پان‌آذری‌های ایران چه کسانی هستند؟

زبان اقوام صحرانشین گرچه فاقد هر گونه مفاهیم شهری بود، اما این اقوام بسیار حساب شده عمل کردند. گرچه از شرق به غرب آمدند، ولی تعمداً از روی نیشابور و سمنان و شهرهای شرقی ایران پریدند و آنها را تُرک‌زبان نکردند، تا امروز جریان‌های اصیل مثل پان‌آذری را با تناقض مواجه کنند. کلاً این اقوام از هما اول پان‌تُرک بودند و سیاست‌های چندلایه و پیچیده آنها را قرنها بعد اینتلجنت سرویس به کار بست تا زبان فرانسه را به حاشیه ببرد و انگلیسی زبان اول ارتباطی جهانیان بشود. کنگره بیست و یکم در بند بیست و یک ...

طی صد سال گذشته تحقیقات گسترده و بی‌طرفانه‌ و صد البته علمی بحمدالله ثابت کرده که در ایران تُرک نداریم. میلیون‌ها ایرانی هم که تُرکی صحبت می‌کنند، در اصل آذری‌هائی هستند که تُرک‌زبان شده‌اند. بنای این نوشته مناقشه در این بحث صدرصد علمی نیست. بررسی حواشی این مدعای علمی است که متاسفانه کمتر و بلکه اصلاً به آن پرداخته نمی‌شود.

وقتی گفته می‌شود در ایران تُرک نداریم، به طریق اولی صحبت از معضل و خطر پان‌تُرکیسم به همان اندازه اعتبار دارد که از خطر پان‌ژاپنی‌ها و یا پان‌مغول‌های ایران سخن به میان آید. اما وقتی با دلایل علمی ثابت شده که ایران میلیون‌ها شهروند آذری دارد، حتماً کسانی از میان این جمعیت انبوه تمایلات پان‌آذری خواهند داشت. تا کنون صدها مقاله با مضمون پان‌تُرک‌های ایران چه کسانی هستند به زیور طبع آراسته شده است. اما دریغ از یک مقاله که در آن دست‌کم ویژگی‌ها و خصلت‌های اصلی و منحصرد به فرد پان‌آذری‌های ایران مورد بررسی قرار گیرد. جریانی که بسیار فعال است و دهها نشریه و سایت و بودجه‌های مناسب تبلیغاتی در اختیار دارد. در این یادداشت سعی خواهد شد مشخصات و ویژگی‌های اصلی یک پان‌آذری اصیل که در کنگره‌های این جریان به تصویب می‌رسد، اجمالاً معرفی شود.

شایان ذکر است که کنگره پان‌آذری‌ها همه ساله در بیست و یک آذر برگزار می‌شود و در آن بیست و یک هسته اصلی پان‌آذری از بیست و یک شهر آذربایجان شرکت می‌کنند. هر هسته بیست و یک عضو دارد و بر سینه هر کدام از اعضاء هم بیست و یک نشان طلائی "آذرآبادگان" نصب است. قطعنامه‌های پایانی نیز همواره بیست و یک بند دارند و بیست و یک عضو شورای مرکزی پان‌آذری نیز در جریان همین کنگره‌ها برای مدت یک سال تعیین می‌شوند. بیست و یک در مکتب پان‌آذری عدد مقدسی است. اصول و تمامیت تفکر پان‌آذری مبتنی بر بیست و یک مصوبه‌ اصلی همین کنگره‌هاست و هر پان‌آذری همواره باید آنها را رعایت کند.

 

1-     پان‌آذری مدافع سرسخت منافع ملی و تمامیت ارضی و زبان رسمی فارسی در ایران است. پان‌آذری همه ایران را متحد و یکپارچه می‌داند و از علم کردن زبان‌ها و فرهنگ‌های محلی در مقابل زبان و فرهنگ رسمی سخت بی‌زار است و آن را عامل تجزیه کشور می‌پندارد. با همه این کلی‌نگری‌ها، پان‌آذری از همه ایران عضو نمی‌پذیرد، نگاه ملی اما زادگاه محلی دارد. به لحاظ شناسنامه‌ای پان‌آذری حتماً و قطعاً باید متولد یکی از استان‌ها و شهرهای تُرک‌نیشن ایران باشد. ترجیحاً اگر متولد تبریز باشد اصیل‌تر محسوب می‌شود. حوزه فعالیت پان‌آذری ایجاب می‌کند که اجداد او هم از طرف مادری و هم از طرف پدری به شکل کاملاً طباطبائی تُرک‌زبان باشند.

2-     پان‌آذری مهمترین تئوری تاریخ بشریت را متعلق به فیلسوف بزرگ ایران سید احمد کسروی می‌داند. کسروی کشف کرد که آذربایجانی‌ها قبلاً نمی‌دانستند تُرکی چیست و به زبان باستانی و ایرانی آذری صحبت می‌کردند. مطابق این تئوری با هجوم و حاکمیت اقوام صحرانشین تُرک، آذری با سرعتی بی‌پایان قربانی زبان وارداتی و غیرایرانی تُرکی شد. در حال حاضر آذرآبادگان محبوبترین کلمه برای پان‌آذری‌هاست که ریشه در این تئوری دارد و یادآور دوران باستان آذربایجان است.

3-     علیرغم قطعی و علمی بودن تئوری آذری شادروان کسروی، متاسفانه این تئوری در عمل به پدیده‌ای منحصر به فرد در کل تاریخ بشریت منجر شد. همه جهان متمدن در اعصار گذشته مورد هجوم اقوام صحرانشین بودند. اما در همه این موارد بعد از مدتی صحرانشینان مهاجم مغلوب فرهنگ و زبان برتر میزبان می‌شدند. مطابق این تئوری آذربایجان تافته جدابافته‌ای است که در آنجا از زمین به  آسمان باریده است. پاسخ به شبهات ناشی از این نظریه موضوع اصلی کنگره بیست و یکم پان‌آذری‌ها قرار گرفت. برای پرهیز از اطاله کلام، شبهات دشمن و مصوبات کنگره بیست و یکم در پانویس شماره یک به طور خلاصه ذکر شده است. [1]

4-     سیاست خارجی پان‌آذری مبتنی بر تنش‌زدائی و احترام به همه همسایه‌های ایران است. مشروط بر اینکه همسایه هم از اصالت برخوردار باشند. متاسفانه بعضی از همسایه‌های ایران مانند کشورهای عربی از جمله امارات یک وجبی و جمهوری آذربایجان چند وجبی و ترکیه ویژگی‌های یک کشور اصیل را ندارند و از فرهنگ ایرانشهری بی‌بهره مانده‌اند. نظر به تنوع همسایه‌های غیراصیل، پان‌آذری‌ها در این بخش با برادر بزرگتر یعنی پان‌ایرانیست‌ها تقسیم کار کرده‌اند. عرب‌ها را کُلّهم به پان‌ایرانیست‌ها که بزرگترین عرب‌شناس‌های جهان هستند، واگذار کرده و از مصوبات آنها تبعیت می‌کنند. اما خود به طور ویژه روی جمهوری آذربایجان و ترکیه متمرکز شده‌اند.

5-     علاقه پان‌آذری به جمهوری آذربایجان طوری است که چندین نام روی این کشور شناخته شده در عرصه بین‌المللی گذاشته است. اغلب با عنوان جمهوری جعلی آذربایجان از آن یاد می‌کنند. اما وقتی صحبت از آذربایجان ایران هم در میان باشد، ترجیح می‌دهند که به آن اران بگویند. پان‌آذری وقتی احساساتی می‌شود نام جمهوری آذربایجان را به شیوه‌ای صمیمانه و متمدنانه تحبیب می‌کند و به آن جمهوری باکو می‌گوید. علائق پان‌آذری فقط محدود به نامگذاری نیست. خواستار عودت جمهوری باکو به مام میهن هم هست. معتقد است که زمان معاهده ترکمانچای به پایان رسیده و اساساً استقلال این کشور جعلی بی‌معنی است.

6-     سوگلی پان‌آذری در میان همسایه‌های ایران ارمنستان است. وقتی صحبت از ارمنی و ارمنستان می‌شود، گُل از گُل پان‌آذری می‌شکفد.  همه چیز این کشور را به شکل فرهنگ می‌بیند. البته پان‌آذری یک ابهام استراتژیک در ارتباط دیپلماتیک با این کشور باستانی دارد که امیدوار است در آینده دانشمندان و متفکران و فلاسفه پان‌آذری راه‌حلی مرضی‌الطرفین برای آن بیابند. موضوع سرزمین‌های اشغالی آذربایجان توسط ارمنستان است. روزی که قرار است جمهوری باکو به مام میهن عودت شود، کمیته مرکزی پان‌آذری هنوز برای یک سؤال مهم و استراتژیک پاسخی قطعی نیافته است. آیا در چنین موقعیتی مناطق اشغالی جمهوری باکو از جمله قره‌باغ اشغالی هم باید عودت شوند؟ اگر دل نازک ارمنستان از این گستاخی رنجید چه باید کرد؟ آیا سرزمین‌های اشغالی باید مشمول عفو ملوکانه بشوند؟ این موضوع بزرگترین چالش دیپلماتیک پان‌آذری‌ها با سوگلی آنهاست که در تمام کنگره‌های پان‌آدزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. آخرین راه‌حلی که سیاستمداران و فیلسوفان بزرگ پان‌آذری به کمیته مرکزی این تشکل ارائه کرده‌اند، حاکی از آن است که باید در آینده کلاً بی‌خیال عودت جمهوری آذربایجان بشوند و سری را که درد نمی‌کند بی‌جهت دستمال نبندند. چون در هر حال عودت این جمهوری جعلی منجر به رنجش کشور باستانی و اصیل ارمنستان خواهد شد.

7-     پان‌آذری به آرامش و متانت شهره است و هرگز نباید از کوره به در رود. تنها در یک مورد اجازه دارد که دهان خود را با لحن عصبی و امنیتی باز کند. و آن زمانی است که صحبت از جعل جمهوری است. منتقدان سؤال می‌کنند چرا فقط جمهوری آذربایجان را کشور جعلی می‌دانید؟ چرا ارمنستان و یا حتی گرجستان را جعلی نمی‌دانید؟ مگر همان سرزمین‌ها طبق همان معاهدات ترکمانچای و گلستان از ممالک محروسه ایران و امپراتوری قاجار جدا نشدند؟ چرا خواهان عودت آن کشورها نیستید؟ پان‌آذری این سؤالات را شُبهات پان‌تُرک‌ها می‌داند و بلافاصله فریاد می‌زند که بگیرید این پان‌تُرک بی‌وطن را....

8-     عشق پان‌آذری به ترکیه عارفانه و ویرانگر است. اسم ترکیه که به میان می‌آید پان‌آذری از خود بی‌خود می‌شود. حتی یادش می‌رود که قرار بود آدمی سکولار و غیرمذهبی انگاشته شود. چون خانم تانسو چیللر نخست وزیر اسبق جمهوری ترکیه را هم به شکل سلطان سلیم عثمانی می‌بیند. به طریق اولی برای پان‌آذری امیر اسدالله علم و امیر عباس هویدا و علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل هم هیچ فرقی با هم ندارند. همه آنها کارگزاران دم و دستگاه شاه عباس کبیر هستند که باید انتقام شاه اسماعیل صفوی را در چالدران از وارثان فعلی سلطان عثمانی بگیرند و آنها را به خاک سیاه بنشانند. برای پان‌آذری بسیار مهم است که یک آذری اصیل همواره بداند ترکیه همان عثمانی و ایران همان صفوی است و کوچکترین غفلت موجب خواهد شد که ترکیه در اولین فرصت تبریز شیعه‌مذهب را قتل‌عام کند.

9-     رابطه عاشقانه پان‌آذری و ترکیه یکی داستانست پرآب و چشم و بیان آن متنوی هفتاد من کاغذ لازم دارد. وقتی صحبت از ترکیه به میان می‌آید، ممکن است پان‌آذری سکولار به یک بچه‌هیئتی دوآتشه تبدیل شده و آذربایجانی اصیل را کسی بداند که هفت پشت او ضرورتاً باید شیعه‌مذهب باشد. اخیراً پان‌آذری‌ها کشف کرده‌اند که شاعر نامدار تُرک مولانا محمد فضولی غیرآذربایجانی و ایران‌ستیز بوده است. می‌گویند پان‌تُرک‌ها او را آذربایجانی جلوه داده‌اند. چون فضولی سنی‌مذهب بود و بدتر از آن از صفویه نفرت داشت و مدح سلطان سلیمان قانونی را هم گفته بود. کلاً صحبت از سکولاریسم و لائیسم و هگل و دموکراسی و حقوق بشر منوط به شرایطی است که پای ترکیه و عثمانی در میان نباشد. در غیر اینصورت این بحثهای فلسفی نوعی قرتی‌بازی خواهد بود که ممکن است تمامیت مام میهن را با خطر مواجه کند.

10-حقوق بشر سرلوحه فعالیت‌های پان‌آذری است. علاقه بشردوستانه فراوانی به یادآوری کشتار  ارامنه به دست عثمانی‌ها دارد. هر کس کوچکترین تردیدی در نسل‌کشی ارامنه بکند، پان‌آذری سخت برمی‌آشوبد. حتی سؤال‌های دیگر را هم انحرافی می‌داند. مثلاً اگر کسی  صحبت از فاجعه جیلولوق در آذربایجان بکند که دسته‌جات مسلح مسیحی و از جمله داشناکهای ارمنی مسبب اصلی آن بودند، باز پای عثمانی را به میان می‌کشد که قصد کشتار شیعیان را داشتند. در چنین مواقعی پان‌آذری بدش هم نمی‌آید که نقش طوایف کُرد را در این میان پررنگتر ببیند و دسته‌جات مسلح ارمنی را کُلّهم تطهیر کند.

11-پان‌آذری در ایران همه فعالان کُرد را تجزیه‌طلب و خائن می‌داند. به آنها مشکوک است و سعی وافر دارد که پشت هر نوع فعالیت مدنی و قانونی مثل چاپ یک کتاب به زبان کُردی در سقز، توطئه بزرگ خائنان را کشف کند. اما همین پان‌آذری در ترکیه سخت دلبسته مبارزات مردم کُرد با میراث نژادپرستانه تُرکهاست و خواهان رسمیت کامل زبان کُردی در آن کشور است. البته به استقلال کُردها در ترکیه علاقه ندارد، چون برادر بزرگتر یعنی جریان پان‌ایرانیست مصوب کرده که هر جا کُرد هست آنجا ایران است. فعلاً  شرایطی مهیا نیست که خواهان عودت کردستان ترکیه به مام میهن بشوند. به طور کلی پان‌آذری تخصص ویژه‌ای روی نبرد تُرک و کُرد در هر نقطه از خاورمیانه دارد.

12-شجاعت از بارزترین خصلت‌های پان‌آذری است. در شرایط فعلی هیچ جریانی جرات انتقاد علنی از قانون اساسی کشور را ندارد. اما پان‌آذری شجاعانه اصل پانزده قانون اساسی را وصله ناجوری می‌داند که اجرای آن به تجزیه کشور منتهی خواهد شد.

13- پان‌آذری اصرار دارد که مهمترین میراث بشریت شاهنامه فردوسی است. گذراندن چند واحد اجباری شاهنامه‌شناسی در دانشگاه‌ها را توصیه می‌کند اما در این خصوص رفتار او کاملاً منطقه‌ای است. مثلاً برای اهالی شیراز و اصفهان این حق را قائل است که سعدی و جامی و نظامی گنجوی و حافظ را به فردوسی ترجیح دهند. و یا اگر ابراهیم گلستان نقد تندی هم بر علیه حکیم ابولقاسم فردوسی نوشت، پان‌آذری بر اساس اصول مدارا و حکمت آنها را تحمل می‌کند و بلکه مفید می‌داند. اما وقتی پای اهالی آذربادگان در میان باشد، حفط حریم مقدس شاهنامه از اوجب واجبات است. هر نقدی به فردوسی حتی اگر از طرف رضا براهنی باشد که از پیشگامان نقد ادبی در این کشور است و بسیاری از اشعار کلاسیک فارسی از جمله حافظ را از منظری متفاوت به ایرانیان معرفی کرده، شاخکهای حسی پان‌آذری را تحریک کرده و توطئه بزرگی را پشت آن تشخیص خواهد داد. پان‌آذری خواندن شاهنامه را ضروری سواد برای اهالی آذربایجان می‌داند. خاصه به داستان نبرد رستم با افراسیاب تورانی علاقه ویژه‌ای دارد.

14-پان‌آذری از طریق دوستان و دشمنان به طور دوجانبه تحت فشار است. بزرگترین دوست و برادر بزرگ و متحد آنها جریان پان‌ایرانیست است. اما در بعضی جلسات داخلی که اختلافاتی پیش می‌آید، پان‌آذری علیرغم این همه خدمات همچنان از طرف برادر بزرگتر با عبارت "دیگه داری تُرک‌بازی در میاری ..." تحقیر می‌شود. این لهجه لامصب هم که درست شدنی نیست. پان‌آذری داریم که با نیم قرن سابقه خدمت و شعار آذری آذری همچنان فارسی را با لهجه تُرکی صحبت می‌کند و اسباب انبساط خاطر برادر بزرگ در جلسات کاری می‌شود. حتی بعضی وقتها برادر بزرگتر به اندازه کافی او را خودی نمی‌داند و واهمه دارد که در ادامه راه دشوار مبارزه، دلبستگی‌های خانوادگی پان‌آذری را تحت تاثیر قرار بدهد و مرتکب خیانت بشود و به یک باره تصور بکند که خود نیز تُرک است. همین نگرش‌ها و تردیدها پان‌آذری را به حال و روز برده تحقیرشده‌ در کتاب اکلسی دو توکوویل انداخته که به هر اطواری متوسل می‌شد و خودشیرینی می‌کرد تا دل ارباب سفیدپوست خود را به دست آورد. پان‌آذری همواره  ناچار است که کاسه داغ‌تر از آش باشد. اگر در چند کیلومتری زادگاه فردوسی و در مشهد به یک باره نقاشی‌های مرتبط با شاهنامه از سطح شهر محو شوند، پان‌آذری کک‌اش هم نمی‌گزد. چون آن بی‌حرمتی متعلق به حوزه‌ای است که نقش ارباب فرهنگی را برای پان‌آذری دارد و لابد هر چه آن خسرو کند شیرین بود. اما اگر در شهر سلماس همین کار را با مجسمه فردوسی بکنند، کسی را یارای مقابله با غیرت باستانی پان‌آذری نیست. البته در پی بحران سلماس انتقادهای زیادی متوجه پان‌آذری‌ها شد و حتی برادر بزرگ آنها را به کم‌کاری متهم کرد. پان‌آذری‌ها نیز برای اثبات وفاداری قرار است در کنگره بعدی پیشنهاد  معطل‌مانده و دشمن‌شکن بنیانگذار تشکیلات خود را تصویب کنند. مطابق این مصوبه وقتی در آذربایجان به هر مناسبتی نام فردوسی به میان آمد، مردم موظف خواهند شد که سه صلوات بلند بفرستند. گویا نهادهای مذهبی هنوز چنین مجوزی را به پان‌آذری‌ها نداده‌اند.

15- پان‌آذری از طریق دشمنان به طور مضاعف تحت فشار روانی است. بسیاری پان‌آذری‌ها را پان‌ایرانیست‌های تکامل نیافته می‌دانند و با عنوان "دونمه" آنها را تحقیر می‌کنند. تُرک‌ها در گذشته به کسانی که دین و مذهب خود را تغییر می‌دادند، دونمه می‌گفتند. این اصطلاح چندان محترمانه نیست. به هر حال در شرایط عادی یک انسان عادی بی‌دین می‌شود، اما دین و مذهب آبا و اجدادی را برای خوشایند همسایه تغییر نمی‌دهد. در اغلب موارد دونمه‌گری ریشه در نوعی ترس و یا فرصت‌طلبی داشت. دونمه در دین و مذهب جدید از پاپ کاتولیک‌تر می‌شد و در هر موردی هم که شاه می‌بخشید، دونمه نمی‌بخشید. متاسفانه در مناطق کوچک‌تر دردسر اصلی برای نسل‌های بعدی دونمه باقی می‌ماند. از اینجا مانده و از آجا رانده می‌شدند. بعضاً منطقه خود را ترک می‌کردند تا شاید در جائی که کسی اصل و نسب آنها را نمی‌شناسد، به آرامش برسند. پان‌آذری هم با چنین معضلی در دنیای معاصر مواجه است. اگر کوتاه بیایند از طرف برادر بزرگ به تُرک‌بازی متهم خواهند شد. به حال خود هم که رها می‌شود، این عبارت دونمه دست از سر آنها برنمی‌دارد. روان پان‌آذری همیشه درگیر است.

16-پان آذری دموکرات و پایبند حقوق بشر است. اما با فعالان تُرک که همه آنها را پان‌تُرک می‌داند، شوخی ندارد. اگر این فعالان به زندان افتاده باشند و از حکومت اسلامی شش ماه حکم هم گرفته باشند، به کمتر از اعدام آنها راضی نمی‌شود.

17-پان‌آذری استقلال رای دارد. بسیاری پان‌آذری را عنصر گوش به فرمان برادر بزرگ یعنی پان‌ایرانیست می‌دانند. اصلاً اینطور نیست. بعضاً شجاعانه در مقابل آنها ایستادگی می‌کنند. به عنوان مثال جریان پان‌ایرانیسم از سر بزرگواری التفاتاتی به موسیقی اقوام دارد. موسیقی محلی را به رسیمت می‌شناسد و لازم هم باشد در محافلی به نمایش می‌گذارد که تحمل کثرت در فرهنگ ایرانشهری را نمایش دهد. اما پان‌آذری در حوزه فعالیت خود اجازه چنین قرتی‌بازی‌های را صادر نمی‌کند. رابطه موسیقی عاشیقی و پیوند آن با زبان و اسطوره‌های تُرکی باستان به گونه‌ای است که حسین علیزاده اشعار تُرکی معاصر را هم چندان مناسب آن نمی‌داند. با این وجود پان‌آذری اصرار دارد که عاشیق ریشه در گوسان‌های عهد خشایارشاه دارد و همین موسیقی هم باید پشت قباله شاهان تمدن‌ساز هخامنشی انداخته شود.

18-پان‌آذری تحولات آذربایجان را از بازی‌های تراکتورسازی گرفته تا فعالیت‌های کاملاً مدنی به خوبی و با دقت و امکانات فراوان رصد می‌کند. و خیلی خوب می‌داند که اوضاع در عالم واقع از چه قرار است. و برای  همین است که مدام بال بال می‌زند و برای همین هم باید گفت بزن بزن که داری خوب می‌زنی.

19- برای پان آذری عدد بیست و یک از تقدس بالائی برخوردار است. ادیان قدیمی هم اعداد مهم  و هویت‌بخش دارند. مثلاً در تورات ده فرمان اهمیت دارد. پان‌آذری‌ها عدد بیست و یک را حسابی گرامی می‌دارند. گفته میشود پان‌آذری‌های افراطی وقتی غذا هم می‌خورند، حتماً باید تعداد لقمه‌ها بیست و یک باشد. آبگوشت را هم با بیست و یک تکه نان خشک تیلیت می‌کنند. البته اصلاح‌طلبان و معتدلین پان‌آذری در این خصوص چندان سخت‌گیر نیستند و معتقدند بیست یک لقمه مستحب است و از واجبات نیست.

20-به طور کلی هر نوشته و هر بیانیه و هر قطعنامه و هر کتاب پان‌آذری باید به نوعی بیست و یک بند و یا فصل داشته باشد. اگر تعداد بندها زیاد بود در هم ادعام می‌کنند. و اگر به هر دلیلی قافیه تنگ آمد، می‌توان با خیال راحت به تعداد آنها آب بست.

21-پان‌آذری با بیست و یک قمار نمی‌کند.

 

[1] شبهه اصلی را مخالفان قسم‌خورده پان‌آذری‌ها با پذیرش تئوری زبان آذری مطرح کردند و به تبعات اجتناب‌ناپذیر آن پرداختند. زبان تُرکی مطابق این تئوری فاقد هر گونه مفاهیم شهری و متعلق به صحرانشینان بود، اما با سرعت برق و باد در بهترین شهرهای ایران رواج یافت. آن هم در دورانی که نه از آموزش عمومی خبری بود و نه از رادیو و تلویزیون و روزنامه. طی صد سال گذشته از زمین و زمان و یمین و یسار زیان تُرکی در محاصره آموزش انحصاری زبان فارسی است. تمام مطبوعات و رسانه‌های گروهی هم به فارسی است. اما هنوز زبان آذربایجان تُرکی باقی مانده و به نظر می‌رسد همچنان تُرکی هم باقی خواهد ماند. مخالفان قسم‌خورده از پان آذری‌ها سوال کردند چه حکمتی در این کار است؟ و بعد ادامه دادند که وقتی تئوری زبان آذری می‌گوید زبان تُرکی با چنین سرعتی در فرهنگی‌ترین مناطق و شهرهای ایران رواج یافت، باید بدیهی‌ترین تبعات نظریه را هم پذیرفت. و آن قدرت بی‌نظیر و بالای فرهنگی این زبان است. شواهد زنده‌ای هم برای آن آوردند. از ایروان تا گرجستان تا همه همسایه‌های آذربایجان، برای ارتباط با مردم آذربایجان و بعضاً با یکدیگر، زبان تُرکی را یاد می‌گرفتند. ارمنی‌ها و آشوری‌ها بدون تُرکی قادر به حرف زدن با هم نبودند. یک زبان وارداتی که به تازگی یک زبان اصیل را به حاشیه رانده چگونه به چنین قدرتی دست یافته است؟ عموم آذربایجانی‌ها در گذشته زبان هیچ همسایه‌ای را نمی‌دانستند. در دوران معاصر هیچ زبانی در منطقه قادر به این کارکرد تُرکی نشده است. مخالفان گفتند تُرکی به هر طریقی که به روح و جان و دل نیاکان آنها را راه یافته باشد، به آن افتخار می‌کنند تا کور شود هر آنکس که نتواند دید. اما پان‌آذری‌ها کور نشدند و در کنگره بیست و یکم، بیست و یک ماده تصویب کردند که خلاصه آنها به شرح زیر است :

زبان اقوام صحرانشین گرچه فاقد هر گونه  مفاهیم شهری بود، اما این اقوام بسیار حساب شده عمل کردند. گرچه از شرق به غرب آمدند، ولی تعمداً از روی نیشابور و سمنان و شهرهای شرقی ایران پریدند و آنها را تُرک‌زبان نکردند، تا امروز جریان‌های اصیل مثل پان‌آذری را با تناقض مواجه کنند. کلاً این اقوام از هما اول پان‌تُرک بودند و سیاست‌های چندلایه و پیچیده آنها را قرنها بعد اینتلجنت سرویس به کار بست تا زبان فرانسه را به حاشیه ببرد و انگلیسی زبان اول ارتباطی جهانیان بشود. کنگره بیست و یکم در بند بیست و یک مصوبه خود تصویب کرد که شنیدن شبهات معاندان برای پان آذری‌ها مجاز نیست. و اگر به طور تصادفی در معرض این شبهات قرار گرفتند، از این گوش بشنوند و قبل از اینکه از آن یکی گوش به در کنند، یک دل سیر فحش و بد و بیراه نثار پان‌تُرک‌ها بکنند.

محمد بابايي

شنبه 19 اردي­بهشت 1394 ه‍.ش.

منبع: وبلاگ نهالستان به آدرس زير: http://mohammadbb.blogspot.se/2015/05/blog-post.html

 

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کی می گوید اذری عیر از ترکی است ترکان اذربایجان بازمانده ترکان سومری هستند که بعد ها در زمان سلجوقیان مغولها و تیموریان بر تعدادشان افزوده شد التبه بعضی های شون با ازدواح با بومیان ژنتیکشان کمی تغییر کرد ولی تحقیان نشان داده که تبار پدری ترکان ایران ترکان چین و ترکیه یکی است حتی اخیرا این تئوری مطرح شده که ترکان اسیای میانه از بین النهرین و اذربایجان به ترکستان مهاجرت کرده اند این هم سند :
http://forum.hammihan.com/thread107398.html

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از پدر ترک باشه ؟ بعد "زبان مادری" چی میشه این وسط؟! :) اومدیم مادر فارس یا گیلک یا کرد بود و زبان و فرهنگ خودشو به بچه داد ، باز بچه ترک محسوب میشه؟! :) روشن کن!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
صاحبخانه ؟! تا اونجایی که من می دونم اریایی ها از سیبری اومدند و خودشون مستاجرند :) قفقاز به شما چه ربطی داره ؟! به فلاکت های خودتون بپردازید !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در نوشته ی فوق بدلیل درج نشدن حرف "س" فاشیسم بصورت فاشیم درج شده است که ضمن پوزش امیدوارم مسئول محترم کامنتها اصلاح نمایند ضمنا جا دارد از زحمتهای گردانندگان سایت به جهت فراهم کردن شرایطی که نظرات مختلف منعکس میشود تشکر و قدردانی نمایم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بسیار عمیق و شیوا نوشته شده مردم ما به این نوشته ها خیلی احتیاج دارند حیله ها و چشم بند بازیهای فاشییم فارس بصورت ساده بیان شده است از آقای بابایی بسیار ممنونم و امیدوارم بیشتر بنویسند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کارا؛ عناوین هویتی مانند آذری، ترک، فارس و غیره همگی برساخته های زبانی/اجتماعی هستند و هیچ کدام «اصیلتر» از دیگری نیستند! از نظر تاریخی، اکثر این عناوین از طرف باصطلاح دشمنان قبایل و ایلات و یا بر اساس حوادث اتفاقی و حتی مشاهدات مسخره آمیز به گروههای قومی داده شده اند (مثلا نگاه کنید به شأن نزول واژه فارس از منظر آقای پورپیرار!) آذری همان اندازه "اصیل" است که ترک و فارس «اصیل" هستند! آخر و عاقبت دنبال "اصالت" در هویت قومی گشتن، چیزی جز نازیسم و القاعده و داعش نیست!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر شما کامنت خودتان را بزبان دیگری ترجمه کنید، شاید کسی بنواند متوجه منظورتان شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-اولامن فکرنکنم به کسی اتهامی زده باشم درثانی بیان ونوشتن مطلبی درچندین کامنت نشان ازنوع دیدگاه وتفکرحاکم برذهن وفکرانسان رانشان میدهد.
ثالثااینجایک رسانه عمومی البته باکتنرل میباشدودست همگی شمادردنکندکه زحمات تان قابل تقدیروارزش میباشد.
اگرچنانچه کسانی نظرخودرامیدهندوتعدادی وظیفه دارندنظرات آنهارانقدکنند.دریک رسانه آزادهمه جورنگرش دیده میشود،از فاشیست بگیرتاساواکی قبلی وساوامای کنونی .دراین سایت درست نیست که یکی تندخویی کندونظرولی جواب ضدآن چاپ نشود.
لازم است دیدگاه های نوشته شده تشریح شودشایدکه تعدادی همسوباحاکمیت نظرداده وبخواهدبا ماموازی کاری کند.آیانبایدجواب آن داده شود؟
جاده رایک طرفه رفتن درست نیست.یک بام ودوهوادرکارسیاسی درست نیست.بهرحال دست شمادردنکندوازجناب توکلی وتمام همکاران ارجمندواز زحمات همگی تشکرکرده دست همه شماهارامی بوسم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گرچه ترکي بس عزيز است و زبان مادري

ليک اگر“ ايران“ نگويد لال بادا اين زبان

مرد آن باشد که حق گويد، چو باطل رخنه کرد

هم بايستد بر سر پيمان حق تاپاي جان
تصویر مسؤل سابق کامنتها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ع.ب.تورک اوغلی گرامی، تا به حال باید متوجه شده باشید که آقای اردبیلی و نویسندگان و منتشر کنندگان دیگر هیچ نقشی در بررسی کامنتها ندارند.
لطفا کامنتهایتان را بدون اتهام به دیگران بنویسید تا منتشر شوند.
با تشکر از همکاری شما.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست عزیز فانون، تلاش شما برای حل موضوع به روش کدخدامنشانه قابل تقدیر است اما باید توجه داشته باشید که مقوله آذری به معنایی که آریاپرستان می گویند امری کاملا جعلی و فاقد اصالت تاریخی می باشد. پس انتخاب بین آذری بودن و ترک بودن بی معنا است. آنکس که از پدرترک (= ترک زبان) به دنیا آمده باشد خود ترک است و انتخابی در کار نیست. مگر اینکه از پدر و هویت خود رویگردان و شرمنده شده باشد که در اینصورت باز هم ترک است و البته ترکی خودباخته و سرخورده.
توضیح: امروزه آذری در سه معنا کم یا زیاد به کار میرود
1- ساکن آذربایجان بدون توجه به قومیت آنها که بیشتر در مورد اتباع جمهوری آذربایجان استفاده می شود.
2- منسوب به قوم موهوم آذری
3. ترکان ساکن آذربایجان ایران
بی معنا بودن انتخاب بین آذری و ترک می تواند با رجوع به معنای سوم نیز استنتاج شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این کشور ازاول تاریخ تورک بوده و شما ها عربها و ترکهائی هستید که در طول دوره محمود افغان به لهجه دری اسیمیله شده اید و حال دنبال کسب هویت و تاریخ هستید و میخواهید خود را به پارسیان باستان نسبت دهید که همان زمان منقرض شدند.
حتی زبان دوره ساسانی هم هیچ ارتباطی به دوره هخامنشی نداشت چه برسد به لهجهدری که ترکیبی از چندین زبان مختلف است.
این به اصطلاح فارسی هیچ ربط و ریشه ای در این کشور ندارد و شما یک مشت افغانی دری بیشتر نیستید که در دوره پهلوی پر و بال بهتان دادند و مدعی هم شده اید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب فانون، جامعه شناس عزیز، طبا طبا ئی نیز این حرف را با مبنی قرار دادن کسروی می‌‌زند، کسوری نیز این حرف را برای خشنود کردن طرفداران ( نژاد موهوم اریائی ) زده بود که نظام پهلوی با استناد به آن، قصد تغییر هویتی ایران و تبدیل همه به فارس را کرده بود، هویت من به کسی‌ مربوط نیست، هویت من مخصوصا به سیستم فارسی‌ که ایران را فارس و زبان را فارسی‌ تعریف می‌کند مربوط نیست، من در ایران خودم را ترک می‌‌نامم و در خارج نیز خودم را آزری می‌‌نامم، همچنانکه یک آلمانی در داخل عالمان خود را دویچه می‌‌نامد و در خارج از آلمان خود را ژرمن می‌‌نامد، آیا یک آلمانی به کسی‌ اجازه داده با هویت اووو بازی کنند؟ جناب فانون، شما از چه چیزی می‌ترسید؟ چرا سیستم فارس را که قصد تغییر هویتی دیگران را دارد نکوهش نمی‌کنید ولی‌ مدام به هویت طلبان گیر می‌دهید، چرا جای ظالم را با مظلوم عوضی‌ می‌گیرید؟ وجدان آگاه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر می رسد نویسنده این مطلب را در واکنش به محفل دکتر طباطبایی و سایت موسوم به «آذریها» نوشته است. محفل طباطبایی/آذریها، هویت «آذری» را از منظری نژادپرستانه تعریف میکند و طبیعی است که انسانهای آزاداندیش در برابر قرائتهای راسیستی از هویت واکنش نشان خواهند داد. در عین حال باید در نظر گرفت که میلیونها انسان در ایران و خارج خودشان را «آذری» مینامند بدون آنکه تعریفی ایداولوژیک، نژادپرستانه و یا سیاسی از واژه آذری داشته باشند. واژه های آذربایجانی، ترک و آذری رایجترین عناوینی هستند که مردم آذربایجان در رابطه با هویتشان استفاده میکنند. هویتها پدیده هایی هستند چندگانه، دینامیک، سیال و پاره پاره. زشت ترین برخورد با هویت ایداولوژیکی کردن آن است. برخورد ایداولوژیک با هویت، اگر فردی باشد منجر به نارسیسم و خودشیفتگی مفرط میشود؛ اگر گروهی/جمعی باشد منجر به راسیسم و فاشیسم میشود. هویتها در رابطه با

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام.جناب آقای اردبیلی عزیزلطفابفرماییدچراکامنت من رادررابطه باین موضوع چاپ نکردید؟مگرنوشته من توهین آمیزترازنوشته های آذرگون.استخانلو.انصاف وگروه پان ایرانیست موجوددراین سایت بود؟مگرنوشته های من توهین آمیزترازشاهنامه فردوسی است که درموردزن هاومردم عرب وتورک نوشته شده ومجانی بمناستهای مختلف توسط آموزش وپرورش دردوحکومت شاه دراختیارمعلمان گذاشته شده ودرمدرسه تدریس میشود؟مگرنوشته من که آنراحتی درصفحه شماهم تاب چاپ شدن رابرنتابیدیدچه توهینی داشت؟آقای اردبیلی عزیزمشاعیروفرهیختگان ناسیونالیست ازنمایشنامه نویس تاخوانندگان مثلاروشنفکرفارس هروزخدادرکوچه وخیابان ودانشکاه وروزنامه وتلویزیون وو...بشکلی همدست بارژیم به تحقیروتوهین مشغولند چرانوشته منطقی من راچاپ نکردید؟آقای اردبیلی آفتابه بدستان روشنفکرنماوچپ که حتی سازمانهای سیاسی رانیزباتتفکرپان ایرانیستی وپان فارسیستی بانفوذدریدخودگرفته اند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان... چندی پیش مقاله ای خوبی در این سایت به قلم توانای خانم ژاله تبریزی در مورد زبان مادری نوشته شد . ما ملل غیر فارس این انتظار را داشتیم که لااقل یکی به ( اصطلاح روشنفکر فارس) کامنتی در این مورد بگذارد. ایران گلوبال با این همه خواننده های را که دارد , این مقاله خیلی مهم , هیچ عکس العملی را تا به حال نشان نداده است. ولی در عوض ما شاهد وارد شدن به ادبیّات جدید سیاسی و فرهنگی ایران پارس میشویم. یکی , از ( پان آزری) می نویسد دیگری ترک های ایران را میخواهد از ایران کوچ دهد بدون اینکه بداند ایشان و اقوام ایشان آخرین مهاجران این سرزمین هستند. لابد چندی بعد ما شاهد ( پان های لری, پان های قشقائی, پان های بختیاری , پان های شاهسون , پان های گیلکی , پان های مازندرانی , و...و... ) خواهیم بود. بیداری ملل غیر فارس در ایران چنان وحشتی بر اندام این استعمار گر داخلی یعنی « پان فارس» انداخته است که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به دولت کنونی و دولتهای آینده در ایران پیشنهاد میشود چنانچه کسی خود را در ایران ترک بداند او را به ترکستان و ترکیه و ماوراالنهر و ماورا قفقاز دیپورت کند چون سرزمین باستانی ایران محل اقامت اقولم ایرانی از جمله آذری و کرد و بلوچ و غیره است . و مه محل زندگی بیگانگان و بیگانه پرستان . و آذری ها باید بتدریج ترک زدایی شوند چون بر اثر مغزشویی بیگانگان زبانشان ترکی شده است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آذرگون! فاشیسم فارس، ایران پرستان، فارس پرستان، تهران پرستان، و مانقورد های چپ نما، که خود را قیم جغرافیای موسوم به ایران میدانند، و ایران را ملک شخصی خود بحساب می آورند، ادعا میکنند، گویا وکیل حقوقی مردم هستند، در صورتیکه با رفتارهای بی منطق خود مردم ایران را ازخود منزجر میکنند. اینان گوئی رل دیکتاتورها را بازی میکنند، با جعل نام مردم ترک آذربایجان، خود را رسوا می نمایند. فارس پرستانی که بمردم لقب آذری میدهند، ، با این حرفهای خنده دار، چه چیزی را میخواهند اثبات بکنند؟ آیا با این توصیف، خودشان چه نام دارند؟ آیا خودشان فاذری نام دارند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خیلی خوب بود. خوشبختانه مردم آذربایجان روز بروز آگاهتر میشوند وو طنابهای پوسیده پان ایرانیسم قادر به اسیر نگه داشتن ترکها و کردها ندارد.
فردای ایران واحد تنها یک راه حل دارد و آن احترام و مساوی دانستن همه ساکنان ایران زمین است. تحقیر و ظلم به ملل غیر فارس زهری است که ایران عزیز را در کام مرگ خواهد برد. و مسببان این ظلم نه تنها زیانکاران خواهند بود بلکه باید پاسخگوی آلام دیگران نیز باشند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این نوشته هیچ مطلب جدی ندارد و در بهترین برداشت میتوان ان را یک طنز بیمزه نامید. دادوفریادی است از سوی یک پان ترک شکست خورده که برای تسلی دادن دل خودش نوشته.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
( آخرین دستاویز و حربهٔ پان آذری‌ها ) بعد از حمل تابوت عقاید پوسیده کسروی بر شانه‌ هایش، در اقیانوس آگاهی‌ ملت ترک آزربایجان، تابوت را به قعر اقیانوس فرستاد و بر ( قایق پسا ساختار گرائی و پست مدرنیسم ) چسبید، ولی‌ ایشون که عمری را در غرب درس جامعه شناسی‌ خوانده بود هنوز در نیافته بود که در غرب ( پسا ساختار گرائی و پست مدرنیزم ) بر بنیاد ( پیشرفت علوم و تکنولوژی ) به این درجه از تکامل رسیده، و قایق ایشون فاقد موتور بود، اینک پان آذری ها، در وسط اقیانوس آگاهی‌ مردم ترک آزربایجان، نظاره گر شناور‌های کوه پیکر ترکان منطقه هستند، آیا کسی‌ به داد این فازری‌ها خواهد رسید؟ وجدان آگاه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بابای یکی از بزرگ ترین اشکالات همه پانها و در مورد این مقاله پانتورکها این است که از انجای که تفکراتشان همیشه در مقابل علوم مختلف از تاریخ تا سیاست ذاتا شکست خورده بوده حرفی برای گفتن ندارند ناچار از در سطحی نگری و غیر جدی بودن وارد میشوند، و جالب تر از همه انتظار پانتورکها از مردم برای فدا کردن جانشان در راه این سطحی نگری ها است و وقتی مردم چنین کاری انجام نمیدهند سرخورده میشوند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دست مریزاد اقای بابائی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای استخانلو آنچه که از کامنت جنابعالی مشخص است اینست که بد جوری در مقابل نوشته آقای محمد بابائی کم آورده ای و بقول معروف زدی به آخر خط و خواهان اخراج ترکهای دامدار شده ای و حتما مناطق کویر فارستان را در نظر گرفته ای که این ترکها باید بروند در کویر فارستان زندگی کنند و فارسهای آریائی تشریف فرمای وطن ابا و اجدادی آریائی ها یعنی آذربایجان شوند « شاعر پارس - دری گوید - شتر در خواب بیند پنبه دانه / گهی لپ لگ خورد گه دانه دانه !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب استخانلو! از طرز صحبت تان معلوم میشود، در زمینه تاریخ اطلاعات بدرد بخوری نداری. مردم ترک آذربایجان از منطقه اورمو و قفقاز امروزی برای گسترش چراگاه ها وسیع برای احشام خود به مناطق آسیا کشیده شده اند. در واقع آذربایجان امروزی و قفقاز از دیر باز، و ازهزاره های دور محل اقامت و سکونت مردمان ترک بوده است. زمانیکه قوم فارس، در اثر ظلم و ستم "ماهاراجای هندی" و فئودالهای بی رحم افغان، در استیپ های خشک و بی آب علف هندوستان و کوه های پامیر سرگردان بودند، سلاطین و پادشان ترک ، غزنویان، اشکانیان، اقشارها، تا صفویان، و قارجار در جغراقیای موسوم به ایران فرمانراوائی میکردند. و هم آنان بودند که به قوم مهاجر فارس جا و مکان و سر پناه دادند. حالا شما دیر آمده ای و خود را صاحب خانه تلقی میکنی؟ اینکه نمیشه! از نظر تاریخی، مردم ترک از مناطق قفقاز و آذربایجان فعلی به نقاط مختلف جغرافیائی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
استخانلوی عزیز، متاسفانه تاریخ به صورتی که ما میخواهیم پیش نمی رود. می ترسم این آقایان مردم را با خود همراه کنند اگر تاکنون نکرده باشند. در این شکی ندارم. چون بسیار بیش از ما فعال و کوشا هستند و به دنبال یک هدف مشخص اند. ما حداکثر می توانیم از همین حرفهای شما بزنیم یا شعر وطنی بسراییم و از اینان گله گزاری کنیم. مخالفان آنان همش گله می کنند، اما آنان می تازند، چنان که در گذشته تاخته اند و اگر ما را ترک زبان نکنند دست کم از ما جدا خواهند شد. میترسم ما بمانیم و مرکز خشک و بی آب و علف این سرزمین.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پان آذری
گوش کنید:
http://fa.rfi.fr/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/20140223-%D8%AA%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%B3-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C-%DA%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%DB%8C-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%88%D8%AD%D8%AF%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%9F/

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اصلا شما ترکها در فلات و سرزمین ایران دنبال چه هستید ؟ چرا آسیای میانه و مغولستان و اویغورستان را ترک کردید و بر اثر هجوم بیگانگان یا به دنبال کشف چراگاههای مناسب دامداری وارد قفقاز و ایران و آسیای صغیر شدید و حالا از صاحبخانه می خواهید که خانه اش را با شما تقسیم کند ، زبان اش را بزبان شما یعنی ترکی عوض کند ، آثار و فرهنگ و کتب ادبی اش را بخاطر زیاده خواهی شما همچون ترکیه به زیرزمین بفرستد تا شما چند نفر تجزیه طلب بتوانید از اروپا برگردید و خط و الفبای ترکی برای خود تهیه کنید ؟ شاعر پارس گوید - شتر در خواب بیند پنبه دانه / گهی لپ لگ خورد گه دانه دانه !