یوسکو در خواست ایران در مورد زبان فارسی را رد کرد

امسال بار دیگر ایران با واسطه گری کشور ثالثی خواستار این شد که زبان فارسی به عنوان هشتمین زبان بین المللی دنیا معرفی شود، که جواب بار دیگر منفی بود.

سازمان یونسکو از پذیرش زبان فارسی به عنوان یک زبان بین المللی خودداری کرد سالها است که ایران تلاش دارد که زبان فارسی را به عنوان یک زبان بین الملی در سازمان یونسکو که از زیر مجموعه های سازمان های اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد است، معرفی کند اما هر بار با مخالفت علمی یونسکو مواجعه میشود و یونسکو دلایل خود را ارائه میدهد. امسال بار دیگر ایران با واسطه گری کشور ثالثی خواستار این شد که زبان فارسی به عنوان هشتمین زبان بین المللی دنیا معرفی شود، که جواب بار دیگر منفی بود. سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی بین‌الملل (یونسکو) پیشنهاد ایران را برای ثبت زبان فارسی به عنوان هشتمین زبان بین‌المللی رد کرد.

عکس فوق نمودار وسعت زبان های بین المللی در دنیا را نشان میدهد.

پیش از این سید‌محمدرضا دربندی معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی از ارائه پیشنهاد ثبت زبان فارسی به عنوان هشتیمن زبان بین‌المللی در یونسکو در جریان سفر اخیر «ایرینا بوکووا» مدیرکل یونسکو به ایران خبر داده بود و گفت: این پیشنهاد را پیگیری خواهیم کرد.

او گفته بود که بر اساس مذاکرات انجام شده شروط بین‌المللی کردن زبان را تغییر دهند. پیشنهاد‌هایی از جمله درنظر گرفتن سابقه تاریخی و تمدنی زبان، تعداد ترجمه‌های انجام شده از آثار مشاهیر آن زبان،‌ دایره پوشش تاریخی زبان در گذشته و ... از طرف بنیاد سعدی به یونسکو برای درنظر گرفتن معیار بین‌المللی دانستن یک زبان پیشنهاد شده است.

این پیشنهاد با سفیر ایران در یونسکو مطرح و با جواب منفی روبرو شد، چرا که پیش از آن،‌ این پیشنهاد از سوی یونسکو رد شده بود.

اما اکنون وبسایت خبری تحلیلی آراز نیوز به نقل از دربندی گزارش داده که گفته است: «اوایل اردیبهشت‌ماه در جریان سفر مدیرکل یونسکو به ایران و بازدید وی از میراث فرهنگی ایران‌، پیشنهاد ثبت زبان فارسی به عنوان هشتمین زبان بین‌المللی در یونسکو را توسط یک واسطه ارائه کردیم. اما خبری از موافقت، استقبال یا عدم استقبال نشد.»

وی ادامه داده است: «بنیاد سعدی ۱۰ پیشنهاد برای بازبینی در شاخص‌های بین‌المللی کردن زبان‌ها در یونسکو را با هدف ثبت این زبان به عنوان هشتمین زبان بین‌المللی جهان به یونسکو ارائه کرد. تاکنون هفت زبان در کمیسیون ملی یونسکو به عنوان زبان بین‌المللی به ثبت رسیده است،‌ که برخی از آن‌ها عبارتند از انگلیسی‌، آلمانی‌، تورکی٬ فرانسوی، اسپانیایی و…‌؛ این هفت زبان بر مبنای شرط یونسکو مبنی بر اینکه هر زبانی که به عنوان زبان بین‌المللی به ثبت می‌رسد،‌ به ثبت رسیده‌اند.»

وی افزوده است: «این روال ادامه داشت تا اینکه در سفر اخیر احمد جلالیف سفیر ایران در یونسکو به کشور این موضوع را با وی در میان گذاشتیم. جلالی اذعان داشت که پیش از این نیز این پیشنهاد با همکاری کشورهای افغانستان و تاجیکستان به یونسکو مطرح شده بود،‌ اما یونسکو حاضر به تغییر شرایط خود نیست و بنابراین پیشنهاد ثبت زبان فارسی به عنوان هشتمین زبان بین‌الملل پذیرفته نشده است.»

عربی، انگلیسی‌، آلمانی‌، فرانسوی، اسپانیایی و چینی از جمله زبان‌هايی هستند که يونسكو آنها را به عنوان زبان‌های بین‌المللی به رسميت شناخته شده‌اند.

منبع: 
سایت حزب تضامن دمکراتیک اهواز
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اصلا چه لزومی هست که زبان فارسی به عنوان زبان بین المللی ثبت شود ؟ این یک درخواست خام و نسنجیده است که از سوی یک بنیاد دولتی تازه تاسیس و جویای نام مطرح شده و متاسفانه به شائبه بی مقداری این تنها میراث و ثروت حقیقی مان منجر شده است . باید به یاد داشت که زبان فارسی اساس و بنیان آن چیزی است که در فراز و نشیب های هولناک تاریخ ، هویتی مستقل و قائم به ذات به این سرزمین بخشیده است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فارسی شکر است. خنم بکووا گفته ما شکر لازم نداریم, زبان لازم داریم.زبان فارسی هم بعنوان زبان مشخص نداریم. امنظو همان زبان تاجیکی است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اولا، مسائل مهمتری مثل شب یلدا وجود دارند که باید ازثبت آنها به عنوان میراث فرهنگی ایران در یونسکو دفاع کرد چرا که این مسائل از طرف شبه کشورهای دیگر مثل آذربایجان جعلی مورد دست اندازی هستند پس اول باید به آنها رسید. دوما، زبان فارسی رقیبی ندارد که در اولویت باشد. ظاهرا مدیران بی خرد و بی عرضه و سهل انگارجمهوری اسلامی نمیدانند اولویتها کدام هستند.
سوما، این عفریته، ایرینا بوکووا، از اون ضد ایرانیهای درجه یک و ترک پرست و صهیونیست پرست دو آتیشه است. چطور جمهوری اسلامی نمیداند مادامی که این زنیکه راس کاره در مورد منافع ایران در یونسکو نمیشود کاری کرد!