هشتم مارس روز جهانی زن

هشتم مارس ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی بوده اما کم کم تبدیل به یک مناسبت جهانی جهت قدردانی و ابراز علاقه مردان به زنان شده است . روز هشتم مارس براساس یک انقلاب زنانه بوده است برای رسیدن به هدفی به نام برابری .

زن موجودی است مزین به اسرار و شگفتی‌های فراوان و در سایه این شگفتی‌ها زندگی عالم بشریت در تکاپو و تداوم است.


هشتم مارس ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی بوده اما کم کم تبدیل به یک مناسبت جهانی جهت قدردانی و ابراز علاقه مردان به زنان شده است . روز هشتم مارس براساس یک انقلاب زنانه بوده است برای رسیدن به هدفی به نام برابری . روز زن در کلیه کشور ها متفاوت می باشد به طور مثال در یکشنبه مادر در انگلستان یا در یونان ، جشن ظهور مسیح برای مسیحیان ارتودوکس ( 2 فوریه ) . اما در برخی دیگر از کشورها این روز را بصورت مذهبی برگزار می کنند مانند ایران که همه ساله در روز 11 اردیبهشت مصادف با (بیستم جمادی الثانی ) ولادت حضرت فاطمه می باشد را به نام روز مادر یا همان روز زن نام گذاری کرده اند .

تاریخچه کوتاهی از روز زن :


اما در روز هشتم مارس هر سال درسراسر جهان، به عنوان روز جهاني زن و برای بزرگداشت مبارزات زنان برای برابری و آزادی گرامي داشته مي‌شود. هشتم مارس، گرامیداشتی است بر مبارزات زنان و مبارزان راه برابری، و تاکید بر پايان تبعيض جنسي در جهان. زنان کارگر صنعتی نساجی نيويورك در هشتم مارس سال 18557 دست به انقلابی اعتراض آمیز زدند . دستمزد پائین ، ساعات کار زیاد ، سوء استفاده های جنسی را می توان از نمونه های علت این اعتراض نام برد . در ان زمان انها توسط پلیس به شدت سرکوب می شدند اما برای تحقق حقوق انسانی و برابری خود جنگیدند و دست از اعتراض برنداشتند .

در سال 1933 – 1857 خانم کلارا زتکین یکی از مدافعان حقوق زنان درخواستهای زنان در آلمان را بر هشت ساعت کار روزانه ، داشتن تعطیلات و مرخصی زایمان و همینطور برابری حقوق زنان در مقابل قانون را مطرح کرد ، که در 27 آگست سال 1910 در کنفرانس سوسیالیستی بین المللی زنان که در اروپا در شهر کپینهاگ برگزار شده بود روز هشتم مارس را روز زن نامگذاری شد .


نقش زنان در جامعه :

زنان محور اصلی جامعه هستند و در اصل می توان گفت قلب تپنده آن اجتماع است به دلیل اینکه آنها دارای سرمایه های درونی بس گرانبها هستند که جامعه بشری برای رشد خود نیازمند انها می باشد .

زنان دارای عاطفه های درونی ، فداکاری ، افکار اقتصادی و هدایتهای فکری هستند که نمونه های بارزی از انها در طول تاریخ به وضوح دیده شده است ، که اگر زن از ایفای نقش اجتماعی خود محروم شود مسلما" جامعه رشد نخواهد کرد .


در ایران به دلیل اینکه دین با سیاست در هم آمیخته شده اند زنان مشکلات زیادی دارند انها برای دفاع از حق انسانی خود حق اعتراض یا اظهار نظری ندارند و باید آنگونه که دولت و جامعه مرد سالارانه می خواهد نفس بکشند . ما ایرانیان از هر قوم و ملیتی با هر دین و زبان و نژادی که هستیم برای فرهنگ سازی رفع مشکلات که جامعه را و تهدید می کند و باعث شده مردم به خصوص زنان و فرزندانمان نتواند از حق خود در مقابل ظلم و خشونتها دفاع کنند با برادری و اتحاد با یکدیگر انقلابی دوباره مانند انقلاب زنان نیویورک کینم برای دفاع از حقوق انسانی و تلاش کنیم برای جامعه ای یکسان برای کلیه ایرانیان .


منبع: 
ویکی پدیا پژوهشکده
بخش: 
انتشار از: