فشار اطلاعات به خانواده عساکره نسبت به برگزاری مراسم عزاداری

به گزارش فعالان حقوق بشر اهوازی، درپی فوت یونس عساکره در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ۲۲ مارس جاری در نتیجه آسیبهای وارده پس از خودسوزی، اداره اطلاعات پدر و بردار وی را بهمراه یکی بزرگان عشیره عساکره را بمدت ۸ ساعت بازداشت و توقیف کرد.

 این امر در حالی صورت گرفته است که خانواده عساکره بمنظور گرفتن مجوز دریافت پیکر فرزندشان به بیمارستان مطهری تهران مراجعت کرده بودند که مسئولان بیمارستان به آنها اطلاع دادند که اداره اطلاعات آنها را از تحویل پیکر یونس عساکره منع کرده است.

پس از ممنوعیت تحویل پیکر یونس عساکره، اداره اطلاعات پدر و برادر یونس عساکره با نامهای عبدالزهرا و عبدالرضا عساکره را بهمراه شیخ عشیره عساکره با نام موسی عساکره بازداشت کرده و در اداره اطلاعات بمدت ۸ ساعت نگه داشته است. طی بازداشت ۸ ساعته این افراد، دستگاه اطلاعات به شدت آنها را تحت فشار قرار داده تا شروط این اداره در برگزاری مراسم ختم را بپذیرند. اداره اطلاعات از خانواده عساکره خواسته است تا از تجمع جوانان در مراسم عزا ممانعت کرده و آنها اجازه ندارند مراسم ختم برگزار کنند. همچنین اطلاعات از خانواده عساکره خواسته است تا به هیچ وجه به آنها اجازه سرودن اشعار ملی در حمایت از یونس عساکره را نداده و مراسم یزله و پایکوبی صورت نگیرد. علاوه براین اطلاعات برگزاری مراسم ختم یونس عساکره را به برگزاری این مراسم در خارج از شهر خرمشهر و در مکانی باز و بدور از کوچه ها و یا خیابانهای کوچک مشروط کرده است.

براساس همین گزارش پیکر یونس عساکره تا لحظات نگارش این خبر همچنان در اختیار دستگاه اطلاعات بوده و تحویل خانواده اش داده نشده است.

یونس عساکره جوان ۳۲ ساله اهل خرمشهر، متأهل و دارای دو فرزند است. عساکره  دارای یک دکه میوه فروشی و این دکه تنها منبع رزق خانواده وی بود. یونس در یک منزل أجاره ای زندگی می کند و اخیراً قرارداد أجاره وی منقضی شده و صاحب خانه از او خواسته است که منزل را تخلیه نماید.

یونس عساکره هنگام مراجعه به محل کارش، با تخریب دکه اش توسط ماموران نیروی انتظامی و شهرداری روبرو می شود. او با مشاهده این صحنه و فشارهای معیشتی یک گالن بنزین  را با خود برد او روز شنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۵ در مقابل ساختمان شهرداری دست به خودسوزی زد. 

انتشار خبر خودسوزی یونس عساکره نارضایتی شدیدی را در میان اهوازیها بهمراه داشته است. هزاران تن از جوانان اهوازی با در دست داشتن عکسهای یونس عساکره روز سه شنبه ۱۷ مارس با نیروهای انتظامی ایران بشدت درگیر شدند.

بنا به همین گزارش دهها تن از جوانان اهوازی با شنیدین خبر وفات یونس عساکره خود را از شهرهای مختلف به منزل خانواده عساکره در شهر محمره رسانده و در آنجا تجمع کرده اند.

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.