نياز امروز جامعه ايران "فتيله" در انواع مختلف آن نيست!

براستی، در حساس‌ترين اوضاع سياسی کشور، و با همه معضلاتی که کشور با آن‌ها درگير است، تهيه و اجازه پخش چنين برنامه هائی آن‌هم از رسانه ملی کشور را می توان "اتفاقی" و يا "خطا" دانست. بنظر می رسد که چنين نگاه تحقير و توهين‌آميزی به مردم و حقوق اوليه انسان‌ها، در نهادهای مختلف رسمی و غير‌رسمی دز جمهوری اسلامی، پديده‌ای است ريشه‌ای که با توبيخ و تنبيه و اخراج و ... درمان پذير نيست، و مانند دملی چرکين در جامعه دهان باز کرده و نيروی فعال جامعه را درگير اين‌گونه مسائل می سازد.

بنا به گزارشات رسانه ها اعتراضات شهروندان ترک زبان در شهرهای مختلف استان های آذربايجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان با دخالت نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد، در این میان تعدادی از شهروندان زخمی و بازداشت شدند.

هرچند رييس سازمان صدا و سيما از اين «خطا و سهل‌انگاری غير فابل بخشش» ابراز تاسف و عذر‌خواهی کرده است، اما چگونه است که چنين «خطا و ...» در رسانه‌ای ملی به اين "سادگی"، نه يک‌بار و آن‌هم نه فقط در مورد هم‌وطنان آذری‌مان صورت می پذيرد. قبل از اين نيز اعتراضات گوناگونی در توهين به هموطنان عرب، مازندرانی و بختياری و نيز مشابه آنچه که در «فتيله» رخ داد نيز، صورت گرفته بودند.

براستی، در حساس‌ترين اوضاع سياسی کشور، و با همه معضلاتی که کشور با آن‌ها درگير است، تهيه و اجازه پخش چنين برنامه هائی آن‌هم از رسانه ملی کشور را می توان "اتفاقی" و يا "خطا" دانست. بنظر می رسد که چنين نگاه تحقير و توهين‌آميزی به مردم و حقوق اوليه انسان‌ها، در نهادهای مختلف رسمی و غير‌رسمی دز جمهوری اسلامی، پديده‌ای است ريشه‌ای که با توبيخ و تنبيه و اخراج و ... درمان پذير نيست، و مانند دملی چرکين در جامعه دهان باز کرده و نيروی فعال جامعه را درگير اين‌گونه مسائل می سازد. اين نگاه امروز خود را در قالب برنامه فتيله، ديروز و هفته گذشته و هفته ها و سال‌های گذشته نيز در قالب برخورد با حقوق زنان و کودکان، اقليت‌های دينی، دگرباشان جنسی، حق آموزش در مدارس به زبان مادری، و ... بروز داده و در صورت عدم وجود اراده‌ای نيرومند در جهت رفع تمامی اين تبعيض‌ها، در آينده نيز قطعا امکان بروز و تکرار خواهند يافت.

تغيير «نگاه» و  ندادن فرصت به "ماهی‌گيران آب گل‌آلود" از هر نوع آن، روندی است که تنها از طريق  تغيير و اصلاح و تدوين قوانين در سمت و سوی نيازهای واقعی جامعه و نيز پيوند اين قوانين با روند آموزش صحيح جامعه در جهت احترام به جنس ، مذهب، باور و حقوق اوليه انسان‌ها، و  پذيرش حقوق «آن ديگر هم‌وطن» نيز مکان‌پذير خواهد بود. 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام.دردیروزاول وقت ساعت 6صبح یک متنی درسایت کارآنلاین به این متن جناب سلطانی نوشتم .متاسفانه ازدرج متن من مثل اکثرمواقع خودداری کردند.سازمان فداییان بنظرمن دریک بحران سیاسی بتمام معنی گرفتارشده است .این سازمان دراین مدت کوتاه به وضوح خط فکری غلط ومیشودگفت انحراف درافکارانسانگرایی خودرا مکررنشان داده است .این انحراف راباید درحاکمیت افرادی ضعیف ویا نتیجه تفکرافراد حاکم براین سازمان دید.من فکرمیکنم همانطورکه تفکرنژادی پان اسلاویسیم درحزب کمونیست شوروی غالب شده بوددرایران نیز صاحبان تفکرپان فارسیسم درلفافه پان ایرانیسیم سیطره خودبرسازمان فداییان را نشان میدهد.درطی چندسال اخیر از شروع مبارزات مردم آزربایجان تحط لوای تراختور این سازمان هم راه نیروهای ضدجنبش های مدنی برعلیه تراختور وبعدبرعلیه خشکانده شدن دریاچه ارومیه نشان داده است.درچندروزاخیردربرابر تصرف عین العرب (کوبانی).درجریان موضع گیری

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با عرض معذرت. در کامنت قبلی ام اشتباه تایپی ام را اصلاح میکنم. استوپ راسیزم فارس درست است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای سلطانی , بهتر است فاشیزم و راسیزم فارس دست از گل آلود کردن آب بردارد. اعتراض آذربایجانی ها, استوپ آنتی راسیزم فارس, نام دارد.
مگر مخالف اینگونه حرکت هستید؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کاملا با نویسنده محترم موافق هستم / نژاد پرستی در ایران به حدی رسیده که حتی برخی سایت های دولتی همچون عصر ایران هم از ترس طغیان ملت های غیر فارس به این نژاد پرستی در حق ملت های غیر فارس اشاره کرده اند