حمایت احمد جنتی از توافق وین

احمد جنتی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران: آنها حداکثر توان خودشان را برای حفظ منافع ملی گذاشتند٬ لذا مجلس باید از این دستاورد صیانت بکند. چراکه غرب اگر صد امضا هم بکنند٬ آخر زیرش می‌زنند اما فقط از ما می‌خواهند به عهدمان پایبند باشیم.

احمد جنتی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با تشکر از زحمات شبانه‌روزی تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: آنها حداکثر توان خودشان را برای حفظ منافع ملی گذاشتند٬ لذا مجلس باید از این دستاورد صیانت بکند. چراکه غرب اگر صد امضا هم بکنند٬ آخر زیرش می‌زنند اما فقط از ما می‌خواهند به عهدمان پایبند باشیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه دستاورد هسته‌ای خوبی داشتیم٬ تصریح کرد: الان بحث‌های حقوقی در میان است؛ اینکه بحث مذاکرات به مجلس برود یا نرود. من هم موافقم به مجلس برود و مجلس تصویب کند. البته عده‌ای می‌گویند اگر اینطور باشد دولت باید لایحه بدهد. در مقابل تعدادی هم به رسیدگی در شورای عالی امنیت ملی معتقد هستند. با تمام این احوال امیدوارم جایگاه حقوقی برجام زودتر تعیین تکلیف شود چراکه بحث هسته‌ای بحث  ملی است و نباید برای مقاصد جناحی چه در انتخابات و چه در جاهای دیگر استفاده شود.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به سخنان خامنه‌ای در روز عید فطر به مواضع او در مقابل آمریکا اشاره کرد و آن را بدون تغییر خواند و افزود: ما در هر جای جهان حامی مظلومان و مجاهدان و کسانی که در راه خدا عمل می‌کنند٬ هستیم. از این جهت سیاست ما با آمریکا در منطقه 180 درجه تفاوت دارد و اینگونه نیست که بخاطر یک توافق٬ سیاست منطقه‌ای ما و آمریکا یکی شود.

وی در ادامه به بحث مشکلات اقتصادی اشاره کرد و افزود: از مسئولان می‌خواهم مشکلات بیکاری و اقتصاد را حل کنند٬ چراکه مشکل بیکاری و سختی‌های مالی مردم را از پای در می‌آورد. اینها با حرف و شعار حل نمی‌شود بلکه تلاش و کار صادقانه و جهاد می‌خواهد.

جنتی در قسمت دیگر صحبت‌های خود به انتخابات پیش رو اشاره کرد و با مهمتر دانستن انتخابات مجلس خبرگان از انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد افراد کاردانی به مجلس بروند چرا که وجود چنین افرادی باعث خواهد شد کار بهتر از گذشته بشود.

دبیر شورای نگهبان با انتقاد از کسانی که خبرگان را سیاسی می‌کنند٬ گفت: به اینها می گویم خبرگان نباید رنگ سیاسی داشته باشد. مجتهدان، درس خوانده‌های حوزه و افرادی که نظام را قبول دارند بروند و به آن وظیفه عمل کنند که تاکنون چنین کرده‌اند. خوشبختانه این مجلس تاکنون رنگ سیاسی نداشته٬ اما این نگرانی است که از این به بعد رنگ سیاسی بگیرد و عده‌ای کارهایی بکنند که اگر موفق شوند - که امیدوارم موفق نشوند- مشکل برای کل نظام و انقلاب پیش خواهد آمد٬ بنابراین شورای نگهبان تمام تلاش خود را در این زمینه خواهد کرد.

وی افزود: کسانی هستند که می‌خواهند هر جا قاطعیت است٬ آن را بشکنند. تفاوتی نمی‌کند شورای نگهبان باشد یا  قوه قضاییه؛ آنها می‌خواهند همه این نهادها تسلیم نظر آنها باشند و انتخابات و مسائل دیگر طبق نظر آنها پیش برود.

جنتی با تقدیر از رئیس  قوه قضاییه بخاطر حل پرونده چند هزار صفحه‌ای اخیر گفت: این مسائل برای خیلی‌ها گران تمام می‌شود. به همین دلیل می‌خواهند با حرف‌های دروغ  قوه قضاییه را تضعیف کنند و قدرت آن را بگیرند تا قاطعیت نداشته باشد. آنها می‌خواهند شورای نگهبان با کسی برخورد نکند و به راحتی همه را تایید صلاحیت کنند. اینها با قاطعیت‌ها مخالف‌اند.

دبیر شورای نگهبان با بیان این جمله که نمی‌دانم اینها چطور فکر می کنند افزود: آنجا که به نفعشان نیست می‌گویند تقلب شده و جای دیگر می‌گویند شورای نگهبان و دستگاه امنیتی می خواستند سلامت انتخابات را مخدوش کنند؛ اما از مردم ترسیدند.

خطیب موقت نماز جمعه گفت: توصیه می‌کنم حیثیت خودتان را حفظ کنید و حرفی نگویید که به ضرر شما تمام شود٬ چراکه ما می خواهیم هر کسی در جمهوری اسلامی عزیز است٬ بماند.

 

برگرفته از: 
ایلنا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.