با چهره واقعی یک فعال حقوق بشر(ایرج مصداقی)آشنا شویم

این همه کینه و پرخاشگری مصداقی علیه توکلی برای چیست؟
برای خواننده بی خبر، این پرسش ساده طرح می شود این همه کینه و پرخاشگری ایرج مصداقی علیه کیانوش توکلی برای چیست ؟ پس بشنوید ....مصداقی در همان سالهای اولیه تاسیس ایران گلوبال زمانی که با سازمان مجاهدین خلق کار می کرد، مقالاتشان را برایم ارسال می کرد و منهم بدون کم و کسر ؛ آن را در سایت منتشر می کردم (آرشیو مقالات موجود است) تا اینکه روزی پس از انتشار چندین مقاله ، شخص دیگری در نقد ایرج مصداقی مطلبی نوشت و منهم طبق ظوابط سایت آن را منتشر نمودم از آن پس دیگر از مصداقی خبری نشد.

در پی نقد بسیار کوتاهی از سخنان ایرج مصداقی در ایران گلوبال که در ان دقت شد که از کلمات محترمانه استفاده شود ؛ ایشان برعکس در نوشته طولانی خود که بیشتربه لجن نامه شباهت دارد؛ می نویسد: : «کیانوش توکلی در نوشته‌ای شریرانه........توکلی که در عوامفریبی و بی‌پرنسیبی هیچ مرزی را باقی نمی‌گذارد .... قصد من پاسخگویی به کیانوش توکلی نیست....هوچی‌گری‌ها توکلی.....علیه نیروهای سیاسی به جاسوسی پرداخته، مسلحانه علیه گروه‌های سیاسی به جنگ پرداختند، به تأیید اعدام‌ها و شکنجه‌ها و اعترافات تلویزیونی پرداختند و دستگیری اعضای گروه‌های سیاسی را جشن گرفتند و اعدام زندانیان سیاسی خوشنام دوران شاه را به خمینی تبریک گفتند...» 

برای خواننده بی خبر، این پرسش ساده طرح می شود این همه کینه و پرخاشگری ایرج مصداقی علیه کیانوش توکلی برای چیست ؟! پس بشنوید ....مصداقی در همان سالهای اولیه تاسیس ایران گلوبال زمانی که با سازمان مجاهدین خلق کار می کرد، مقالاتشان را برایم ارسال می کرد و منهم بدون کم و کسر ؛ آن را در سایت منتشر می کردم (آرشیو مقالات موجود است) تا اینکه روزی پس از انتشار چندین مقاله ، شخص دیگری در نقد ایرج مصداقی مطلبی نوشت و منهم طبق ظوابط سایت آن را منتشر نمودم از آن پس، دیگر از مصداقی خبری نشد. چند سال گذشت ، ایشان در یک مصاحبه با بی بی سی از ان مقاله ذکر و متوجه شدم که مصداقی از این نقد بسیار دلخورشده است........ دهسال از این ماجرا گذشت و ایشان را برای اولین بار در جلسه ای درشهر استهکلم سوئد دیدم ، از کنارش که رد شدم ، سلامی کردم ودستی برایش تکان دادم ولی اوبا سردی دستش را پائین اورد .برایم عجیب بود ، مجدا در وقت استراحت همراه با علیرضا اردبیلی بسراغش رفتیم از ش پرسیدم چته ؟ گفت «تو مقاله ای علیه من در سایت منتشر کردی ...» بهش گفتم  این که  چیزی نیست ؛من علیه خودم هم مقاله در سایت منتشر می کنم ...... افسوس خوردم که چگونه وقت عزیزم را برای اشخاصی که به زمین و زمان تهمت می زنند ولی تحمل یک نقد کوچلو را ندارند _ تلف کرده ام .

دومین موضوع اختلاف با مصداقی ... اتهام سنگینی است که ایشان علیه دوستم محسن درزی در کتاب کذایی اش وارد کرده است. ایرج مصداقی در این کتاب ادعا کرده است که محسن درزی « تیر خلاص زن »بون زده است . پیگیر ماجرا شدم ابتدا با محسن درزی صحبت کردم و او گفت هر گز با ایرج مصداقی هم بند نبوده است . دوستم کاوه جویا که با ایرج مصداقی رابطه دوستانه ای دارد ؛ ازش خواستم از مصداقی سئوال کند « آیا شما (ایرج مصداقی) شاهد تیر خلاص زدن محسن درزی بوده اید؟» مصداقی در پاسخ گفت نه شخصا ندیده است بلکه محسن درزی (متهم ) خودش به یک زندانی پیکاری گفته است!!! که تیر خلاص زن بوده است.(بعبارت دیگر یک  زندانی اکثریتی رفته پیش یک پیکاری اعتراف کرده است که تیر خلاص زن یوده است!)

محسن درزی به دادگاه شکایت برد ولی از انجا که سازمان مجاهدین خلق با قدرت مالی عظیم خود، پشت مصداقی ایستاده بود و از سوی دیگر، شش ماه از تاریخ چاپ کتاب گذشته بود و طبق قانون سوئد این پرونده زمانی که ایرج مصداقی مجددا بخواهد سخنی در این باره بزند ، به دادگاه کشیده خواهد شد . واقعیت این است بخش بزرگی از اتهامات ایرج مصداقی علیه زندانیان سیاسی دگر اندیش بوده، واهداف سیاسی داشته است وگرنه آدم باید مغز خر خورده باشد که چنین اتهام سخیفی را بخواهد اثبات کند مگر اینکه ایرج مصداقی خوددر صف جوخه تیرباران زندانیان سیاسی ایستاده باشد که بخواهد بعنوان شاهد نظر دهد. اری دوستان ماجرا چنین بود و این است چهره واقعی یک فعال حقوق بشر....

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از ایرج مصداقی خشمگین یا متنفرنباشیم ... این راهیست که انتخاب کرده " جلیقهِ انفجاری " ... بایست کمکش کنیم که خنثا شود ، اگر نتوانستیم احساسِ گناه نکنیم !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا مهدی وزارت اظلاعات که نمی آید اعتراف کند به زندانیان زن تجاوز می کرده است. بلکه سازمان مجاهدین دهها کتاب خاطرات به قلم زنان مجاهد از بند رسته منتشر کرده که به تفصیل و با فاکتهای مشخص از جمله شرح زندانی به نام مسکونی تجاوز پاسداران و بازجوها به زنان مجاهد را شرح داده اند. من خودم وقتی در سازمان مجاهدین مترجم عربی بودم سه کتاب از این کتابهای خاطرات زنان مجاهد زندانی سابق در زندانهای رژیم آخوندی را به عربی ترجمه کرده ام که در آنها حتی نویسنده تجاوز به خودش توسط پاسداران زندان را شرح داده است. هرچند رحمان یعنی عباس داوری این قسمتها را برای ترجمۀ عربی مناسب ندانست و حذف کرد ولی در متن اصلی فارسی این کتابها که در سایت مجاهدین در لینگ انتشارات هست و می توانید دانلود کنید این تجاوزات به زنان زندانی به قلم خود این زنان به تفصیل شرح داده شده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حضرت رها صبا این میزان که مصداقی علیه رژیم جنایتکار آخوندی کار کرده و جنایاتش را بویژه در زندانها افشا کرده و با زحمات شبانه روزی دهها کتاب و فیلم و مقاله علیه رژیم نوشته یک صدمش را توی مدعی مبارزه با رژیم نکردی که هیچ اربابت رجوی هم با همۀ ادعایش نکرده بلکه رجوی و دستگاه فرقه ای اش با سیاستها و عملکردهای ضد ملی و غلطش بهترین و بیشترین خدمت را به این رژیم و بقایش اینهمه مدت کرده است. حسین نژاد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محسن خان درزی ،خیلی واضح کامنت بالا به اطلاع شما رسانده است که هنوز باب شکایت قانونی از مصداقی برای شما باز است ،چنانچه او در مورد شما دروغی گفته، به جای زنجموره به قانون شکایت برید و حق خود بستانید یا اینکه نه سرفه در این است که قضیه را همینجا درز!! بگیرید که رسمتان همچون اسمتان شود .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"در اینکه مصداقی با ........ کار میکند و با اهدافِ خاصی هم به خارج ارسال شده است شکی نیست " و نیز در در مورد شرافت! و صداقت !و وجدان انسانی! شما البته که جای شک و تردیدی نیست .
....... تا هر دو دروغ گفته باشیم !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
راستی تا جایی که بیاد میآورم جناب مصداقی در نشر ابتدایی خود ادعای خود را در نشر دوم تکرار نکرده است. تصور میشود که ایشان خوب میدانند که در دادگاه این ادعا باخت بزرگی را میتواند نسیب ایشان کند.

راستی کسی میداند که محل اقامت این آقا کجا است زیراکه لازمۀ آغاز یک پرونده بر علیه ایشان جهت راحت کردن کار مسژلان قضایی، میتواند اهمیت پیدا کند.
با این ادعا که "محسن درزی تیر خلاصزن بوده" جناب مصداقی پرونده را کلّه معلق چنان باخته است که شاهدانش هم بدرد 7 پشت هم نخواهند خورد.

تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مصداقی نوشته : « تردیدی نیست که نه من و نه هیچ‌یک از زندانیان سیاسی مقاوم نمی‌توانستیم نحوه‌ی شلیک گلوله از سوی محسن درزی را به چشم‌ ببینیم چرا که اساساً‌ در جوخه‌ی اعدام شرکت نداشتیم. اما زندان جایی نبود که رفتن به جوخه ‌اعدام و انجام اموری از این دست و «افتخار» کردن به آن، دور از چشم زندانیان بماند و در کل بند نپیچد و فرد انگشت‌نما نشود.»http://irajmesdaghi.com/maghaleh-580.html
یعنی همانطور که قبلا گفته «شنیده»!
و شکی هم در« شنیده» ی خود ندارد! چرا؟ چگونه می توان بر اساس شنیده به یکی اتهام «جنایی» زد؟ و اصرار بر درستی کار خود نمود؟« شنیدن از دیگران» در مورد هیچ جنایتی نمی تواند «مدرک و سند و دلیل» در دادگاه و افکار عمومی به حساب آید.
کسی که اصرار دارد شنیده را دلیل مجرم بودن فرد به افکار عمومی نشان دهد «خود فریبی و دیگر فریبی» میکند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" او مدعی‌است رادیو‌های محلی در مالمو دائم علیه او تبلیغ می‌کردند و افراد به خانه‌ی او حمله کرده‌اند. از او سؤال می‌کنم شکایت از من دیر شده بود و یا مجاهدین پشت کار من بودند چرا علیه آنان که خطایشان به روز بود و کسی پشت‌شان نبود و دم دست بودند شکایت نکردی؟"
در پس پردۀ رادیوی انجمن ایران و سوئد نیرویی مانع این کار شده بود. رادیوی دیگر که خود را رادیو آریامیهر از طرف نیروهایی اجرا میشد که بید و پینه ای نداشتند که به عنوان خسارت از آنها طلب شود
راستی این جناب مصداقی که در کتابهایش تصوری از یک مهرۀ مهم سازمانی بدست میدهد چگونه به آزادی رسیده در صورتی که رفیق 16 سالۀ مجاهد من اعدام شد؟!
بعنوان یک خانوادۀ مجاهد که حداقل 5 نفر از نزدیکانشان را اعدام کرده اند و رتبۀ حداقل دونفر از ایشان رتبۀ پایینتری از شما داشتند، اعدام شدند. چرا حکومت اسلامی یک مجاهد از کالیبر شما را اعدام نکرد؟!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن درزی حتما اطلاع دارید که آقای مصداقی دوباره همان اتهامات را که قبلا مطرح کرده بود دوباره مطرح کرده است.
حالا باید دید که آیا شما علیه او شکایت می کنید یا نه.
آدرس مقاله ایرج مصداقی:
http://irajmesdaghi.com/maghaleh-580.html

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 


جناب rahasaba در زبان تورکی چنین گویشی است "حرف بزن که آبرویت برود"
من معتقد نیستم که آبروریزی زیادی شده ولی نظر شما بسیار تاسف آور است که شما نوشته جناب درزی منبع اصلی را رها کرده اید و نویسندۀ مقاله را مورد هجوم قرار دادید. لطف کنید در زیر مطالعه کنید:
"من با گرفتنِ وکیل علیهِ نوشتهِ ایرجِ مصداقی به مراکزِ مربوطه اعلامِ جرم کردم ( مدارک رو دارم ) به من نوشتند که چون کتابِ ایشون بیش از شش ماه است که نوشته شده ، شما ( یعنی‌ من ) حقِ اعتراضم در آن مرکزِ حقوقِ شهروند سپری شده است . و اگر میخواهم پیگیری کنم میبایست به دادگاهِ عمومی مراجعه کنم . من پول نداشتم و ایرجِ مصداقی در آن زمان از امکاناتِ مالی‌ و ساپورتِ حقوقیِ بهترین وکلایِ مجاهدینِ خلقِ ایران بهره می‌برد. در نتیجه من یک بازندهِ بی‌ آبرو بودم"
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کاوه جویا عزیز و گرامی1_ اینکه همواره سعی کرده و می کنی ، نقش مثبت و سازنده ای بین من وایرج مصداقی بازی کنی؛ ازت جدا سپاس گزارم .منهم سعی میکنم موضوع اختلاف را بیش ازاندازه کش ندهم و این دقیقا به طرف مقابل بستگی دارد .2_ احتیاج به اثبات ندارد که یکی از اهداف استراتژیک وزرات اطلاعات رزیم ، به جان هم انداختن مخالفین هست و خاطرات زندان ودیگر نوشته های مصداقی دقیقا وسیله ای شد برای به جان هم انداختن مخالفین با هم (نگاه کنید به مقاله ایشان علیه فرخ نگهدار و طرح یک موضوع کشکی تاریخی که همه را به جان هم انداخته است). درحالی مردم در مانده ایران در شرایط فلاکت باراقتصادی یکی در تبریز و دیگری در اهواز خودرا به آتش می کشد . علیرغم اختناق ، موج حق طلبانه ای را در محیط کار و زندگی به راه افتاده است .ایرج مصداقی اما ،پوزیسیون ساده لوح رابه دنبال نخود سیاه می فرستد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در اینکه مصداقی با ........ کار میکند و با اهدافِ خاصی هم به خارج ارسال شده است شکی نیست و نبوده و شخصا بعنوانِ یک زندانی سیاسی سابق وی را حتی همانزمانی که وی ادعای هواداری مجاهدین را هم داشت مشکوک میدانستم و تا جایی که من میدانم بسیاری دیگر هم چنین به وی نگاه میکردند (برای همین هم هرگز با وی دوست نبوده و هرگز هم بعنوانِ یک زندانی سیاسی و بعنوانِ شاهد برای شکنجه های اعمال شده در زندانهای نظام ولایت فقیه میتوانستم اگر بدرستی هدفِ وی افشاگری بر علیه ی نظام ولایت فقیه بود همکاری با وی میداشتم هرگز چنین نکردم)،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من فکر میکنم که جناب درزی یک موردی را هنوز یاد نگرفته اند و آن اینکه که در برابر بدنیتها و بدعملها هنوز با خوش نیتی رفتار میکنند. چون در این سایت میشود (حداقل در ظاهر) به شکل ناشناس پیغامی نوشت من به خاطر مدیونیتی که به زندانیان و شکنجه شدگان (از جمله جناب درزی که اغوشس کرده دل به دلش میچسبانم که یک ثانیه از دردهای تحمل شده اش لمس کنم) از دست رفتگان در کرده های صادقانه شان میخواهم یک مورد را مشخصأ آشکار کنم. آن رادیوی که ایشان در اینجا مطرح میکنند متعلق به انجمن ایران و سوئد در شهر مالمو بوده. از دور شاهد بودیم که جناب درزی سالها در شکل گیری و بقای آن انجمن فعالیتهای بسیار صادقانه ای انجام داده بود. آن انجمن چنان همیار خود را برای جلب نیروهای خاصی فروخت که باور کردنی نبود. در رادیو اعلام کرده بودند که گویا افرادی (اکثریتی های بظاهر دوست جناب درزی) ظاهرأ خواستار مطرح کردن آن در رادیو بودند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من، اصلن کاری به این ندارم که چگونه ایرج مصداقی از زیر و روی تختخواب بازجو ها هم با اطلاع است و بهیج وجه تمایلی ندارم در این دعواهای چندش آور سیاسی دخالت کنم. اینجانب از نگاه یک زن به افشاگری ها شما در مورد زنی که ادعا می کنید از بازجو خود حامله شده است.....پرسشی دارم : اگر برعکس بود ، بازجو زن و زندانی مرد که بازجویش را حامله می کرد....ایا بازهم دست به افشاگری انقلابی می زدید؟ طبیعتا شما مردها ، هر غلطی می کنید، خوب مرد هستید ولی زن اگر بدون ازدواج اسلامی با کسی سکس کند و بدتر ازآن حامله شده باشد... و اگر خواهر تان بود ...اوه اوه ...قیصر می شوید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محسن جان منهم برایت گریه کردم ...تف و ننگ ابدی بر آن سازمان های حقوق بشری که به این موجود انسان نما....، لوح حقوق بشری دادند. ای آدم ها ...ای انسان های شریف ...ای کسانی که محسن درزی را می شناسید ولی ساکت نشسته اید از این هفت خط و خالی بند نترسید ... دیگر چه مانده است .... ای مهرداد درویش پور ساکت ننشین ، مصداقی علیه تو هم نوشت... چرا حرفی نمی زنید...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من محسنِ درزی هستم ... ایرجِ مصداقی در کتابشان که یادم نیست ، من رو تواب و تیر خلاص زن در زندانِ جمهوریِ اسلامی مطرح کردند . این عنوانِ کثیف من و خانواده‌ام را تا حدِ وحشتناکی آزار دادند . من قبلتر از این نوشتهِ ایشون بسیار رمانتیک بودم ( دوستانم میدانند ) بعد‌ها فهمیدم که در سیاسأت برای پیشبردِ " خط مش " این شیوه‌ها متداول و " اخلاقی‌ " هست . آقای مصداقی رویِ خطِ رادیویِ شهرِ ما در سوئد آمد . یک جلسه در یک نشستِ " انقلابیون و رادیکال‌ها " داشت و هر چه دل تنگش خواست گفت ... چند سال از رادیوِ شهرمان نامِ من رو به نامِ تواب و تیر خلاص زن هر هفته جریاناتِ انقلابی‌ به نقل از ایشون می‌‌بردند . من گریه می‌کردم . همسرم و فرزندانم مریض و افسرده بودند . از رادیو آدرسِ منزلِ من داده میشد که به خانهِ من حمله کنند به عنوانِ یک جانی ... من با گرفتنِ وکیل علیهِ نوشتهِ ایرجِ مصداقی به مراکزِ مربوطه اعلام
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گویا سخن اینه که«از آقای مصداقی شنیدم این است که آقای درزی خود به زندانیان گفته که در این کار مشارکت داشته است. کاوه جویا»
«زندانیان»واژه ی جمع است. نوع مشارکت چه بود؟ از چه کسانی شنیده؟ کیها بودند؟ شاهد و شاهدان کجا هستند؟ و...یعنی سخنی ست «شایعه»! و منتشر کننده مصداقی و دیگران. محسن درزی خاطره ی خود را نوشته است. و ربطی به شایعه ایکه مصداقی پخش کرده ندارد.
همین مورد نشان میدهد که اساس کار مصداقی برشایعات است . و هیچ مسئولیتی در قبال عنوان کردن یک موضوع احساس نمیکند.
مصداقی کسی ست که موضوعاتی را که جلو چشم همه قرار دارند با غرض ورزی و تعصب و فحاشی و وارونه سازی منعکس میکند حالا چه رسد به موضوعات دهه ها پیش. از جمله همین موضوع کیانوش توکلی. یا موضوع «فرخ نگهدار و سازمانش».
اینها همان فرهنگ سیاسی یی ست که چنین کسانی با آن بزرگ شده و نتوانسته اند خود را از آن برهانند.
تصویر کاوه جویا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش گرامی، از دید من شما و آقای ایرج مصداقی هر دو از کنشگران پرکار اپوزیسیون هستید و دریغ است که نیروی چنین کسانی صرف مجادلات شخصی با یکدیگر شود. برخورد دیدگاه ها می تواند در فضایی دوستانه نیز انجام گیرد. ضمناً خوب است روشن شود که این نقل قول از آقای مصداقی که: " مصداقی در پاسخ گفت نه شخصا ندیده است بلکه محسن درزی (متهم ) خودش به یک زندانی پیکاری گفته است!!! که تیر خلاص زن بوده است" آن چیزی نیست که من از ایشان شنیدم. مضمون آنچه که من از آقای مصداقی شنیدم این است که آقای درزی خود به زندانیان گفته که در این کار مشارکت داشته است. "یک زندانی پیکاری" را من از ایشان نشنیدم. امیدوارم این گفتگوها به رفع دلخوری ها و همراهی در راه رهایی ایرانیان از چنگ رژیم ننگین جمهوری اسلامی بینجامد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای ایرج مصداقی زمانی که ظاهرا مجاهد بود به بسیاری از شخصیت های اپوزیسیون و زندانیان سابق اتهاماتی نا جوان مردانه ای را وارد کرده است که محسن درزی یک نمونه کوچک ان است . او به زن هنرمندی اتهام زد که در زمان زندانی بودن از باز جو خود حامله شده است . یعنی فقط دستگاه جهنمی وزرات اطلاعات است که چنین اتهاماتی را علیه زندانیانی سابق پخش می کند . اکنون شبکه اطلاعاتی درست کرده و برخی افراد ساده لوح جدا شدگان از مجاهدین را جذب این شبکه خبر چینی کرده است. مرد هزار چهره و سیروس نهاوندی را بخاطر بسپارید