قمار خطرناک اردوغان

میتواند به رویارویی ترکیه با ایران در سوریه بیانجامد
نبرد دروغین رییس جمهوری ترکیه علیه تروریسم می تواند پی آمدهای وخیمی از جهت تصاعد خشونت در سراسر ترکیه و کشورهای همسایه درپی داشته باشد. اگر آنکارا واقعا علاقمند به نبرد علیه جهادیون است، اینکار را می بایست خیلی پیشتر، به جای مسلح کردن و حمایت و تقویت آنها، شروع کرده باشد. تردیدی نیست که رهبران ترک آنچه را که خود کاشته اند درو خواهند کرد.

کالیفرنیا کوریر - ٢٨ ژوییه ٢٠١۵ - ماه گذشته، آقای رجب طیب اردوغان، پس از از دست دادن اکثریت پارلمانی حزبش در انتخابات، یادش آمدکه در همسایگی کشورش در سوریه تروریستهای خطرناکی فعالند که امنیت کشورش را به خطر می اندازند.

طرفه اینکه، اینها همان تروریستهایی هستند که آنکارا مسلح و کمکشان کرده که به داخل سوریه نفوذ کنند و زخمی هایشان را در بیمارستانهای کشورش مداوا نموده است. برآورد می شود که حدود ٢۵٠٠٠ جنگجوی جهادی خارجی و ١٠٠٠ جهادی ترک در سالهای اخیر از مرز ترکیه گذشته اند تا رژیم بشار اسد سوریه را ساقط سازند.

هفته گذشته، به بهانه کشته شدن یک سرباز ترک براثر شلیک گلوله ای از داخل خاک سوریه، اردوغان دستور یک سلسله بمبارانهای زمینی و هوایی در شمال سوریه و عراق و همچنین دستگیری بیش از هزار نفر پیکارجوی کرد، مبارز چپی و هوادار داعش، را صادر کرد.

دولت ترکیه پس از چند سال تعلل و مخالفت بالاخره در ٢۴ ژوییه اعلام کرد که به ایالات متحده اجازه خواهد داد از یک یا چند پایگاه هوایی در خاکش اقدام به حملات هوایی علیه گروههای جهادی در سوریه نماید.

لکن، هدفهای اردوغان، همانطور که در زیر خواهیم دید، مبارزه علیه داعش و همکاری با نیروهای ائتلاف در این مهم نیست، بلکه تحکیم قدرت خود با عملی ساختن هدفهای زیراست:

١.  رییس جمهور ترکیه متوجه است که چنانچه حزب حاکم او نتواند دولت ائتلافی تشکیل دهد، وی ناگزیر خواهد شد انتخابات پارلمانی جدیدی را فرابخواند. بنابراین، با انجام اقدامات جسورانه علیه داعش و مبارزان کرد، اردوغان امیدوار است که ترکها کرسی های اضافی لازم برای کسب اکثریت مطلق پارلمانی را به او بدهند.

٢.  هدف مهم دیگر از بمباران شمال سوریه و پایگاههای حزب کارگران کردی (پ.کا.کا.) در عراق و دستگیری صدها مبارز کرد و چپگرا در ترکیه منع کردهای سوریه، عراق و ترکیه برای کمک به یکدیگر و تحکیم موقعیت کردها در منطقه می باشد.

۳.  با اجرای حملات نظامی در خاک سوریه، اردوغان امیدوار است به رویای قدیمی خود دایر بر سرنگون ساختن دولت سوریه و جایگزین کردن آن با یک رژیم دست نشانده جامه عمل بپوشاند و به قدرت شخصی خود به عنوان یک سلطان نئو- عثمانی بیفزاید.

۴.  بالاخره، با اظهارات تند علیه داعش و اجازه به امریکاییان برای استفاده از پایگاه اینچیرلیک، اردوغان قصد دارد ایالات متحده و اروپای غربی را متقاعد سازد که متحد قابل اعتماد ناتو و یک شریک قابل اطمینان در جنگ علیه تروریسم است. ایجاد چنین تصویر مثبتی نزد جهانیان به ویژه اکنون که قدرتهای بزرگ در حال قطعی کردن توافق هسته ای با ایران هستند و این امر نقش  راهبردی کشور یادشده را به قیمت کاهش نقش ترکیه در منطقه افزایش خواهد داد، حایز اهمیت است.

لکن، آقای اردوغان با تعقیب هدفهای یادشده دربالا، خطر بی ثبات کردن ترکیه و کشورهای همسایه را به جان خریده است.

اولآ، با اجرای حملات علیه هدفهای داعش در شمال سوریه، ترکیه به تفاهم پنهانی خود با داعش مبنی بر عدم حمله به مواضع یکدیگر پایان می دهد. داعش اکنون بالاجبار پاسخ این ضربه را خواهد داد. حمله انتحاری هفته گذشته در شهر ترکی- کردی سوروک، که طی آن 32 نفر کشته و بیش از صد نفر زخمی شدند، احتمالا پیش درآمد عملیات تروریستی نیروی یادشده در سراسر ترکیه خواهد بود.

ثانیا، دولت آقای اردوغان، با بمباران پایگاههای پ.کا.کا. در شمال عراق و دستگیری تعداد زیادی مبارز کرد در ترکیه، توافق نامه آتش بسی را که در 2013 با پ.کا.کا. امضا کرده بود، زیرپا گذاشت. پ.کا.کا. هم اکنون با کشتن دو مامور پلیس ترک و تهدید ادامه حملات، به اقدامات تلافی جویانه علیه ترکیه دست زده است. بعلاوه، دولت ترکیه با حمله به کردهای سوریه و عراق در جهت تضعیف تنها نیرویی در منطقه اقدام نموده که باموفقیت علیه داعش جنگیده اند.

ثالثا و ازهمه مهمتر، درصورتی که اردوغان شمال سوریه را، به گفته خودش برای برپاکردن "منطقه امنیتی" اشغال کند، به احتمال قوی ارتش ترکیه تلفاتی را متحمل خواهد شد، زیرا نه فقط با نیروهای نظامی سوریه، بلکه با جنگجویان کاملا مسلح  و مجهز کرد و احتمالا گروههای جهادی پراکنده نیز درگیر خواهد شد. ارتش ترکیه ممکن است رودرردوی نیروهای سپاه پاسداران ایران، متحد عمده سوریه و همچنین حزب الله لبنان، که از رژیم بشار اسد حمایت کرده اند، قرار گیرد.

نبرد دروغین رییس جمهوری ترکیه علیه تروریسم می تواند پی آمدهای وخیمی از جهت تصاعد خشونت در سراسر ترکیه و کشورهای همسایه درپی داشته باشد. اگر آنکارا واقعا علاقمند به نبرد علیه جهادیون است، اینکار را می بایست خیلی پیشتر، به جای مسلح کردن و حمایت و تقویت آنها، شروع کرده باشد. تردیدی نیست که رهبران ترک آنچه را که خود کاشته اند درو خواهند کرد.

٩ مرداد ١۳٩۴  برابربا  ۳١ ژوئن ٢٠١۵

_____________________________________________________

پانویس مترجم:

نویسنده مقاله، هاروت ساسونیان، فوق لیسانس امور بین المللی و ناشر هفته نامه انگلیسی زبان کالیفرنیا کوریر است.

 

http://kurdane.com/kurdistan/item/4370-قمار-خطرناک-اردوغان-می-تواند-نهایتا-به-رویارویی-ترکیه-با-ایران-در-سوریه-بیانجامد.html

منبع: 
http://www.thecaliforniacourier.com/2015/07/28/
برگرفته از: 
ایمیل دریافتی
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا محتوی مقاله کمنت نویسان به اصل و پایه پیدایش و پروش تروریست های خاورمیانه نشین اشاره ای نمی کنن و فقط با گروه بندی و عفاید مذهبی و قومی و نژادی اینها بحث و جدل می کننذ و به مبتدگران و طراحان و نقشه کشان و پرورش دهنده گان گروهای تروریستی و حکومت های تروریستی که امپریالیست ها ۵+۱ باشند اشاره ای نمی شود؟!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ایرج فرق ترکیه با ایران در اینست که بیشتر درآمد ایران از نفت است و درآمد ترکیه از کارو کوشش وبرنامه ریزی و افزایش صادرات و نظم اجتماعی و ثبات سیاسی. GDP بالا نشان دهنده قدرت مالی سیستم است نه شهروندان . کشورهای با اقتصاد بزرگ قادر به اجرای پروژه های بزرگ بوده و از قدرت اقتصادی و سیاسی بیشتری برخوردارند البته اگر بتوانند بکارش گیرند. بدین معنا که با سیاست درست داخلی و خارجی از حداکثر پتانسیل موجود در جهت اعتلای منافع خود استفاده کنند. بی دلیل نیست که ترکیه عضو G20 است اما ایران نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب Direnc Minelli آمار شما مربوط به تولید نا خالص ملی است نه درآمد سالانه کشورها.اتفاقا در ای آمار صندوق بین المللی پول ایران بعد از ترکیه و البته در شرایط تحریم هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیاست و جلو تر از استرالیا میباشد!!!!!!!!!!!
بنده از درامد و منابع آن سخن گفتم لطفا خلط مبحث نکنید. در ضمن این خبر با همین آمار در رسانه های ایران منعکس شد.درسایت دنیای اقتصاد:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خیلی ها هنوز متوجه نشده اند که علارغم تحریم های کمر شکن، حکومت ملایان چگونه توانست دوام بیاورد. کلمه کلیدی حل این معما مواد مخدر است. ایران از زمانی که نتوانست نفت بفروشد دنبال جایگزین بود و در نهایت اتاق فکر ولایت فقیه به این نتیجه رسید که تنها محصول استراتزیک که ایران می تواند به دنیا صادر کند و میلیاردها دلار روانه خزانه آخوندها کند تولید و ترانزیت مواد مخدر است. سپاه قدس اوپراتور این عملیات شد و قاسم سلیمانی سوپروایزر عملیات. شرکای خوبی در این عملیات نجات هم پیدا شد که هر کدام حلقه های این باند مافیایی بودند. طالبان افغانستان در شرق و پ ک ک و نظام اسد و حزب الله در غرب. البته نباید حمایت خستگی ناپذیر لابی اروپایی و آمریکایی این مافیا را از یاد برد که هر کدام سهمی از درآمد بی انتهای تجارت مرگ داشته و دارند. حال این تحریم ها صد سال دیگر هم طول بکشد بقول "معما و ایرج " ملاها قطعا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ایرج, براساس لیست IMF ترکیه پارسال 1,508 بلیون دلار درآمد داشته و 17امین اقتصاد دنیاست.26 درصد این درآمد از بخش کشاورزی, 28 درصد از بخش صنعت و مابقی از بخش سرویس بدست آمده است. بخش سرویس شامل حمل و نقل, فینانس, ارتباطات و توریسم است. طبق امار شورای جهانی توریسم 10.9 درصد درآمد ترکیه در سال 2012 از توریسم بوده است. درسال 2013 بیشترین صادرات ترکیه به ترتیب به آلمان 9, عراق 7.6, بریطانیا5.7, روسیه 4.6, ایطالیا4.5 و فرانسه 4.2 درصد بود. توریسم فرهنگی برای دیدن آثار تاریخی بخش کوچکتر درآمد صنعت توریسم را تشکیل میدهد و اروپائیان برای استراحت در کنار دریا و حمام آفتاب بیشتر پول خرج میکنند. مصر با وجود اینکه از نظر اثار تاریخی مهمترین و استثنائی ترین مکان دنیاست اما در امدش همراه با سواحل مدیترانه ایش در زمان مبارک کسر کوچکی در مقایسه با اسپانیائیست که چند مسجد و کلیسا بیشتر ندارد بود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب yaradiciliq ترکیه تقریبا سالی 200 میلیارد دلار درامد دارد که حدودا 100 میلیارد آن مستقیم و غیر مستقیم از صنعت توریسم حاصل میشود حال اگر این کشور اولین اقتصاد دنیا باشد هم با ازدست دادن نیمی از درامدش فلج خواهد شد .منبع اصلی در امد ترکیه توریسم و صادرات کالاهای بهداشتی و آرایشی و پوشاک به کشورهای منطقه و آسیای میانه است. سایر درامدهای ترکیه بخش اندکی از کل درامدهای این کشور است. هیچ کشوری نمیتواند جایگزین کشور تاریخی یونان به لحاض توریسم شود چنانکه هیچ کشوری نمیتواند جایگزین ترکیه شود چون این کشورها دارای آثار تاریخی مخصوص به خود هستند و دامد ثابت توریسم را در شرایط عادی و صلح خواند داشت البته ممکن است کشورهای دیگر نیز رشد درامد توریسم داشته باشند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جاب ناشناس:1) تحریم های چین و کوبا به هیچ عنوان به گستردگی تحریمهای همه جانبه ایران نبود.تحریمهای نفتی
(نبض اقتصاد ایران) مالی و بانکی پزشکی هواپیمایی بیمه ای اشخاص و شرکتها و ....همگی با هم.2)تحریمها بسیار بیشتر از یکسال ادامه دارد و البته تاثیر بسیاری روی معیشت مردم دارد اما علت اصلی مذاکرات تاثیر تحریمها روی روی سایر بخشها بود نه مردم.3)مطمئن باشید اگر ارتش ترکیه میتوانست تا الان پ ک ک را نابود کرده بود.جنگ با یک گروه شبه نظامی بسیار سختر ازیک کشور دارای دولت و ملت مشخص است.
4)اطراف خزر پر از نفت و گاز است بسیار خوب از چه راهی میخواهد به ترکیه برسد و طی چند سال؟درطی این مدت تکلیف مردم و صنایع چه میشود؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ایرج، برخلاف ترکیه، یونان جزئ ۲۰ اقتصاد برتر دنیا نیست، اقتصاد یونان به طور سنتی، به ۳ فاکتور ۱- کشتی‌ سازی ۲- توریزم ۳- کمک غرب به یونان در دوران جنگ سرد وابسته بود. کشتی‌ سازی را کشور‌های ترکیه، نروژ، ویتنام، کرهٔ جنوبی از دست یونان خارج کردند. توریزم را کرواسی، اوکراین، مراکش و مصر از آن‌ خود کردند. جنگ سرد نیز پایان یافت و یونان هیچ کمکی‌ از غرب دریافت نمیکند. در مورد صدور برق ایران به ترکیه نیز بهتر است بدانید که "" تورکمنستان "" به تاجیکستان، افغانستان، قزاقستان، ایران و ترکیه برق صادر می‌کند و برق صادراتی ایران به ترکیه اصلا قابل مقایسه با تورکمنستان نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" قمار نه چندان خطرناک اردوغان """ ایران هم اکنون برای پیوستن به خط لوله "" تاناپ "" گروه تحقیق تشکیل داده، خط لوله "Trans Adriatic Pipeline" تاناپ و تاپ "Trans-Anatolian pipeline" گاز آزربایجان را از طریق گرجستان و ترکیه به اورپا انتقال خواهد داد. درگیری کشور ترکیه با تروریست‌های پ ک ک از ۲ جهت به نفع ماست. ۱- ایران به اهمیت لول‌های گاز آزربایجان " تاناپ و تاپ " پی‌ برده به آنان ملحق می‌‌شود. ۲- ترکیه با درگیری با تروریست‌های پ ک ک در جنوب شرق ترکیه، نیروی پ ک ک را تضعیف می‌کند که این نیز به نفع آزربایجان جنوبی در بلند مدت است. بزرگترین """ بازنده در این وسط ارمنستان """ است. چونکه ایران تبدیل به بزرگترین شریک تجاری آزربایجان می‌‌شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ایرج در باره چیزیکه نمیدانید بهتر است اظهار نظر هم نکنید. اولا دولت ایران در عرض یکسال تحیریم, مجبور شد جام زهر دوم را به سر بکشدد. ثانیا کشور چین در مقابل تحریم ها سی و چند سال و کشور کوبا نزدیک 47 سال دوام آورد. ثالثا در صورت اقدامات تروریستی کردها در مناطق توریستی ترکیه اولا خود کردها هم از نظر اقتصادی ضرر خواهند کرد زیرا: کرد فقط پ ک ک نیست . 99 درصد از کرد ها صلح آمیز در ترکیه زندگی میکنند و خیلی هم در مناطق توریستی سهیم هستند. ثانیا در چنین صورتی( یعنی عملیات تروریستی در مناطق توریستی) همه دنیا و بیشتر از دیگران خود کرد ها مخالف پ ک ک خواهند و آرتش ترکیه پ ک ک را نابود خواهد کرد. و پ ک ک هم خودش از خطر چنین عملیاتی آگاه است و الا خیلی وقت پیش این کار را کرده بود. از نظر گاز و نفت هم ترکیه هیچ احتیاجی به ایران ندارد. اطراف خزر پر از نفت و گاز است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قدرت یک کشور فقط مربوط به مسائل نظامی نیست.بلکه عوامل متعددی از جمله موقعیت جغرافیایی،اقتصاد،شکل هندسی کشور،انسجام ملی و... در کنار قدرت نظامی موثر هستند.به جرات میتوان گفت کمتر کشوری در جهان والبته هیچ کشوری در منطقه قادر نبود حتی برای یکسال چنین تحریمهای همه جانبه که علیه ایران برقرار بود را تحمل کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای معما! هی به این و امرو نهی میکنه، که بروند چیز یاد بگیرن. خواننده در تعجبه مگه آقای معما چه چیزی بلده، بقیه بلد نیستن؟ ما تابحال یک تحلیل جانانه از ایشون ندیدیم. ایشون همیشه به بقیه ایراد میگیرن، برن چیز یاد بگیرن. اما م نمیگه چه چیزی. از دیگران ایراد چیز ندانستن میگیره. عطر آنست ببوید، نه عطار بگوید. شما بفرما اول سواد چیزت رو ثابت کن بقیه هم پرچم بدست بیفتن پشتت. اما شعار نده. ظهار فضل و خود شیفگی کاری به پیش نمی بره! سواد به گفتن نیست. میشه بگی چه چیزی بلدی بقیه بلد نیستن؟ خواننده را روشن کن. ای والله!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نطفه داعش در سفارت ایران در بیروت با پول ایران در زمان هجوم امریکا به عراق با هدف سازماندهی سنی ها علیه شیطان بزرک گذارده شد و لیکن همانند حماس پول را گرفت و بعداز یک دگردیسی پشت به آیت الله های نادان کرد و حالا هم در 40 کیلومتری ایران خواب از چشمانشان ربوده. آیت الله های کهریزکی فکر می کردند در بی رحمی و کاشتن ترس در دل مردم سرآمد زمانند غافل از اینکه محمدان سنی از آنها نیز لعین تر تشریف دارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چند بار به شما گفتم بروید اول یک چیزی یاد بگیرید بعد اظهار فضل کنید؟ آخر کی می خواهید به این نتیجه برسید که با مثل آدامس جویدن چند تا اصطلاح مثل «ماه عسل» و «پدر خوانده» و ادا در آوردن نمی شود تحلیل گر و جامعه شناس شد؟ چطور جمهوری اسلامی پدر خوانده داعش است؟ از آنجا که داعش سرداران سپاهش را در سوریه و عراق به ملکوت اعلا پرتاب می کند پدر خوانده داعش شده؟ از کی و چه جوری پ.ک.ک و داعش متحد شده اند؟ از زمانی که در کوبانی نزدیک بود داعش یک نفر از نیروهای یگانهای مدافع خلق را زنده باقی نگذارد با هم دوست و متحد شده اند؟ از زمانی که درگیریهایشان را در هزار شهر و روستا و کوه و دره متوقف کرده اند با هم متحد شده اند؟ یاوه بافی حد و مرزی هم می شناسد؟ اینجا صحبت از ارمنستان و رفسنجانی و پیک نت بود؟ یا چون حرفی برای گفتن ندارید بیخود حرف را عوض می کنید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان عزیز، تحلیل معما را خواندید که هیچ چیزی برای گفتن ندارد، واقعیت این است که رژیم ایران، پدر خواندهٔ تروریست‌های داعش، زمینهٔ همکاری تروریست‌های پ ک ک و داعش را فراهم آورد تا به ۳ هدف برسد. ۱- بی‌ ثبات کردن ترکیه ( تنها کشور با ثبات خاورمیانه ) ۲- حمایت از اسد ۳- گسیل داعش و پ ک ک برای نابودی کامل ترکیه. این هدف رژیم ایران را، اردوغان بر سرشان خراب کرد، تعبیر سخن امثال معما که برای دموکراسی ترکیه دلم می‌‌سوزانند این است که "" اردوغان عملگرا "" نقشهٔ ویرانگر رژیم ایران در منطقه را بر سر رژیم ایران خراب کرده است و در این یاس و ناا امیدی رژیم ایران، حزب توده، چپ‌ها و کمونیست‌های ایران، پان فارس‌ها و پان ایرانیست‌ها همه شریک هستند، اینک باید دید اردوغان چگونه با قطعه دست تروریست‌های پ ک ک و قطعه همکاری آنان با داعش و اسد، زمین بازی را عوض کرده، رژیم ایران را روو در روی داعش

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بقیه از کامنت قبل...
در این بین من هرگز نمی توانم آن اشخاصی که با حمایت بی چون و چرای خود از هر مانور اردوغان به دموکراسی و سکولاریسم ترکیه و نهایتا به پیش بردن این ارزشها در منطقه و ایران ضربه می زنند را ببخشم یا با ایشان کنار بیایم. اینها از دید من همان بسیجیها و چماق بدستهای فاقد فکر و اندیشه حاضر در نماز جماعات هستند که تنها هنرشان این است که تکبیر و مرگ بر این و آن هوار بکشند و از سر بلاهت یا برای منافع حقیر خود ارزشهای والا را قربانی کنند. لذا تا در توانم باشد، حقارت و بی سوادی این عناصر را افشا خواهم کرد. حالا چه امثال شما را خوش بیاید و چه نیاید. پس بیخود به خودتان زحمت ندهید؛ هرچند اگر غرض بحثی منطقی باشد، در خدمت هستم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متاسفانه سخت در اشتباهید و آقای معما نه به طور مستقیم و نه به طور غیر مستقیم خواهان القای این نکته نیست که سواد سیاسی دارد. بنابراین خودش را بیخود سبک نکرده، مقاله و آنالیزهای صد من یک غاز هم از پیش خود بیرون نمی دهد. اما ... و اما چون نظر من را خواسته اید، صرفا به عنوان یک خواننده اخبار و نه به عنوان آنالیزور و استراتژیست و این دست چیزها نظر شخصی خودم را می نویسم. لطفا شما هم اگر ایرادی به نظرات من دارید، منعکس بفرمایید تا بحث کنیم:
اول داستان بر میگردد به نتایج انتخابات پارلمانی اخیر. انتخابات ترکیه به شدت به ضرر آک پارتی و شخص اردوغان به پایان رسید و ه.د.پ موفق شد تا نزدیک 13% آرا را کسب کند و از سد حد نصاب 10% بگذرد. هضم این موضوع برای شخص اردوغان که چهره کاریزماتیک و سمبل آک پارتی است بسیار گران آمد. چرا که بدین ترتیب شانس ایجاد تغییرات مورد نظر خود در قانونی اساسی را از دست میداد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من بعنوان خواننده کامنت، دوستانه به آقای "معما" توصیه میکنم اگر توان تحلیل و تجزیه سیاسی ندارد، لطفا با تحقیر دیگران کم سوادی خود را بمعرض نمایش نگذارد. ایشان که میخواهد بطور مستقیم به کامنت نویسان بگوید که سواد سیاسی دارد، متاسفانه ما تابحال سواد آنچنانی در نوشته های ایشان نمی بینیم. اگر واقعا ادعای سواد سیاسی میکند، با یک مفاله اهداف اردوغان و پ.ک.ک را مورد تحلیل علمی قرار دهد تا خوانندگان نیز به شمه سیاسی اش باور کنند. و الا با تحقیر و تحمیق دیگران، فقط کم سوادی خود را نشان میدهد.


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر وقت ارمنستان خودش را از یوغ روسیه رها و آزاد کرد ایران نیز خودش را از یوغ روسیه رها خواهد کرد، کشور‌های جمهوری آزربایجان و ترکیه خیلی‌ زود دریافتند که "" روسیه نه تنها قطب توسعه نیست بلکه قطب ضدّ توسعه است "" قبلان نیز نوشتم اگر روابط بین‌الملل خوانده بودید در می‌‌یافتید که "" هر کشوری که با کارت روسیه بازی کند مجبور به بازی با رولت روسی خواهد شد"" رولت روسی "" خطرناک‌ترین قمار "" در زندگی‌ یک ملت است، در خاورمیانه تنها دو کشور ارمنستان و رژیم ایران خود را در جایگاهی‌ قرار دادند که هر روز باید با رولت روسی بازی کنند. پس هر روز که قمار بزرگ در پرده ذهنتان رژه می‌‌رود برای تمرکز هم شده "" رولت روسی "" را به خودتان گوشزد کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از آنجا که به سبب نگرش مغرضانه به مسائل فاقد توان تحلیل خونسردانه هستید، یادآور می شوم که توافق اخیر اتمی بین ایران و 5 +1 تلاشی بود موفق جهت کنده شدن از روسیه و چین و بسط روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای بیشتر. البته درک می کنم که شما از این موضوع دلخور باشید. اشکالی ندارد چون امثال نتانیاهو و کسان دیگری هم که فقط مصیبت و بدبختی برای مردم ایران آرزو می کنند همین احساسات را دارند. هرچند آنها به جای کامنت نویسیهای بی حاصل کارهای عملی تری انجام می دهند. ضمنا مجددا تذکر میدهم که برای جامعه شناس و تحلیلگر شدن، شرط اول نگاه بی طرفانه به وقایع و شرط دوم داشتن سواد است. اگر شما این همه وقتی که طی این سالها با کامنت نویسی هرز داده اید را مصروف دانش آموزی می کردید، امروز دارای فوق لیسانس جامعه شناسی می بودید. یقینا در آن صورت شخص مفیدتری می شدید هم برای جامعه ترکیه و هم برای خودتان.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" قمار خطرناک ایران و تاثیر آن بر ارمنستان "" دلایل زیادی پشت پرده به تعویق انداختن خط لوله گاز "" نوار یا جریان ترکی "" وجود دارند ولی‌ یکی‌ از دلایل آن، بی‌ ارتباط با " افزایش نرخ بهره از طرف فدرال ریزرو آمریکا " نیست ، بلافاصله بعد از این سیاست مالی‌، بازار‌های اقتصادی هم اکنون بی‌ ثبات چین، روسیه را موج بحران خواهد گرفت، ارمنستان اولی‌ کشوری خواهد بود که به دلیل تامین ۴۰ درصد درامد ملی‌ ناخالص این کشور از طریق دیاسپرای ارامنه در روسیه دچار بی‌ ثباتی خواهد شد، ایران خودش را بدجوری در منگنه قرار داده، از یکطرف نمیتواند از روسیه جدا شود از طرفی‌ روسیه هر آن بنا بر مصالح ملی‌ خود، ایران را قربانی خواهد کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" قمار خطرناک ایران در منطقه "" با توافق اتمی‌، کشور‌های منطقه تصور میکردند " رژیم ایران قرائت نوینی از رابطه با همسایگان را " به نمایش خواهد گذاشت ولی‌ رژیم ایران برخلاف تصور همه، سیاست تخریبانه خود را تشدید بخشید. "" اینک عربستان در حال خرید ۶۰۰ موشک پاتریوت از "" آمریکاست. ناتو با بلند پروازیهای روسیه، بیشتر از همیشه به ترکیه نیاز دارد و برای امنیت ترکیه، با تروریست‌ها وارد نبرد شده است، روسیه وارد بحران اقتصادی شده و این بحران بیشتر از همه جا، ارمنستان را بی‌ ثبات کرده است، در حالی‌ که گروه‌های مافیا و گنگسترها در دریای مدیترانه به فراریان از ایران، افغانستان، پاکستان حمله میکنند و گرما امروز در ایران و پاکستان بیداد میکرد مردم مانده اند با نه امن شدن منطقه، به کجا پناه خواهند برد؟
تصویر مسؤل سابق کامنتها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب Anonym علتش این است که شما اصلا چنین کامنتی ننوشته بودید که حذف یا منتشر شود!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
علت حذف این کامنت من چه بود؟
« چه میشود؟ فوقش آرتش کودتا میکند و پ ک ک و کومونیست ها را سر جای خودش می نشاند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لطفا پتیشن زیر را امضاء کنید. سپاس

https://www.change.org/p/nato-eject-turkey-from-nato?recruiter=32620056&utm_source=share_
petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=mob-xs-share_petition-no_msg&fb_ref=Default

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هفته نامه انگلیسی زبان کالیفرنیا کوریر یک نشریه دیاسپورای ارامنه با تیراژ بسیار محدود است. اگر می خواهید ترجمه کنید از روزنامه های مشهور با تیراژهای ملیونی از نویسنده گان با شهرت جهانی ترجمه کنید. در ضمن به آئین نامه خودتان احترام گذارده و کامنت قبلی مرا هم درج کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقاى نظريان اخبار را لطفأ وارانه رله نه فرمائيد . گروه تروريستى پ کا کا تنها نماينده مردم کرد در ترکيه نمى باشد، ׳
و اين پ کا کا بود که آتش بس رادر منطقه نقص کرد .در ترکيه روند دمکراسى داشت بسيار خوب پيش مى رفت .که متاسفانه
کشورهايى در منطقه، براى منافع خود علاقة چندانى به اين تحول ندارند .ايران و ارمنستان در صف مقدم اين گروه مى باشند . ׳

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تا‌ظهور‌داعش‌دهها‌هزار‌کشته‌‌‌ و‌میلیونها‌سوری آواره شده‌بودند‌و‌مسبب‌این‌همه‌فلاکت‌وبد‌بختی‌کسی‌نبود‌
به‌غیر‌از‌بشار‌اسد‌ و‌متحدینش‌(بخوان‌ایران،‌روسیه۰۰۰)‌.
حالا‌یک‌عدهای‌که‌میخو‌اهند‌آب‌را‌در‌منطقه‌گل‌آلوده‌ترکنند،‌در‌نوشته‌هایشان‌کوچکتریناشارهای‌به‌جنایات‌بشارنمی‌کنند۰
تنها‌تیغ‌حملات‌رانه‌به‌سوی داعش بلکه‌به‌سوی‌‌ترکیه‌‌گرفته‌اند(اردوغان‌بهانه‌است)۰
بزرگترین‌حلقه‌ضعیف‌‌دنیای‌ترک‌همانا‌آذربایجان‌ایران‌هست‌‌که‌اینک‌کوچکترین‌نقشی‌در‌روند‌وقایع‌منطقه‌بازی‌نمیکند۰