كودتاي سياسي در ايران و واكنش فعالان حركت ملي آذربايجان

بدنبال كودتاي سياسي انجام گرفته در انتخابات اخير ايران، جو كاملاً ملتهب و متشنج، سراسر كشور را فراگرفته است. از يك طرف كودتاچيان سعي در تشديد جو امنيتي و پليسي را داشته و هر حركت اعتراضي را سركوب مي كنند از طرف ديگر مردم معترض با آنكه از رهبري قوي و همچنين وسايل ارتباطي محروم هستند ولي بصورت خودجوش اعتراض خود را در قالب تظاهرات و اعتراضات خياباني نشان مي دهند.

بدنبال كودتاي سياسي انجام گرفته در انتخابات اخير ايران، جو كاملاً ملتهب و متشنج، سراسر كشور را فراگرفته است. از يك طرف كودتاچيان سعي در تشديد جو امنيتي و پليسي را داشته و هر حركت اعتراضي را سركوب مي كنند از طرف ديگر مردم معترض با آنكه از رهبري قوي و همچنين وسايل ارتباطي محروم هستند ولي بصورت خودجوش اعتراض خود را در قالب تظاهرات و اعتراضات خياباني نشان مي دهند.

در روز 23 خرداد (روز اعلان نتايج انتخاباتي) آمران و عاملان كودتا (سپاه پاسداران- دولتمردان خود خوانده- رهبر انقلاب)از موضع اقتدار ظاهر شده و معترضين احتمالي را تهديد به سركوب كردند. همچنين رئيس جمهور خودخوانده (احمدي نژاد) فرداي آنروز در مراسم جشن پيروزي خود،معترضين به انتخابات را خس و خاشاك ناميد.

بدنبال اين تهديدها و هتاكي ها و همچنين دعوت مير حسين موسوي و مهدي كروبي از مردم جهت برگزاري تظاهرات سرتاسري، در روز دوشنبه 25 خرداد، تجمع ميليوني مردم در ميدان آزادي تهران برگزار شد . علي رغم اينكه مردم بصورت مسالمت آميز اعتراضات خود را اعلام مي كردند در پايان مراسم و حوالي ساعت 5/8 عصر از ضلع شمالي ميدان آزادي و از پشت بام پايگاه بسيج، نيروهاي خودسر با اسلحه كلاشينكف به مردم تيراندازي مي كنند، در نتيجه اين امر متاسفانه چندين نفر كشته و دهها نفر زخمي مي شوند. بدنبال اين جنايت مردم عصباني شده و پايگاه فوق را به آتش مي كشند. همچنين در چندين نقطه ديگر تهران عده اي لباس شخصي و بسيجي خودسر موتور سوار نيز به روي مردم آتش گشوده و سبب كشته و زخمي شدن عده اي ديگر مي شوند.

گفتني است اين وضعيت محدود به شهر تهران نبوده بلكه در اغلب شهرهاي بزرگ از جمله تبريز با تجمعات و اعتراضات مدني مردم با خشونت رفتار شده و عوامل خودسر لباس شخصي و موتور سوار مردم بي دفاع را مورد ضرب و شتم قرار مي دهند.

در كنار مردم عادي در سطح دانشگاهها، علي الخصوص دانشگاه تهران، تبريز و ساير دانشگاهها دانشجويان با تجمع و تظاهرات به كودتاي سياسي و تقلب انتخاباتي اعتراض مي كنند. گروه فشار و عناصر خود سر و چماقداران با حمله به كوي دانشگاه تهران سبب كشته شدن 5 نفر و زخمي شدن دهها نفر مي شوند. دانشجويان دانشگاه تبريز از ساعات اوليه روز شنبه 23 خرداد تحصن و تظاهرات خود را شروع مي كنند و به دنبال تحصن و تظاهرات دانشجويان، دانشگاه تبريز به محاصره شديد نيروهاي امنيتي و پليس در مي آيد تا اينكه ساعت 11 شب دوشنبه 25 خرداد عوامل گروه فشار وارد دانشگاه شده و بعد از ضرب و شتم دانشجويان دانشگاه را تعطيل مي كنند. جمع كثيري از دانشجويان معترض توسط نيروهاي امنيتي دستگير شده اند .

همچنين تعداد زيادي از فعالان ، احزاب و جريانهاي سياسي درون حاكميتي از قبيل سران حزب مشاركت، مجاهدين انقلاب اسلامي، همبستگي و اصلاح طلبان و فعالان ستادهاي مير حسين موسوي و مهدي كروبي، همچنين فعالان سياسي برون حاكميتي از قبيل ملي مذهبي ها و تني چند از فعالان جنبش دانشجويي حركت ملي آذربايجان در روزهاي اخير دستگير شده اند.

در بعد بين المللي بجز چند تن از مقامات كشورهاي هم پيمان با جناح حاكم اصولگرا، سران اغلب كشورها و نهادهاي بين المللي مهم از قبيل ايالات متحده آمريكا، اتحاديه اروپا، سازمان ملل و حقوق بشر، تقلب انتخاباتي را محكوم نموده و نتايج انتخاباتي را به رسميت نشناخته اند.

در پي گسترش تظاهرات و اعتراضات مردم در داخل و همچنين واكنشهاي منفي نهادهاي بين المللي، رهبر انقلاب و شوراي نگهبان مجبور به اندكي عقب نشيني لفظي شده و رهبر انقلاب با تغيير لحن تهديد آميز خود به لحن دعوت به آرامش طرفين و پيام تلويحي به احمدي نژاد و يارانش مبني بر پرهيز از خشونت و تحريك مردم و همچنين پيام به موسوي و كروبي و حاميان آنها مبني بر حفظ آرامش و رعايت نظم ، سعي در كنترل اوضاع را دارد. احمد جنتي دبير شوراي نگهبان دستور بازشماري آراء را صادر نمود و كدخدايي سخنگوي شورا نگهبان، ابطال انتخابات را دور از ذهن نميداند. گفتني است در جلسه مشترك برگزار شده بين نمايندگان موسوي و كروبي و اعضاي شوراي نگهبان، نمايندگان كانديداها بر ابطال انتخابات و تجديد آن تاكيد و اصرار نمودند.

توطئه نمايش همبستگي در ساعت 4 روز سه شنبه 26 خرداد در ميدان وليعصر تهران كه به دعوت سازمان هماهنگي تبليغات اسلامي از طرفداران 4 كانديدا بعمل آمده بود با هوشياري مردم و درايت موسوي و كروبي با شكست مواجه شد.

حال برگرديم به نحوه برخورد فعالان حركت ملي آذربايجان با وضعيت پيش آمده .. اساساً فعالان حركت بايستي موضع خود را در خصوص تداوم و يا عدم تداوم خفقان و سركوب سياسي جناح حاكم روشن كنند. يعني اينكه ادامه حيات حركت ملي آذربايجان و گسترش آن در فضاي بسته و كاملاً امنيتي چگونه خواهد بود؟ ديگر اينكه موضع حركت ملي در قبال وجه مشترك آن با ساير جريانهاي سياسي ايران كه عبارت است از دموكراسي و آزادي عمومي چيست؟ بنظر نگارنده ادامه وضعيت خفقان ، سركوب و پيروزي مطلق اصولگرايان تندرو به سركردگي احمدي نژاد، از سرعت فعاليت حركت ملي كاملاً خواهد كاست و احتمالاً سبب توقف فعاليت هاي حركت گردد (چنانچه در دوره اول حاكميت اصولگرايان شديدا مانع فعاليت فعالين شدند).لذا ادامه جو امنيتي و پليسي فعلي اصلاً به نفع حركت نخواهد بود.

ديگر اينكه در خصوص بحث دموكراسي و آزادي، حركت ملي آذربايجان نيز همسو با ساير جريانهاي دموكراتيك عمل نموده و در تحقق آن خواهد كوشيد. در نتيجه فعالان و تشكل هاي داخل حركت ملي آذربايجان بايستي ضمن اعلام موضع صريح و شفاف خود در خصوص وضعيت حاكم و همچنين حمايت از حركتهاي دموكراتيك و آزاديخواه مردمي ضد ديكتاتوري، بر خواسته هاي ملي خود تاكيد ورزيده و همگام با ملت آذربايجان در تحقق اصول دموكراتيك و ملي حركت نمايند. بر حركت ملي، وزين و مردمي آذربايجان زيبنده نيست كه در قبال جريانات اخير موضع انفعال پيشه كند چونكه وضعيت موجود فرصتي است در دست فعالان ملي كه با نزديك شدن بر مردم عادي آذربايجان خواسته هاي ملي خود را در كنار خواسته هاي دموكراتيك و آزاديخواهانه، آنهم در سطح گسترده مطرح نمايند.

وظيفه ملي فعالان ، انديشمندان ، سياستمداران و نخبگان ملي آذربايجان است كه وضعيت موجود را بدرستي تجزيه و تحليل نموده و با راهكار ها و اقدامات متناسب با منافع ملي ملت آذربايجان حركت نمايند.

پالازا بورون ائلينن سورون

27/3/88

afshin_haqparast@yahoo.com

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.