اعلام نگرانی بنیاد حفاظت از مدافعان حقوق بشر درمورد ادامه بازداشت وحید اصغری

فرانت لاین دیفندرز بنیاد بین المللی برای حفاظت از مدافعان حقوق بشر، در مورد ادامه بازداشت وحید اصغری عمیقا ابراز نگرانی کرده و اعلام داشته که این بازداشت تنها بخاطر اقدام وی در دفاع از حقوق بشر صورت گرفته است.

مدافع حقوق بشر آقای وحید اصغری از تاریخ 19 اردیبهشت 1387 در زمانی در حال عزیمت به فرودگاه بین المللی تهران بود توسط لباس شخصی های سپاه بازداشت شده و تا این تاریخ همچنان در "بازداشت موقت" به سر می برد.

وحید اصغری مدافع حقوق بشر زنان است که به سازمان ها و فعالان حقوق بشر خدمات رایگان و دامین ارائه می داده است. بازجوهای سپاه از این مدافع بشر خواستند تا اعترافاتی مطابق میل آنها انجام دهد اما وقتی که او این خواسته آنها را رد کرد وی را به آپارتمان مخصوص سرویس اطلاعاتی ایران منتقل کردند و یکی از سپاهیان اسلحه ای روی شقیقه اش قرار داده و با تهدید به ترور از او خواسته است تا هر چه آنها خواستند را اعتراف کند. وی در آن هنگام سه روز دیگر هم به شدت شکنجه شده است. وحید اصغری به اتهام مدیریت سایت های موهن به دین اسلام حکم دریافت کرده است و به اتهامات دروغینی متهم شده است از قبیل دریافت 12 میلیون دلار از شرکت گوگل، خدمات فنی از شرکت آمریکایی دریم هاست و دریافت چک از دولت آمریکا در هنگام دریافت ویزا برای ورود به دانشگاه آیوا. وحید اصغری توسط سپاه پاسداران به بند دو-الف سپاه در زندان اوین منتقل شده بود.

رسانه های فارسی زبان تا آذر 1393 اتهامات دیگر پرونده وحید اصغری را منتشر نساخته بودند که عبارت بودند از تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، نشر اکاذیب، مدیریت خبرگزاری حقوق بشری شب تاز، اداره سایت مخالف نظام، پشتیبانی از سایت های سکولار موافق جدائی دین از سیاست، تأمین ارتباطات و تجهیزات فنی برای بی بی سی فارسی، مدیریت بیش از 200 سایت اپوزیسیون، تأسیس کمپینی برای توسعه تساوی جنسیتی و آموزش آنلاین انقلاب رنگین. احکامی که از سوی قضات روحانی بر علیه وی صادر گشته بود باطل شدند و هنوز هیچ حکم قطعی ای برای وحید اصغری صادر نشده است. این فعال حقوق بشر از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب دو بار به اعدام محکوم شده بود که دیوان عالی کشور با نقض این احکام و فراقانونی دانستن آنها بر این نکته تکیه کرد که حکم اعدام وی ناموجه و اتهامات وی ناروا بوده است. حکم کاهش یافته وی نیز که 18 سال زندان است نیز هنوز قطعیت نیافته است.

بنیاد بین المللی برای حفاظت از مدافعان حقوق بشر، عمیقا در مورد ادامه بازداشت وحید اصغری ابراز نگرانی کرده و اعلام می دارد که این بازداشت تنها بخاطر اقدام وی در دفاع از حقوق بشر صورت گرفته است.

بخش: 
انتشار از: