تسلیم خفت بار جمهوری اسلامی در برابر گروه 1+5

بر پایه ی تفاهم نامه ی پذیرفته شده، رژیم جمهوری اسلامی نزدیک به 13000 سانتریفیوژ هسته ای و بیش از 9 تن از اندوخته ی اورانیم غنی شده ی خود را از دست می دهد، غنی سازی بالای 3 و 67 دهم در صد در ایران ممنوع می شود و مراکز هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای با اختیاراتی بیشتر از گذشته کنترل می شوند

 

رژیم جمهوری اسلامی سرانجام با پذیرش خواست های کشورهای گروه 5+1 به توقف کامل  برنامه های هسته ای نظامی خود تن در داد و تفاهم نامه ای با این کشور ها امضا کرد.

به گزارش رویترز، این تفاهم گامی است به سوی توافقی نهایی، که می تواند به 12 سال بازی با آتش، تهدید و رویارویی پایان دهد.

خبرگزاری آسوشییتد پرس نیز گزارش کرد که ایران  با پذیرش این تفاهم چارچوبی، محدودیت های بزرگی را در امکانات هسته ای خود برای دست کم 10 سال پذیرفت و به بازرسی های بین المللی  تن داد.  

بر پایه ی این تفاهم نامه :

1 ـ سطح و میزان غنی سازی اورانیم در ایران محدود می شود ونیروگاه نطنز تنها مرکز غنی سازی ایران خواهد بود.

2 ـ شمار ساتریفیوژ های ایران از 19000 کنونی به  6104 کاهش خواهد یافت ، که از این شمار تنها 5060 سانتریفیوژ مجاز به غنی سازی می باشند.

3 ـ نزدیک به 13000 سانتریفیوژ موجود کنونی ایران و ابزار های ملحق به آنها به تصرف آژانس بین المللی انرژی هسته ای درآمده، از سوی این آژانس انبار و کنترل خواهند شد.  

4 ـ اندوخته ی کنونی اورانیم غنی شده ی ایران از 10000 کیلوگرم کنونی به 300 کیلوگرم ، با غنای 3 و 67 دهم  درصد، کاهش خواهد یافت.  

5 ـ ایران حق غنی سازی اورانیم به میزان بیش از 3 و 67 دهم درصد نخواهد داشت.

6 ـ نیروگاه هسته ای اراک از تولید پلوتونیوم تسلیحاتی بازداشته می شود، بازفرآوری در آن  انجام نخواهد شد و سوخت مصرف شده در آن صادر خواهد گردید.

7 ـ پایگاه هسته ای فردو  دیگر غنی سازی نخواهد کرد و از داشتن مواد شکافت پذیر محروم خواهد شد. 

8ـ آژانس بین المللی انرژی اتمی با بهره گیری از فن آوری های مدرن نظارتی،  پایگاه های هسته ای ایران را با اختیاراتی بیش از گذشته مستمراً زیر نظارت فرار خواهد داد.

9 ـ تحریم های  بین المللی علیه ایران به گونه ای مرحله ای، در صورت رعایت تعهدات از سوی رژیم جمهوری اسلامی، برطرف خواهد شد.

پذیرش تفاهم نامه ی ایران و گروه 5+1 در روز 13 فروردین پس از 8 روز مذاکره در شهر لوزان سویس ، از سوی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ی رژیم جمهوری اسلامی، و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام گردید.

این تفاهم نامه قرار است چارچوب  یک توافق جامع هسته ای باشد که باید تا 9 تیرماه (30 ژوئن) امسال به انجام رسد. تا این زمان همه ی تحریم ها همچنان پا برجا خواهند بود. 

 

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پررو تر از این رژیم پیدا نمیشه که حالا که زیر فشار و ترس به زاری افتاده و بطرز ننگینی تسلیم شده و غلط کردم گفته برای مردم ایران قمپز در میکنه که ما پیروز شدیم و همه قدرتهای جهانی رو مجبور کردیم حرف ما رو قبول کنند. واقعا کدوم آدم عاقلی هست که حداقل فهم و سواد رو داشته باشه و حقه بازی جواد ظریف و حسن روحانی و بقیه آدمهای این رژیم رو باور کنه ؟ تشکر از این مقاله مختصر و مفید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رژیم اسلامی به آخر خود نزدیک شده است. دول غربی برای سرکوب نیروهای پیشرو چپ، دمکرات، و نیروهای آزادی خواه 37 سال این رژیم را در ایران تثبت کردند، تا برنامه آنان را به اجرا در آورد. رژیم اکنون، برای غرب سود دهی ندارد. و با تمهیدات ساخت سلاح اتمی تمام منطقه را تهدید میکند. باید برود. 37 سال قتل و کشتار مردم بی دفاع ایران کافیست. رژیم خود نیز یقین حاصل کرده است که دیگر دول غربی آن را مزاحم منافع خود در منطقه تلقی میکنند. و موجودیت رژیم، تهدید جدی برای منافع اروپا و آمریکاست. غرب نیز به طریق غیر مستقیم بمردم چراغ سبز نشان داده، به خیابانها بریزند و چل و پلاس رژیم را بر چینند. اکنون ترس بر دل گردانندگان رژیم افتاده است. میدانند که عاقبت شان بهتر از رژیم معدوم شاه نخواهد بود. ایران نیز مثل سابق نخواهد بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یعنی این چند ده میلیاردی که بابت ابن سانتریفیوژ ها و اورانیم ها پلوتونیوم هاو... از کیسه ملت ایران خرج شد و این صدها میلیاردی که بخاطر 10 سال تحریم به اقتصاد و مردم ایران وارد شد همه ش بیفایده و کشک بود. این چه سیاستی بود که از اول این کار را شروع کردند تا حالا با این همه زیان و آبروریزی تمام شود. این رژیم از خامنه ای و رفسنجانی گرفته تا خاتمی و همین ظریف مارمولک و بقیه خودشان این افتضاح را شروع کردند و حالا خودشان "قهرمانانه" تسلیم شدند و انتظار دارند ملت بهاطر این ننگ ازشان تشکر کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حالا شما اسمش را هرچه میخواهی بگذار، ایران چاره ای غیر از این نداشت و این تصمیم را شاید بتوان خیراندیشانه ترین و واقع بینانه ترین تصمیم بزرگ در دهه های اخیر نامید.
به نظر من اگر قرار به سرزنش است آنانکه ما را به این بمبست رساندند سزاوار آنند نه خدمت گزارانی که امروز عزم رهایی اقتصاد و وملت ایران از چنگال تحریمها کرده اند.
به امید حاکمیت این خردورزی در همه عرصه های داخلی و خارجی