رفتن به محتوای اصلی

چگونه میتوان ایزدیها را نجات داد؟
29.09.2015 - 18:54

 

 

هر روز بفکر اینکه چه به کودکان و دختران وزنان ایزدی به اسارت گرفته, میگذرد اعصاب مرا در هم میریزد. بدون شک هزاران ویا شاید هم میلیونها نفر مانند من فکر میکنند. با خود خیلی فکر کردم که چه راهی برای نجات آنها هست. یکراه اینکه درهمان کشور عراق بدون شک اشخاص نیکوکار مثل هر جای دیگر دنیا کم نیستند. مثلا بعنوان اینکه میخواهند کودک و یا دختر وزنی  را خریداری کننند شخص مورد نظر را از داعشی ها بخرند و بخانواده اش تحویل دهند.  یک نمونه ساده برای نجات ایزدیها, چنانچه میلیاردرهای دنیا دست بدست یکدیگر میدادند, بدون شک امروز حتی یک ایزدی وبطور کلی اسیری در دست داعشی ها نبود.  براستی چرا قدرتهای  قوی و غنی مقابل این جنایت وحشتناک سکوت کرده اند؟

 

همیشه با خود فکر میکردم اگر مذهب نبود که انسانها همدیگر را میخوردند. البته این فکر دلائل بسیاری داشت یکی از آنها, با هر مذهبی چه یهود و یا خارج از آن, آشنا ویا دوست بودم انسانهای بسیار خوب و پاکی بودند واعتقادی کاملا انسانی ونیکو داشتند. اما هرچقدر زمان میگذرد متوجه میشوم که مذهب فقط باعث بدبختی و فلاکت انسانهاست. تعصب, مخصوصا تعصب مذهبی, ترسناک است, به ویزه برای اشخاصی که به یک فرقه مذهبی غالب تعلق ندارند. حاکمان مذهبی به رهبری دین خود وشاید درست است که گفت, زیر سایه دین و بنام آن, منطق را زیر پا له کرده و نسبت به اشخاصی که فرقه کوچکتری هستند وباور متفاوت دارند از هیچ نوع ظلم وستم وشرارت تکان دهنده ابا ندارند. فناتیک های مذهبی نه فقط کشور خود را, بلکه دنیا را به ورطه نابودی خواهند کشید. زیرا که محاسبات آنها کاملا غیرمنطقی وغیر انسانی است. این رادیکالهای شرور وبی وجدان زندگی را تلخ و بی معنی کرده اند. اما انسان در شگفت میماند که چرا انسانهای خوب در مقابل اینهمه جنایتهای وحشتناک بی تفاوت مانده اند.

 

تا اینکه در  همین اواخر متوجه شدم شخصی بنام "استیون ممان" یک ارتدکس یهود ثروتمند, در سال گذشته به عراق رفت که با بازرگانان آنجا آشنا شود. استیون با داستان غم انگیز ایزدیها توسط کشیشی در یک کلیسا آشنا شد. او با این واقعه دهشتناک دختران وزنانی که ربوده شدند وبفروش میرسند با حیرت عجیبی برخورد کرد. در همان لحظه تصمیم گرفت در نقطه ای یک صندوق بین المللی برای کمک به ایزدیها ایجاد کند که آنها را باز خرید کند.

סטיב ממ (עיבוד: סטודיו mako)

استیون ممان (تصویر از ماکو

 

استیون مذهبی,42 ساله و اهل کاناداست اما در اصل مراکشی است. او فقط شش ماهه بود که همراه پدر ومادرش به کانادا مهاجرت کرد. استیون تا قبل از آشنائی با سانحه ایزدیها, زندگی خوب وراحتی داشت. اما حالا یک سال است که خانواده اش را ندیده و شب وروز برای نجات ایزدیها حتی یک لحظه غفلت نمیکند. او از قبل نیز در خفا به ضعفا کمک میکرده است. کسب و کار او در واقع جمع آوری فروش اتوموبیل های مخصوص است. سال گذشته که به عراق مسافرت کرد تصمیم گرفت با تجاران عراقی در تماس باشد. اما متوجه شد که بغداد تقریبا نابود گشته است.

او دریکی از جلسات با کشیشی بنام "الف-ک" که رئیس کلیسای سنت جرج بغداد است آشنا شد. آنها قبل از اینکه راجع به تجارت صحبت کنند در مورد درام, جنایات واعمال وحشتناک داعش بحث کردند. کشیش تعریف میکند: داعشیها پس از اینکه منطقه را فتح کردند, مردان و جوانان بسیاری را قتل عام کردند وسپس دختران وزنان وکودکان را به بردگی کشاندند. او اضافه میکند که چگونه در ازای پول آنها را میفروشند. استیون میگوید شوکه شده بودم. من آنقدر غرق تجارت و زندگی بودم که حتی راجع به این موضوع اطلاعی نداشتم. او همچنین میگوید: رسانه ها وشبکه های کانادا این موضوع را نادیده میگیرند. بی نهایت  ناراحت شدم وتصمیم گرفتم کاری کنم. احساس تعهد اخلاقی برای نجات اشخاص بیگناه در من غوغا کرد. میبایست فوری دست بکار شوم. استیون سازمان بین المللی بنام  Cycl-Liberation of Christian & Yazidi   , تشکیل داد. تاکنون این پروزه 700 هزار دلار خرج برداشته. اما فقط 130 نفر کودک و زن ایزدی را از اسارت نجات داده. استیون خود دارای زن و 6 فرزند است. آنها از ندیدن او در این مدت طولانی رنج میبرند اما از او حمایت میکنند. استیون میگوید: مدت شش سال جهان سکوت کرد که هزاران نفر از یهودیان, از جمله کودکان بسیار, سوخته ودر آشویتیس به قتل رسیدند. شخصا نمیتوانم این بی توجهی را تحمل کنم. وظیفه من هنگامی بپایان میرسد که آخرین دختر و زن ایزدی را از چنگ داعشی ها رها کنم.

 

ایزدیها اقلیت کوچکی کمتر از نیم میلیون نفر در عراق هستند. در حال حاضر 3000نفر ایزدی ربوده شده اند. استیون از سرتاسر دنیا تقاضای کمک کرد که به وظیفه ای که غیرقابل انجام بنظر میرسد, یاری دهند. اشخاصی به  استیون گفته اند این یک حزیان است. چرا فکر میکنی تو قادر خواهی بود اینکار را انجام دهی؟ در حالیکه دولتها و ارتش های دنیا موفق نشدند. بسیاری از بازرگانان وتجاران ابروها را بالا دادند وبی اهمیتی نشان دادند. اما استیون میگوید: من بسادگی خسته نمیشوم. من روزی 20 ساعت به اینکار اختصاص داده ام و ازهمه نیکوکاران وخیرخواهان آرزومندم بمن برای کمک به انسانهای پاک و شریف وصل شوند.

ילדים יזידים חותמים בטביעת אצבע כדי לאמת את זהותם

کودکان آزاد شده ایزدی در حال گذاشتن اثر انگشت به منضور بررسی هویت خود (تصویر از cyci

 

 

استیون میگوید: با داعشیها میتوان مذاکره و معامله کرد.  استیون همچنین کمپینی بنام "Go Fund Me" در شهر مونتریال, آلمان, انگلستان وفرانسه تشکیل داده است.  در حال حاضر 60 نفر داوطلبانه در این کمپین ها برای نجات ایزدیها کمک میکنند. این شبکه یک گروه کماندوی کوچک است اما موثر است. ما از طریق تماس های مخفی در عراق با هرکسی که ممکن است معامله میکینم که زنان را آزاد کنیم. البته ماها طول خواهد کشید تا بتوانیم این مقر را انجام دهیم.

 

יזידים ששוחררו על ידי הארגון של ממן

زنان وکودکان آزاد شده توسط موسسه استیون ممان در حال نشان دادن برگ هویت خود (تصویر از cyci

 

 

יזידים ששוחררו על ידי הארגון

 دختران آزاد شده توسط موسسه استیون ممان (تصویر از cyci

با کمک جوانی عراقی (نام محفوظ) که در سابق گارد منتخب حکومتی در بغداد بوده  امروز در این گروه برای آزادی دختران و زنان اینکار را انجام میدهیم. این جوان لیست دختران و کودکان وزنان ایزدی را که توسط تصاویر آنها به عاملین داعش میدهند, درصورتیکه توافق دو طرفه انجام شود جوان عراقی پول را که در چمدانی نهفته است به عامل داعشی میسپارد ودر مقابل شخص مورد نظر طبق نام وتصویر را تحویل میگیرد و با فشردن دست یکدیگر, معامله به پایان میرسد.

ממן לוחץ יד לסטיבן הרפר

استیون در حال ملاقات با نخست وزیر کانادا (تصویر از cyci

 

پس از آزادی, شهادت زنان بینهایت سخت و ناراحت کننده است. آنها از تجاوزهای وحشتناک صحبت میکنند و اکثر اوقات گیج و در بیان دچار سختی میشوند. آنها گفتند چگونه در قفس های کوچک قرار داده شدند.  میتوان رنج بیش از حد را در چشمان آنان خواند. (استیون خود با آنها ملاقات و گفتگو کرده). پس از اینکه به دختران و زنان آزارهای جسمی و جنسی و روانی دادند دیگر به آنها نیاز ندارند پس آنها را در معرض فروش میگذارند. تعداد کمی از دختران ایزدی به میلیونرهای سعودی و کویت وغیرو...فروخته شده اند.

 

معامله با داعشی ها باید کاملا مخفیانه وروی اعتماد انجام شود وگرنه خدای نخواسته سرنوشت اسیران خیلی با شتاب وتلخ خواهد بود. یعنی اینکه آنها را به قتل میرسانند. قیمت آزاد شدن هر اسیری بین 2000 تا 4000 دلار است. بعضی از دختران و زنان بعنوان کادو به جنگجویان داعش سپرده شدند که آنرا جهاد سکس مینامند. شاید یک دلیلی که جوانان از سرتاسر دنیا به داعشی ها جلب میشوند همین انگیزه وحشتناک باشد.

23.09.2015

هرگونه کپی ویا انتشار فقط با ذکر نام نویسنده مجاز است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

راشل زرگریان

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.