پیام ساده است: ایرانیان دوستتان داریم!

به چشمایش نگاه کنید که چه ساده و بی‌ریا بر صحن آفتابی خانه در پرتو رنگ‌های سفید و آبی پیام ساده‌ای را به همراه دخترکش می‌فرستند. این پیام صلح است که میان ملت‌ها تنها از یک خانه، از یک خانواده اسرائیلی به خانواده‌های ایرانی فرستاده می‌شود. «ایرانیان، ما هرگز نمی‌خواهیم سرزمین شما را بمباران کنیم. ما دوستتان داریم!»

این پیام را یک طراح و معلم در تل‌آویو به همراه عکسی از خود و دخترش در فیسبوک منتشر کرده است. پیامی که بمب پیامهای محبت را منفجر کرده است: «ایرانیان دوستتان داریم!»

اول یک پیام ساده و پس از آن پیامهای پی در پی با مضمون مشترک به دنبالش رسید:« ایرانیان دوستتان داریم!»
شاید خود میشل و رانی ادری نمی‌توانستند تصورش را بکنند که اقدام آنان این چنین بازتابی در پی داشته باشد. هر پنج دقیقه تلفن همراهشان زنگ میخورد. و خبرنگاران بین‌المللی کنجکاوند که این پیام عشق را چه کسی فرستاده است.

میشل ادری، ۳۵ ساله در حالی که پسر یک ساله‌اش را در آغوش گرفته به خبرنگار اشپگل میگوید: «هرگزنمی‌توانستیم تصورش را بکنیم که این سه کلمه "ایرانیان دوستتان داریم!" چنین بازتابی پیدا کند.»

ماجرا از اینجا آغاز شد که همسرش رانی ادری، ۴۱ ساله، طراح و معلم هفته گذشته پوستری را در صفحه فیس بوک مدرسه طراحی خود منتشر کرد. این پوستر تصویری از رانی ادری را به همراه دختر ۵ ساله‌اش نشان میدهد.

این تصویر ساده و بی‌ریا درفضای آفتابی یک خانه در پرتو رنگ‌های سفید و آبی از سوی یک پدر که فرزندش را در آغوش کشیده است، پیام آور دوستی و صلح است.

زیر تصویر نوشته شده است: «ایرانیان، ما هرگز نمی‌خواهیم سرزمین شما را بمباران کنیم. ما دوستتان داریم!»

رانی خودش درباره این پوستر میگوید:« برای مردم ایران، برای پدران، مادران، کودکان و خواهران و برادران....پیش از آن که جنگی اتفاق بیافتد، آیا باید از یکدیگر وحشت داشته باشیم، آیا باید نسبت به یکدیگر تنفر داشته باشیم، من از شما وحشت ندارم، من تنفر ندارم، من جنگ (میان دوملت را نمیخواهم) ، من تنها عشق و صلح را میخواهم!»

اسرائیل ایران را دوست دارد
در مدت کوتاهی بیش از ۴۰۰۰ دوست به صفحه فیسبوکی ادری پیوستند. و همچنین هزاران نفر از کاربران دیگر خواستار پیوستن به این صفحه شدند. همچنین از آغاز این هفته یک صفحه در فیسبوک با نام « ایران اسرائیل را دوست دارد» راه اندازی شده است.
میشل انتقادهایی را که از سوی برخی درباره اقدامش گفته شده رد می کند و میگوید؛ ما به مردم( دو کشور) این امکان را دادیم که با یکدیگر تبادل نظر کنند، به یکدیگر احترام بگذارند و به نظر میرسد که مردم هم منتظر چنین لحظه‌ای بودند.
او آرزو میکند که با دریافت کمک‌های مالی پوسترها را در روزنامه‌ها و اماکن عمومی منتشر کند. یک تقاضای کمک از طریق اینترنت در عرض دو روز در حدود ۶۰۰۰ یورو برای این اقدام فراهم کرده است.

همراهی ایرانیان
این اقدام واکنشهای مثبت بسیاری از ایرانیان را به همراه داشته است. شهرزاد حسینی که در حدود هشت سال است که در آلمان زندگی میکند در واکنش به فراخوان ادری در فیسبوک میگوید: « بالاخره این امکان بوجود آمد که با مردم و جوانان اسرائیلی ارتباط برقرار شود تا با روحیات یکدیگر آشنا شویم، چیزی که در ۳۰ سال گذشته جایش خالی بود.»

رانی ادری نیز در این باره معتقد است: « من نیز ابراز همدلی بسیاری را از ایرانیان در هر گروه سنی دریافت کرده‌ام. گفتمانی که در سطح فردی میان ایرانیان و اسرائیلی ها تا کنون سابقه نداشته است.»

مریم فاروقی
ترجمه و اقتباس از اشپیگل آنلاین

منبع: 
برای یک ایران
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.