ادامه وضعیت قرمز در استان خوزستان

در ده روز گذشته حداقل شش روز هوای اهواز در شرایط هشدار بوده است، تشدید پدیده ریزگردها در خوزستان در سال های اخیر ، زندگی مردم این استان 4.5 میلیون نفری را مختل کرده است.

مهرداد بذرپاش عضو هیأت رئیسه مجلس اعلام کرد مجمع نمایندگان استان خوزستان طی نامه‌ای به حسن روحانی خواستار توضیح درباره علت بی‌توجهی و عدم جدیت سازمان حفاظت محیط زیست در پیگیری ریزگردها در استان خوزستان علیرغم وعده‌ها شدند.

به گزارش فارس،بذرپاش همچنین گفت: مجمع نمایندگان خوزستان در این نامه از رئیس‌جمهور درخواست کردند که کمیته اضطرار هر چه سریعتر تشکیل شود.

پیش از این دکتر جاسم غفله مرمضی، مشاور استاندار خوزستان در امور حفاظت محیط‌زیست و شیلات وقوع پدیده ریزگردها را ناشی از نابودی تالاب‌ها ازجمله تالاب هورالعظیم عنوان می‌کند.

مرمضی با اشاره به اینکه پدیده ریزگردها ارتباط مستقیمی با تالاب‌ها دارد تصریح کرد: تالاب هورالعظیم و شادگان به واسطه احداث میادین متعدد نفتی آلوده و خشک شده‌اند. این در حالی است که تالاب‌های تخریب شده منشأ بخش زیادی از گردوخاک در خوزستان است.

مرمضی در حالی خشک شدن تالاب‌های خوزستان را در بروز ریزگردها مؤثر می‌داند که طی 2سال گذشته مسئولان محیط‌زیست همواره کانون ریزگردها را مربوط به کشورهای خارجی به‌ویژه عراق اعلام کرده‌اند.

از سوی دیگر رئیس سابق بیمارستان شفا، کاوه جاسب بیان می کند: گرد و غبارهایی که هر چند وقت یک بار شهر اهواز و دیگر شهرهای خوزستان را تحت تاثیر قرار می دهد از آلوده ترین ریزگردها و حاوی سمی ترین مواد در جهان است. این ریزگردها بی شک در ازدیاد انواع سرطان ها خطرناک تاثیر دارند و ابتلای افراد بیشتر نیز در این سال ها را باعث شدند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.