زرتشت يك افسانه است!

به عقیدۀ ژان کِلِنز، ایران‌شناسانی مانند والتر هِنینگ با پیشداوری‌های نژادپرستانه به سراغ تاریخ باستان ایران رفته‌اند و به ایرانیان باستان نسبت‌هایی داده‌اند که واقعیت تاریخی ندارند. هنگامی که هنینگ می‌گوید ایرانیان باستان دارای قدرت سیاسی کم و بیش همانند دولت‌های مدرن بوده‌اند و نه بدویانی سرسپرده به شمن‌ها... نشانۀ دیدگاه قوم‌مدارانۀ اوست.....هویت ایرانی ما را سرآمدان سیاسی و فرهنگی ما در قرن گذشته با استناد به کارهای ایران‌شناسان غربی ساخته‌اند.

از برنامه دوزبانه راديو فرانسه
خواندن کتاب ژان کِلنز مرا شگفت‌زده کرد. نمی‌دانم با شنیدن گوشه‌ای از سخنان او در این برنامه به شما چه حالتی دست داده است. هویت ایرانی ما را سرآمدان سیاسی و فرهنگی ما در قرن گذشته با استناد به کارهای ایران‌شناسان غربی ساخته‌اند، اما گویا این ایران‌شناسان را دستچین کرده‌بودند.

در نیمۀ دوم قرن هیجدهم میلادی، مردی فرانسوی به نام آنکِتیل دوپِرُن برای به دست آوردن کتاب زرتشت رنج سفر به هند را بر خود هموار کرد و پس از تحمل سختی‌های فراوان سرانجام نسخه‌ای از کتاب اوستا را یافت و با خود به فرانسه آورد. این جست و جو‌گر خستگی‌ناپذیر چندین سال وقت گرانبهای خود را صرف ترجمۀ آن کتاب کرد و آن را در سال 1771 میلادی به چاپ ‌رساند و بدین‌سان، اروپاییان را برای نخستین بار با «دانش مُغان» که قرن‌ها دربارۀ آن داستان‌سَرایی کرده بودند، آشنا کرد. حاصل زحمت او بسیاری از دانشوران آن روزگار را ناامید کرد. زیرا اروپاییان در آن کتاب در پی اندیشه‌های ناب فلسفی بودند، اما آنچه می‌دیدند مشتی اوراد بود. وُلتر تَسخَرزنان پرسید: آیا این زرتشت همین سخنان پریشان و زننده را بر زبان رانده است؟ با این حال، زحمت مترجم بی‌نتیجه نماند. زیرا کنجکاوی پژوهشگران غربی را برانگیخت تا در فرهنگ باستانی ایران کند و کاو کنند

پس از آنکِتیل دوپِرُن، پژوهشگران غربی پُرآوازه‌ای در تاریخ و فرهنگ ایران باستان به جست و جو پرداختند و باید گفت که آنچه امروز ما ایرانیان در بارۀ آن تاریخ و فرهنگ می‌دانیم، کم و بیش همه را مدیون آن پژوهشگران هستیم. یکی از آنان ژان کِلِنز، ایران‌شناس بلژیکی و استاد زبان‌ها و دین‌های هند و ایرانی در کُلِژ دُ فرانس، است که پژوهش‌هایش را دربارۀ اوستا و گات‌ها از چهل و پنج سال پیش آغاز کرده است. از او تاکنون بیش از ده کتاب و مقاله‌های بسیار منتشر شده است. در بارۀ موضوع‌های گوناگون مربوط به گات‌ها و اوستا بیشترین مقاله‌های دانشنامۀ ایرانیکا را نیز او نوشته است. این پژوهشگر در بارۀ اوستا و زرتشت دیدگاه‌های خاصی دارد که با دیدگاه‌های دیگران به کل فرق می‌کند. به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنم. به عقیدۀ او، گات‌ها یعنی کهن‌ترینِ بخش اوستا را، برخلاف آنچه تاکنون گمان می‌کردند، زرتشت ننوشته است و اصلاً زرتشت افسانه‌ای بیش نیست.

با حذف پیامبری به نام زرتشت با کتابی که به او نسبت داده‌اند چه باید کرد؟ به عقیدۀ ژان کِلِنز، گات‌ها را یک گروه دینی که ترکیب‌یافته از دو مکتب جداگانه بوده‌، برای خواندن در مناسک دینی سروده است. در آن سرودها نام زرتشت نه به صیغۀ اول شخص بلکه به صیغۀ سوم شخص آمده است. در نتیجه، آن سرودها راز و نیاز یک شخص با خدا نیست. از سوی دیگر، در آن سرودها نشانی از دعوت آدمیان برای پیوستن به دین نمی‌بینیم. در آن‌ها از تضاد خیر و شر یا از ناپسند شمردن خشونت و ستایش صلح سخنی به میان نیامده است. در مراسم گات‌هاخوانی که در روشنایی روز برگزار می‌شده، گاو قربانی می‌کرده‌اند. این ایده‌های نو، ویرانگر تصویری است که تاکنون از دین زرتشتی به سبب بدفهمی متن گات‌ها و تفسیرهای خودسرانه از آن سرودها ساخته‌اند.

استدلال‌ها و دیدگاه‌های ژان کِلِنز نباید پسندِ بسیاری از ایرانیان باشد، زیرا با تصویر ذهنی آنان از زرتشت و دین زرتشتی سازگار نیست. اما به یاد داشته باشیم که این تصویر ذهنی را نیز همین ایران‌شناسان غربی از قرن هیجدهم به این سو برای ما ساخته‌اند. آنچه تاکنون دربارۀ دین زرتشتی به ما گفته‌اند، همه نتیجۀ حدس و گمان‌‌ها و نظرپردازی‌های آنان بوده است. حتی خود زرتشتیان هند نیز به یاری همین پژوهشگران از نهُفت دین خود آگاهی یافته‌اند و بسیاری از سرآمدانشان به تفسیرهای همین غربیان از دین آنان گرویده‌اند. اما ایران‌شناسان غربی در دو سه قرن گذشته برپایۀ برداشتی نخبه‌گرا از تاریخ، چنان که ژان کلنز می‌گوید، از زرتشت افسانه‌ای، مردی بزرگ و تاریخی ساخته‌اند. این مرد بزرگ همان چیزی است که زمان تاریخی را از زمان بدَوی و غرب را از شرق جدا می‌کند. به گفتۀ کلنز، از نظر ایران شناسان غربی، زرتشت نیز مانند پادشاهان هخامنشی می‌بایست انسانی بزرگ باشد تا مانند آنان به تاریخ و به تمدن غربی تعلق داشته باشد.

به عقیدۀ ژان کِلِنز، ایران‌شناسانی مانند والتر هِنینگ با پیشداوری‌های نژادپرستانه به سراغ تاریخ باستان ایران رفته‌اند و به ایرانیان باستان نسبت‌هایی داده‌اند که واقعیت تاریخی ندارند. هنگامی که هنینگ می‌گوید ایرانیان باستان دارای قدرت سیاسی کم و بیش همانند دولت‌های مدرن بوده‌اند و نه بدویانی سرسپرده به شمن‌هایی که آن قدر می‌رقصیدند تا بیهوش شوند و کف به دهان مانند حیوانات زوزه می‌کشیدند، نشانۀ دیدگاه قوم‌مدارانۀ اوست. راستش را بخواهید، خواندن کتاب ژان کِلنز مرا شگفت‌زده کرد. نمی‌دانم با شنیدن گوشه‌ای از سخنان او در این برنامه به شما چه حالتی دست داده است. هویت ایرانی ما را سرآمدان سیاسی و فرهنگی ما در قرن گذشته با استناد به کارهای ایران‌شناسان غربی ساخته‌اند، اما گویا این ایران‌شناسان را دستچین کرده‌ بودند.

شاد و خرم باشید!
------

لینک مقاله :

زرتشت افسانه است Zarathoustra n'est pas un personnage ...

لينك منبع اصلي اين مطلب

برگرفته از: 
راديو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا جان شما که اینهمه ایران و هند و اروپا و چین و ماچین را به هم میبافید کمی هم دیکته کار کنید تا برای مثال "حتی" را "هتی" ننویسید و آبروبری نکنید. آخر اینجوری مشتتان زودتر باز میشود که چه اتدازه سواد دارید! راستی از کجا میدانید که اوستا به هندی نوشته شده و هندیها اوستا را میفهمند؟ در ضمن آن اخلاق نیک را هم غلط نوشته اید . کردار نیک درست است. من مبهوت شدم از سواد و کمالات شما!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ریگ داخل کفش من این است که در ایران دموکراسی حاکم نیست که در امنیت بنویسم. درک این نکته البته کار سختی نیست اگر انسان بجای صرف انرژی برای انشا نویسی و چیدن کلمات بی معنی پشت سر همدیگر اندکی از شرایط جامعه خود آگاهی داشته باشد. این جوری آبروی آدم هم محفوظ می ماند. شما چرا خودتان با یک اسم ولو اسم مستعار ثابت نمی نویسید؟ ممکن نیست دلیلش این باشد که از قبول همین حداقل احساس مسئولیت نیز گریزان هستید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای معما! شما اگرمیخواهید رل معلم جامعه را بازی کنید، اول ادب و معرفت خود را نشان دهید، و با اسم خود مطلب بنویسید، تا مقام شامخ و الوهیت آسمانی تان برای خوانندگان شناخته شود. شما خودت را مثل امام زمان پشت الفاظ و القاب عاریه غائب کرده ای اما از دیگران انتظاردیگری داری.آیا واژه (معما )بیانگر این نیست شما میخواهی هویت فردی و اجتماعی خود را بصورت شبهه آمیز و معما مطرح کنی؟ شما اگر برای بزرگ نمائی خود را درهاله ای از الفاظ شبهه آمیز و معما می پیچی، فکر میکنی دیگران در مورد شخصیت مبهم شما چه فکر میکنند؟ مگر شما چه ریگی در کفش داری که از بردن نام حقیقی خود پرهیز میکنی؟ ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما زیاد سخت نگیرید. اینجا همینه که می بینید. چیزی که پشیزی ارزش نداره بحث سازنده و احترام به آرای طرف مقابله. مثلا یک نفر هست (و این شخص در طول این همه سال حتی جربزه انتخاب یک اسم مستعار ثابت برای خودش رو هم نداشته) که خیال میکنه مبصر صفحه شماست و کارش اینجا صبح تا شب اینه که ملت رو به اینجا و اونجا تبعید بکنه (بعله، درست شنیدید، همین آدم که عرضه نداره دو تا کامنت رو با یک اسم مستعار ثابت بنویسه!). کم کم عادت می کنید. صد سال اولش سخته. فقط تلاش نکنید وارد بحث مثلا سازنده بشید که یه شکم سیر فحش می خورید. به خاطر داشته باشید که هر چی آدم بی تربیتتر و بی فرهنگتر باشه، خرش اینجا بهتر میره. اگه زندگی شیرینی دارید و مردم با شما محترمانه برخورد می کنند، هر وقت حس کردین قدر و قیمت آرامشتون داره یادتون میره، می تونید به صفحه ی شمای ایران گلوبال تشریف بیارید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من جعل نکردم. درکم را از حرف های دوست شما بی نام بیان کردم. تازه من شیرازی ام. چرا باید تجزیه طلب باشم. مرگ بر........

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما تجزیه طلبان با همه جعلیات تان بجایی نخواهد رسید شاید به اویغورستان و مغولستان . قبلا نوشتید که فارسها کولی هستند . حالا یهودی و بهایی شدند . مغول زاده نتوانست بر ایران حاکم شود ولی فرزندان پارسی زردشت 7 هزار سال است که کمان آرش را بر شانه دارند و دشمنان را به ماوراء انهر و ماوراء البحر و ماوراء القفاز شوت کرده اتد . این یک نبوخ خدادادی اهورایی است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پس همه مشاهیر افغانستان مثل ابن سینا, ناصر خسرو , مولانا, خوارزمی و خیلی های دیگر یهودی فلسطینی بودند. یکی از نویسندگان یهودی فرانسوی به نام ژاک اتلی کتابی دارد درباره ابن سینا و در آن ابن سینا را از یهودیان ماوراء النهر می داند.همه چیز دارد برایم روشن می شود. اما پشتون ها چرا اینقدر دوستدار ساده زنخانند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
افغانستان نامی جدید مثل ترکیه است.که همزمان با نام ترکیه بر ایران شرقی گذاشته شد.این نام از قوم افغان یا پشتون گرفته شده که در اواخر صفویه در غالب تهاجم محمود افغان از شمال هند و پاکستان فعلی نواحی مجاور کوهستان سلیمان به داخل ایران سرازیر شدند.تا قبل از ورود افغانها به شرق و جنوب افغانستان فعلی،سیستانیهای ایرانیِ فارسی زبان در منطقه ساکن بودند.افغانها به زبان پشتون که شبیه هندی است سخن می گویند.اصل نژاد این افغانها به اعتقاد برخی به یهودیان فلسطین می رسد که در زمان بخت النصر آواره شدند و به شرق ایران فرار کردند(در این باره مطالب زیادی در اینترنت موجود است و تحقیقات ژنتیکی هم شده است)برخی هم این افغانهای پختون را عرب نژاد و از بازماندگان خوارج سیستان می نامند.ایرانیان سیستانی ابتدا به این افغانها ترک می گفتند. جنگهای یعقوب لیث صفاری با این ترکها(یعنی افغانها) در مرزهای هند در تاریخ آمده.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای Anonymous تجزیه طلب شما هستید که با تحمیل زبان .... قوم فارس بر بیش از 55.000.000 ایرانی آنها را به چارمیخ فرهنگ قرون وسطائی کشیده اید. تا زمانیکه قوم عشیره پرست فارس و لر بخواهند سایه شوم زبان و فرهنگ خود را بر جغرافیای موسوم به ایران بگسترند، مبارزه بی امان مردم غیرفارس، در مقابل نژاد پرستان پانفارس و پان ایرانیست تمامیت خواه! روز به روز گسترده تر خواهد شد. و این مبارزه تا بدانجا خواهد رسید، که یا مردمان غیرفارس به حقوق ملی ـ مدنی و زبانی قرهنگی، و آزادیهای سیاسی، و حق تعیین سرنوشت دست پیدا خواهند کرد، و یا جغرافیای موسوم به ایران بکلی از هم خواهد پاشید. تجزیه طلب در واقع شما هستید که با تحمیل زبان.... خود به ملل ایران، حقوق زبانی و انسانی آنان را زیر پا لگد مال کرده اید و با گستاخی تمام نسبت بدیگران ادعای ریاست دارید! و جای تعجب است که ادعا نیز دارید. این نکته را بطور

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کار این تجزیه طلب ها و جدایی گرها تمامی ندارد. این کامنت منم مثل هزارها کامنت میهن دوستان ایرانی است . هزارها بار ما بنویسم و جواب دهیم تجزیه طلب کار خودش ادامه میدهد.
تجزیه طلب از افغانی (پشتو) تا پان ترک و پان عرب وجه مشترکشان جدایی افکنی میان مردمان خاورمیانه است. خاورمیانه یا اسایی غربی-مرکزی جلونگاه تجزیه طلبی و تفرقه فاکنان شده و موجوات جنایتکاری چون داعش هم از همین اشوب و تفرقه بوجود می ایند. دیکتاور مطمئان آرزو دارند مردم منطفه در تفرقه و جدال باشند تا از اب گل الود جدایی افکنی و دشمنی و کینته توزی مردم عادی منغعتشان درو کنند.
دموکراسی و عدالت و آزادی تنها از اتحاد و دوستی مردم بوجود می اید. دموکراسی یعنی همزیستی صلح آمیز مردم در کنار هم. اگر قرار باشد هر کسی فقط حرف خودش را به کرسی بنشایند که دموکراسی بی معنی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیزان بهتر است بدانند که "" اخلاق نیک‌، پندار نیک‌، گفتار نیک‌ "" زرتشتی در مدار ستیز با تمدن یونان داده شده است، به دلیل نفرتی که نسبت به آزادیهای یونانی در اینسوی دنیا حس می‌‌شد "" طالبان دوران باستان "" با شعار "" اخلاق نیک‌، گفتار نیک‌ و پندار نیک‌ "" ظاهر شدند، اسکندر مقدونی کبیر، دودمان این طالبان دوران باستان را بر سرشان خراب کرد. زرتشت هیچ ربطی‌ به "" توان علمی‌ "" ندارد، همان اوستا و سانسکریت که برای هندیان بهتر قابل درک است هتی نیم درصد به توان علمی‌ هندیان نه افزوده است و کشور هند در ۷۰ هفتاد سال گذشته، با جمعیتی ۱.۲۵۰ میلیاردی، هتی یک نوآوری نداشته

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از جناب همایون سنجری سئوال میشود, قدیمی ترین کتاب اوستا در چه سالی نوشته شده است و اولین نوشته اش حالا در کجا است؟ آیا درست است, همه اش چندین قرن بعد از اسلام نوشته شده است؟ چرا به مردم دروغ میگویند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست گرامی ، جناب ناصر شفیق !
پیش از پرداختن به فرمایش شما ، باید خدمت‌تان عرض کنم که صفت « دانشی مرد » که ( از سر لطف ) به من ارزانی فرمودید ، برایم بسیار ثقیل است . به قول اخوان ثالث : « هیچم و چیزی کم » .
دو دیگر آنکه ، حق با شماست. با آن واژگان در مورد ژان کلنز نوشتن ، پسندیده نیست.گرچه( در میان برخی اوستا شناسان نامدار ) چنین تعبیری در مورد او رایج است.
در مورد دانش گسترده ، حجم بالای تألیفات و ذهن جست‌و‌جو گر و شکاک ژان کلنز نیز ، به هیچ وجه نمی‌توان تردید کرد. اما، اینکه ایشان هر از گاه ، به محض دست یافتن به سندی جدید و دریافتی نو در زمینه‌ی اوستا شناسی ، یکباره طاقت از کف می‌دهد و شتابزده همه ی ادعاهای پیشین خود را زیر سئوال می بَرَد، در دنیای پژوهش ، غیر متعارف و جنجالی ارزیابی می‌شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آدمهاي بي نام ،يا بهتر بگويم بي هويت، مي توانند پشت هر چيز پنهان شوند، پنهان شدن در سايه ديگران اين مزيت را داردكه تو مجبوري او را همچنان كه هست بي نام بنامي، من نظرم را در مورد چيزي كه به آن علاقه دارم بيان كردم، چون اعتقاد دارم تاريخ نانوشته را همگان مي توانند بجاي ما بنويسند، ما هم چيزهاي نانوشته در ميهن مان بسيار داريم، اگر در قبل از اسلام آثار مكتوب نداريم به همين شكل است، تاريخ بعد از اسلام، هم خلاصه شده در ديوانهاي شعر و برداشت از فلسفه يونان كه متفكرين اسلامي را وا داشت، كه فلسفه عظيم يونان را در ظرف كوچك اسلامي جا دهد، اين وسطها كمبود بسيار داريم،
حالا شرايطي فراهم شده كه تاريخ نوشته شده براي ما را ، متفكرين امروز مورد بازبيني و نقد قرار دهند، خوب اين وظيفه خواننده است كه مي خواهد اين بررسي ها چگونه ببيند، از آن بهره ببرد يا نبرد،
امثال بي نام ها هم مي توانند در بي نامي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دریا دل! شما اول یقه خودت را از دست سازمان پانفارس و مافیائی آقای رجوی خلاص کن، بعد به تاریخ نظر بده. در ضمن اگر شما متخصص تاریخ هستی، کتابهایتان را معرفی کن تا خوانندگان نیز ازعلم و معلومات شما استفاده کنند! ممنون.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تمدنهای اولیه دراطراف رودان بزرگ شکل گرفتند:بین النهرین درغرب؛ جیحون یا همان آمودریا و ماوراءالنهر در شمال شرق و حوزه سند وایندوس در جنوب شرق. سرزمینهای مابین اینها که بیشتر صحرا یا کوهستان هستند نقش تمدنی کمتری داشتند و بسیار دیرتر مسکون شدند. آنچه که ایران امروز (با نام رسمی حدود 90 سال) ادعا می کند تنها مربوط به حوزه بین النهرین است که می دانیم با اعراب مشترک است (تخت جمشید و پاسارگاد و...). افغانستان (با نام رسمی حدود 300 سال) با ترکیبی از تمدنهای هندی ایندوس درجنوب(با پیشینه هندوییسم و بودیسم وزبانهای هندی همچون پشتو) و خراسان (بلخ یا سرزمین زرتشت) در اطراف آمو در شمال شکل گرفته است و همانطور که می دانیم ارتباط چندانی با تمدن خاورمیانه و بین النهرین تا قبل از ورود اسلام نداشته است. بعد از اسلام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کافی است نگاهی به اطرافتان بیندازید و بپرسید توهم پیروز شده یا حقیقت و واقعیت ؟. چون اکنون زبان و فرهنگ و اراده و مدیریت ایرانی - فارسی ، واقعیت دارد -- و آذری های تجزیه طلب بفکر هویت تراشی برای خود و انکار 5 هزار سال تمدن و فرهنگ دیگران را دارند ، ما نتیجه میگیریم که چه کسی حق دارد و چه کسی دروغ می تراشد . حقایق ایرانی حتی روی سنگها و لوحه ها نوشته شده اند و واقعیت گردیده اند . زورزدنهای تجزیه طلبانه زیر پرچم زبان و هویت خریداری ندارد و یک سنار ارزش ندارند چون صداقت ندارند و حیله ای برای آتش افروزی شونیستی راسیستی ترک هستند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ملتی که تاریخش را از روی داستانهای فردوسی و توسط فرانسوی - انگلیسها نوشته شده ، مکانی را که انگلیس با آوردن رضا میر پنجه ایران نامگذاری کردند ، زبانی را که چند صد سال از مهاجرتش از شرق افغانستان و آسیا میانه نگذشته وقتی بزور دیکتاتوری رضا میر پنجه زبان ملی نامیده میشود و هزار ران دروغ در مورد کوروش و داریوش از جمله اولین لوحه حقوق بشر و امثالهم .این هم زرتشت پیغمبر و جعلیاتی که تابحال بخورد مردم داده اند یعنی بنائی که با دروغ و جعلیات بنا شده در حال فروریختن است . و بقول نظامی هر دم از این باغ بری میرسد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای سنجری عزیز،
از دانشی مردی مثل شما دادن نسبت «دانشمند جنجالی» به یک ایران شناس برجستۀ غربی، بعید است. من مقالات او را در ایرانیکا خوانده‌ام. کتابی نیز از او زیر عنوان «مقالاتی در باره زرتشت و دین زرتشتی» به زبان فارسی در ایران منتشر شده است. آن را انتشارات فرزان روز که مدیریتش را نویسندگان و مترجمان شناخته‌ای مثل خرمشاهی، داریوش شایگان، فانی و همایون‌پور اداره می‌کنند، در «مجموعه مطالعات ایران باستان» زیر نظر ریچارد فرای و ژاله آموزگار چاپ کرده است. آن را نیز خوانده‌ام. از روش او و پرسندگی علمی‌اش بسیار آموخته ام. به هیچ وجه در پی جنجال نیست. گرچه ممکن است سخنانش در میان ایران شناسان جنجال بر انگیزند. اینکه در آرای پیشینش تجدید نظر می‌کند، کار بسیار خوبی است و این اتفاقاً نشان‌دهندۀ روحیۀ جست و جوگری او است. گراردو نیولی هم که به آن اشاره کرده‌اید، در آرای پیشینش تجدیدنظر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما چه دارید ؟ حتی زبان نوشتاری و الفبا و یک کتاب لغت هم ندارید . انسان عاقل به موضوعات تاریخی بطور نسبی نگاه میکند . شما همان وسایل باستانی ابتدایی را هم ندارید . تمام تحریفات و جعلیات تجزیه طلبان به آنان کمکی نخواهد کرد چون خلاف حقیقت و واقعیت و اسناد و آثار موجود است . در هر شهر اروپایی محل اقامت تان به موزهها سر بزنید تا ببینید ایران وجود داشته یا توران ؟ ترک وجود داشته یا پارس ؟ ما 5 هزار سال است که نشان دادیم حریف رم و یونان و عرب و مغول شده ایم ؛ پس حریف توطئه گران و رمانتیکهای قرن 21 نیز خواهیم شد . دروغ هیپگاه بر حقیقت پیروز نشده . این درس زردشت ، فیلسوف ایرانی است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
براي اينكه بدانيم،چه بوده ايم ، نياز است خودمان هم با نگاه نقادانه به تاريخمان نگاه كنيم، و يك مقايسه اجمالي با ديگر كشورهاي هم عصر بياندازيم، تاريخ قبل از اسلام، بجز آثار بجا مانده نيمه تمام، تخت جمشيد وساختماني بغايت ابتدائي در شوش وتعداد بسيار زيادي كاسه سفالي هيچ ندارد، يعني از تمام علوم پايه كه به يونان و روم و مصر باستان منتسب مي كنند تقريبا دست ما خالي است، تاريخ بعد از اسلام هم تا صفويان بجز پراكندگي و ملوك الطوايفي چيزي نبوده است، اگر اين هيچ را كه با تشكيل اولين دولت مقتدر كه جوامع پراكنده ايراني را يك پارچه كرد، مقايسه كنيم، مي توانيم به پتانسيل نهفته در ايرانيان براي برآمدن از هيچ به يك قدرت بزرگ منطقه اي پي ببريم، همچنان كه مي توانيم پي ببريم وقتي اين قدرت بلامنازع شد ،مي تواند چقدر خود ويرانگر باشد ، بررسي اجمالي دولتها تا پايان قاجار همين روند را طي كرده است قاجار در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

باز هم بحثی علمی که سابقه ای نسبتاً طولانی دارد ، بعضی‌ها را ذوق‌ زده کرده است و ملعبه ی دست و اسباب هیاهوی غوغائیان شده است.

ژان کلنز ایران شناس و اوستا شناس بلژیکی ، از جمله دانشمندان جنجالی است که مدام در آرای پیشینش تجدید نظر می‌کند و نظرات عجیب و غریبی می‌دهد ( که عموماً با مخالفت پژوهشگران و ایران شناسان برجسته‌ ی جهان ، از جمله شائول شاکد اسراپیلی و گراردو نیولی ایتالیایی و رو به رو شده است. )

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من دو بار به مسئول این صفحه نوشتم که شما یک ترک ضد ایرانی هستید که با نام یکی از ایل های لر یعنی هفت لنگ و چهار لنگ کمنت میگذارید و این سوء استفاده از نام اقوام اصیل ایرانی است . و باید جلو نام مستعار قلابی شما را بگیرد چون لر و بختیاری و بویراحمدی و کهکیلیویه ای خود را ایرانی میدانند و زبانشان یکی از لهجه های فارسی است و نمی توانند ضد ایرانی و ضد فارس باشند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اشتفانلوی عزیز،
این مطلب تا جایی که من فهمیدم معرفی کتاب یکی از ایران شناسان بزرگ غربی است. شما اگر شکایتی دارید، پیش او ببرید. در این مطلب آمده است که او استاد زبان ها و دین های کهن ایرانی در کلژ دو فرانس است. گردانندگان ایرانیکا که در ایران پرستی آنان نباید شک کنید، برای مقالات مربوط به اوستا به این ایران شناس مراجعه کرده اند و او بیش از ده مقاله در ایرانیکا نوشته است. تعصب چیز خوبی نیست. تاریخ یک روایت تغییر ناپذیر نیست. روایت ها عوض می شوند. خانوادۀ من اهل یزد هستند و در میانشان چند نسل پیش کسانی زرتشتی بودند. برای من اما این تعصبی که شما نشان می دهید عجیب است. البته امیدوارم لطمه ای به جان ژان کلنز وارد نکنید. دوستداران نظام شاهنشاهی پس از انقلاب رفتند به منزل میشل فوکو در پاریس و او را به سبب دفاعی که از انقلاب ایران کرده بود، در منزلش کتک زدند. امیدوارم شما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر تاکنون مسئول کامنت ها ، پاسخ کاربران به جعلیات و........ سانسور نمی کرد ، ایشان بخود اینقدر اجازه یکه تاریهای راسیستی کودکانه نمیداد . من امیدوارم تا کامنتهای حذف شده این سه روز اخیر را اجازه عبور بدهند تا ایشان بفهمند ترک و فارس و ایران و توران یعنی چه ؟ ! تا دیگر اینجا تمرین نویسندگی و یادگیری نکنند ومطالعاتش را برای خودش نگه دارد و به معرض سمی کردن هوای اروپا قرار ندهد .
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نمونه ی اندیشه ی یک راسیست ایرانی:
«ترکها و آذریها در مناطق دیگر آسیا ، مهمان هستند . یا باید به چین باز گردند یا باید از آنان ، ترک زدایی شود .»
منبع کامنت بالا. نام کاربرقدیمی سایت ایرانگلوبال:«اشتفانلو-نام قدیمی او :استخانلو»

این اندیشه تنها از آن این کاربر نیست. این اعتقاد در ایران یک فرهنگ است. به نام «فرهنگ تبعیض».
با سابقه ی حداقل 80 ساله.
برپایه ی این فرهنگ «سیاست یکسان سازی شاه وشیخ » ، سیاست تبعیض و ژنوساید فرهنگی-سیاسی-اقتصادی،جنسی در ایران
نزدیک به یک قرن است که ادامه دارد.
اکنون در سراسر ایران «جنبشهای رفع تبعیض» به مثابه «آتش زیر خاکستر» جریان دارد.
اگر راه حل « حقوقی» عاقلانه ای یافت نشود آینده ی تاریکی پیش روی جامعه ی ایران قرار دارد.
امیدوارم «روشنفکران فارسی زبان، نویسندگان و هنرمندان فارسی زبان» پس از یک قرن سکوت در مقابل تبعیض
احساس مسئولیت کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این اشتفانلو، استفانلو و یا استخانلو چقدر روحی پرخاشگر دارند. اگر جوابی و یا علمی در زمینه نقد دارند. بیایند نقد کنند . نوشته پایین هم در مورد زرتشت و اوستا چند سال پیش نوشته شده است. من از فیس بوک لینک آن را بدست آوردم.
رزتشت و اوستا: http://www.isiqsonmaz.com/Seite%20314.htm

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به اشتفانلو
از عصبی شدنتان معلوم ست که گند تمدن و تاریخ ساختگی یکی بعد از دیگری بیرون می آید.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لینک مقاله به مطلب افزوده شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چنگیز افسانه است. توران افسانه است . نام ترکیه تا چند سال پیش ، آسیای صغیر بوده . در زمان یونان "کلاین آسین " نام داشت . باکو همان بادگوبه و آذربایجان همان اران است . قفقاز نام مناطق کوهستانی شمال ایران بوده . مغولستان و اویغورستان سرزمین اجدادی ترک و آذری و مغول است . ترکها و آذریها در مناطق دیگر آسیا ، مهمان هستند . یا باید به چین باز گردند یا باید از آنان ، ترک زدایی شود . تحریف کنندگان و جعلکاران حقایق تاریخی باید از طرف سازمان ملل و کشورهای دمکرات ، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند و از عنوانهای دکتر و لیسانس و ارشد ؛ خود خلق گردند .و هزینه بورسهای تحصیلی مجانی را بپردازند .