جام زهر هسته ای با نرمشی واقع بینانه

بعقیده من دولت روحانی در این "ماموریت امکان ناپذیر" موفق شده است. اگر این تفاهم نامه در عرض سه ماه آینده تبدیل به یک توافق نامه جامع شود، پیروزی بزرگی برای ملت رنجدیده ایران و شکستی عبرت آور برای "دلواپسان" می باشد

تفاهم هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی برای نظام جمهوری اسلامی که تا به امروز صدها میلیارد دلار هزینه ماجراجویی هسته ای کرده است، هیچ برهان نمایی و توجیه ای جز نوشیدن جام زهر هسته ای ندارد. اما برای ملت ایران حقا خبر بسیار سودبخش و خوشحال کننده ای است. زیرا جلوی ضرر را از هر کجایی که بگیری منفعت است. اگرچه در بیانیه مطبوعاتی محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره ای به جزئیات تفاهم نامه نشده است، اما از سخنرانی ٢٠ دقیقه ای رئیس جمهور آمریکا و اظهارات و جزئیات ارائه شده توسط وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی اینگونه به نظر می رسد که ایران به امید دریافت حلوای نسیه در ده سال آینده سیلی نقد خورده است. در برخی از موارد ایران حتی باید تا ٢٥ سال صبر کند.

آنهایی که وقایع غم انگیز تاریخ، مانند تسلیم امپراطور ژاپن در جنگ جهانی دوم و یا نوشیدن جام زهر توسط آیت الله خمینی را بررسی کرده اند، می دانند که علیرغم فرهنگ شعار و مقاومت و شهادت طلبی و کامیکازی و هاراگیری، روزی فرا می رسد که بقول اوباما با رسیدن به "درک تاریخی"  باید شوکران را خورد و دندان بر جگر افشرد. آن روز برای جمهوری اسلامی دیروز بود. روزی که قدرت های جهانی نظام را وادار کردند تا از بلند پروازی های هسته ای خود دست برداشته و نه حتی به حداقل پنج درصد غنی سازی، بلکه به چیزی کمی بالاتر از سه و نیم درصد در سطح بسیار محدود، و آن هم فقط در یک سایت (نطنز) اکتفا کند. عمده بساط اتمی ایران برچیده و یا کاملا تغییر پیدا خواهد کرد. وانگهی تاسیسات متعدد ایران نه تنها در طی ٢٥ سال آینده تحت شدیدترین بازرسی ها خواهند بود، بلکه در برخی موارد این اقدامات نظارتی و فنی مادام العمر خواهند بود که در تاریخ کشورها بی سابقه است. این تفاهمنامه با شعار "انرژی هسته ای حق مسلم ماست" و شعارها و ادعاهای پرطمطراق جمهوری اسلامی منافات عمیق دارد. بر اساس تفاهم نامه دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه غنی سازی ایران ۱۰ ساله  و در برخی موارد ١٥ ساله و ٢٥ ساله خواهد بود.  تحریم ها نیز به تدریج و بصورت مرحله ای بعد از بازرسی های گسترده و نامحدود  و راستی آزمایی های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک فرآیند ده ساله تعلیق و یا حذف خواهند شد. این فرآیند بین ٦ تا ١٢ ماه بعد از امضای نهایی آغاز خواهد شد. سوتفاهم بسیاری از هموطنان بر این باور غلط استوار است که تحریم ها در طی ٦ تا ١٢ ماه لغو خواهند شد؛ که اینگونه نیست، بلکه صحبت از ملغمه ای از تعلیق و حذف در گذر زمانی ده ساله است.

محمد جواد ظریف که بعقیده من ماموریت بسیار سخت و تقریبا ناممکنی را برعهده داشت و باید به او تبریک گفت، در زمینه پروتکل الحاقی مدعی شد که ایران به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را به صورت موقت به اجرا خواهد گذاشت. این در حالی است که اجرای پروتکل الحاقی بخش جدایی ناپذیر از مطالبات قدرت های جهانی است و اختیاری و داوطلبانه نیست. و بعدها ممکن است به تاسیسات نظامی و موشک های بالیستکی ایران گسترش داده شود. (ماجرای موش و گربه بازی مامورین صدام حسین و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  را بخاطر بیاوریم). درعمل بساط طرح ریزی شده هسته ای فردو و اراک و پارچین و برخی از تاسیسات دیگر برچیده و یا دستخوش تغییرات بنیادین خواهند شد. این در حالی است که جمهوری اسلامی در طی سالیان گذشته و با سماجت فراوان و تحمل هزینه های سرسام آور به بهای فقیر کردن یک ملت، اصرار بر غنی سازی اورانیوم داشت. محمد جواد ظریف تلاش فراوانی نمود تا نوشیدن جام زهر هسته ای را تا حد امکان گوارا و مسرت بخش جلوه دهد. اما بعقیده من از همان ابتدای کار وظیفه اصلی وی در عمل نه مذاکره (از جایگاه قدرت) در مورد برنامه هسته ای ایران، بلکه چانه زنی در مورد رویه ظاهری و شروط تمکین اجتناب ناپذیر هسته ای ایران بوده است. زیرا محمد جواد ظریف که دیپلمات حرفه ای و انسان هوشمندی است می داند که ایران در جهان ایزوله است و بجز کره شمالی و بشار اسد و انصارلله و حزب الله حامی دیگری ندارد؛ و اینکه اگر چه می توان ملت ایران را که از وضع بد اقتصادی به ستوه آمده اند، سرکوب و ساکت کرد. اما در مورد اجرای تعهدات میلیاردی ایران به رژیم بشار اسد، حزب الله لبنان و انصارلله یمن، باید درآمد ارزی مناسبی داشته باشد.

البته این تفاهم نامه جای شادی برحق و پایکوبی برای ملت ایران دارد، زیرا همانگونه که اشاره کردم جلوی ضرر را از هر کجایی که بگیری منفعت است. این ماجراجویی عوامفریبانه هسته ای چیز جز زیان و حرمان برای ملت ایران نداشته است. ابعاد نهان و پنهان این کلاهبرداری قرن که ملتی را فقیر کرد تا عده ای سودجو غنی شوند و کشور بزرگ ایران را که می توانست جایگاه شایسته ای در بین کشورهای جی٢٠ (G20) داشته باشد، مستمند و ایزوله نمود، در طی ماه ها و سالیان آینده مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت. سرود خوانی ها و پایکوبی های دیشب جوانان در مقابل ساختمان وزارت خارجه در تهران نشان داد که مردم ایران نه تنها خواهان حل و فصل مسئله هسته ای هستند، بلکه می خواهند پرونده هسته ای، آنگونه که است، مختومه اعلام شود. تا هر گونه خطر تحریم های آینده و یا حتی خطر جنگ برطرف شود. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که  برخی از تهرانی‌ها برای قدردانی از تیم مذاکره‌ کننده کشورمان با حضور در خیابان‌ها، رضایت و شادی خود را از نتیجه این تلاش‌ها اعلام کردند. و اما در مورد عکس العمل اصولگرایان مخالف دولت و یا "دلواپسان" تا اکنون گزارشی منتشر نشده است. شاید بتوان از خطبه های نماز جمعه امروز به مواضع آنها پی برد. اگرچه بعضی از آنها ساز مخالف کوک کرده اند و مدعی شده اند که اسب زین شده را داده ‌ایم و افسار پاره تحویل گرفته ‌ایم.

آیت الله خامنه ای در مورد نوشیدن جام زهر توسط آیت الله خمینی و قبول قطعنامه ۵۹۸ از سوى جمهورى اسلامى  و رهبر عظيم‌الشّأن فقيد آن، گفته بود "توطئه‌ وسيع دشمن را بار ديگر با هدايت الهى به خود او برگرداند و دشمن را كه تحت شعار صلح‌ طلبى، به هر جنايتى دست مى‌زد، خلع شعار كرد. شايد مشيت الهى بر اين بود كه با قبول قطعنامه، حقانيت جمهورى اسلامى بيش از پيش در جهان آشكار شود و ملت ايران به هدفهاى اساسى خود در سطح بين‌المللى نزديكتر گردد.". در مورد قبول تفاهم نامه هسته ای نیز می توان گفت که جمهورى اسلامى با "خلع سلاح هسته ای و تمکین (یا بعبارتی نرمش قهرمانانه) مخالفت نظام با بمب اتمی و حقانیت خود را بیش از پیش درجهان آشکار کرد تا  ملت ايران به هدفهاى اساسى خود در سطح بين‌المللى نزديكتر شود و دشمنان خلع سلاح گردند. البته این بینش تحلیلی بر این پیش فرض استوار است که آیت الله خامنه ای علیرغم ابراز بدبینی های مکرر در طی سالیان، در کلیات آن با این تفاهم نامه مشکل اساسی ندارد. به علاوه روحانیون راهکار توجیه و قبولاندن این چرخش ١٧٦ درجه ای را به قشر طرفدار خود به خوبی می دانند. آیت الله خمینی پذیرش قطعنامه را به نوشیدن جام زهر تشبیه کرده و در پیام خود آورده بود: "خوشا به حال شما ملت! خوشا به حال شما زنان و مردان! خوشا به حال جانبازان و اسرا و مفقودین و خانواده‏هاى معظم شهدا! و بدا به حال من که هنوز مانده‏ام و جام زهرآلود قبول قطعنامه را سر کشیده‏ام، و در برابر عظمت و فداکارى این ملت بزرگ احساس شرمسارى مى‏کنم."

در نهایت باید گفت که متاسفانه جمهوری اسلامی بعد از سالها هزینه پردازی غیر قابل توصیف،  سماجت و خیره سری هسته ای برای خود و ملت ایران هیچ گزینه ای بجز گزینه "بد" و "بدتر" را باقی نگذاشته بود. تمام تلاش دولت روحانی  و بخصوص وزیر خارجه با درایت وی بر این امر استوار بوده که گزینه بدتر منتفی شده و تا حد امکان از تلخی جام زهر اجتناب ناپذیر بکاهند. بعقیده من دولت روحانی در این "ماموریت امکان ناپذیر" موفق شده است. اگر این تفاهم نامه در عرض سه ماه آینده تبدیل به یک توافق نامه جامع شود، پیروزی بزرگی برای ملت رنجدیده ایران و شکستی عبرت آور برای "دلواپسان" می باشد. پیروزی نه از آن منظر که ملت ایران در این قمار از دیرباز باخته، سودی  عایدشان می شود، بلکه از این نظر که جلوی بسیاری از رنج ها و خسران ها احتمالی گرفته شده است. زیرا جلوی ضرر را از هر کجایی که بگیری منفعت است.

 

عبدالستار دوشوکی

جمعه ١٤ فروردین ١٣٩٤

doshoki@gmail.com

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چیزی که بعضی‌ دوستان مخصوصا جناب توکلی عزیز نادیده میگیرند این است که در کوتاه مدت، شاهد تنش و بی‌ ثباتی بیشتر در منطقه خواهیم بود تا طبق خواستهٔ تیم‌ اوباما، قطب شیعه رژیم فارس ایران به تعادلی مقابل قطب سنی دست یابد. این برای مردم ایران و جامعه فارسی‌ اصلا نباید مایه خرسندی باشد، وجدان آگاه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی! مچ رژیم و گردنده گان آن، مخصوصا اپوزیسیون فارس محور خارج از کشور!، زمانی باز باشد، که اینان بقای نیمه جان رژیم را برای مدتی دیگر، به بهانه توافق هسته ای جشن گرفتند. در اثر ظلم و ستم و کشتار های صد ساله!، اکنون جغرافیای ایران به انبار باروت میماند. مردم بیدار شده اند. به هرعنوان و یا بهانه ای، جهنم ایران منتظرجرقه ایست، که اوضاع کاملا دگرگون شود. در ضمن ابن آفای ظریف! قهرمان شما! یکی از راسیست ترین و گستاخ ترین مهره های رژیم اسلامی فارس است، که با وعده های پشت پرده و چاپلوسی های نوکرصفتانه در نزد غربی ها، عمر ننگین رژیم را چند صباحی تداوم بخشید. آخرش چه؟ آیا اپوزیسیون فارس محور که از آستین رژیم اسلامی آویزان شده است فکر میکند اوضاع تا ابد به همین منوال خواهد ماند. و زبان روستای فارسی! مدام العمر برملل جغرافیای موسوم به ایران تحمیل خواهد شد؟!

تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چند نکته :1_در این شکی نیست که بلاهایی که برسر مردم ایران در این 36 سال امده است کسی جز رهبری حکومت اسلامی نیست .سرمنشا این بد بختی ها ؛ انقلاب کثیف 57 بود : گروگان گیری کارمندان سفارت امریکا ، مدیریت غلط جنگ باعراق وادامه جنگ پس از فتح خرمشهرو تصمیم به ساخت بم اتمی توسط خامنه ای از جمله تصمیماتی بود که قبل از هر کس علیه خود نظام جمهوری اسلامی عمل کرد ؛ بعبارت دیگر بی خردی رهبران نظام در حدی هست که حتی قادر به تشخیص منافع خود نظام نیست ، چه برسد به منافع مردم و یا منافع ملی ایران 2_ اپوزیسیون ایران علیرغم فداکاری وازخود گذشتگی در این 36 سال به دلیل بی خردی و اکستریم وافراط گرایی ؛ فرصت سوزی کردند ... ما نتوانستیم آلترناتیوی معقول و قابل پذیرش مردم ایجاد نمائیم .جنبه دیگر این فعالیت ها چشم و هم چشمی و خنثی کردن فعالیت همد یگربود . نگاه مردم نسبت به اپوزیسیون تغییر کرد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پایان راه نزدیک است! رژیم فارس به سفارش آلمان و انگلیس دو سال دیگر عمرش را تمدید کرد. زیرا 47 تن از سناتور های آمریکائی ، به اتفاق اسرائیل گفته اند عمر این توافق تا پایان دوره ریاست جمهوری آقای اوباماست. جنگی که اکنون علیه رژیم اسلامی فارس از یمن شروع شده است، بزودی جای آن را بوی نشان خواهد داد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای دکتر دوشوکی؛ روی سخن من با شما نبود. چون ادبیات شما، ادبیاتی متین و منصفانه است. اما همه مثل شما نیستند. عده ای هم وجود دارند و طوری مطلب می نویسند که خوراک گروه های فشار را فراهم می آورند. آن وقت رسانه های آن گروه های فشار، در محافل نیمه رسمی و رسمی خودشان جنجال به پا می اندارند که ببینید: ضد انقلاب از این خفتی که عده ای در دولت بر رهبر معظم تحمیل کرده اند، جشن گرفته. به هر حال آنها هم ابزارهای کمی ندارند و خیلیها در سپاه و بسیج و بسیاری از برادران قاچاقچی آماده اند تا در دقیقه 90 هم که شده، همه چیز را به هم بریزند. البته شاید هم هیچ یک از این اتفاقات نیفتد ولی برخیها اگر یک خورده به خاطر مردم تیزهوشی سیاسی به خرج دهند و فعلا دندان روی جگر بگذارند، بهتر است. بعدا فرصت خواهند داشت که هر قدر دوست دارند متلک بپرانند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" رو شکر کن مباد که از بد بتر شود ". مقاله جناب دوشوکی بررسی معقول و با ارزشی از اوضاع موجود پیرامون مسئله هسته ایست. کامنت ایشان که " تمکین ایران حتی بسیار بدتر از آن بوده است که من تصور می کردم " نیز درست ولی ناکافی ست. حقیقت آنست که موضوع مسئله هسته ای جز بهانه ای بیش برای خرد کردن تنها دو کشور " بزرگ " باقیمانده در خاورمیانه نیست. پس از ایران نوبت ترکیه است. مگر عراق بمب اتمی داشت که به اتهام داشتن آن خاک آنرا به توبره کشیده و میکشند؟ مگر لیبی تمام تشکیلات هسته ای خود را دو دستی به " غرب " اهدا نکرد؟ مگر سوریه بمب اتمی دارد؟ تنها خاور میانه نیست که مبتلا به بلیه ای شده است که در تاریخ آن بیسابقه میباشد. روسیه و چین نیز از شش طرف محاصره شده اند. باید به سخنان نتانیاهو و اسرائیل و نوکران او در کنگره امریکا توجه کرد که این پایان کار نیست و این " قرار داد " " بتر از بد " در نظر آنها سند
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب معما و کیانوش گرامی

من چند بار در مقاله تاکید کردم که این ماجراجویی هسته ای عایدی جز زیان و بدبختی برای ملت ایران نداشته. به همین دلیل از "حل" مسئله هسته ای خوشحالم. آرزو دارم موافقت نهایی صورت بگیرد و با مردم در شادی های آنها سهیم هستم. ولی از یک تحلیلگر انتظار نداشته باشد برای مصلحت بالای منبر رفته و این تفاهم نامه را یک پیروزی به خورد مستمعین خود بدهد.
شما اگر متن کامل اطلاعیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا درباره تفاهم هسته‌ای با ایران را بخوانید، پی می برید که با توجه به عملکرد و ادعاهای طولانی نظام، پذیرش تمکین هایی که در سند رسمی وزرات خارجه آمریکا آمده هیچ چیزی جز سرکشیدن جام زهر هسته ای برای نظام ( و نه ملت ایران و نه حتی دولت) نیست.

کیانوش گرامی؛ لطفا متن کامل اطلاعیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا را بخوان و بعد
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست عزیز دوشوکی تحلیل واقع بینانه از تفاهم نامه بعمل آورده است ولی عنوان مقاله کمی اشکال دارد چون «توافق هسته ای »؛ جام زهر نبو دو جمهوری اسلامی هم امتیازات بسیاری گرفته است . در نتیجه پیشرفت و اجرایی شدن تفاهم نامه ،شاهد رونق اقتصادی سریع در ایران خواهیم بود که همه اقشار جامعه ایران از ان سود خواهند برد . بنظر من این رونق از هم اکنون اغاز شده است. بی خود نیست مردم به خیابانها امدندو ازظریف تشکرکردند .تحریم ها در بخش هایی واقعا ضد انسانی بود که در قسمت دارو یی و بهداشتی موجب سرطان ، سکته و مرگ هزاران ایرانی شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تا جمهوری اسلامی سر کاره، این محدودیتها و حتی بدترش هیچ اشکالی نداره. اشکال کار اینجاست که با روی کار اومدن یک نظام مردمی، باز هم این محدودیتها سر جای خود باقی خواهد بود. ولی به هرحال، رفع تحریمها و کاهش فشارهای اقتصادی و موانع دیگر، خبر خوبی برای مردمه. امیدوارم این توافق نهایی بشه و ما از شر این قضیه خلاص بشیم. ضمنا - هر چند که میدونم فایده ای نداره - از حضرات مقاله نویسان اپوزوسیون خواهش دارم که یک کمی هم به فکر مردم باشند و یه خرده هم که شده، در به کار بردن کلمات و اصطلاحات تحقیر آمیز در رابطه با افتضاح جمهوری اسلامی کوتاه بیان. بعله، همه و حتی ذوب شدگان در ولایت فهمیدیم که جمهوری اسلامی به رغم آن همه اولدورم بولدودوم کردنها، مفتضحانه شکست خورد. حالا دیگه بسه و نیازی نیست هی با تحقیر بیشتر آب به آسیاب شریعتمداری بریزید. بذارید این توافق نهایی بشه، بعد هر چی دلتون خواست بنویسید.
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من دیشب که این مقاله را بر اساس سخنان اوباما و کری نوشتم، دسترسی به سند (factsheet) وزارت خارجه آمریکا نداشتم. اما امروز که این سند را می خواند؛ پی بردم که تمکین ایران حتی بسیار بدتر از آن بوده است که من تصور می کردم. در ابتدای سند آمده است که "بر روی این چهارچوب در لوزان سویس تصمیم گیری شده" و این عناصر و یا فاکت ها اساس قطعنامه نهایی را تشکیل خواهد داد.
این سند بعنوان "حداقل ها" به کنگره و همپیمانان آمریکا ارائه شده است. در نتیجه نمی توان آن را انکار کرد و یا نادیده گرفت. چون برای دولت آمریکا امکان ندارد که از این چهارچوب های اعلام شده کوتاه بیاید. از هموطنان خواهش می کنم بجای تبلیغات وسیع مطبوعاتی طرفداران نظام در خارج از کشور، این سند را بخوانند (لینک آن در زیر آمده است). فقط به چند نکته در این سند اشاره می کنم:
1. تعداد سانتریفیوژهای ایران از 19000 به 6140 و آن هم فقط از نوع . .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی تحلیل شما خیلی خوب است اما برای نتیجه گیری هنوز زود است. باید صبر کرد و دید که رهبر چه می گوید. خوب همیشه عزای نوشیدن جام زهر توسط رهبران جشن ملت بوده و این هم استثنا نخواهد بود. این نشان می ده که ملت و حکومت در دو قطب مخالف هم قرار دارند.