ایران، شرکت در چنین مراسم و تجمع‌هایی غیرقانونی نیست. "سارا لی ویتسون" مدیر بخش خاورمیانه‌ی سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «اعتراض صلح‌آمیز جرم نیست.» وی می‌افزاید: «مقام‌های ایران فوراً باید این دانشجویان را آزاد کنند.»

محمدعلی دادخواه، وکیل برخی از دانشجویان بازداشت‌شده به دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «موکلین من و سایر متهمان، به وکلای خود دسترسی نداشته‌اند، در حالی که مطابق قانون کشور، هر متهمی حق دسترسی به وکیل دارد.»

آقای دادخواه گفته است: «ما هنوز حتی نمی‌دانیم که اتهامات این چهار جوان چیست، گرچه قانونا باید طی ۲۴ ساعت پس از دستگیری، اتهام‌های آنها اعلام شود.»

 

ضرب و شتم شدید دانشجویان

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ی خود هم‌چنین به هجوم لباس‌شخصی‌های انصار و بسیجی‌ها به تظاهرات مسالمت‌آمیز دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر در ۲۳ فوریه اشاره کرده و نوشته است، این گروه‌ها که به لانچیکا (دو تکه چوب که با زنجیری به هم وصل شده‌اند)، چاقو، باتوم و اسپری فلفل مجهز بودند، ده‌ها تن از دانشجویان را به شدت مضروب و دست‌کم ۲۰ تن را روانه‌ی بیمارستان ساختند.

یکی از رهبران دانشجویی به سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که حال دو تن از دانشجویانی که در بیمارستان بستری هستند، وخیم است. دانشجویانی که این سازمان بین‌المللی با آنها مصاحبه کرده، گفته‌اند که نیروهای امنیتی همراه با دانشجویان زخمی به بیمارستان رفته و از آنها در حین معالجه بازجویی کردند.

در فاصله‌ی یک روز پس از تظاهرات دانشجویان دانشگاه امیر کبیر، نزدیک به ۷۰ نفر بازداشت شده بودند که روزهای بعد به تدریج آزاد شدند. دانشجویانی که هم‌چنان در زندان به سر می‌برند، هنوز تفهیم اتهام نشده و اجازه دیدار با خانواده‌هایشان را نیافته‌اند. دوستان این دانشجویان و نیز محمد علی دادخواه، وکیل برخی از آنها، به دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند که همه این دانشجویان در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برند.

دیده‌بان حقوق بشر در بخشی از بیانیه‌ی خود موج جدید سرکوب‌ دانشجویان را با انتخابات ریاست جمهوری در ایران مرتبط می‌داند و می‌نویسد: «حکومت ایران به شدت مایل است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن هر نوع فعالیتی را خاموش کند.»

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.