ممنوعیت ورود پرچم شیر و خورشید به سالن مسابقات کشتی در لس آنجلس

ورزشگاه فروم در لس آنجلس در حالی آماده میزبانی مسابقات جام جهانی کشتی آزد جهان با شرکت تیم ملی ایران در همین پایان هفته می شود که مقامات فدراسیون کشتی آمریکا اعلام کرده اند از آوردن پرچم شیر و خورشید نشان ایران به سالن این مسابقات ممانعت می کنند.

«ریچ بندر RICH BENDER» رییس فدراسیون کشتی آمریکا در گفتگو با خبرگزاری ایرانشهر با اشاره به این که بر اساس قوانین فدراسیون جهانی کشتی، رویدادهای ورزشی نباید به محلی برای بیان انگیزه های سیاسی مبدل شود گفت: «از نظر فدراسیون جهانی کشتی دولت ایران در حال حاضر عضو سازمان ملل است و پرچم رسمی این دولت که مورد تایید سازمان ملل باشد می تواند در مسابقات مورد استفاده قرار گیرد.»

اشاره رییس فدراسیون کشتی آمریکا به چند ماده از اساسنامه فدراسیون جهانی کشتی است که مستقیما بر پرهیز از تبعیض های جنسیتی، مذهبی و سیاسی در مسابقات جهانی اشاره کرده و صراحتا از متولیان ورزش می خواهد تا اجازه سوء استفاده به دول جهان از ورزش در راستای منافع سیاسی خود را ندهند.

گفته های آقای بندر در حالی مطرح می شود که متمم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا آزادی بیان در زمینه های گوناگون را برای شهروندان این کشور تضمین کرده است و به ایشان اجازه می دهد تا آزادانه به بیان عقاید و نظرات خود بپردازند. برخی از چهره های فعال فرهنگی سیاسی جامعه ایرانیان آمریکا با اشاره به همین متمم معتقدند: «قوانینی که در ایالات متحده آمریکا اجرا می شوند نمی بایست با قانون اساسی آمریکا و متمم آن در تضاد باشند به همین دلیل می توان تصمیم فدراسیون کشتی آمریکا را در مراجع حقوقی به چالش کشید.»

دریا صفایی فعال حقوق بشر که برای شرکت در این مسابقه به لس آنجلس سفر کرده است در فیسبوک خود نوشت: "مقامات فدراسیون کشتی آمریکا اعلام کرده اند از آوردن پرچم شیر و خورشید نشان ایران به سالن مسابقات جام جهانى كشتى در لس آنجلس، كه از فردا آغاز ميشود، جلوگيرى می کنند. در دنياى دموكراتيك، به چه بهانه ميتوان مانع ورود پرچم به ورزشگاه شد؟ دوستان من، با پرچم ها برويد به ورزشگاه و در صورتيكه مانع ورود شما با پرچم شدند، بيرون از ورزشگاه به تحصن بنشينيد، اينگونه توجه رسانه ها به شما جلب ميشود و ميتوانيم از پرچم ملى خود دفاع كنيم."

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.