گروه‌های «ضد اسلامی» ، « اسلام گرایان» و چپ ها در دانمارک دست به تظاهرات زدند

امروز در شهر آهوس دانمارک ، بطور همزمان با فاصله 400 متر از هم، دو گروه آنتی اسلامی ها و گروههای مخالف شامل اسلامی ها و چپ های دانمارک دست به تظاهرات زدند که حدود83 نفر از هر دو دسته دستگیر , و 3 پلیس زخمی شدند. اما تحلیلگران می‌گویند چیزی که اهمیت دارد این است که بسیاری از رهبران گروه‌های ضد اسلامی چند کشور اروپایی در این تجمع حضور دارند. حضور راست گرایان ضد اسلامی در شهر آهوس موجب ترس خارجی های این شهر شد بگونه ای که برخی برنامه های خارجیان از جمله برنامه سیزده بدر ایرانیان لغوشد

 بنابر گزارش روزنامه های دانمارک :زد و خورد زمانی شروع شد که حدود 100 اتو نوم (ضد راسیست آنارشیست ) سعی کردند که به تجمع آنتی اسلامی ها یا« اتحادیه دفاع از دانمارک »شوند .پلیس هر چند یک دیوار آهنی ما بین دو گروه ایجاد کرده بود ولی حدود ساعت 16 ، اتانوم ها موفق شدند با پرتاب شیشه نوشابه به تجمع آنتی اسلامی ها حمله کنند. آ

در پی این تظاهرات و زد و خورد نا گهان شهر زیبا ی آهوس  بعنوان «شهر لبخند » به شهر خشنونت مبدل شد.

در حالی که اهوسی ها در کافه ها نشسته بودند ، ناگهان سنگ و شیشه نوشابه بود که در هوا رد و بدل می شد . بر طبق اطلاعات پلیس حدود 83 نفر دستگیر شدند که توسط اتوبوس از محل خارج شدند.

سنخنگوی پلیس می گوید که تعداد دستگیر شدند می تواند افزایش یابد  چرا که هنوز گروههای کوچکی در سطح شهر همچنان جولان می دهند .

آنتی اسلامی ها پس از سخنرانی قصد داشتند که توسط اتوبوش خارج شوند که اتوبوس انان توسط اتونامها  مورد  اصابت  سنگ و شیشه نو شابه قرار گرفت.که  تنها 3 پلیس زخمی شد و هنوز گزارشی در مورد زخمی شدن تظاهر کنندگان شنیده نشده است .

بنابر  گزراش  بی بی سی ؟گروه‌های دست راستی از سراسر اروپا امروز در دانمارک برای تشکیل "ائتلافی ضد اسلامی" تجمع کرده و دست به تظاهرات زدند.

تجمع امروز گروه‌های دست راستی توسط گروه های مختلفی سازماندهی شده که نگران "اسلامی شدن اروپا" هستند.

"مجمع دفاع از انگلستان"، گروه ملی‌گرای افراطی بریتانیا در این تجمع شرکت و ابراز امیدواری کرده است که این تظاهرات، مقدمه‌ای برای جنبشی سراسری در اروپا باشد.

فعالان ضد نژادپرستی نگران آن هستند که گروه‌های اسلام‌هراس تندرو در حال متحد شدن هستند.

تعداد افرادی که در تجمع امروز شرکت می‌کنند، چند صد نفر گزارش شده است.

پلیس در جریان تجمع امروز، گروهی از هواداران گروه‌های دست راستی را بازداشت کرد.

اما تحلیلگران می‌گویند چیزی که اهمیت دارد این است که بسیاری از رهبران گروه‌های ضد اسلامی چند کشور اروپایی در این تجمع حضور دارند.

گروهی از این افراد از روز چهارشنبه در شهر آرهوس دانمارک، دومین شهر بزرگ این کشور حضور داشته‌اند و طی این مدت به برپایی نشست‌ها و جلسات مشغول بوده‌اند.

یکی از بانیان این تجمع، "مجمع دفاع از انگلستان" است که خواهان توقف روند مهاجرت مسلمانان به اروپاست و این روند را تهدیدی می داند که در نهایت به تعارض منجر خواهد شد.

این گروه امیدوار است که این تجمع، منجر به جنبشی در قاره اروپا شود که در نتیجه آن به طور همزمان در کشورهای مختلف این قاره، تظاهرات برگزار شود.

ریچارد گلپین، خبرنگار مسایل جهانی بی‌بی‌سی می گوید که هنوز مشخص نیست که آیا این گروه ملی‌گرای افراطی بریتانیا در اهداف خود موفق خواهد شد یا نه.

در همین حال فعالان ضد نژادپرستی از این مساله هراس دارند که رویکرد گروه‌های تندروی ضد اسلامی در اروپا، منجر به افزایش تنش ها در شهرهای مختلف اروپایی شده و این به افراطگرایی گروه‌های اسلامی و ضد اسلامی دامن بزند.

متیو گودوین، کارشناس گروه های دست راستی در بریتانیا از دانشگاه ناتینگهام گفته است که تجمع این گروه‌ها در دانمارک، حتی اگر تعداد افراد شرکت کننده کم باشد، از نظر راهبردی، چشمگیر و حائز اهمیت است.

منبع: 
سایت ایران گلوبال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.