سیروس نهاوندی: پرسش و پاسخ با باقر مرتضوی

رو یکشنبه 9 آبان 1394 جلسه پرسش و پاسخی در رابطه با سیروس نهاوندی در کتابفروشی فروغ در شهر کلن آلمان برگزار شد.
در این جلسه، ابتدا باقر مرتضوی توضیحاتی در مورد کتاب حلقه‌ی گمشده، سیروس نهاوندی داد و سپس تعدادی از حاضرین نظرات و پرسش‌های خود را درباره کتاب و موضوعاتی دیگر، از جمله شیوه‌های مسالمت‌آمیز و مسلحانه مبارزه و چگونگی نفوذ پلیس در سازمانهای سیاسی بیان کرده و به بحث و گفتگو پرداختند

 

توضیحات و سخنان باقر مرتضوی

رو یکشنبه 9 آبان 1394 جلسه پرسش و پاسخی در رابطه با سیروس نهاوندی در کتابفروشی فروغ در شهر کلن آلمان برگزار شد.

در این جلسه، ابتدا باقر مرتضوی توضیحاتی در مورد کتاب حلقه‌ی گمشده، سیروس نهاوندی داد و سپس تعدادی از حاضرین نظرات و پرسش‌های خود را درباره کتاب و موضوعاتی دیگر، از جمله شیوه‌های مسالمت‌آمیز و مسلحانه مبارزه و چگونگی نفوذ پلیس در سازمانهای سیاسی بیان کرده و به بحث و گفتگو پرداختند.

باقر مرتضوی: با پوزش نکته­ای را تصیح می­کنم

کسانی که از خارج به جمع سیروس نهاوندی در ایران پیوستند عبارت بودند از کوروش یکتائی،  اکبر ایزدپناه و محمود جلایر و در ایران رحیم بنانی، داود ایوز محمدی و عده ای از دوستان نزدیکشان از جبهه ملی  به جمع این گروه پیوستند .

من در صحبتم به اشتباه گفتم که اکبر ایزد پناه از جبهه ملی در ایران به جمع نهاوندی پیوست.

پرسش و پاسخ و گفتگوی حاضرین

منبع: 
ایرانگلوبال
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر همنشین بهار

نظر : 
سلام بر شما
با این یادآوری که «سازمان انقلایی» متشکل از افراد فداکاری بود که مردم و میهن خودشان را دوست داشتند و برای تغئیر شرایط به هر دری می‌زدند؛ از زحمات آقای باقر مرتضوی (که پیشتر هم کتاب سیاوشان، یادواره جانباختگان حزب رنجبران ایران را نوشته‌اند)، به خاطرکتاب «حلقه گمشده...» صمیمانه قدردانی می‌کنم.
با کمال احترام: همنشین بهار
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سلام-این افسانه خانم فکرکنم خیلی افسانه خوانده ونمیتواند رئا ل فکرکند.آزربایجان دراستعمارنیست پس چه نام دارد.ما وقتی از آزربایجان صحبت میکنیم ازتبریز واززنجان حرف نمی زنیم .ما ازتفکرفاشیستی مدرن وازافکرافرادمثل شماحرف می زنیم از ژنوساید(نسل کسی فرهنگی.فارس سازی ازکودکان تورک وتورک زادگان ایرانی بلکل )حرف میزنیم.ازتبیض نژادی وحمودتفکرشما فارس های روشنفکرنما وخودباختگان تورک وعرب وکرد تمامیت خواه حرف میزنیم.....
عدم انتشار شده: 
false
تصویر اژدر بهنام

نظر : 
آقای سیاوش گرامی،
ممنون از توضیحات مفیدتان.
مسائل بسیار جالبی را مطرح کرده‌اید که تصور می‌کنم موضع بحث و بررسی جامع و مستقلی باشند.
تا آنجایی که من دستگیرم شده، آقای مرتضوی هدفشان از فراهم آوردن این کتاب، روشنی انداختن به ناگفته‌های تاریخی در زمینه پدیده نهاوندی بوده است. طبیعتا مسائلی که مطرح کرده‌اید می‌توانست بخشی از این تحقیق و یا مکمل آن باشد. امید است که آقای مرتضوی در فرصتی دیگر و یا کسانی دیگر در آینده به چنین کاری دست بزنند.
به نظر من نهاوندی تنها یک فرد نبوده بلکه پدیده‌ای بوده است که پیش از آن نیز وجود داشته و هنوز هم به اشکال گوناگون وجود دارد. مخصوصا امروز جمهوری اسلامی از این روش، و با اشکال دیگری، استفاده‌های بیشماری می‌کند. نهاوندی‌ها می‌توانند همین امروز نیز بغل گوش ما وجود داشته باشند. مسلما شناخت دقیقتر این پدیده می‌تواند برای ما و نسل‌های آینده بسیار مفید باشند.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
من با دیدن چند فیلم و مصاحبه از باقر مرتضوی از خود پرسیدم چرا ایشان ضد فارس و ضد ایران و ضد کرد و ضد بشر نشده و این چنین دوستانه در رابطه با همه مردم ساکن ایران سخن میگوید ؟ چند لحظه قبل فیلم مصاحبه بابک آزاد با این حقوقدان سابق را دیدم که چقدر کینه توزانه نسبت به مردم و ایران حرف میزند ، در حالیکه سکبار نامی از دولت آخوندی اسلامی نبرد و آذربادگان را مستعمره ایران مینامد ، یعنی ما در دوره کلنیالیسم قرون 19 و 18 هستیم . اینها روشنفکر پیشگام قوم و خلق آذری هستند ؟ و این شخص محبوب و آچار فرانسوی مصاحبه های بابک آزاد که او را متخصص حقوق خلقها میداند . از تربیت شدگان دانشگاههای آخوندی چه انتظاری میتوان داشت ؟ یقینا مردم ایران و مردم آذربایجان در روز مناسب پاسخ اینگونه مصاحبه کننده و مصاحبه شونده را خواهند داد !
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب بهنام،
در اینکه کتاب یک کتاب داستان و یا رمان نیست، آگاه هستم!
زحمات آقای مرتضوی را نیز ارج میگذارم. ایشان بواسطه فعالیتهایی در کنفدراسیون دانشجویان توانایی گفتگو با فعالان سازمان رهایبخش و یا سازمان آزادی بخش و یا سازمان انقلابی حزب توده را داشته اند. گفتگوها با کمال وفاداری در متن بچاپ رسیده اند. از این جهت، بسیاری از نوشته ها تکراری هستند و باعث قطور کتاب شده که در انتها چیزی به دانستنیهای خواننده اضافه نمیکند. البته من با گفتن این جمله قصد رنجاندن جناب مرتضوی را ندارم و گفتن مستقیم واقیعیات به هیچ وجه از انسان بودن و دوست داشتن ایشان نمیکاهد.
منظور من از گفتن اینکه آقای مرتضوی نه نویسنده کتاب بلکه تنظیم کننده گفتگوها مانند یک روزنامه نگار وفادار بوده اند نیز از کار زیبایشان نخواهد کاست.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر اژدر بهنام

نظر : 
سیاوش گرامی،
این کتاب یک داستان و رمان نیست که کسی به تنهایی آن را بنویسد.
این کتاب حاصل تلاش چندین ساله آقای مرتضوی است. بدون شک یافتن کسانی که سیروس نهاوندی را می‌شناختند، با او کار کرده بودند و می‌توانستند اطلاعاتی درباره او در اختیار آقای مرتضوی قرار دهند، و راضی کردن آنها به گفتگو به این سادگی نبوده است.
بررسی این گفتگوها نیز بدون در اختیار داشتن اسناد و مدارک کافی، می‌تواند کاری ذهنی باشد و چه بسا دور از حقیقت.
همانطوری‌که آقای مرتضوی نوشته‌اند، این کتاب کامل نیست و تنها پیش‌درآمدی است برای کارهایی کاملتر و طبیعتا نقصان‌های زیادی دارد.
به نوبه خودم خوشحال خواهم شد اگر شما دست به قلم ببرید و این گفتگوها را بررسی کنید و نقش تبر و رابطه آن در عملیات نافرجام گروگان‌گیری سفیر امریکا را با شخصیت‌ها و بویژه با شخصیت سیروس نهاودی آنالیز کرده و نشان دهید.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقای باقر مرتضوی را که به اشتباه باقری نوشته ام تصحیح میکنم
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقاى سیاوش اسم من باقر مرتضوى.
لطفآ كتاب را از انتشارات فروغ در كلن تهيه كنيد و بخوانيد تا آگاهى از محتواى آن با هم ديالوگ داشته باشيم.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سیاوش آقا! اگر جنابعالی حرفهای جناب آقای باقر مرتضوی را نمی پذیرید، خودتان کتابی در مورد آقای سیروس نهاوندی (جاسوس ساواک، و ساوامای اسلامی) بنویسید، تا ما آنرا بخوانیم! راهتان باز باشد.

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
درحقیقت، آقای باقری با افراد مختلف در رابط با سیروس نهاوندی و سازمان رهایبخش و سازمان آزادی بخش گفتگوهایی داشته و این گفتگوها بررسی نشده. ایشان گفتگوکننده و نه نویسنده کتاب هستند. در این کتاب، بسیاری از فاکتها تکرار شده و حجم کتاب را بالا برده. در اینجا بخشی بنام آنالیز شخصیتها و به ویژه شخصیت نهاوندی وجود ندارد. تنها در یک مورد از مادر سیروس نهاوندی بازگفت میشود که سیروس در دوران کودکی از چوب و فلزی تبر میساخته و کله عروسکهای خواهرش را با آن تبر میزده. شاید در جریان ربودن سفیر آمریکا در تهران کاربرد تبر برای شکستن شیشه اتوموبیل سفیر، پیوندی با دوران بچهگیش داشته باشد.
عدم انتشار شده: 
false