سیاست "ترکیه" و انکار موجودیت "کردیه"

ساکنان این دهکده جهانی و بویژه شهروندان ترکیه در آستانه قرن 21، انتظار دارند که از طریق مسالمت آمیز و گفتگو مسائل خود را حل کنند و از تبدیل سوروج، اورفا و ... به کوبانی های دیگر، پیشگیری کنند و این امر در صورتی میسر است که حاکمان ترکیه موجودیت کردیه (کردستان در ترکیه) را به رسمیت بشناسند!

 

امروز دولت ترکیه با اعلام انتخابات دیگر، قصد دارد همچنان نقش کردها در ترکیه را انکار کند و روند شراکت کردها در سیاستهای کشور را فلج نماید. حاکمان ترکیه در شرایطی به سیاست های کودکانه، توطئه گرانه و سرکوبگرانه ادامه می دهند که کردها دولت خود را در "قندیل" تشکیل داده و قطب "کردیه" برای تغییر شرایط بشدت ضد انسانی کنونی، با صلابت قد برافراشته است. دیگر تولد "کردیه" (قطب "کردیه" در کنار "ترکیه") را نمی توان از چشم جهانیان پنهان کرد و پشت شعارهای عوامفریبانه سنگر گرفت.

 تلاطم های "کردیه" در "ترکیه" و تاثیرات انقلاب رژوئا بر آن، نشان داد که مناطق کردنشین "ترکیه"، از اراده و اسباب لازم برای ایجاد "کردیه" در کنار "ترکیه" یا جدا از "ترکیه" برخوردار هستند و بدرستی ترجیح شان این است که در شرایط کنونی زیر یک سقف آزاد، لائیک و دمکراتیک باشند و خواسته های شریف، انسانی و تاریخی آنها به رسمیت شناخته شوند.

سیاستهای ویرانگرانه ترکیه در حمایت های سیاسی، نظامی و اقتصادی از داعش، دره های بی اعتمادی میان کردها و حاکمان "ترکیه" را عمیق تر کرده و شکاف های گذشته دهان باز کرده اند. انقلاب رژوئا تاثیرات بزرگی در جنبش کردها در شمال کردستان گذاشت و نیروی عظیم کرد در ترکیه نیز پشتوانه بزرگ کردهای سوریه هستند.

 موقعیت کردها در سوریه و ترکیه از لحاظ سیاسی، اجتماعی، نظامی و نقش آنها در منطقه به کیفیت نوینی ارتقاء یافته است که برگشت ناپذیر بنظر میرسد و نمی توان عقربه زمان را به عقب برگرداند.

 حکومت ترکیه در پیکار دمکراتیک جنبش کرد، آزادیخواهان، دمکراتها و لائیک های ترکیه شکست خورد و بخاطر ناتوانی در پیکار دمکراتیک، به شرایط جنگی و تشدید بحران و تداوم شارلاتیزم سیاسی رو اورد.

حکومت ترکیه با تحریف و سیاه نمائی جنبش کرد در ترکیه و حماسه رژوئا، قصد دارد چون سابق با اتکاء به سیاستهای نژادپرستانه و اسلامگرایانه، "عوام" را علیه مردمان غیر ترک بسیج نماید. حزب دمکراتیک خلق های ترکیه، که ستون های آن را جنبش کرد تشکیل داده، نقطه امیدی برای صلح، دمکراسی، لائیسیته و آغاز پروسه گفتگو جهت حل مسئله کرد بود که حاکمان ترکیه نشان دادند که نه تنها فاقد ظرفیت های لازم برای حل دمکراتیک مسئله کرد در ترکیه هستند، بلکه از هیچ اقدامی برای به شکست کشاندن انقلاب رژوئا دریغ نمی کنند.

رهبران رژوئا چگونه می اندیشند؟

یکی از رهبران رژوئا در برابر این پرسش که دوستان و دشمنان شما در منطقه کیانند، اظهار داشت؛  

ما خواهان صلح، دوستی و زندگی با همه سوریه ای ها بعنوان انسان، زیر سقف  یک نظام آزاد، دمکراتیک و بدون تبعیض هستیم. نظامی که شهروندان به اعتبار تنوع نژاد، زبان، رنگ پوست، مذهب و جنسیت تفکیک نشوند و همه از حقوق برابر برخوردار باشند. ما می خواهیم دمکراسی رژوئا به سایر مناطق سوریه گسترش یابد و ما انتظار داریم که دیگران ما را در این سیاست همراهی کنند.

این سیاست ستودنی رهبران کردهای سوریه است که در نتیجه دگرگونی ها و جنگهای منطقه ای، امکان یافتند تا با هویت سیاسی مستقل، مترقی و مدرن اعلام موجودیت کنند.

در واقع شرایط جهانی و منطقه ای اسباب بیرون آمدن مسئله کرد از سایه را فراهم کرد و آنها در "حلقه های ضعیف"، راه تقویت خویش و پیشروی را تدارک دیدند.

نخستین حلقه ضغیف، ناکارائی قدرت مرکزی در عراق بود که به ایجاد اقلیم کردستان انجامید.

دومین حلقه ضعیف سوریه بود که فروپاشی دیکتاتوری اسد، به تولد رژوئا انجامید و قهرمانی های کوبانی ها نشان داد که دژ روژئا، گورستان دشمنان است. مقاومت کوبانی نه جنگ محله به محله، نه جنگ خانه به خانه، بلکه جنگ دیوار به دیوار بود که کوبانی را به گورستان داعش تبدیل کرد.

سومین حلقه ضعیف در ترکیه می باشد. جائی که تمرکز اصلی کردها می باشد و تحولات در انجا تاثیرات تعیین کننده در منطقه خواهد گذاشت. ترکیه در تب بحران می سوزد و بر سر دوراهی بازگشت به بربریت و نسل کشی نژادپرستانه و یا پیشروی به سوی آزادی، دمکراسی و لائیسیته قرار دارد.

ساکنان این دهکده جهانی و بویژه شهروندان ترکیه در آستانه قرن 21، انتظار دارند که از طریق مسالمت آمیز و گفتگو مسائل خود را حل کنند و از تبدیل سوروج، اورفا و ... به کوبانی های دیگر، پیشگیری کنند و این امر در صورتی میسر است که حاکمان ترکیه موجودیت کردیه (کردستان در ترکیه) را به رسمیت بشناسند!

در پایان پیشنهاد می کنم "مانیفست انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق های ترکیه"

http://isdmovement.com/2015/0615/061215/061215.Tur...

 را با متن «پيمان نامهء عصر نو»ی جنبش سکولار دموکراسی ايران (1393) مقايسه کنيد تا گوهر همسوئی سیاسی نیروهای آزادیخواه و سکولار دمکرات ایران با کوشندگان حزب خلق های ترکیه شفاف تر شود.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ناصر جان! عرض به شرف مبارکت ات، طبق آمارهای مستند، کل توریستهای آلمانی در ترکیه از مرز %5 تجاوز نمی کند، و چنین تحریمی تاثیر بر روی صنعت توریست ترکیه نخواهد گذاشت. در ضمن کل توریست ایرانیان داخل و خارج درترکیه از مرز نیم درصد تجاوز نمیکند، از این جهت خیالتان راحت باشد، که با چنین ارقامی نمیشود سیاست اقتصادی و درآمد مالی کشوری تعیین کرد. در ضمن اخیرا یک خبر نگارمعروف ترک با رهبران اکراد در عراق، سوریه، ترکیه و ایران سئوالاتی طرح کرده که هیچکس نتوانسته اهداف تفنگ بدستان اکراد را تعیین بکند. سئوال این بود: اکراد که در ترکیه از آزادی زبان برخوردارند، مدرسه کردی دارند، رادیو تلویزن کردی دارند، اختیارات مناطق اکراد بدست فرمانداران منطقه سپرده شده است،
بیش از هشتاد نماینده در مجلس ملی ترکیه برای تامین منافع حقوق مدنی خود دارند، و در رسانه های آزاد خواستشان را مطرح میکنند، و از آزادی انتخابات
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به مناسبت سیاست غیر دمکراتیک و ضد انسانی حکومت اسلامگرای ترکیه در رابطه با حمایت از سپاه اسلام (داعش) و سرکوب و بمباران ملّت کُرد، از گوشه و کنار در جامعهء آلمانی شنیده میشود، که سفر های توریستی تابستانی خود به ترکیه را تحریم کرده اند، حـتّی از نزدیک تجربه کردم که خانواده ای آلمانی به حمایت از ملّت کُرد حاضر هست از پرداخت بلیط هواپیمایی پرداخته شدهء خود صرف نظر نموده و سفر به ترکیه را لغو کنند، اگر دفتر توریستی پول بلیط آنها را پس ندهند ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در جریان تبعید ارامنه شرق ترکیه ,به سوریه و عراق و لبنان ,که بمنظور مقابله با همکاری انها با متجاوزین ارتش روسیه و جلوگیری از کشتار بیشتر اتباع عثمانی(یک ملیون ترک توسط داشناکهای مسلح به سلاح روسی قتل عام شدند) انها را از مناطق کردنشین عبور دادند. آنچه که بر سر ارامنه در این مسیر آمد ,مرگ بسیاری بدلیل کمبود مواد غذائی(قحطی چنگ جهانی اول) و نتیجه .... کردهای مسلح بود. این حقیقت در منابع ارامنه بکرات قید شده اما باز برخی برای سو استفاده سیاسی و عقده گشائی وقتی قافیه تنگ می اید ناخنکی به این تراژدی می زنند. اقای اقبالی و دیگران با قلبی مملو از کینه که نتیجه طبیعی یکسو نگری ایدئولوژیک و تعلیمات و جوضد ترک غالب در ایران است, غافل هستند که با چاشنی بمبی به بزرگی یک ملت دارند بازی میکنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنا به ادعای آقای اقبال، انشاالله اکراد در ایران نیز جنگ و کشتار مسلحانه را که در ترکیه به میمنت سر اردوغان انجام دادند، در ایران نیز پیش میبرند، و با آزادی کردستان بزرگ، و تجزیه ایران دل آقای اقبال و ناصر خان و امثالهم را شاد میکنند. تا هر قومی در فکر حال خود باشد و ما نیز این اتفاق مبارک را به بخدمت آقایان ناصر و اقبال که خواست قلبی شان است تبریک بگوئیم و کردستان از اهواز تا ایتالیا را جشن بگیرم. البته اگر در استراتژی خوش خیالانه و ساده اندیش خود، اشتباه نکرده باشند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوابی که غربیها برای خاورمیانه دیده اند در حال عملی شدن است چه برای ترکیه و چه برای ایران. تجزیه ترکیه مثل تجزیه ایران مهمترین هدف غرب است. دلیل اصلی توافق هسته ای با ایران بخاطر بازگذاشتن دست دولت برای اجزای طرح قدم به قدم تجزیه است. دادن حقوق زبانی و آزادیهای اتنیکی به قومیتها از دستورات غرب است در ترکیه از مدتها پیش شروع شد در ایران نیز در حال اجرا هستند و جالب است اول از همه با کردها شروع کردند تا سریعتر کردستان بزرگ تشکیل شود. پافشاری دولت برمسایل قومیتی نیز در راستای زدوبندهای پنهان است
دولت ترکیه فهمید چه کلاهی برسرش گذاشته اند به همین دلیل شروع به بمباران کردها نمود. در حالیکه در ایران کسی نیست جلوی دولت را بگیرد.
داعش نیز دست ساخته غرب است برای رساندن سلاح به کردها و البته درگیر کردن ایران در جنگی دیگر به همین دلیل غربیها مدام می گویند تنها ایران از پس داعش بر می آید!!
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از خاطرات استادکار کرد کوبانی؛
او گفت من زرتشتی هستم و دین خود را تغییر نداده ام.، ولی مهاجرت باعث تغییر دین می شود... پدرم شاهد بود که در جریان قتل عام ارامنه، نگهبان ها سر یک نخ سیگار شرطبندی می کردند که بچه داخل شکم زن حامله ارمنی، پس از شکافتن شکم، پسر است یا دختر؟
ارامنه در سوریه دوش بدوش کردها مبارزه کردند و هیچکدام دل خوشی از ترکیه نداشتند. به این معنا که حاکمان ترکیه (و نه ترکها) در ارتباط با ارامنه و کردها در طول تاریخ مرتکب جنایت شده و تا زمانی که زمینه های سیاسی، اقتصادی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی جنایت علیه بشریت نقد نشود، تکرار آن ممکن است. از اینرو با سوء سابقه حاکمان ترکیه، باید به کردها و ارامنه حق داد که با همه توان و اشکال مبارزه از موجودیت خود دفاع کنند.
عامیانه ترین برخورد، تقابل واکنشی، عصبیت عشیرتی و امتناع از تفکر و راهجوئی است که در برخی "کمنتارها" وجود دارد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اکراد در ترکیه جلوی چشم پلیس از اتوبوس دانش آموزان گرفته تا هر وسیله عمومی وحتی آن مدسه ای که فرزندش درآن درس می خواند را با بربریت تمام به آتش میکشند وپلیس بد بخت فقط به گاز اشک آور پناهنده می شود.وعده ای را باز داشت وفردایش ول می کنند.یک هزارم اعمال اکراد ترکیه را اگر کردهای ایران انجام می دانند اولین کاری که نیروهای امنیتی انجام میدانند توی پیشانی همشون با سرب داغ خال هندو می کاشتند.وشب هم تعداد نا معلومی رامجهول المکان ومجهول الزمان می ساختند.اردوغان وحزب ناکارآمدش با دمکراتیک بچه گانه اش ابهت ترکیه را خدشه دار کرد وبا دادن فضای سیاسی بی حد به کردها آنها را چنان جری نمود که علاوه بر گرفتن کلی امتیازات اجتماعی واقتصادی در عرض یک ماه نزدیک به 50 مامور نظامی دولت را کشته اند.اینان نشان دادند که خونریزی وکشتن غیر کرد را مباه می دانند وازدنباله بهانه بودند تا دوباره کشتن انسان بیگناه را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اشتباه در انتخاب نام کردیه!
حتی در همان مناطق اکثریت کردنشین ترکیه نیز جمعیت زیاد غر کردزبان وجود دارد. انتخاب نام قومی یا مشابه اش برای یک کشور یا استان و منطقه یک اشتباه استارتزیک است که سبب نهفته شدن اتش زیر خاکستر کشمکش نژادپرستانه تا نسلهای بعد میشود. خود نام ترکیه موید همین نکته است. نامهای دیگری چون ازبکستان. تاجیکستان....
بهترست نامی بر اسا تاریخ و جغرافیا. مثلا اناتولی (شرقی). حتی میتوان نام کشور را به نام پایتختش نامید. مثلا جمهوری دیاربکر. خیلی از کشورها نام کشور همان نام پایتخت هست. مانند سنگاپور. کویت...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان عزیز، من از نوشتهٔ جناب اقبالی استفاده خواهم کرد تا با مبنی قرار دادن طرز تحلیل ایشون، به چگونگی‌ ضعف تحلیف، در نبود عمق دیدگاه ژئوپلتیکی، پی‌ ببرید. جناب اقبالی تصور میکنند که کرد‌ها میتوانند متحدان خوبی‌ برای رژیم فارس ایران تبدیل شوند. این نگاه تحولات ژئوپلتیکی در غرب دریای مدیترانه را به هیچ می‌گیرد. این تحولات چگونه در حال شکل گرفتن هستند؟ ترکیه در چند ماه گذشته، با اسرائیل مذاکراتی داشت، هدف این مذاکرات، خروج غزه از محاصره است، حماس به عنوان واسطه فلسطینیان انتخاب می‌‌شود، در مقابل اسرائیل، ترکیه، قبرس طرح انتقال گاز از کرانه‌های اسرائیل را شروع کرده، از طریق ترکیه، به اروپا صادر میکنند. این تحول، اسرائیل را تبدیل به رقیب ایران، در بازار گاز ترکیه می‌کند. اسرائیل برای این منظور، جنوب شرق ترکیه را با استفاده از پ ک ک بی‌ ثبات می‌کند تا راه صادرات ایران قابل

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با تشکر از آقایان اقبالی, کرمی , جویا و همفکران ضد ترکشان که اسباب اتحاد هر چه بیشتر مبارزان راه آزادی و استقلال آزربایجان جنوبی را با تحریر مقالات تحریک آمیز فراهم می سازند. تقابل سخت از نوع اسلامیون و این آقایان و برخورد نرم برخی از چپ گرایان ایرانی با حرکت ملی آزربایجان, گره مشکل لاینحل ایران را نخواهد گشود و به قدرت گرفتن هرچه بیشتر ماها خواهد انجامید. شما ها نه راه پیش و نه راه پس دارید و سرانجام تسلیم خواهید شد. بقول یک فیلسوف آلمانی (اسمش خاطرم نیست) اگر شرائط برای رشد یک اندیشه آماده باشد نمیتوان آن را مهار کرد. چنبش ترکها مهار شدنی نیست.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درود جناب کرمی گرامی؛
شوربختانه اپوزیسیون برانداز و سکولار دمکرات بسیار دیر به نقش مخرب پان اسلامیسم، پان ترکیسم و پان عربیسم در ایران و منطقه پی برد و در پیش بینی صف بندی های نوین ناتوان بود. تجربه این واقعیت را ثابت کرد که جنبش آزادیخواهانه کرد در برابر سه گرایش فاشیستی تنها بوده و جامعه ایران در سه دهه گذشته متاثر از شور حسینی روحانیت شیعه، نتوانست دوش به دوش کردها از ارزش های انسانی دفاع کنند.
خوشبختانه پس از ریزش توهم به اسلام و اسلامگرایان در جامعه ایران، اهمیت و نقش کردها بیش از همیشه مورد توجه قرار دارد و روحیه همبستگی و چرائی ان، به شکل بارز افزایش یافته است.
در همینجا عرض کنم که بر اساس تجربه شخصی در ترکیه و رژوئا (کوبانی)، نگاه آنها به ایران (فرای حکومت اسلامی)، استراتژیک است و نه مقطعی و مصلحت جویانه. که این برای من آموزنده بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ناصرخان! اگر خیلی نظریه پردازی، چنین نظریه هائی را، برای اکراد ایران صادر کن! که به حقوقشان برسند، کسانیکه عاشق چشم و ابروی اکراد هستند، چرا بغل این و آنان هندونه میدهند، چرا خودشان آستین ها را بالا نمی زنند؟ آقای بوش را دیدیم به عراق لشکر کشید، و بعد اعراب و اکراد همه خوشبخت شدند. شما دستور بفرمائید، که ترکیه را نیز چنین بکنند، تا اکراد نیز مثل مردم عراق، و سوریه همه یکجا مسرور و خوشبخت بشوند، از مهاباد تا دریای مدیترانه را به اسم اکراد ثبت بکنند، و ما نیز به جنابعالی تبریک بگوئیم. بیرون گود ایستادن و لنگش کن گفتن خیلی ساده است. آقایانیکه به این و آن امرو نهی میکنند، چرا خودشان جلو نمی افتند؟. از چه چیزی میترسند؟
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای اقبال اقبالی، با درود، منتظر این گزارش شما بودم. حرکت حکومت ترکیه در حقیقت کودتایی دیگر بر علیه کُردها بود که باعث منزوی شدن بیشتر ترکیه، و پرده برداری از سیاستهای غیر دمکراتیک و حیله گرانهءِ حکومتهای ترکیه در مورد کُردها بوده است.
درمقابل این حرکت و کودتای حکومت ترکیه بر علیه کُردها و بر علیه روند دمکراسی در این کشور، همانطور که قبلأ پیش بینی کردم، حکومت آلمان اعلام کرد که پدافندهای مستقر در خاک ترکیه را زودتر از وقت تعیین شده فرا میخواند. اعتراض چند هنر پیشه آلمان و کلأ جو جامعهء آلمان بر علیه حکومت ترکیه دارد اوج میگیرد.....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی در ترکیه اینقدر دموکراسی هست که اکراد بدون گذر از فیلتر، حزب HDP را تشکیل می دهند و رهبر این حزب آشکارا از تروریستهای پ ک ک حمایت می کند و کاری هم باهاش ندارند ! آیا اگر پژاکیها در ایران جنایتهایی که پ ک ک در ترکیه می کند میکردند دولت ایران یک نفر از آنها را زنده میگذاشت ؟! تازه صاحبان کشته ها ی پژاک حتی جرئت نمی کردند بروند جسدهایشان را برای دفن تحویل بگیرند ! کجای کاری شما ؟ در ایران کردها چه حقوقی دارند که در ترکیه ندارند ؟ اگر منصف هستی مقایسه کن حقوق کردها در ایران و ترکیه را .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبال اقبالی عزیز، تشیع آلیاژی است از ذهنیت ساسانیان و اسلام و ماحصل آن آخوند است و چاه چمکران و هزاران امامزاده و حتی امامزاده سیار محصولات این طرز تفکر است، آخوند در موعظه های خود در مساجد، از همه می خواهد که در شب غریبان به احترام اسرای کربلا هیچ کس نباید چراغ روشن کند و هیچ کس نباید شام بخورد، ولی وقتی به خانه خود برود و اگر خانه تاریک باشد و از شام خبری نباشد با ضعیه اش( همسرش) دعوا براه می اندازد که چرا خانه خاموش است و چرا شام نپختی و وقتی همسرش بگوید که توخودت در مسجد فتوا صادر کردی و من بر حسب سفارش تو اینکار را کردم در جواب می گوید که من این حرفها را برای مردم گفتم نه برای خودمان، متأسفانه این فرهنگ مذبذب درتار و پود همه نفوذ کرده از جمله روشنفکران، شما در این مقاله از حقوق کردهای ترکیه دفاع می کنید، آیا اگر کردهای ایران هم دست بکار شوند و به همان اقداماتی که در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام یک دموکرات بی طرف اول تاریخچه کردها را باید بداند سپس نظر دهد
1. تاریخچه کردها به مانند ارمنی ها (های ها) پد است از کشت وکشتارمخالفین چه کرد چه همسایه ها
2. در چهار کشور ترکیه ایران عراق و سوریه زندگی میکنند
3. در عراق طالبانی شان در دولت بود ومنطقه اقلیم کوردیستان با حمایت ترکیه و حملات هوائی آمریکا تشکیل دادند به قیمت کشتن اعراب وترکمن های مناطق اشغالی از جمله آمرلی و کرکوک و.......
4. در سوریه با دولت بشار اسد همکاری دارند و برای کوردیستان بزرگ وراه یافتن به دریای آزاد اعراب و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای اقبالی گرامی تما میت ارضی ایران خدشه ناپذیر است و هیچ نیروئی حزبی و اقلیتی حق تجزیه ایران را نخواهد داشت. بهترین راه حل زندگی در همان چهار چوب کشور های منطقه و ایجاد دمکراسی و عدالت و امنیت برای همه شهروندان است. اگر بجای رفتن به دنبال تجزیه ایران در طول 70 سال گذشته جریانات تجزیه طلب مانند فرقه پیشه وری و قاضی محمد وفدائی خلق و حزب توده به دنبال ازادی و دمکراسی میبودند این ننگ کنونی اکنون میسر نبود. جریانات چپ دشمن دمکراسی پارلمانی و وحدت ملی ما ایران هستند.ما نمیتوانیم از کشور ازاد کردستان در ترکیه دفاع کننیم و حق جدائی کردان را از ایران نفی کننیم.انچه در ترکیه می گذرد بر ایران نیز تاثیر میگذارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درآستانه دهکده جهانی قرن 21 ، اردوغان و دولتمردان ترکیه دچار اشتباهات فاحشی شدند. یکی از اشتباهات اردوغان رئیس جمهور ترکیه برگذاری انتخابات آزاد بود که بیش ازهشتاد کرد برای تامین حقوق و منافع ملی اکراد، به مجلس ملی ترکیه راه یاقتند. جناب اردوغان! برای اکراد که در ایران ازهیچ حقوقی برخوردار نیستند، رادیو و تلویزیون کردی گذاشت. و تحصیل در مدارس را به زبان مادریشان شروع کردند. برایشان دانشگاه کردی گذاشت. و اختیارات مناطقی از ترکیه را به فرمانداران کرد واگذار کرد. و همین سیاست های دمکراتیک اردوغان! و دولت ترکیه، متاسفانه اکراد و تشکیلاتشان پ.ک.ک، به رهبری"آپو" را چنان جری و گستاخ نمود که با سلاحهای تحویلی از خارج شروع به حمله های مسلحانه بر روی سربازان، واحد های نظامی، پاسگاههای مرزی، و حمله به پرسنل و افراد ارتش، و غیر نظامیان نمودند. در شهرها به ترور دست زده، پلها، خط لوله نفت، و گاز را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی این هم نقشه دقیق با ذکر اسامی شهرهای کردستان بزرگ که فردا با جنگهای خونین عملی خواهد شد
https://pdamon.files.wordpress.com/2010/03/kurdistan-map1.jpg

آیا در آن موقع هم از آن دفاع خواهید کرد و یا اسلحه به دست با آن خواهید جنگید تا ایران پرافتخار را نجات بدهید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی وقتی نقشه کردستان بزرگ هم که از سوریه تا نزدیکیهای تهران و تا خیلیج فارس را شامل میشود بخواهد اجرا شود، شما همین حرفها را در دفاع از کردها خواهید نوشت؟
به این نقشه نگاه کنید تا عمق فاجعه را ببینید. البته شاید!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوش به حال کردها
درترکیه چندین تلویزیون 24ساعته دارند
نماینده درمجلس دارند تا قبل ازانتخابات درترکیه زندگی نمی کرده !!
کردی را درمجلس دارند که کاندیدای ریاست جمهوری کشورمی شوددرحالی که برادرش درخیابانهای همان کشور دست به عملیات ترویستی می زند!!
عملکرد اردوعان غلط است
به کوبانی راه نجات داد وبه آواره گان کوبانی کمک کرد این امرباعث شد داعش به خاطرحمایت ترکیه ازکردها امنیت ترکیه رابه خطر انداخته است
کردها بی رحم وسنگ دل هستند وما این بی رحمی وخون ریزی کردها درزمان تسلط اسماعیل کرده دیدیم وهم اکنون این خون ریزی کردها وداعش را درمورد ترکمنها می ببینیم.
ترکیه این همه امکانات دراختیارکردها قرارداده بد بد بد بد بد بد
ایرانی که حتی اجازه نمی دهد یک کرد استاندارباشد خوبه خوبه خوبه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک مقا له هم راجع به سیاست "ایران" و انکار موجودیت "ترکیه" بنویس، برا یک بار که هم شده نشان بده
که واقعا به دموکراسی معتقد هستین۰