کاهش بهای نفت، طلا و مس پس از مذاکرات اتمی استانبول

ظرف ۴۸ ساعت پس از مذاکرات گروه ۵+۱ و جمهوری اسلامی در استانبول، بهای نفت، طلا و مس در بازارهای جهانی اندکی کاهش یافت. کارشناسان اقتصادی ارزیابی مثبت از مذاکرات استانبول را دلیل کاهش نرخ مواد‌ خام ‌می‌دانند.

روز دوشنبه (۱۶ آوریل / ۲۸ فروردین) بهای نفت خام غرب آمریکا به بشکه‌ای ۱۰۱ دلار و ۹۶ سنت رسید و نرخ نفت برنت دریای شمال به ۱۱۹ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه کاهش یافت. کاهش قیمت نسبت به روز جمعه هفته گذشته بین ۹ دهم درصد و ۳ / ۱ درصد بود.

به‌گزارش روزنامه اتریشی "استاندارد" بهای هر بشکه نفت سبد اوپک نیز که در روز جمعه (۱۳ آپریل / ۲۵ فروردین) ۱۱۹ دلار و ۱۰ سنت اعلام شده بود، نیمروز دوشنبه به ۱۱۸ دلار و ۷۲ سنت تنزل کرد.

همزمان با کاهش بهای نفت، نرخ طلا نیز در فاصله جمعه تا نیمروز دوشنبه رو به کاهش نهاد. نرخ هر اونس طلا بعد از ظهر جمعه یک هزار و ۶۶۶ دلار و ۵۰ سنت ثبت شده بود، اما روز دوشنبه به یک هزار و ۶۴۵ دلار و ۸۰ سنت رسید.

در کنار نفت و طلا، قیمت مس‌ نیز روز دوشنبه در بورس فلزات لندن با ۲ / ۱ درصد کاهش به تنی ۷ هزار و ۸۹۳ دلار رسید.

مذاکرات استانبول و بحران بدهی‌های اروپا

روزنامه‌های "دی ولت"، "هندلزبلات" و "استاندارد"، کاهش نرخ نفت‌خام و طلا را نتیجه ارزیابی مثبت جهان غرب از نتیجه مذاکرات روز جمعه نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و گروه پنج باضافه یک دانسته‌اند. کاترین اشتون، مسئول روابط خارجی اتحادیه ‌اروپا، و علی‌اکبر صالحی، وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این مذاکرات را سازنده خواندند. دور بعدی مذاکرات قرار است ۲۳ ماه مه (۳ خرداد) برگزار شود.

معدن طلا در کلمبیا

معدن طلا در کلمبیا

"استاندارد" اتریش نوشته است: «کارشناسان کاهش قیمت‌‌ها را پیش از هرچیز ناشی از چشم‌انداز کاهش تنش اتمی با ایران می‌دانند. آن‌ها همچنین تاکید می‌کنند که انتشار اطلاعات مربوط به افزایش نگرانی نسبت به بحران بدهی‌های اتحادیه اروپا نیز در این روند بی‌تاثیر نبوده است. این موضوع سبب شد که ارزش برابری دلار در برابر یورو اندکی افزایش یابد.»

کاهش خطر اختلال در جریان نفت

تارنمای روزنامه آلمانی "دی‌ولت" به این نکته اشاره کرده است که بخشی از افزایش بهای نفت در ماه‌های گذشته ناشی از نگرانی جامعه جهانی نسبت به تشدید تنش میان ایران و غرب بوده که می‌توانست جریان صدور نفت از خلیج فارس و تنگه هرمز را احتمالا مختل کند.

مارک پروان، رئیس بخش تحقیقات مواد‌ خام گروه بانکی استرالیا و نیوزیلند، در مصاحبه با تلویزیون "بلومبرگ" تاثیر این نگرانی را در گرانی نفت خام بین ۱۰ تا ۱۵ درصد برآورد کرده است.

کارشناسان با اشاره به این نکته که هم جمهوری اسلامی و هم گروه پنج باضافه یک مذاکرات استانبول را مثبت ارزیابی کرده‌اند، پیش‌بینی می‌کنند که بهای نفت و برخی دیگر از مواد خام تا روشن شدن نتیجه دور بعدی مذاکرات ایران و غرب روند کاهش تدریجی را طی ‌کند. اما اگر این مذاکرات نتیجه مثبتی نداشته باشد، نفت با‌ز‌هم گران خواهد شد.

برگرفته از: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.