گفتگو با درویش پور و شالگونی:چشم انداز آینده انقلاب یا اصلاح

گفتگوی رادیو پیام کانادا با مهرداد درویش پور و محمد رضا شالگونی درباره آینده سیاسی ایران: انقلاب یا اصلاح
در این گفتگو محمد رضا شالگونی درباره اصلاح ناپذیری جمهوری اسلامی و ضرورت انقلاب برای سرنگونی آن سخن می گوید و مهرداد درویش پور در معرفی دیدگاه های شخصی خود از اهمیت رویکرد تحول طلبی برای گذار از استبداد دینی در ایران و تاکید بر تحول مسالمت آمیز سخن می گوید.
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
عموما و اصولا مبارزات مردم در مقابل حاکمان قدرت برای بدست آوردن حقوق پایمال شده اقتصادی, سیاسی , اجتماعی و ملی - فرهنگی شان بنا به ضرورت و هزینه های مالی و سیاسی اش سنجیده میشود! مگر اینکه دیگر کارد به استخوان شان رسیده باشد. در جوامعی مثل ایران که گرفتار استبداد دینی و سیاسی شدید است,هر چند شیوه مطالبات مردم هم خیلی حساب گرانه و در ضمن محتاطانه هست, اما در صورت فرصت یافتن ,امکان غلیان و فوران های غیر مسالمت آمیز سیاسی - اجتماعی بسیار بالا ست .
عدم انتشار شده: 
false
تصویر آ. ائلیار

نظر : 
خصلت عمده ی حکومت ایران «نهایت سرکوب » است. که در جنبش خیابان هم نشان داد. در آینده هم با این خصلت با مردم جامعه برخورد خواهد کرد.
برخورد و حرکت مردم «مسالمت آمیز» هست و خواهد بود -تا زمانیکه حرکت حکومت برایش قابل تحمل است. اگر تحمل مردم نسبت به «سرکوب » تمام شود اتوماتیک به «مقابله به مثل» تبدیل خواهد شد.
بنابراین برای رفع حکومت از مسیر پیشرفت جامعه ، مردم در صورت نیاز به قیام عمومی و حتی مقابله به مثل روی خواهد آورد و احتمال اینکه حرکات متقابلا «به خشونت»گراید بسیار است.
ولی تا میتوان باید مشکل حکومت را مسالمت آمیز و کم درد حل کرد .
عدم انتشار شده: 
false
تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
با اينكه با تفكرات كمونيستي شالگوني مخالفم و أفكار ايشان را تخيلي فرض مي كنم، ولي با تعريفي كه از انقلاب و إصلاحات و رابطه اين دو را با مثال ساده بيان مي كند، موافقم .متاسفانه بخش بزرگي از اپوزيسيون خارج از كشوري با مسخره كردن إصلاحات ، به يك باره خواهان سرنگوني مي شوند، بدون اينكه نشان دهند، چگونه ؟ بدون حضور مردم مي شود ، فاشيسم مذهبي را سرنگون كرد!
عدم انتشار شده: 
false