رفتن به محتوای اصلی

کوهیار گودرزی و سعید جلالی فر را آزاد کنید
12.04.2012 - 11:01

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است،ضمن اعتراض به حبس کوهیارگودرزی و سعید جلالی فر خواستار پایان آزار و اذیت شیوا نظرآهاری،نوید خانجانی و پروین مخترع شده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی این سازمان برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI) از آزار قضایی چندین عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر مطلع شده است، از جمله آقای کوهیار گودرزی، آقای سعید جلالی فر، که در گذشته عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان نیز بود، خانم شیوا نظرآهاری، که در عین حال عضو کمپین یک میلیون امضا است، و آقای نوید خانجانی، که فرد شاخصی در زمینه آگاهی از حق تحصیل به شمار می رود .

در این گزارش آمده است:«بر اساس اطلاعات دریافتی، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۰ آقای کوهیار گودرزی را به ۵ سال زندان در تبعید در شهر زابل در جنوب شرقی ایران محکوم کرد. محکومیت او به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل (که در آن او در باره اعتصاب غذای خود در همبستگی با زندانیان و هم بندیان پیشین خود سخن گفت)، و «اجتماع و تبانی علیه نظام» صورت گرفت. با وجود اعتراض به حکم، او هنوز در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به سر می برد. او پس از دستگیری در تیر ماه ۱۳۹۰، بیش از دو ماه را در سلول انفرادی به سر برده است.»

به علاوه، دادگاه انقلاب اسلامی در کرمان مادر او پروین مخترع را در اواخر آذر ماه ۱۳۹۰ پس از ۵ ماه حبس در زندان کرمان، به اتهام «اجتماع، تبانی و تبلیغ علیه نظام» به ۲۳ ماه زندان محکوم کرد. این حکم در تجدید نظر به ۲۳ ماه حبس تعلیقی تبدیل شد. در عین حال، او به اتهام «توهین به شهدا» به جریمه نقدی محکوم شد که پیش از آزادی در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۰ آن را پرداخت کرد. برنامه نظارت از آزادی خانم پروین مخترع استقبال می کند، اما از دولت مردان ایران می خواهد به آزار قضایی او پایان دهند، زیرا محکومیت او مستقیما با فعالیت های برحق او در دفاع از فرزندش ارتباط دارد.

علاوه بر این، حکم سه سال زندان آقای سعید جلالی فر به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در مرحله تجدید نظر در ماه بهمن تایید شد. در زمان صدور این فراخوان فوری، او در زندان اوین محکومیت خود را می گذراند.

خانم شیوا نظرآهاری و آقای نوید خانجانی نیز پس از تایید حکم های زندان خود، به ترتیب، در دی ۱۳۸۹ و مرداد ۱۳۹۰، هر لحظه در خطر بازداشت خودسرانه به سر می برند

برنامه نظارت به شدت بازداشت های خودسرانه و آزار و اذیت اعضای نامبرده کمیته گزارش گران حقوق بشر را که در چارچوب سرکوب ادامه دار جامعه مدنی ایران و ظاهرا تنها به قصد تنبیه فعالیت مسالمت آمیز و برحق حقوق بشری آنها انجام می شود محکوم می کند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.