ادامه اعتراضات مهاباد و برخور نظامی با تجمع کنندگان+ ویدئو

تجمعی در مقابل هتل "تارا" در اعتراض به مرگ فریناز خسروانی
بعد از ظهر امروز، پنج‌شنبه هفدهم اردیبهشت‌ماه، شهروندان مهابادی با تجمعی اعتراضی در مقابل هتل "تارا" حضور یافته و خواستار محاکمه عاملین مرگ فریناز خسروانی شدند.

 

طبق گزارش‌هایی که در برخی از رسانه‌ها منتشر شده بود، روز دوشنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه دختری در شهر مهاباد با نام «فریناز خسروانی» که در هتل «تارا»ی این شهر مشغول به کار بوده، برای اینکه مورد تعرض قرار نگیرد خود را از طبقه چهارم هتل به پایین پرتاب کرده و جانش را از دست داده است.

پس از انتشار این اخبار مردم عصر امروز در اعتراض دست به تظاهرات مسالمت آمیز زده که این تجمع شهروندان مهابادی با دخالت نیروهای گارد ویژه و نیروی انتظامی به خشونت کشیده شد و این نیروها با اسلحه ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور اقدام به پراکنده کردن معترضان کردند.

یکی از معترضان در این تجمع به خبرنگار کُردپا اعلام کرد: در این تجمع، تعدادی از معترضان به دلیل برخوردهای نیروهای نظامی مصدوم گردیدند.
براساس گزارشی ها، تعداد زخمي ها از پنجاه نفر بيشتر است كه برخي از آنها به بيمارستان خميني منتقل شده اند و همچنین بيش از ده ها نفر هم توسط نيروهای ويژه بازداشت شده اند.
كل نيروهاي انتظامي و امنيتي و حتي نيروهای سپاه پاسداران به حالت آماده باش كامل در آمده اند.

 

 

 

  

 

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
«جبهه ی ضد راسیسم»، اعم از «ضد راسیسم فارسی و غیر فارسی»، «عملا» وجود دارد و با «سیاست یکسان سازی» میرزمد.
در استعمال دقیق اصطلاحات لازم است دقت شود. «جبهه ی ضد فارسی» سخن پوج و نادرستی ست. «مردم فارسی زبان» ربطی به راسیسم فارسی ندارند. در «جبهه ی ضد راسیسم» ، فارسی زبانهای «مخالف ناسیونالیسم و راسیسم فارسی» عملا وجود دارند و کار خود را چه در رسانه ها و چه در سطح جامعه پیش می برند. روشنگران ضد راسیسم فارسی زبان خود پیشگام این مبارزه اند. راسیسم و مادرش ناسیونالیسم کور چه از طرف غیرفارسی زبان و چه فارسی زبان نقد شده و خواهد شد. جامعه ی ایران به «ناسیونالیسم فارسی و غیر فارسی» نیازی ندارد. راه دموکراسی در ایران با رد ناسیونالیسم کوبیده میشود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همه ایرانیان خود را در خشم مردم دلاور مهاباد شریک می دانند و همه ایرانیان به دلاوری مردم این شهر افتخار می کنند. بعضی ها مانند آقای ایلیار اینجا هم حساب قومیتی و نژادی باز می کنند و می خواهند از این مسئله انسانی هم برای خود دکان باز کنند و اتحادیه قومی علیه فارس ها تشکیل دهند. نمی خواهند درک کنند که جنایت رژیم در مهاباد جنایت علیه ملت ایران است و همه ایرانی ها با مردم مهاباد در یک صف هستند. یعنی چه که اینجا هم می خواهید آذربایجان را از بقیه ایران جدا کنید و جبهه ضد فارسی برپا کنید؟ ما ایرانی ها همه یک ملت هستیم و همه فریناز خسروانی هستیم و همراه مهابادی های دلیر.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ازنظر من ضروری ست « فعالان آذربایجانی حامی حقوق بشر» شرایط موجود در مهاباد را که بخاطر حادثه ی «فریناز خسروانی» پدید آمده بررسی کنند و ببینند آیا می توانند به طریقی حمایت خود را برای احقاق حقوق خانواده ی این قربانی ستم
و تجاوز و دیکتاتوری نشان دهند یا نه. فعالان آذربایجان لازم است درمواقع ضروری همسبتگی خود را با مردم ستمدیده ی کرد نشان دهند. این قدمها در ادامه می تواند به حمایت متقابل تبدیل شود و دیوار دوری در مبارزه ی مشترک بین کرد و آذربایجان فرومی ریزد. ازنظرمن بهتر است آذربایجان مثل همیشه دراین کارها پیش قدم شود. آذربایجان باید نشان دهد نه تنها حقوق خود را می خواهد بلکه از حقوق ضایع شده ی مردم کرد نیز دفاع میکند. درواقعیت این حقوقها یکی هستند . حقوق انسان. رفع تبعیض .
آذربایجان درمواقع لازم و ممکن باید نشان دهد از حقوق ستمدیدگان درهمه ی نقاط ایران، بدون توجه به ملیت دفاع میکند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این جاست که جای تفاهم بین ملتهای مختلف در ایران خالی است. آذربایجانی ها تمامی اعتراضات خود را در ده سال اخیر بدون پشتیبانی از طرف سایر ملت ها دیده اند . این جاست که روشنفکران و نخبگان همه ملتها در این باره فکری بکنند و راه چاره ای پیدا کنند. آذربایجانی ها همیشه به ملت کرد با دیده دوستی و همسایگی نگرسته اند و لی متاسفانه کرد ها هنوز در هوای دیگر هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لحظه حضور نیروهای امنیتی در مهاباد.
https://youtu.be/EEuwbpRI7mg

لحظه حضور نیروهای امنیتی در مهاباد + آتش زدن هتل تارا، خیزش مردمی درجواب جنایت علیه فرناز خسروانی
http://www.archiverosa.blogspot.com/2015/05/blog-post_8.html
تصویر بهنام چنگائی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مقاومت، در برابر خشونت عریان رژیم بسیار برجسته و حیاتی است. امیدوارم علاوه بر دامنه یابی آن به دیگر مناطق کردستان و همچنین سراسر کشور، همزمان سازماندهی پوشیده و مخفی هم در محله ها بیابد و به تبع آن پشتوانه ی آتی داشته باشد؛ تا تداوم مقاومت مردمی را تا خیزش بزرگ اجتماعی زنده نگهدارد!